Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακές Σπουδές στη Σκανδιναβία


Kostas93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα,
ο αδερφός μου έγινε δεκτός για μεταπρυχιακό στα οικονομικά στο πανεπιστήμιο του Όσλο (Νορβηγία), στο πανεπιστήμιο της Κοπεγχάγης (Δανία) και στην Ουψάλα (Σουηδία) και πρέπει να επιλέξει τώρα σε ποιο από αυτά θα πάει. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, αν κάποιος εχει εμπειρία σε κάποια από αυτές τις σχολές ή εστω από τις χώρες αυτές, μερικές γνώμες και πληροφορίες.
Γενικά ενδιαφέρομαι για τις πρώτες ενέργειες που κάνει κανείς όταν είναι να εγκατασταθεί σε μία άλλη χώρα, τα κόστη ζωής στις χώρες αυτές ( ξέρω ότι είναι πανάκριβες :( ), αν προσαρμόστηκε εύκολα (ξέρω ότι είναι υποκειμενικό),παροχές, που κοιτάμε για καμια υποτροφία αν γίνεται,  και γενικότερα θέματα που αντιμετώπισε και θα μπορούσαν να βοηθήσουν κάποιο που τώρα θα πάει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από Kostas93
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προσωπικά θα έλεγα: Σουηδία->Δανία->Νορβηγία.

Με κριτήριο την γενικότερη φήμη-διεθνή αποδοχή των πανεπιστημίων(μιλάμε πάντα για το ίδιο περίπου επίπεδο ιδρύματος),το κόστος ζωής και την νοοτροπία των ανθρώπων.

Αυτά με πολύ σημαντική σημείωση ότι δεν ξέρω τίποτα για τις οικονομικές σχολές.Μπορεί να ισχύουν διαφορετικά σε εκείνο τον τομέα.

 

Φυσικά το τι ακριβώς θα βρει εκεί και το πως θα προσαρμοστεί είναι τελείως υποκειμενικό.

Οργάνωση που ζηλεύουν και οι Φρίτσιδες, εξαιρετική γραμματειακή-κοινωνική υποστήριξη και κράτος που γενικά βοηθάει.

Τώρα εάν την παλέψει με τον άθλιο καιρό,την μούχλα-μουντάδα και τους ντόπιους(που ιδίως σε Νορβηγία δεν είναι και ακριβώς έξω καρδιά) είναι κάτι που δεν ξέρω.

 

Καλή επιτυχία και καλή αρχή στον αδελφό σου.Εξαιρετική επιλογή για μεταπτυχιακό η Σκανδιναβία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Σουηδία είναι πράγματι μία καλή επιλογή. Έχουμε και συγγενείς εκεί και έχουμε πάει κιολας μία φορά οπότε εχουμε πάρει μία πρώτη ιδέα (πολύ γενική βεβαια, αλλά καταλαβαίνεις άμεσα το πόσο οργανωμένη χώρα είναι)
Σχετικά με τις σχολές, δική μου παράληψη που δε το ανέφερα, συμφωνα με τον αδερφό μου πάντα που το έψαξε, μου είπε ότι όσον αφορά τις σχολές, η σειρά είναι η εξής Δανία->Νορβηγία->Σουηδία.
Επίσης, σχετικά με τον κόσμο στη Νορβηγία που αναφέρεις, οφείλω να ομολογήσω πως είχα την εντύπωση πως οι Νορβηγοί είναι γενικά "καλοί άνθρωποι", έξω καρδιά βέβαια δεν είναι κανένας σκανδιναβός από ότι ξέρω.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε...

 

Uppsala, μία ώρα από Στοκχόλμη! Πολύ δυνατό πανεπιστήμιο αλλά στην σκιά του KTH και του KI της Στοκχόλμης. Ελπίζω να μην έχει το πρόβλημα κατοικίας που έχει η Στοκχόλμη (ζούσα εκεί μέχρι πριν 5 μήνες). Αρκετό κρύο και σκοτάδι το χειμώνα αλλά μη φανταστείς τίποτα τρελό. Παλεύεται άνετα..

 

Κοπεγχάγη, αν εννοείς το DTU, θα το επιλέξει με κλειστά τα μάτια. Η ζωή στην Δανία είναι πάνω κάτω στα ίδια με την Σουηδία. Η διαφορά είναι ότι η Δανέζικη Κορώνα είναι πιο ακριβή απ'την Σουηδική..

 

Όσλο, κάνει ο κολλητός μου μεταπτυχιακό στα πετρέλαια εκεί, απόλυτα ικανοποιημένος από το Πανεπιστήμιο. Η ζωή απίστευτα, παράλογα ακριβή. Μόνο για γερά πορτοφόλια.

 

Θα πήγαινα Κοπεγχάγη!

 

Πες μας λίγο, τι μεταπτυχιακό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://studies.ku.dk/masters/environmental-and-natural-resource-economics/στη δανία
http://www.slu.se/en/education/masters-studies/programmes/environmental-economics-and-management/σουηδία
http://www.uio.no/english/studies/programmes/economics-master/programme-options/environment/index.htmlνορβηγία. επειδή μπορεί να μη λειτουργει πολύ καλά ο σύνδεσμος για νορβηγία, αναφέρω πως είναι το Environmental, Resource and Development Economics.
*edit πόσο κοστίζει περίπου στον κολλητό σου το μήνα η ζωή εκεί?


Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει πάρα πολύ να μάθω είναι τι γίνεται με την διαμόνη, από νορβηγία του εστειλαν ένα σιτε με σπίτια όπου κάνει αίτηση ηλεκτρονικά και βρίσκει έτσι σπίτι, στη δανία μόνο να μπερδευτώ κατάφερα ψάχνοντας, και στη σουηδία δεν εχω την παραμικρή ιδέα το τι γίνεται με τα σπίτια. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι πάνω στο συγκεκριμένο θέμα θα του ήμουν υπόχρεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ζωή θα έλεγα Κοπεγχάγη>Ουψάλα>Όσλο και κόστος ζωής Όσλο>Κοπεγχάγη>Ουψάλα (σε όλα υψηλό πάντως). Γενικά δεν θα πήγαινα με τίποτα Όσλο, μιλάμε για απίστευτες τιμές στα πάντα, ειλικρινά δεν ξέρω πως τη βγάζουν οι ξένοι φοιτητές. Από αυτά εγώ θα επέλεγα Κοπεγχάγη, καλό πανεπιστήμιο, όμορφη πόλη, καλό μέγεθος, γυρίζεται με ποδήλατο και πιο κοντά στην υπόλοιπη Ευρώπη. Οι Δανοί είναι πιο ρατσιστές σε σχέση με τους άλλους αλλά θα μπορεί φαντάζομαι να ελαχιστοποιήσει τις επαφές με τέτοια άτομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το Οσλο,μαζευοντας πληροφοριες απο ατομα που ειναι εκει μαθαινω πως κοστιζει περιπου 1200 το μηνα η ζωη εκει. Βεβαια εξαρταται και απο τον ανθρωπο αλλα γενικα καπου εκει τριγυρω βγαινουν. Αν πραγματι ισχυουν οι τιμες αυτες τοτε μιλαμε για υπο εξεταση περιπτωση.σιγουρα ειναι πολλα τα χρηματα, αλλα οχι απαγορευτικα, απο την αλλη, αν μιλαμε για ουτοπικο ποσό και πως στην πραγματικοτητα τα χρηματα ειναι τα διπλασια τοτε σιγουρα το οσλο ειναι απλησιαστο.

τελος ακουω πως η νορβηγια εχει καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση σε σχεση με τη δανια, και πως οι περισσοτεροι που πανε δανια μετα επιστρεφουν ελλαδα καθως δυσκολα βρισκουν δουλεια εκει,δεν ξερω βεβαια κατα ποσο αληθευει αυτο αλλα αν ισχυει τοτε ειναι λογος απορριψης της δανιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια πρώτη ματιά νομίζω και εγώ Δανία θα πήγαινα.

 

Αν ήταν για oil-engineering πχ θα πήγαινα Oslo με κλειστά μάτια.


Από αυτά εγώ θα επέλεγα Κοπεγχάγη, καλό πανεπιστήμιο, όμορφη πόλη, καλό μέγεθος, γυρίζεται με ποδήλατο και πιο κοντά στην υπόλοιπη Ευρώπη.

 

αν εξαιρέσεις τη φλωριά με το ποδήλατο όλα τα άλλα είναι οι λόγοι που σκέφτηκα και εγώ ... θα πήγαινα Δανία με τη Varadero μου !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το Οσλο,μαζευοντας πληροφοριες απο ατομα που ειναι εκει μαθαινω πως κοστιζει περιπου 1200 το μηνα η ζωη εκει. Βεβαια εξαρταται και απο τον ανθρωπο αλλα γενικα καπου εκει τριγυρω βγαινουν. Αν πραγματι ισχυουν οι τιμες αυτες τοτε μιλαμε για υπο εξεταση περιπτωση.σιγουρα ειναι πολλα τα χρηματα, αλλα οχι απαγορευτικα, απο την αλλη, αν μιλαμε για ουτοπικο ποσό και πως στην πραγματικοτητα τα χρηματα ειναι τα διπλασια τοτε σιγουρα το οσλο ειναι απλησιαστο.

τελος ακουω πως η νορβηγια εχει καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση σε σχεση με τη δανια, και πως οι περισσοτεροι που πανε δανια μετα επιστρεφουν ελλαδα καθως δυσκολα βρισκουν δουλεια εκει,δεν ξερω βεβαια κατα ποσο αληθευει αυτο αλλα αν ισχυει τοτε ειναι λογος απορριψης της δανιας.

1200 μου ακούγεται υπερβολικά αισιόδοξο και φαντάζομαι θα είναι για τα πολύ βασικά. Όταν λέμε για εξωφρενικές τιμές μιλάμε για μπύρα 2 και 3 ευρώ στο σούπερ μάρκετ, το δε κρέας απλησίαστο. Θυμάμαι συνάδελφος που είναι παντρεμένος με Νορβηγίδα μου έλεγε ότι όταν έρχονται τα πεθερικά του εδώ (Ολλανδία), φεύγουν με μια βαλίτσα γεμάτη πράγματα από το μάρκετ.  

Με μια πρώτη ματιά νομίζω και εγώ Δανία θα πήγαινα.

 

Αν ήταν για oil-engineering πχ θα πήγαινα Oslo με κλειστά μάτια.

 

αν εξαιρέσεις τη φλωριά με το ποδήλατο όλα τα άλλα είναι οι λόγοι που σκέφτηκα και εγώ ... θα πήγαινα Δανία με τη Varadero μου !!!

To ποδήλατο για λόγους οικονομίας το ανέφερα αλλά και γυμναστικής. Και επίσης σε αυτές τις χώρες μεγάλες μηχανές είναι εξαιρετικά σπάνιο να δεις έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ο,τι κι αν αποφασίσεις να κάνεις, η δική μου συμβουλή είναι μια.

 

Να πας ελεύθερος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δανια παρατηρω ομως πως οι τιμες των ενοικιων ειναι εξωφρενικες και επισης προωθουν την ενοικιαση δωματιων σε σπιτια κατοικων για φοιτητες. Γενικα το θεμα της στεγασης στη δανια με προβληματιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δανια παρατηρω ομως πως οι τιμες των ενοικιων ειναι εξωφρενικες και επισης προωθουν την ενοικιαση δωματιων σε σπιτια κατοικων για φοιτητες. Γενικα το θεμα της στεγασης στη δανια με προβληματιζει.

 

Αν σε προβληματίζει στην Δανία, Σουηδία και Νορβηγία μην τσεκάρεις καν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όμως, οι τιμές στα ενοίκια της δανίας είναι υψηλότερες, εκτός και αν δεν ψάχνω σωστά. Τα ενοίκια στη νορβηγία που έψαξα περισσότερο είναι στα 400-600 ευρώ. Σε εστίες εννοείται, με ρευματα κτλ στη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...