Προς το περιεχόμενο

To AMD Eyefinity 3.0 θα εισάγει για πρώτη φορά την υποστήριξη πολλαπλών αναλύσεων


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί η τεχνολογία σύνδεσης πολλών οθονών Eyefinity της AMD να αποτέλεσε ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον στοιχείο για gamers και πολλούς επαγγελματίες όμως μέχρι σήμερα είχε ένα σημαντικό περιορισμό ο οποίος δεν ήταν άλλος από το γεγονός πως όλες οι οθόνες έπρεπε να έχουν απαραιτήτως την ίδια ανάλυση.Αυτό όμως το δεδομένο, φαίνεται πως σύντομα δεν θα υπάρχει πια καθώς θα το εξαλείψει η έλευση του AMD Eyefinity 3.0 η οποία θα φέρει μαζί της και τρία νέα modes.

 

Το πρώτο θα είναι το "Fit mode", στο οποίο ο αριθμός των κάθετων pixels θα παραμένει σταθερός σε όλες τις οθόνες, ενώ το δεύτερο έχει την ονομασία "Expand mode", και σε αυτό θα αθροίζεται ο αριθμός των κάθετων pixels και θα δημιουργούνται μη-διαθέσιμες περιοχές, όπως ακριβώς μπορείτε να δείτε και στη σχετική εικόνα παρακάτω.

 

Το τρίτο και τελευταίο mode θα είναι το "Fille mode" όπου ολες οι οθόνες θα γεμίζουν με την φυσική τους ανάλυση χωρίς να υπάρχουν σημεία που δεν θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν.

 

Το επίσημο λανσάρισμα του Eyefinity 3.0 αναμένεται να γίνει μέσα στον ερχόμενο Ιούνιο παράλληλα με την κυκλοφορία του Catalyst 14.6.

 

120c120b

Link.png Site: TechPowerUp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σταθερούς και σωστούς drivers από την AMD θα δούμε του Αγίου ποτέ... εγώ περίμενα περίμενα περίμενα.. μετά βαρέθηκα και έσκασα διπλάσια χρήματα για μια παρόμοια σε επιδόσεις Nvidia και ησύχασα... και ότι αφορά games και ότι αφορά προγράμματα μου που χρησιμοποιείουν gpu acceleration ακόμα και media player classic home cinema λειτουργεί καλύτερα...

κατάρα να έχουν drivers της AMD.... κατά τα άλλα αγωγές κάρτες βγάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποτε θα τελειωσει η καραμελα με τους drivers ρε παιδια? Αυτα τα ακουγαμε (και ειχαν βαση) επι εποχης ΑΤΙ πριν απο 10 χρονια...Ελεος πια... οτι θυμαται ο καθενας...

Οσων αφορα το eyefinity, αδιαφορο για το 95% των χρηστων...

Επεξ/σία από Alchemist`
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε θα τελειωσει η καραμελα με τους drivers ρε παιδια? Αυτα τα ακουγαμε (και ειχαν βαση) επι εποχης ΑΤΙ πριν απο 10 χρονια...Ελεος πια... οτι θυμαται ο καθενας...<br><br>

<br><br><br><br>

Οσων αφορα το eyefinity, αδιαφορο για το 95% των χρηστων...

η καραμέλα θα τελειώσει οταν θα δουλέψουν όλα σοστα

εχω μια Gigabyte Radeon HD7870 2GB

έχουμε και λέμε σε μερικά games όλα τέλεια σε αλλα καποια επδιοσεις χαμηλές αν βάλω παλιότερα divers όλα αψογα...... αλλα μετα καποια αλλα games δεν.......... (γενικός μανούρα )

μετα το gpu acceleration sto photoshob/adobe premiere δουλεύουν σκάρτα (μια δουλεύουν μια οχι μια δεν αποδίδουν σωστά μια αποδίδουν, μια πετάγεται ενα ωραίο μήνυμα οτι οδηγός της ati σταμάτησε να λειτουργεί και αναβοσβήνει η οθονη και επανέρχεται............

 

μετα στο media player classic home cinema το gpu acceleration σε μισές ταινίες δεν λειτουργεί σε κάποιες αλλες λειτουργεί αλλα με θέματα στην ποιότητα(artifacts) και σε καποια άλλες λειτουργεί ΑΨΟΓΑ.........

 

κατά τα αλλα καραμέλα......

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ποτε θα τελειωσει η καραμελα με τους drivers ρε παιδια? Αυτα τα ακουγαμε (και ειχαν βαση) επι εποχης ΑΤΙ πριν απο 10 χρονια...Ελεος πια... οτι θυμαται ο καθενας...

 

 

 

 

 

 

 

Οσων αφορα το eyefinity, αδιαφορο για το 95% των χρηστων...

η καραμέλα θα τελειώσει οταν θα δουλέψουν όλα σοστα

εχω μια Gigabyte Radeon HD7870 2GB

έχουμε και λέμε σε μερικά games όλα τέλεια σε αλλα καποια επδιοσεις χαμηλές αν βάλω παλιότερα divers όλα αψογα...... αλλα μετα καποια αλλα games δεν.......... (γενικός μανούρα )

μετα το gpu acceleration sto photoshob/adobe premiere δουλεύουν σκάρτα (μια δουλεύουν μια οχι μια δεν αποδίδουν σωστά μια αποδίδουν, μια πετάγεται ενα ωραίο μήνυμα οτι οδηγός της ati σταμάτησε να λειτουργεί και αναβοσβήνει η οθονη και επανέρχεται............

 

μετα στο media player classic home cinema το gpu acceleration σε μισές ταινίες δεν λειτουργεί σε κάποιες αλλες λειτουργεί αλλα με θέματα στην ποιότητα(artifacts) και σε καποια άλλες λειτουργεί ΑΨΟΓΑ.........

 

κατά τα αλλα καραμέλα...... 

Οτι πεις αδερφε... απο το 1998 εχουν περασει απο τα χερια μου καρτες ολων των γενιων, ολων των εταιριων. Η κατασταση με τα drivers αρχισε να φτιαχνει με την ελευση των hd3xxx και ειδικα απο το 2009 κ επειτα οι καρτες της amd ειναι plug and play οπως ενα usb drive. Τωρα, το αν η δικια σου καρτα πεταει artifact οταν βγαζει ηλιο στο Λονδινο, ουτε αφορα κανεναν, ουτε ειναι και βαση για να βγαλεις συμπερασματα...Την ιδια καρτα εχουμε στο κατω-κατω, εμενα γιατι δε μου κανει τιποτα?
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι πεις αδερφε... απο το 1998 εχουν περασει απο τα χερια μου καρτες ολων των γενιων, ολων των εταιριων. Η κατασταση με τα drivers αρχισε να φτιαχνει με την ελευση των hd3xxx και ειδικα απο το 2009 κ επειτα οι καρτες της amd ειναι plug and play οπως ενα usb drive. Τωρα, το αν η δικια σου καρτα πεταει artifact οταν βγαζει ηλιο στο Λονδινο, ουτε αφορα κανεναν, ουτε ειναι και βαση για να βγαλεις συμπερασματα...Την ιδια καρτα εχουμε στο κατω-κατω, εμενα γιατι δε μου κανει τιποτα?

οπος ειπα οτι πεις......  ενα ξερω τσαμπα εδωσα λεφτα για να βγαζω βαζω drivers κατα τα αλλα οκ (και ναι εχεις δικαιο ξεκινισε να φτοιαχνει η κατασταση με τα drivers μετα της 3χχχ το μονο κακο εχουν μινει στο ξεκινιμα ειδκα απο καρτα σε καρτα αλαλζουν τραικα τα πραγματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είχα και την μια εταιρεία και την άλλη. Κάρτα απο drivers έκαψα με Nvidia και δεν τα λέω αβάσιμα ματάκια έχουμε όλοι και μια βόλτα απο το Google δεν κάνει κακό.

Επίσης σε ίδιο σχεδόν υπολογιστή με μόνη διαφορά μητρική ο γιος μου έτρωγε BSOD εγώ όχι στο πέρασμα drivers, εαν τώρα έβαζα ένα κασκόλ τι χρώμα να έβαζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 συνεχόμενα χρόνια είχα κάρτα της Ati / AMD και πότε δεν είχα πρόβλημα, ακόμα και σε Linux που υποτίθεται ότι ήταν η Αχίλλειος πτέρνα της εταιρείας. Τρία λαπτοπ με nVidia κάρτα γραφικών μου βγήκαν off από καμμένη κάρτα.

 

Όλοι εσείς που λέτε για τους drivers της amd είχατε ποτέ κάρτα ή αναμασάτε το ίδιο φερέφωνο που έβγαλε κάποιος κάποτε?

 

Τώρα για να είμαστε on topic για άλλη μια φορά η amd στις radeon καινοτομεί επί της ουσίας!

 

Στο desktop έχω πάνω από ένα χρόνο nvidia και έφαγα τρελό ξενέρωμα που η nvidia δεν υποστηρίζει αθροιστικά δυο οθόνες παρά μόνο τρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...