Προς το περιεχόμενο

Έτοιμη η ιστοσελίδα για αφαίρεση του ονόματος σας από τα αποτελέσματα της Google


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aπο αυτους τους 12.000 και ολους τους υπολοιπους που θα προχωρησουν στη διαδικασια στο μελλον, θα ειχε πολυ ενδιαφερον να μαθουμε ποσοι διατηρουν λογαριασμο στο facebook/twitter κλπ.

και ποσες φωτο βαζουν στα κοινωνικα δικτυα και ποσο προσωπικες φωτο βαζουν και τι πληροφοριες δινουν και τι check in κανουν κτλπ.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ενατξει φακελωμενοι ήμαστε όλοι, αμα δεν ενοχλεις δεν ασχολούνται, αμα αρχίζεις κονε με την αλκαιντα τοτε θα σε ψάξουν να σε βρουν, για τα ματια του κόσμου ομως,. Επιπλέον τους νοιάζει τη τρως τη ενδιαφέροντα για αγορες εχεις, πιστεύω υπαρχουν και κατηγορίες ανάλογα το φακελωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο αυτους τους 12.000 και ολους τους υπολοιπους που θα προχωρησουν στη διαδικασια στο μελλον, θα ειχε πολυ ενδιαφερον να μαθουμε ποσοι διατηρουν λογαριασμο στο facebook/twitter κλπ.

 

 

Το ότι έχουν λογαριασμό σε 1-2-100 σελίδες κοινωνικής δικτύωσης ή οπουδήποτε, δεν νομιμοποιεί την Google και κάθε Google να σε βγάζει σε αποτελέσματα αναζήτησης. Έχω δώσει στο Facebook το δικαίωμα της φωτογραφίας μου/ονόματός μου κλπ, όχι σε τρίτη σελίδα (π.χ. Google). Εκεί είναι το ζήτημα.

 

Και φυσικά, είναι υπόλογη κάθε σελίδα αν τα στοιχεία που της έχω δώσει βγαίνουν σε αποτελέσματα του Google. Απ' όσο γνωρίζω, υπάρχει δυνατότητα σε κάποιες να μην φαίνομαι σε μηχανές αναζήτησης, but still...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι βλακείες διαβάζω σε κάθε θέμα που έχει να κάνει με Google/Facebook κτλ δεν λέγεται. Προσπερνάω τις βλακείες τύπου "η Google έπρεπε να το κάνει μόνη της". Επίσης προσπερνάω τις γραφικότητες "αντε τελευταία ευκαιρία να φακελωθείτε" απο ανθρώπους που έχουν Facebook, Twitter και λογαριασμούς σε 200 site με email απο Google/Yahoo/MS/Apple. 

 

Η Google χρησιμοποιεί τα δεδομένα ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΜΑΣ της δώσαμε σε ιστοσελίδες 3ων με σκοπό την στοχευμένη διαφήμιση. Αυτό σημαίνει πως σε άλλους στέλνει διαφημίσεις απο video games, σε αλλους για αυτοκίνητα κτλ ανάλογα με τις προτιμήσεις του.

 

Η Ε.Ε. λεει το αυτονόητο. Με μπακαλιστικο τρόπο λεει πως εμείς δίνουμε τα στοιχεία μας στην Google. Αν θέλαμε να τα δώσουμε στο BBC θα το κάναμε μόνοι μας και δεν πρέπει να το κάνει η Google εν αγνοία μας. Συμπληρώνοντας την αίτηση κάνεις ακριβώς αυτό. Αφαιρείς τα στοιχεία σου απο τρίτες σελίδες. 

 

Έχουμε πήξει απο συνομωσιολόγους που αραδιάζουν συνέχεια τις ίδιες βλακείες βασισμένοι σε μερικά ηλίθια video τα οποία τα είδαν ΣΤΟ YOUTUBE ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΊΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΡΑΖΟΥΝ!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δώσαμε τα στοιχεία μας στην Google αφού τα δώσαμε σε ιστοσελίδες τρίτων, όπως λες; Είναι οξύμωρο σχήμα αυτό και είναι αυτό που αναφέρω πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μας κοροϊδεύουν ψιλό γαζί!

 

Η google θα έπρεπε να αναλάβει την αφαίρεση όχι ο καθένας ξεχωριστά! Αυτό είναι τρελό φακέλωμα!

 

Όσους δεν έχει η google φακελωσει μέσο του gmail και Android έχει άλλη μια ευκαιρία να το κάνει τώρα!

Φαντάσου η εταιρια να δεχεται ετηματα καθημερινα για να αφερεσει τα ονοματα. Δηλαδή η ιδια εταιρία θα έπρεπε να αφαιρεσει τον καθενα ξεχωριστά; Ενω ετσι οποιος θελει μπορει να αφαιρέσει τον εαυτό του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες και το βασικό πρόβλημα ήταν το ότι οι άλλοι άνθρωποι με έβλεπαν όταν googlάρανε το όνομά μου ή ότι η NSA ζητάει τα στοιχεία κάποιων ατόμων που την ενδιαφέρουν (σίγουρα δεν ανήκω σ' αυτούς τους ανθρώπους!) και όχι το ότι η Google (...η Microsoft, η Apple κ.α) κρατάει όλα τα στοιχεία των αναζητήσεων που κάνει ο καθένας χωρίς να ρωτήσει. Τώρα τί τα κάνει αυτά τα δεδομένα.. ας το σκεφτεί ο καθένας... Βλέποντας πάντως την ιστορία και την ταχύτατη εξέλιξή της, μάλλον για κάποιους έχουν αξία όλα αυτά...

Στην εποχή της πληροφορίας, που ζούμε, όλες οι πληροφορίες έχουν αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ τι ακριβως θα αφαιρεσει; Δε το καταλαβαινω. Οταν γραφω το ονοματεπωνυμο μου στην google μου βγαζει μονο κατι σελιδες που εχω υπογραψει ονομαστικα για καποιο λογο. Αυτα θα σβησει; :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντος το ονομα μου δεν υπαρχει πουθενα στο google γιατι ποτε και πουθενα (περα απο το windows live) δεν το εχω δωσει, κατι γιωργος παπαφιλιψ μοναχα

παρολα αυτα ετσι και googlarete το nick name μου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντος το ονομα μου δεν υπαρχει πουθενα στο google γιατι ποτε και πουθενα (περα απο το windows live) δεν το εχω δωσει, κατι γιωργος παπαφιλιψ μοναχα

παρολα αυτα ετσι και googlarete το nick name μου..

Στείλε στη Google να διαγράψει και το nickname σου και να περάσεις κι εσύ στη "λήθη". :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι πρόκειται για μία καλή –ως πρώτη– κίνηση. Φυσικά δεν περιμένουμε να σωθούμε από το φακέλωμα με αυτή την κίνηση και μόνο.

 

Η μόνη λύση εκτιμώ πως είναι να φτιαχτεί μία νέα google από την κοινότητα, στην οποία ο καθένας θα μπορεί να διαχειριστεί απόλυτα το σύνολο των στοιχείων του οποτεδήποτε.

 

Είναι κρίμα που για ένα απλό λογαριασμό e-mail, κόστους λίγων ευρώ, αντί να πληρώσουμε προτιμήσαμε να δώσουμε τόσα προσωπικά μας στοιχεία. Και να θέλει κάποιος να ξεφύγει είναι αδύνατον. Τα στοιχεία του τα δίνουν τζάμπα στη google οι υπόλοιποι χρήστες.

 

Και μία προσωπική εμπειρία: Προσπάθησα προ ημερών να περάσω τις επαφές μου σε ένα android αποφεύγοντας να δώσω τα στοιχεία αυτά στη google. Ήταν τόσο μάταιο. Διότι το κατάφερα με πολύ κόπο (ενώ αντίθετα ήταν πανεύκολο να τα δώσω στη google και να κάνω τη δουλειά μου σε τρία λεπτά). Ακόμη όμως και που το κατάφερα, δεν πέτυχα τίποτα. Τις ίδιες επαφές (και μαζί τα δικά μου προσωπικά στοιχεία) τις έχουν προσφέρει δωρεάν στη google εκατοντάδες άλλοι γνωστοί μου, που χρησιμοποιούν android. Τόσο απλά

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι... θα δώσω την ταυτότητά μου για να με αφαιρέσει από την μηχανή αναζήτησης...

 

Μήπως είμαι καχύποπτος που σκέφτηκα ότι με αυτόν τον τρόπο μας φακελώνουν χειρότερα?

 

Εμπρός! δώστε ταυτότητες !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που ξερει οτι ειμαι εγω?

 

και αν βαλω στοιχεια για καποιον αλλον?

 

και αν καποιος Γιωργος παπαδοπουλος κανει αιτηση, θα παρει ολη την ελλαδα στο λαιμο του?

Σου ζητάει φωτογραφία ταυτότητας+ θα πρέπει να βάλεις ξεχωριστά κάθε link στο οποίο αναφέρεσαι και επιθυμείς να διαγραφεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΨΑΧΤΕ και λίγο. Για να αφαιρέσεις τα στοιχεία σου θα πρέπει να δηλώσεις κάθε link ξεχωριστά στο οποίο υπάρχει το όνομα σου και θες να το αφαιρέσεις και θα πρέπει να δικαιολογήσεις τον λόγο για κάθε link ξεχωριστά. Τέλος θα πρέπει να τους στείλεις και μια φωτοτυπία ταυτότητας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα με ενόχλησε το θέμα της ταυτότητας. Θα το έκανα, αλλά διστάζω να δώσω φωτοαντίγραφο της ταυτότητάς μου.Προσέξτε ότι δεν ζητάει τα στοιχεία της ταυτότητας (τα μπορεί να επαληθεύσει όταν χρειαστεί ανάγκη)  αλλά φωτοαντίγραφο . Το φωτοαντίγραφο αν κλαπεί (αν χακάρουν τους servers) μπορεί να πολύ εύκολα να αναπαραχθεί και να πουληθεί πανάκριβα σε εγκληματίες που έχουν ανάγκη.

Λένε ότι ο φόβος φυλάει τα έρμα . Ενεργώ σύμφωνα μ΄ αυτά που ξέρω.

Επίσης συμφωνώ με το φακέλωμα που κάποιοι υποστηρίζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...