Προς το περιεχόμενο

HTC One (M8) vs LG G3 vs Samsung Galaxy S5 vs Sony Xperia Z2


voltmod

  

2.084 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο από τα παρακάτω κορυφαία Android smartphone θα επιλέγατε ;

    • HTC One (M8)
      337
    • LG G3
      902
    • Samsung Galaxy S5
      348
    • Sony Xperia Z2
      241
    • Άλλο
      256


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώην κάτοχος xperia P, S3, One (M7) και τωρινός G2.

Το μόνο πράγμα που με προβληματίζει είναι στο πόσο εύκολα εκφέρετε άποψη για συσκευές που δεν έχετε δουλέψει ποτέ...

Οκ το G3 έχει ξεκάθαρο προβάδισμα ειδικά με αυτή την οθόνη και τα κουμπιά πίσω....αλλά όταν θα δουλέψετε ένα Μ7 ή Μ8 τότε θα καταλάβετε τι σημαίνει ποιότητα κατασκευής.

Όσο για τον ήχο δε μιλάω καν γιατί θα ήταν αστείο...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και χωρίς τον 805 και την αδιαβροχοποίηση (τα "premium" υλικά τα αφήνω στην άκρη), το G3 είναι τουλάχιστον ένα βήμα μπροστά. Απλώς εγώ (κάτοχος G2) πλέον δεν θα τρέξω να το πάρω άμεσα, θα περιμένω μέχρι Σεπτέμβριο για να δω τι γίνεται με τιμές (τους τσάκισε όλους η LG) αλλά και με τις επόμενες ανακοινώσεις....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

G3 κι από εμένα. Απλά άπαιχτο και πανέμορφο. Αλλά έχω ένσταση στο ότι έχει 2GB RAM στην 16άρα έκδοση και 3GB στην 32άρα έκδοση... Λίγο φάουλ μου ακούγεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την φοβαμαι την τεραστια αναλυση στο G3 , ισως ειναι προβλημα για τον επεξεργαστη και ο χρηστης εξαλλου δεν προκειται να δει καποια διαφορα..

 

Για τους χρηστες φυσικα ειναι τυρακι, οπως και βλεπουμε στην ψηφοφορια. Ολοι αυτο ψηφιζουν , ασχετα αν η αναλυση αυτη ειναι αχρειαστη.

 

Μη ξεχναμε οτι η LG κανει πατατιες με τις οθονες της. Αυτη ηταν που ειχε βγαλει 3D κινητο και ολοι λεγανε οτι ειναι το "μελλον" και τελικα πηγε απατο.

 

Μακαρι να της βγει της LG αυτη τη φορα με την αναλυση οθονης.

 

Ομως μη ξεχναμε οτι φετος θα πεσει "παντοφλα" στην αγορα και απο την Apple.. και κυριολεκτικα και μεταφορικα (ιφ γιου νοου γουατ αι μιν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οντως πεσει "παντοφλια" οπως λες, να δω ολους αυτους τους κατοχους αι φον τι θα λεν, που τοσα χρονια οι περισσοτεροι τους ειχαν σαν μια επιπλεον δικαιολογια οτι δεν τους αρεσουν οι "παντοφλες". Να δεις κωλοτουμπες που θα παει συνεφο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ8 από μένα. Υπερτερεί και σε εμπειρία χρήσης και σε UI,ήχο,ποιότητα κατασκευής. Όσον αφορά την κάμερα του Επειδή έχουν ακουστεί πολλά, τη διαφορά θα τη δεις μόνο αν δοκιμάσεις να κάνεις crop η να εκτυπώσεις σε μέγεθος τοίχου.

Samsung S5 δεν θα έπαιρνα λόγω ποιότητας υλικών και UI.

Sony Xperia Z2 δεν θα έπαιρνα γιατί αντί να υποστηρίζει σωστά μια συσκευή βγάζει updates ξεχνώντας τα παλιότερα μοντέλα. Επίσης κάποια μοντέλα της έχουν παρουσιάσει προβλήματα hardware (SP με wifi,Z2 με στεγανοποίηση) οπότε δεν θέλω να το διακινδυνευσω.

LG G3 δεν θα έπαιρνα για τους παρακάτω λόγους:

1 η οθόνη γονατίζει την κάρτα γραφικών κ μετά από ώρα ρίχνει τη φωτεινότητα λόγω υπερθέρμανσης.

Επίσης σε διάφορα benchmarks που έτρεξαν το κορεατικο μοντέλο το οποίο είχε 3GB Ram και final ROM το κινητό φάνηκε να έχει αρκετό bloatware και υστέρηση στην απόκριση σε σχέση με το M8 (review από το phone arena)

2 Ακόμα διατηρώ επιφυλάξεις για τα updates της. Το G Pro είναι ακόμα στην 4.1.2 ενώ το G2 δεν ξέρουμε αν θα πάρει το UI του G3.

4 μετέφεραν τα ηχεία πίσω πράγμα που σημαίνει ότι όσο δυνατό ηχείο κ αν έβαλαν σίγουρα αν το αφήσω σε μαλακή επιφάνεια πχ κρεβάτι δεν θα το ακούω αν χτυπά.

5 Μιμούνται τους εταίρους Κορεάτες και σε UI και σε κινήσεις. Αν ήθελα να πάρω κάτι θα έπαιρνα το πρωτότυπο όχι τον αντιγραφεα...

 

Επίσης μου φαίνεται περίεργο που κάποιοι ψηφίζετε το G3 χωρίς να το έχετε δει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν χρονια κατοχος HTC, εως κ του ONE X. Αυτο που παντα ελεγα για αυτη την εταιρια ειναι οτι βγαζει φοβερα τηλ., οταν δουλευουν ομως... Κατοπιν, κ μετα απο πολυ ψαξιμο, εριξα τη ζαρια μου στο LG G2, κ ομολογω οτι ειναι απιστευτο. Σουπερ αποδοση κ ταχυτητες και κατι αλλο, που σαν πρωην χρηστης HTC με ενδιεφερε πολυ: δεν κολαει ποτε! Το χω 7 μηνες κ παιζει σαν καινουργιο. Για την μπαταρια να μη μιλησουμε. Δυο μερες χαλαρα με απ΄ολα.  Το πηρε κ η γυναικα μου κ αλλοι 2 φιλοι κ ειναι "ευτυχισμενοι". Οποτε:

αλλη μια ψηφος κ απο μενα στο G3!

 

Υ.Γ. απο οσο εχω διαβασει στα ξενα σαιτ, η LG βεβαιωνει τους φιλους της, οτι εχει γινει τετοια δουλεια στον επεξεργαστη που η οθονη δεν θα επηρεαζει την αποδοση  της μπαταριας του κινητου. Κυριακη κοντη γιορτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ8 από μένα. Υπερτερεί και σε εμπειρία χρήσης και σε UI,ήχο,ποιότητα κατασκευής. Όσον αφορά την κάμερα του Επειδή έχουν ακουστεί πολλά, τη διαφορά θα τη δεις μόνο αν δοκιμάσεις να κάνεις crop η να εκτυπώσεις σε μέγεθος τοίχου.

Samsung S5 δεν θα έπαιρνα λόγω ποιότητας υλικών και UI.

Sony Xperia Z2 δεν θα έπαιρνα γιατί αντί να υποστηρίζει σωστά μια συσκευή βγάζει updates ξεχνώντας τα παλιότερα μοντέλα. Επίσης κάποια μοντέλα της έχουν παρουσιάσει προβλήματα hardware (SP με wifi,Z2 με στεγανοποίηση) οπότε δεν θέλω να το διακινδυνευσω.

LG G3 δεν θα έπαιρνα για τους παρακάτω λόγους:

1 η οθόνη γονατίζει την κάρτα γραφικών κ μετά από ώρα ρίχνει τη φωτεινότητα λόγω υπερθέρμανσης.

Επίσης σε διάφορα benchmarks που έτρεξαν το κορεατικο μοντέλο το οποίο είχε 3GB Ram και final ROM το κινητό φάνηκε να έχει αρκετό bloatware και υστέρηση στην απόκριση σε σχέση με το M8 (review από το phone arena)

2 Ακόμα διατηρώ επιφυλάξεις για τα updates της. Το G Pro είναι ακόμα στην 4.1.2 ενώ το G2 δεν ξέρουμε αν θα πάρει το UI του G3.

4 μετέφεραν τα ηχεία πίσω πράγμα που σημαίνει ότι όσο δυνατό ηχείο κ αν έβαλαν σίγουρα αν το αφήσω σε μαλακή επιφάνεια πχ κρεβάτι δεν θα το ακούω αν χτυπά.

5 Μιμούνται τους εταίρους Κορεάτες και σε UI και σε κινήσεις. Αν ήθελα να πάρω κάτι θα έπαιρνα το πρωτότυπο όχι τον αντιγραφεα...

 

Επίσης μου φαίνεται περίεργο που κάποιοι ψηφίζετε το G3 χωρίς να το έχετε δει.

Δηλαδη, εσυ εχεις πιασει στα χερια σου το G2; ή το G3;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...