Προς το περιεχόμενο

Η Samsung ανακοίνωσε το πρώτο της Tizen smartphone, το Samsung Z


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε νομίζω να πιάσει το Tizen

Τώρα για το Samsung Z, συμπαθητικό κινητάκι αλλά αυτή η πρόσοψη-κόπια της L σειράς της LG είναι άθλια

Στις φωτογραφίες φαίνεται τετραγωνισμένο ενώ στο βίντεο με στρογγυλεμένες γωνίες(σαφώς καλύτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρέσουμε την μηλοεταιρεια που εχει αποκλειστικα το δικο της os στα τηλεφωνα που βγαζει, θεωρω μεγαλη απερισκεψια (να μην πω καμια πιο βαρια λεξη) να μενει ενας καταναλώτης  σε μια εταιρεια μονο και μονο για το ονομα της και όχι αν τα προιοντα της ανταποκρίνονται όπως πρεπει.

 

Σε καποιο άλλο φορουμ ειπε καποιος ότι μελοντικα η σειρα s & note θα βγει με τάιζεν (όχι τίζεν παιδια) αν γινει κατι τετοιο θα χασει πολύ κοσμο η Sammy.... 

 

Προσωπικα πιθανως το επομενο μου τηλ να είναι windows...πολύ κακη συναναστροφή το asus t100!

Ειδικα τα 1520 και 930 είναι διαμαντια!

BlackBerry..

 

 

Κατά τα άλλα περιμένω να δω το Tizen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειχα πατησει τοτε με το bada, οπότε ποτε ξανα πειραματα.

Δεν παει να ειναι το tizen το πιο ελαφρυ λειτουργικο, αν δεν βγαινουν εφαρμογες τι να το κάνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ Mozilla και Ubuntu προσπάθησαν, που όπως και να το κάνουμε ξέρουν παραπάνω από software, και δεν έπιασαν. Θα πιάσει το tizen; Οι εποχές bada, symbian κτλ έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Let's be serious

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι η αγορά δύσκολα να χωρέσει πάνω από 3 μεγάλους παίχτες (ios, android, windows). Ούτε πιστεύω ότι η Samsung θα αφήσει το android με μια βάση εκατομμυρίων χρηστών και εφαρμογών για να ασχοληθεί σοβαρά με το tizen

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μιλάμε για κινητά, δεν έχουμε να κάνουμε με εξειδικευμένο αγοραστικό κοινό. Οι περισσότερες πωλήσεις κινητών έχουν να κάνουν και με τους providers κυρίως. Η Apple έφτιαξε το iPhone σε συνεργασία με τους providers.

Όσα κινητά ή εταιρίες θέλουν να έχουν μέλλον στην κινητή τηλεφωνία θα χρειαστούν την βοήθεια των providers. Tο Firefox os έχει την υποστήριξη κάποιων μεγάλων provider και προχωράει. Τα υπόλοιπα αν ακολουθήσουν ανεξάρτητη τακτική θα έχουν την τύχη του Ubuntu, δεν πα να είναι και windows phone.... Ένα καλό λειτουργικό στην κινητή τηλεφωνία δεν έχει τύχη αν δεν υπάρχει και η κατάλληλη προώθηση.

Τα συμβόλαια που έχει υπογράψει η Apple με τους providers, της δίνουν πλεονεκτήματα έναντι των υπολοίπων εταιριών, στην προβολή και προώθηση του iPhone.

Έν ολίγοις αν το tizen δεν βρει πάροχο να το υποστηρίξει απατο θα παει, γιατι η εναλλακτική λύση των παροχών στο iPhone είναι το ήδη το android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειχα πατησει τοτε με το bada, οπότε ποτε ξανα πειραματα.

Δεν παει να ειναι το tizen το πιο ελαφρυ λειτουργικο, αν δεν βγαινουν εφαρμογες τι να το κάνεις

Ακριβώς. Το μεγάλο στοίχημα είναι αυτό. Αν οι devs μπορούν να μεταφέρουν τα Android apps, είναι κάτι που θα δώσει μεγάλη ώθηση στο Tizen. Μην ξεχνάτε ότι είναι και η Intel από πίσω, της οποίας η παρουσία στα κινητά είναι πολύ περιορισμένη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να πιάσει νέο λειτουργικό αυτή τη στιγμή στη αγορά. Ούτε κατά διάνοια. Θα κάνει κάποιες πωλήσεις αν είναι καλό σαν λειτουργικό (ταχύτητα,απόκριση) αλλά μέχρι εκεί. Δεν έχω τίποτα με τη samsung καθώς έχω αγοράσει όλα τα κινητά έως το note 3. ΟΜΩΣ, ως τρίτος βλέπω ότι είναι μια εταιρεία που προσπαθεί με πολύ βιαστικές κινήσεις να γίνει σαν την Apple και τη Google. Δεν γίνονται έτσι οι κολοσσοί από μέσα σε μια 3ετία. Η πρόβλεψη μου είναι ότι δεν έχει μέλλον ως εταιρεία στο χώρο εκτός και αν αλλάξει νοοτροπία, τιμές, ποιότητα, καινοτομία, σχεδιασμό και δείξει και στοιχειώδη σεβασμό στον καταναλωτή της, και όχι να βγάζει 3-4 παραλλαγές του ίδιου flagship της κάθε χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προγενεστερο bada os το θυμαστε? Εαν δεν αποτυγχανε απο πλευρας ποικιλιας εφαρμογων πιστευω θα ηταν το κορυφαιο λειτουργικο για δυο λογους...

 

Απιστευτα αξιοπιστο και γρηγορο + του οτι ειχε αντιγραψει τα καλυτερα απο ios και android

 

Πιστευω οτι τα παραπανω θελει να επαναγερει η Samsung και οχι απλα να εκτοπισει την google...

Το πρώτο μου κινητό ήταν με bada os (samsung wave). Το λειτουργικό πέταγε! Αλλά δεν το είχε διαφημίσει καθόλου η Samsung το bada, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ποικιλία εφαρμογών. Δεν ξαναπήρα ποτέ samsung γιατί με πείραξε που έτσι απλά παράτησαν του χρήστες χωρίς update και υποστήριξη. (Πάντως ήταν καλό που μπορούσες να το κανείς port σε android αλλά δεν δούλευαν οι κλήσεις...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να πιάσει νέο λειτουργικό αυτή τη στιγμή στη αγορά. Ούτε κατά διάνοια. Θα κάνει κάποιες πωλήσεις αν είναι καλό σαν λειτουργικό (ταχύτητα,απόκριση) αλλά μέχρι εκεί. Δεν έχω τίποτα με τη samsung καθώς έχω αγοράσει όλα τα κινητά έως το note 3. ΟΜΩΣ, ως τρίτος βλέπω ότι είναι μια εταιρεία που προσπαθεί με πολύ βιαστικές κινήσεις να γίνει σαν την Apple και τη Google. Δεν γίνονται έτσι οι κολοσσοί από μέσα σε μια 3ετία. Η πρόβλεψη μου είναι ότι δεν έχει μέλλον ως εταιρεία στο χώρο εκτός και αν αλλάξει νοοτροπία, τιμές, ποιότητα, καινοτομία, σχεδιασμό και δείξει και στοιχειώδη σεβασμό στον καταναλωτή της, και όχι να βγάζει 3-4 παραλλαγές του ίδιου flagship της κάθε χρόνο.

Πάντως έχει πολλές προοπτικές αν καταφέρει και κάνει ότι και η Apple. Μην ξεχνάμε είναι κατασκευάστρια επεξεργαστων που αν δουλεύουν αρμονικά με το λειτουργικό που θα φτιάξει δεν θα έχει τίποτα να ζηλέψει απο την Apple που κάνει κάτι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...