Προς το περιεχόμενο

Νέο OS X Yosemite από την Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με το ξεκινημα ποσα GB RAM 8α τρωει?8?

Γιατι τωρα στη τελευταια εκδοση χαλαρα τρωει 3 απο 4 GB μηχανημα.Ελεος.

Κάτι δεν πάει καλά στο σύστημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το continuity δεν ειναι ουσιαστικα κατι καινουριο, ειναι κατι που υπηρχε καιρο στα gmail services χωρις να απαιτει καμμια ρυθμιση και χωρις να απαιτει να ειναι ιδιας εταιριας τα μηχανηματα.

Δηλαδή; Ξεκινάω ένα email στο android κινητό μου και το συνεχίζω... πώς και πού; Σε κάποιο υπολογιστή που θα ανοίξω τον browser, θα μπω στο gmail, θα μπώ στα draft, θα κάνω κλικ στο αποθηκευμένο ημιτελές email και θα συνεχίσω να γράφω; Αυτό εννοείς; Γιατί αν εννοείς αυτό, ξαναδές τη χθεσινή παρουσίαση να δεις τις διαφορές.

 

Και από τα λίγα που μάθαμε και με κάθε επιφύλαξη, δε μιλάμε μόνο για συγχρονισμό αρχείων, αλλά για συνεχή συγχρονισμό εφαρμογών ή μάλλον, για συγχρονισμένα λειτουργικά συστήματα-πλατφόρμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή; Ξεκινάω ένα email στο android κινητό μου και το συνεχίζω... πώς και πού; Σε κάποιο υπολογιστή που θα ανοίξω τον browser, θα μπω στο gmail, θα μπώ στα draft, θα κάνω κλικ στο αποθηκευμένο ημιτελές email και θα συνεχίσω να γράφω; Αυτό εννοείς; Γιατί αν εννοείς αυτό, ξαναδές τη χθεσινή παρουσίαση να δεις τις διαφορές.

Oχι μονο ετσι(μεσω browser), αλλα και μεσω παραδοσιακου mail client. Χωρις καμμια ρυθμιση και χωρις περιορισμο σε καποια συγκεκριμενη εταιρια hardware.

 

Κατι παρομοιο συμβαινει και πχ με τις φωτογραφιες:

αρχιζεις να πειραζεις/επεξεργαζεσαι μια φωτογραφια σε ενα android κινητο και συνεχιζεις στο ipad απο το σημειο που αφησες την επεξεργασια , χωρις καμμια ρυθμιση και χωρις να απαιτειται να ειναι ιδιας εταιριας τα μηχανηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός mail client; Δε ξέρω κάποιον που να κάνει αυτά που είδαμε χθες. Και δεν πρόκειται να βρεθεί κάποιος, αφού η Apple στο οικοσύστημά της έχει το καρπούζι και το μαχαίρι και μας παρουσιάζει ολοκληρωμένες λύσεις που δε μπορούμε -εκ των πραγμάτων- να τις βρούμε αλλού. Ο "περιορισμός" που λες είναι μόνο η μία όψη του νομίσματος. Η άλλη όψη είναι το continuity (με την ενσωμάτωσή του στα λειτουργικά) και όχι μόνο (κλήσεις κλπ).

 

Σόρυ στους haters, αλλά εγώ βλέπω μια πρωτοποριακή και τρελά υποσχόμενη εμπειρία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός mail client; Δε ξέρω κάποιον που να κάνει αυτά που είδαμε χθες. Και δεν πρόκειται να βρεθεί κάποιος, ...

Για αυτο ειπα οτι θελω να το δω απο κοντα και να δω τι εξτρα προσθεσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, μιλάνε για air drop και proximity. Άρα πρέπει να είναι κοντά οι συσκευές.

 

Αυτό το πράγμα, πάντως, που όταν πας σπίτι, αφήνεις στο κομοδίνο το κινητό να φορτίζει και μπορείς να πραγματοποιήσεις κλήσεις ή να απαντήσεις σε sms από το iPad ή τον Mac, είναι εκπληκτικό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, μιλάνε για air drop και proximity. Άρα πρέπει να είναι κοντά οι συσκευές.

Ναι, ουσιαστικα το εξτρα ειναι οτι σου βαζει ενα badge στο mail app για να συνεχισεις το email οταν εισαι κοντα στο mac.

Οι σημερινες λυσεις δεν σε ειδοποιουν, αλλα ειναι αμεσα εκει για να συνεχισεις απο οπου το αφησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ουσιαστικα το εξτρα ειναι οτι σου βαζει ενα badge στο mail app για να συνεχισεις το email οταν εισαι κοντα στο mac.

Οι σημερινες λυσεις δεν σε ειδοποιουν, αλλα ειναι αμεσα εκει για να συνεχισεις απο οπου το αφησες.

Δεν είναι μόνο μια ειδοποίηση, είναι άμεση συνέχιση της δουλειάς που άφησες στη μέση με ένα κλικ. Και αν αυτο αφορά σε μια εφαρμογή, δε χάθηκε ο κόσμος για μερικά κλικ παραπάνω. Αν μιλάμε για δεκάδες εφαρμογών, τότε ναι, το continuity σου απελευθερώνει πολύτιμο χρόνο και κάνει τη ζωή σου ευκολότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο μια ειδοποίηση, είναι άμεση συνέχιση της δουλειάς που άφησες στη μέση με ένα κλικ. Και αν αυτο αφορά σε μια εφαρμογή, δε χάθηκε ο κόσμος για μερικά κλικ παραπάνω. Αν μιλάμε για δεκάδες εφαρμογών, τότε ναι, το continuity σου απελευθερώνει πολύτιμο χρόνο και κάνει τη ζωή σου ευκολότερη.

Για αυτο λεω οτι θελω να το δω στην πραξη..

Αν θα δουλευει/συγχρονιζει σωστα(μην ειναι οπως τα imessages που καμμια φορα συγχρονιζουν οποτε θελουν), ποσο διαφορα πραγματι θα κανει σε πραγματικη χρηση κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν πάει καλά στο σύστημά σου.

Ειναι απο φρεσκο setup,και χρηση μονο για μουσικη 5 ωρες 5 φορες την εβδομαδα,το ιδιο και σε φιλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απο φρεσκο setup,και χρηση μονο για μουσικη 5 ωρες 5 φορες την εβδομαδα,το ιδιο και σε φιλου.

 

Πάντως δεν είναι λογικό. Όταν ανοίξεις δηλαδή και προγράμματα, browsers κλπ, τι συμβαίνει; Φτάνει στα 4; Κολλάει; Έχεις τσεκάρει ποιος τρώει πιο πολύ RAM;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την παρουσίαση αυτή, η ζωή μου δεν θα είναι ποτέ η ίδια:

 

- καινούργια εικονίδια (με ειδική μνεία στον επανασχεδιασμένο κάδο ανακύκλωσης!!!).

 

- θα μπορώ να δέχομαι και να πραγματοποιώ κλήσεις από το Mac μου. Το ίδιο ισχύει και για τα imessages!!!

 

- θα μπορώ να συνεχίζω το μισοτελειωμένο mail που είχα στο iphone/ipad από το Mac ή και το αντίστροφο

 

- icloud new features

 

- Google search type Spotlight

 

- ....να πάω και παρακάτω στο ios 8.  Swipe & third party keyboards, ενέργειες στα notifications, widgets κτλ κτλ

 

Ερώτηση:

Είμαι ο μοναδικός που αισθάνεται ότι τον κοροϊδεύουν? ....και μιλάω ως νυν κάτοχος Macbook, ipad. 

 

Useless εφαρμογές που υπάρχουν χρόνια σε άλλες εταιρείες (Samsung, LG κτλ) για έλεγχο των κινητών από τον υπολογιστή (λήψη-πραγματοποίηση κλήσεων, sms κτλ). Παίζεις για 1 λεπτό μαζί τους και αυτό είναι. Δεν έχουν κανένα, μα κανένα νόημα ύπαρξης. Το μισοτελειωμένο μου Mail, imessage μπορώ να το τελειώσω από εκει που το δημιούργησα, τις κλήσεις θα συνεχίσω να τις δέχομαι από το κινητό κ.ο.κ.

 

Για όλα τα υπόλοιπα, εν ολίγοις η Apple γίνεται περισσότερο google και το ios περισσότερο Android.

 

Δεν με ενοχλεί ότι η Apple υιοθετεί χαρακτηριστικά από τον μισητό της αντίπαλο (ευπρόσδεκτο αυτό και έπρεπε να γίνει εδώ και αρκετό καιρό). Με ενοχλεί όμως, ότι τα παρουσιάζει σαν καινοτομίες και ότι υποτιμάει την αντίληψη και τη νοημοσύνη των αγοραστών της.

 

Προσωπικά από όλη την παρουσίαση του Yosemite,βρήκα πιο ενδιαφέρουσα την βελτίωση του safari και την προσπάθεια να δουλέψει (επιτέλους) σωστά το mail app.

Useless όλα αυτά. Το κινητό κάνει τη δουλεία του κινητού και ο mac τη δική του. Προσωπικά τα όρια τα θέτω στο os x mavericks. Το imessage με διευκολύνει, αλλά ως εκεί pls. Αυτό το νέο GUI ίσως είναι αρκετά παλιό βλέπε tiger! Ένα πράμα χωρίς γούστο. Πισωγύρισμα. Άκου εκεί 2d dock. Περίμενα κάτι στο στύλ με αλλαγή σε εικονίιδα σαν το iphoto ipages inumber imovie... Όχι αυτή το κακόγουστο πράμα. Θα μείνω σε os 10.9 μέχρι να παραδόσει πνεύμα το mac μου και μετά βλέπουμε. Αποτυχία features. Τπτ ιδιαίτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ειναι απο φρεσκο setup,και χρηση μονο για μουσικη 5 ωρες 5 φορες την εβδομαδα,το ιδιο και σε φιλου.

 

Απλά μάλλον "νομίζεις" πως σου τρώει τη μνήμη. Βάλε ένα screenshot να στο αναλύσουμε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...