Προς το περιεχόμενο

Νέο OS X Yosemite από την Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

kirileman, on 03 Jun 2014 - 1:30 PM, said:kirileman, on 03 Jun 2014 - 1:30 PM, said:

Ποιός mail client; Δε ξέρω κάποιον που να κάνει αυτά που είδαμε χθες. Και δεν πρόκειται να βρεθεί κάποιος, αφού η Apple στο οικοσύστημά της έχει το καρπούζι και το μαχαίρι και μας παρουσιάζει ολοκληρωμένες λύσεις που δε μπορούμε -εκ των πραγμάτων- να τις βρούμε αλλού. Ο "περιορισμός" που λες είναι μόνο η μία όψη του νομίσματος. Η άλλη όψη είναι το continuity (με την ενσωμάτωσή του στα λειτουργικά) και όχι μόνο (κλήσεις κλπ).

 

Σόρυ στους haters, αλλά εγώ βλέπω μια πρωτοποριακή και τρελά υποσχόμενη εμπειρία!

Καλα δεν ειναι και μονη που εχει το καρπουζι και το μαχαιρι!

Ισως κατι παρομοιο να γινει και μεταξυ android&chrome os! :P

 

Για τα windows μαλλον χλωμο το βλεπω.Καμια σχεση και τιποτα κοινο μεταξυ windows και wp! :-D

atheatos, on 03 Jun 2014 - 09:39 AM, said:atheatos, on 03 Jun 2014 - 09:39 AM, said:

Είναι ένα ακόμα βήμα πάντως. Μην ξεχνάμε την κοινή γλωσσα shift και τα κοινά frameworks. Δεν το κάνει όπως η αγαπημένη σου εταιρεία μια και έξω και όποιον πάρει ο χάρος.....

Το κάνει σιγά σιγά ενώνοντας λειτουργίες και UI. Σίγουρα δεν τους συμφέρει να το κάνουν όπως η Microsoft βιάστηκα και πρόχειρα, γιατι θα έχαναν τους desktop users που συνεχώς αυξάνονται.

E ναι σηκωστικαν και εφυγαν ολοι οι desktop χρηστες και πηγαν που ...?

 

Αποψη μου,ειναι οτι καλα κανει και ξεκινησε την ενωποιηση.Ο τροπος που θα το πετυχει ειναι καθαρα δικος της,σημασια εχει που το ξεκινησε!

Δε θελουμε ιδιες υλοποιησει,αλλα διαφορετικες και αυτο βοηθαει και στην ποικιλια και στις προσωπικες προτιμησεις και επιλογες!

Τωρα αν ο τροπος που επελεξε η apple δεν αρεσει στον "ektor7",αλλα αρεσει στον "atheatos"' ¨η ο τροπος που επελεξε η ms δεν αρεσει στον "atheatos",αλλα αρεσει στον "ektor7" λιγη σημασια εχει,γιατι ο καθενας μας εχει διαφορετικες αποψεις και προτιμησεις!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα δεν ειναι και μονη που εχει το καρπουζι και το μαχαιρι!

Ισως κατι παρομοιο να γινει και μεταξυ android&chrome os! :P

 

Για τα windows μαλλον χλωμο το βλεπω.Καμια σχεση και τιποτα κοινο μεταξυ windows και wp! :-D

E ναι σηκωστικαν και εφυγαν ολοι οι desktop χρηστες και πηγαν που ...?

 

Αποψη μου,ειναι οτι καλα κανει και ξεκινησε την ενωποιηση.Ο τροπος που θα το πετυχει ειναι καθαρα δικος της,σημασια εχει που το ξεκινησε!

Δε θελουμε ιδιες υλοποιησει,αλλα διαφορετικες και αυτο βοηθαει και στην ποικιλια και στις προσωπικες προτιμησεις και επιλογες!

Τωρα αν ο τροπος που επελεξε η apple δεν αρεσει στον "ektor7",αλλα αρεσει στον "atheatos"' ¨η ο τροπος που επελεξε η ms δεν αρεσει στον "atheatos",αλλα αρεσει στον "ektor7" λιγη σημασια εχει,γιατι ο καθενας μας εχει διαφορετικες αποψεις και προτιμησεις!

Ενταξει τίποτα δεν είναι χωρις κόστος. Ακόμη και τωρα που μιλαμε,υπάρχουν μερικοι που δεν θα πάνε σε Yosemite γιατί τα γραφικά ala ios 7 τους ενοχλούν. Αναμενόμενο και απολύτως κατανοητό.Δεν θα κάτσουμε να τους κράξουμε σαν άμπαλους και άσχετους όπως κάνανε κάποιοι που κράζουν αυτούς που δεν πήγαν σε windows 8. Πάντως απο την Beta φαίνεται οτι υπάρχει η δυνατότητα παραμετροποίησης του λειτουργικού.

Επίσης κάποιες λειτουργίες του Yoshimite το κάνουν ιδιαίτερα ελκυστικό σε αυτους που έχουν ηδη ios και μπορεί να προσελκήσει κόσμο από εκει.

Φαντάσου πάντως να έκαναν το Yosemite πιο πολύ iOS . Θα τους είχαν χάσει όλους.Νομίζω το ξέρουν καλα εκεί στην Apple το τι μπορεί να κάνει το UI στον κόσμο και χωρίς να πάρουν παραδείγματα απο την Microsoft. Αλλωστε υπεύθυνος ειναι ενας σχεδιαστής και όχι κάποιος software engineer μόνο....

Ξέρω, ειναι δύσκολο να μιλάμε με όρους design σε ενα καθαρά τεχνολογικό προϊόν, αλλα η ιστορία έχει δείξει οτι είναι μεγάλος παράγοντας στην αποδοχή του απο το κοινό. Βλέπε os Lisa και έπειτα...κοντά 30 χρόνια η μπάρα λειτουργιών πάνω,σχεδόν ίδια και απαράλαχτη. Τυχαίο? Δεν νομίζω...

ΥΓ. Δεν ξέρω αν την βγάλουν σε κάποιο επόμενο OS X, αλλά αν την βγάλουν θα ισοδυναμεί με αφαίρεση start menu του windows...δεν θέλω να σκεφτομαι το αποτέλεσμα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν ειναι και μονη που εχει το καρπουζι και το μαχαιρι!

Ισως κατι παρομοιο να γινει και μεταξυ android&chrome os! :P

Κατασκευάζει hardware η Google; Ή έστω σχεδιάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

atheatos, on 04 Jun 2014 - 09:18 AM, said:atheatos, on 04 Jun 2014 - 09:18 AM, said:

Ενταξει τίποτα δεν είναι χωρις κόστος. Ακόμη και τωρα που μιλαμε,υπάρχουν μερικοι που δεν θα πάνε σε Yosemite γιατί τα γραφικά ala ios 7 τους ενοχλούν. Αναμενόμενο και απολύτως κατανοητό.Δεν θα κάτσουμε να τους κράξουμε σαν άμπαλους και άσχετους όπως κάνανε κάποιοι που κράζουν αυτούς που δεν πήγαν σε windows 8. Πάντως απο την Beta φαίνεται οτι υπάρχει η δυνατότητα παραμετροποίησης του λειτουργικού.

Επίσης κάποιες λειτουργίες του Yoshimite το κάνουν ιδιαίτερα ελκυστικό σε αυτους που έχουν ηδη ios και μπορεί να προσελκήσει κόσμο από εκει.

Φαντάσου πάντως να έκαναν το Yosemite πιο πολύ iOS . Θα τους είχαν χάσει όλους.Νομίζω το ξέρουν καλα εκεί στην Apple το τι μπορεί να κάνει το UI στον κόσμο και χωρίς να πάρουν παραδείγματα απο την Microsoft. Αλλωστε υπεύθυνος ειναι ενας σχεδιαστής και όχι κάποιος software engineer μόνο....

Ξέρω, ειναι δύσκολο να μιλάμε με όρους design σε ενα καθαρά τεχνολογικό προϊόν, αλλα η ιστορία έχει δείξει οτι είναι μεγάλος παράγοντας στην αποδοχή του απο το κοινό. Βλέπε os Lisa και έπειτα...κοντά 30 χρόνια η μπάρα λειτουργιών πάνω,σχεδόν ίδια και απαράλαχτη. Τυχαίο? Δεν νομίζω...

ΥΓ. Δεν ξέρω αν την βγάλουν σε κάποιο επόμενο OS X, αλλά αν την βγάλουν θα ισοδυναμεί με αφαίρεση start menu του windows...δεν θέλω να σκεφτομαι το αποτέλεσμα....

1.O καθενας ας επιλεξει οτι γουσταρει,λιγο με ενδιαφερει.Απλα βαριεμε πολυ την γκρινια!

2.Αν με ρωτας εμενα,πιο συμαντικο ειναι το ios να συγκλινει προς το osx,παρα το αντιθετο!Δε λεω να γινει το ιδιο,αλλα καποιες δυνατοτητες του osx θα ειναι πολυ ευεργετικες για ενα ipad!

3.Προσωπικα εχω εμπιστοσινη και στην apple και στην ms,οτι στο τελος της ημερας θα πετυχουν το στοχο τους και θα προσφερουν υλοποιησεις που θα ικανοποιησουν τους πελατες τους!Προς το παρον ακομη ειμαστε στην αρχη!!!

4.Οτι και να γινει,το μονο σιγουρο ειναι οτι η κοντρα και οι διαφωνιες θα συνεχισουν ως εχουν!!!

Κατασκευάζει hardware η Google; Ή έστω σχεδιάζει;

Η συγκεκριμενη δυνατοτητα εχει να κανει κυριως με τα 2 λογισμικα και οχι τοσο με το hardware!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.apple.com/apple-events/june-2014/

Τα αυτιά στο 12:50....

ΥΓ.Αν έχεις mac βαλε τον καλύτερα να σου κάνει start speeking την λέξη

Έχεις δίκιο φίλε μου σόρρυ εκ παραδρομής το έγραψα βασιζόμενος σε λέξη τύπου kryptonite....παρόλα αυτά, αν και προφέρεται έτσι, γραμματικά και φωνητικά είναι λάθος γραμμένο αφού θα έπρεπε να είναι yosemitee για να ακούγεται (/jˈsɛmɨt/ yoh-SEM-it-ee)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεχνάμε κάτι πολύ βασικό στην κριτική μας απέναντι σε όλα τα λειτουργικά της Apple.

Κάποιος πρέπει να τους πει "παιδιά η βγάλτε ένα λειτουργικό κάθε 2 χρόνια η κάντε το υπάρχων να δουλέψει καλύτερα γρηγορότερα,γιατί έτσι όπως το πάτε με το Mavericks να στρώνει ουσιαστικά μετά το 10.9.3 και τότε να έχεις και beta του επόμενου,ο υπολογιστής μας πιο πολύ μοιάζει με beta tester machine..

και οκ εγώ δεν έχω πρόβλημα γιατί όσους δίσκους έχω μπορώ να έχω και λειτουργικά και να boot-αρω αλλά αυτά τα macbookakia τι σου φταίνε και τα παιδεύεις έτσι ?

Από την άλλη μ'αρεσει που σας βλέπω ενθουσιασμένους μετά από κάθε event της apple,όπως και στα VS posts που προσπαθείτε να πείσετε τους γύρω σας ότι δεν είσαστε φαν αλλά σκληρά εργαζόμενοι επαγγελματίες που αγοράσατε Mac γιατί έτσι κάνετε σωστά την δουλειά σας..

Φωτεινή εξαίρεση ο @panos2000gr που απέσπασε και το Like μου με την αντικειμενικότητα του.

Μην βιαστείτε να με κάνετε εχθρό σας,μαζί σας είμαι και εγώ,αλλά νιώθω και εγώ ότι η μονή ουσιαστική εξέλιξη που υπάρχει σε κάθε επόμενο είναι "να το ολοκληρώσουμε να το ενοποιήσουμε" ώστε να το κάνουμε ακόμα πιο ελεγχόμενο,"από εμάς".. με ότι αυτό συνεπάγεται $$

Όταν είδα στο Mavericks να δίνει επιτέλους μεγαλύτερη ποσότητα μνήμης στις ενσωματωμένες μέχρι πάρτι ήθελα να κάνω και ας μην με αφορούσε.. κάπως έτσι θα έπρεπε να περιμένουμε να είναι τα επερχόμενα Upgrades με περισσότερη ουσία και λιγότερα εξωκοσμικα futures που μόνο αυτοί και ο @GIO  χρησιμοποιούν.. :P :lol:

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...