Προς το περιεχόμενο

Δε θα υπάρχει Start Menu στην δεύτερη αναβάθμιση των Windows 8


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To metro UI είναι σαν την επιφάνεια εργασίας σου, γιατί είναι πιο δύσχρηστο με το ποντίκι...?!

Δεν είναι ανάγκη να έχεις όλα τα apps σε tiles, διαλέγεις όπως και στην επιφάνεια εργασίας σου.

Δεν είναι ανάγκη να έχεις τα tiles στο μέγιστο μέγεθος μόνο όσα θέλεις...

Στην επιφάνεια εργασίας σου δεν είναι ομαδοποιημένα σε κατηγορίες τα εικονίδια σου, ενώ στο modern UI τα ομαδοποιείς εύκολα.

 

Μόνο εγώ το βλέπω έτσι?!

Πολλές απλές λειτουργίες γίνονται πιο εύκολα με την αφή, σα να έχουν σχεδιαστεί κυρίως για τέτοια χρήση. Μπορεί απλά να μου φαίνεται ή να είναι συνήθεια όμως. :-)  πχ μου φαίνεται πιο απλό να κάνεις ένα swipe στη δεξιά πλευρά για να δεις το μενού παρά να βάλεις τον κέρσορα του ποντικού εκεί και να επιλέξεις μετά. τέτοια μικροπραγματάκια. Τα δουλεύω σε οθόνη αφής όμως οπότε ό,τι με βολεύει με την αφή το κάνω έτσι. Συμφωνώ ότι είναι μια χαρά λειτουργικό μέχρι στιγμής πάντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ενταξει ειναι πολυ καλα και ευχρηστα δεν λεω αλλα εχει καταντησει αηδια αυτο το πραγμα συνεχεια λες και περιμενουμε τον αη βασιλη σε καθε update,ας μην το βαλουν θα χρησιμοποιησουμε classic shell η οτι παρομοιο-αντιστοιχο υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φερτε πισω το κλασσικο σταρτ μενου με τασκμπαρ λαιμαι!

ρετριλα revival ftw

 

1146167618-1.jpg

 

Κάνεις χιούμορ προφανώς, γιατί αν κάτσω να κάνω copy-n-paste μόνο τα σοβαρά links σε σοβαρά sites που λένε τι βλαμμένο που είναι το metro ui για desktop (ειδικά αν το PC είναι για δουλειά και όχι παιχνίδι), θα χάσουμε το μέτρημα (και εγώ το χρόνο μου).

 

Το Metro είναι μια χαρά για φορητές συσκευές και casual χρήση. Για επαγγελματική χρήση είναι όχι μόνο άχρηστο, είναι ΕΜΠΟΔΙΟ. Πιο απλά δεν γίνεται να το πω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις χιούμορ προφανώς, γιατί αν κάτσω να κάνω copy-n-paste μόνο τα σοβαρά links σε σοβαρά sites που λένε τι βλαμμένο που είναι το metro ui για desktop (ειδικά αν το PC είναι για δουλειά και όχι παιχνίδι), θα χάσουμε το μέτρημα (και εγώ το χρόνο μου).

 

Το Metro είναι μια χαρά για φορητές συσκευές και casual χρήση. Για επαγγελματική χρήση είναι όχι μόνο άχρηστο, είναι ΕΜΠΟΔΙΟ. Πιο απλά δεν γίνεται να το πω...

Νομίζω αυτό είναι που θέλουν συνδυάσουν! Το νέο (Metro ui) για casual χρήση (τύπου tablet, προσαρμοσμένο σε οθόνες αφής) με την κλασσική επιφάνεια εργασίας για δουλειά με ποντίκι-πληκτρολόγιο! Για πρώτη προσπάθεια μια χαρά τα πήγαν πιστεύω!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω αυτό είναι που θέλουν συνδυάσουν! Το νέο (Metro ui) για casual χρήση (τύπου tablet, προσαρμοσμένο σε οθόνες αφής) με την κλασσική επιφάνεια εργασίας για δουλειά με ποντίκι-πληκτρολόγιο! Για πρώτη προσπάθεια μια χαρά τα πήγαν πιστεύω!  

Χμμ αυτό που έχουν κάνει μέχρι τώρα το λες μια χαρά;..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακυρο αλλα:
να αλλαξουν εικονιδιο στο paint, και documents να ταιριαζει με το υπολοιπο λογισμικο 
Και επισης να φτιαξουν μια εφαρμογη για εικονες, οχι μια metro και μια desktop. 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις χιούμορ προφανώς, γιατί αν κάτσω να κάνω copy-n-paste μόνο τα σοβαρά links σε σοβαρά sites που λένε τι βλαμμένο που είναι το metro ui για desktop (ειδικά αν το PC είναι για δουλειά και όχι παιχνίδι), θα χάσουμε το μέτρημα (και εγώ το χρόνο μου).

 

Το Metro είναι μια χαρά για φορητές συσκευές και casual χρήση. Για επαγγελματική χρήση είναι όχι μόνο άχρηστο, είναι ΕΜΠΟΔΙΟ. Πιο απλά δεν γίνεται να το πω...

Κάποιος που το έχει για δουλειά θα έχει καμιά 10 εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας με τα προγράμματα που τρέχει και δεν θα ξέρει καν τι είναι το metro.

 

Εγώ είμαι χωρίς start menu αλλά με quick launch ,για ότι τρέχω συχνά και το everything για να βρίσκω αρχεία,εικονίδιο control panel στην επιφάνεια και έχω να μπω στο metro κάτι μήνες μόνο αν πατάω κατά λάθος το start.

 

Κατά τα άλλα δεν μπορώ να καταλάβω,απλό drag and drop είναι αν κάτσεις 5 λεπτά να το ρυθμίσεις και να βάλεις τα εικονίδια εκεί που θες για κάποιον που κάνει ελαφριά δουλειά πρέπει να είναι εξαιρετικά βολικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις προτάσεις αλλά...

το κλειδί σε όλα αυτά που παραθέτεις είναι η ανάλυση των 1920x1080 εν αντιθέσει της ανάλυσης 1920x1200 της δικής μου. Και βέβαια οι τιμές τους (στις 2 από τις 3), που βρίσκονται στο άπειρο ...κι ακόμα παραπέρα.

 

Αυτό που ήθελα να τονίσω, σχετικά με το θέμα, είναι πως όποιος θέλει να κάνει τη δουλειά του, την κάνει και χωρίς την παρουσία του Start Menu. Όλα τα υπόλοιπα είναι "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε". :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, υπάρχουν ευτυχώς πολλές εφαρμογές τρίτων για να καλυφθεί το κενό, αλλά και οι τύποι στη μικρομάλακη το τερμάτισαν το κοντέρ... Τόσο δύσκολο είναι πια, τη στιγμή που το ζητάει και τόσο μεγάλη μερίδα χρηστών; Να 'ναι καλά το classic shell...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ αυτό που έχουν κάνει μέχρι τώρα το λες μια χαρά;..

Από τη στιγμή που τα συνήθισα και μετά ναι, μια χαρά μου φαίνονται! :-)  Ξαναλέω όμως ότι ίσως παίζει ρόλο και η συσκευή. Τα δουλεύω στο asus t100 που είναι ταμπλετολάπτοπ με οθόνη αφής και έχουν βολέψει πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που το έχει για δουλειά θα έχει καμιά 10 εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας με τα προγράμματα που τρέχει και δεν θα ξέρει καν τι είναι το metro.

 

Εγώ είμαι χωρίς start menu αλλά με quick launch ,για ότι τρέχω συχνά και το everything για να βρίσκω αρχεία,εικονίδιο control panel στην επιφάνεια και έχω να μπω στο metro κάτι μήνες μόνο αν πατάω κατά λάθος το start.

 

Κατά τα άλλα δεν μπορώ να καταλάβω,απλό drag and drop είναι αν κάτσεις 5 λεπτά να το ρυθμίσεις και να βάλεις τα εικονίδια εκεί που θες για κάποιον που κάνει ελαφριά δουλειά πρέπει να είναι εξαιρετικά βολικό. 

 

Δεν μπορείς να έχεις όλα τα εικονίδια που χρειάζεσαι στο desktop, προφανώς το metro δεν δουλεύει (πρακτικά είναι αστείο για σοβαρή δουλειά), κάπως λοιπόν πρέπει να φτιάξεις το desktop σου για να μπορείς να δουλέψεις. Ακόμα και σήμερα, χωρίς π.χ. ένα ClassicShell, με τα 8.1 απλά δεν μπορείς.

 

Θα σου φέρω δύο απλά παραδείγματα χρήσης γραφείου/εργασίας, όπου ΠΡΕΠΕΙ να μπορείς εύκολα και γρήγορα να έχεις πρόσβαση σε όλες τις εφαρμογές που έχεις εγκαταστήσει (δεν μιλάμε για Office προφανώς): προγραμματιστής και γραφίστας/dtpιστας. Δεν μου αρκεί να έχω 10-20 εικονίδια πάνω στην επιφάνεια, πρέπει να μπορώ να φτάσω μέχρι την επιθυμητή εφαρμογή εύκολα και γρήγορα, χωρίς να θυμάμαι πως τη λένε, χωρίς να χάνω χρόνο σκρολλάροντας και φυσικά χωρίς να πρέπει να κάνω πέρα-δώθε και πάνω-κάτω στο απίθανο metro.

 

Αυτά που γράφω τα λένε και χιλιάδες άλλοι σε εκατοντάδες σχετικά forums και blogs, δεν είμαστε περίεργοι, απλά το metro δεν κάνει για χρήση desktop και περιβάλλον εργασίας. Αλλού στοχεύει και με άλλες παραμέτρους φτιάχτηκε. Το να αναγκάζομαι να το υποστώ εγώ στη δουλειά μου απλά δεν είναι αποδεκτό. Είτε λοιπόν βάζουμε εφαρμογές τρίτων που λύνουν το πρόβλημα, είτε περιμένουμε από την MS :) να δώσει μια σωστή λύση. Αυτό που πήγε να κάνει ήταν προς τη σωστή κατεύθυνση, αλλά από ότι καταλαβαίνω πάει πιο πίσω (άραγε και στις καλένδες...?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γιατί ένα λειτουργικό κρίνεται από το αν θα έχει start button ή όχι...

 

Το λειτουργικό είναι μια χαρά από όλες τις απόψεις... είναι σταθερότατο και κάνει την δουλειά του άψογα!

Το χρησιμοποιώ και στην δουλειά μου καθημερινά και δεν με έχει καθυστερήσει σε τίποτα...

Ποτέ μου δεν κατάλαβα τον ντόρο για το start button...

Ειδικά τις γκρίνιες μετά την μικρο-αναβάθμιση που έκανε (και καλώς έκανε η MS) βγάζοντας τα power off & logoff σε πιο εμφανή θέση και εμφανίζοντας το σαν κουμπί όπου σε μεταφέρει στα program files a.k.a. modern UI.

 

(Είμαι πραγματικά πολύ περίεργος να δω τι θα γίνει αν κάνει η Apple κάτι παρόμοιο και επίσης δεν ξέρω αν έγινε θέμα όταν τα Ubuntu έβαλαν το Unity...)

 

Τι έγινε στο Unity?? O ίδιος χαμός ακριβώς.... και τώρα το εκθειάζουν!!! Ειναι τρελοι αυτοι οι χρήστες :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Ace, on 03 Jun 2014 - 12:53 PM, said:The Ace, on 03 Jun 2014 - 12:53 PM, said:The Ace, on 03 Jun 2014 - 12:53 PM, said:

Κάνεις χιούμορ προφανώς, γιατί αν κάτσω να κάνω copy-n-paste μόνο τα σοβαρά links σε σοβαρά sites που λένε τι βλαμμένο που είναι το metro ui για desktop (ειδικά αν το PC είναι για δουλειά και όχι παιχνίδι), θα χάσουμε το μέτρημα (και εγώ το χρόνο μου).

 

Το Metro είναι μια χαρά για φορητές συσκευές και casual χρήση. Για επαγγελματική χρήση είναι όχι μόνο άχρηστο, είναι ΕΜΠΟΔΙΟ. Πιο απλά δεν γίνεται να το πω...

Τα windows tablets χαρακτηριστηκαν και σαν "επαγγελματικες" συσκευες μονο και μονο γιατι διαθετουν το desktop ui και αποσπομενο πληκτρολογιο/touchpad!

Κανεις δε λεει οτι το metro ui ειναι για επαγγελματικη χρηση!!!Ειναι ενα τεραστιο multimedia περιβαλο,οπως ηταν και ο "προγονος" του,media center(με πολυ περιορισμενες δυνατοτητες φυσικα),οπως ειναι και ολα τα mobile os!

Μη το κραζετε ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ γιατι δεν ειναι για επαγγελματικη χρηση, διοτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αυτος ο ρολος του στις συσκευες με windows(wp,windows pc,xbox)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα τα windows..θα τα εσωζαν με αυτου του ειδους την εναρξη αλλα δεν λενε να παρουν μια σωστη αποφαση..και μετα αναρωτιουνται γιατι ολοενα και περισσοτεροι μετακομιζουν σε linux και macos... Μεχρι και τα 7 αξιζει να τα περασει κανεις..απο εκει και περα το χαος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...