Προς το περιεχόμενο

Δε θα υπάρχει Start Menu στην δεύτερη αναβάθμιση των Windows 8


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μας εχουνε ζαλισει τα ου-μπαλα με το Start Μενου. Μια το βγαζουν. Μια το βαζουν. Μετα το ξαναβγαζουν.... Κ.ο.κ. Ουτε κοιλωτακι να 'ταν. 

  Οταν ομως ψαχτουμε εμεις και βρουμε κατι εναλλακτικο που μας κανει τη δουλεια, θα τρεχει η καθε M$ να μας μαζεψει παλι.

 

Δηλαδη επειδη η MS έβγαλε το start menu, θα ψάχνεις να αλλάξεις λειτουργικο αλλα δεν θα δεχτείς για να περάσεις ενα απο τα άπειρα third party start menu που κυκλοφορούν. Οκ. Να μου πεις εδώ developers διαμαρτύρονται επειδη οταν άνοιξαν τον υπολογιστή τους δεν είδαν το start menu. Σορρυ που ειμαι καχύποπτος, αλλα το τρολαρισμα εχει και ενα όριο. Θεωρω αδιανόητο καποιος να λέει οτι θα μπει στην διαδικασία να περάσει σε ενα καινούριο λειτουργικο αντί να κάνει install ενα exe και ακομα ποιο αδιανόητο έναν ο οποίος ασχολείται με προγραμματισμό να διαμαρτύρεται επειδη δεν μπορεί να οργανώσει τα προγράμματα του στην παλιά κλασική μορφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Οι ομαδοποιησεις ειναι default ,δεν κανεις τιποτα εσυ ή εγω,γινεται αυτοματα!!!

Εννοώ τις ομαδοποιήσεις του Odyss3us. Δεν τις είδα να γίνονται όσο χρησιμοποιούσα 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις προτάσεις αλλά...

το κλειδί σε όλα αυτά που παραθέτεις είναι η ανάλυση των 1920x1080 εν αντιθέσει της ανάλυσης 1920x1200 της δικής μου. Και βέβαια οι τιμές τους (στις 2 από τις 3), που βρίσκονται στο άπειρο ...κι ακόμα παραπέρα.

 

Αυτό που ήθελα να τονίσω, σχετικά με το θέμα, είναι πως όποιος θέλει να κάνει τη δουλειά του, την κάνει και χωρίς την παρουσία του Start Menu. Όλα τα υπόλοιπα είναι "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε". :)

Καλά, θα σου κάνω δώρο εγώ μία touch και εσύ θα κάτσεις να κάνεις δουλειά σε αυτή την οθόνη με touch. Και άμα δεν μου την έχεις φέρει στο κεφάλι σε 1 μέρα την οθόνη, ή δεν έχεις πάρει τον ορθοπεδικό τηλέφωνο για τον ώμο σου, εμένα να μην με λένε GrandGamer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

talos_2002, on 03 Jun 2014 - 8:17 PM, said:talos_2002, on 03 Jun 2014 - 8:17 PM, said:

Εννοώ τις ομαδοποιήσεις του Odyss3us. Δεν τις είδα να γίνονται όσο χρησιμοποιούσα 8.

Α λαθος μου!

Αυτες του Odyss3us ειναι πολυ δυσκολο να γινου,πρεπει να κανεις καποια μαθηματα για να μπορεσεις να τις κανεις,δε φτανει μονο τα tutorial! B)

 

 

Αστειεύομαι ,βεβαιως,βεβαιως  !!!! :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα είναι τα 8 και λιγο πιο γρήγορα απο τα 7, προσωπικά δεν μου λείπει το start menu αλλά το metro ui θέλει λίγο δουλίτσα ακόμα. .

ουτε και εμενα μου λυπει, μια αηδια και μιση ηταν που το πατουσαμε οταν βαριομασταν τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο. ολα οργανομενα στην μεγαλη οθονη εναρξης. τελος.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Αν το αφήσουν για τα 9 δεν θα το θέλει κανένας, θα έχουμε συνηθίσει :-)

 

Μια χαρα είναι τα 8 και λιγο πιο γρήγορα απο τα 7, προσωπικά δεν μου λείπει το start menu αλλά το metro ui θέλει λίγο δουλίτσα ακόμα. .

Το Metro ui είναι ωραίο για οθόνες αφής αλλά δε βολεύει τόσο με ποντίκι πιστεύω

κανεις λαθος, βολευει και αρκετα μαλιστα. ειναι θεμα συνηθειας. Sent from my iPad using Insomnia

 

 

To metro UI είναι σαν την επιφάνεια εργασίας σου, γιατί είναι πιο δύσχρηστο με το ποντίκι...?!

Δεν είναι ανάγκη να έχεις όλα τα apps σε tiles, διαλέγεις όπως και στην επιφάνεια εργασίας σου.

Δεν είναι ανάγκη να έχεις τα tiles στο μέγιστο μέγεθος μόνο όσα θέλεις...

Στην επιφάνεια εργασίας σου δεν είναι ομαδοποιημένα σε κατηγορίες τα εικονίδια σου, ενώ στο modern UI τα ομαδοποιείς εύκολα.

 

Μόνο εγώ το βλέπω έτσι?!

Πολλές απλές λειτουργίες γίνονται πιο εύκολα με την αφή, σα να έχουν σχεδιαστεί κυρίως για τέτοια χρήση. Μπορεί απλά να μου φαίνεται ή να είναι συνήθεια όμως. :-) πχ μου φαίνεται πιο απλό να κάνεις ένα swipe στη δεξιά πλευρά για να δεις το μενού παρά να βάλεις τον κέρσορα του ποντικού εκεί και να επιλέξεις μετά. τέτοια μικροπραγματάκια. Τα δουλεύω σε οθόνη αφής όμως οπότε ό,τι με βολεύει με την αφή το κάνω έτσι. Συμφωνώ ότι είναι μια χαρά λειτουργικό μέχρι στιγμής πάντως

ακριβως ετσι οπως τα λες ειναι. απλα τα πραγματα και ευκολα. Sent from my iPad using Insomnia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 9 σε λιγοτερο απο χρονο εε? Σαν τα millenium-vista και τα windows 8 ............. νυχτα με φεγγαρι φευγουν.

3 xχρονια εσυ τα βλεπεις για ενα μαλιστα.

Ούτε πλάκα κάνω, και φυσικά ξέρω για τι πράγμα μιλάω. Προφανώς δεν το χρησιμοποιείς επαγγελματικά το PC σου (εκτός και αν εννοείς Office), οπότε το σχόλιό σου είναι και άκυρο και άστοχο. Ναι δεν θυμάμαι πως λέγεται το κάθε shortcut σε μια εγκατάσταση που περιλαμβάνει Oracle RDBMS, Application server, Oracle Applications, Enterprise Manager, JDeveloper, Designer για Forms/Reports και φυσικά 5-6 tools γιια εύκολη δουλειά (π.χ. Toad). Ούτε μπορώ να ρίξω 50 εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας, ούτε προφανώς μπορώ να κάνω ατελείωτο πέρα-δώθε-πάνω-κάτω στο metro. Ξέρω όμως ότι όλα τα εικονίδια είναι groupαρισμένα στα αντίστοιχα folders του classic Start, οπότε σε βάθος 2 -το πολύ- επιπέδων θα βρω ΟΛΑ τα shortcuts.

 

Το παραπάνω είναι καθαρά προσωπικό παράδειγμα, καθώς δουλεύω με Oracle. Αντιστοίχως αν βάλεις ένα Visual Studio, μια C++, το JDeveloper που είπα πιο πριν, ισχύουν ακριβώς τα ίδια. Ομοίως τo ίδιο ακριβώς ισχύει για τον γραφίστα, καθώς μια εγκατάσταση τελευταίου Photoshop -και μόνο αυτού- δημιουργεί 9-10 folders με περίπου 70-80 shortcuts, που να βάλεις δηλαδή και κανά άλλο γραφιστικό πακέτο ή DTP. Το πρόβλημα παραμένει....

 

Και δεν χρειάζεται να σε/σας πείσω για οτιδήποτε, αυτά που λέω αντανακλούν αυτά που γράφουν χιλιάδες χρήστες με παρόμοιες εμπειρίες και προβλήματα στα αντίστοιχα επαγγελματικά forums/blogs, οπότε κατά το κοινώς λεγόμενο ποσώς με ενδιαφέρει αν με πιστεύεις ή αν νομίζεις εσύ ότι "μια χαρά είναι για εργασιακό περιβάλλον", η πράξη και η εμπειρία δείχνουν άλλα...

Δηλαδη τι πιο ευκολο απο το να βαλεις τα προγραματα σε συντόμευση στο metro groupαρισμενα ή να δημιουργησεις συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας σου και παλι σε φακέλους groupαρισμενα.Που να δούλευες και κανενα mac δηλαδη!!

Αν δεν έβαλες ποτε σου windows 8 και να στο πω καλύτερα αν γέρασες για το νεο μείνε στα 7αρια με το μενού των 90's!

Επισης καλο ειναι να μάθεις να χρησιμοποιείς τα windows λιγο επαγγελματικά οταν το χρειάζεσαι...

 

35a3b7p.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 xχρονια εσυ τα βλεπεις για ενα μαλιστα.

Δηλαδη τι πιο ευκολο απο το να βαλεις τα προγραματα σε συντόμευση στο metro groupαρισμενα ή να δημιουργησεις συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας σου και παλι σε φακέλους groupαρισμενα.Που να δούλευες και κανενα mac δηλαδη!!

Αν δεν έβαλες ποτε σου windows 8 και να στο πω καλύτερα αν γέρασες για το νεο μείνε στα 7αρια με το μενού των 90's!

Επισης καλο ειναι να μάθεις να χρησιμοποιείς τα windows λιγο επαγγελματικά οταν το χρειάζεσαι...

 

35a3b7p.jpg

 

Windows 8 έχω σε δύο μηχανήματα, το Τ100 και ένα desktop. Στο Τ100 είναι μια χαρά (σε tablet και desktop mode), στο desktop έχω κάνει το πολύ απλό του ClassicShell, για να μην αναγκάζομαι να κάνω τέτοιες πατέντες....

 

Ρε μανία να κρίνετε και να χαρακτηρίζετε εύκολα και ανερυθρίαστα βάσει των δικών σας και μόνο εμπειριών...δεν πειράζει όμως, θα μεγαλώσετε κάποια στιγμή και εσείς....στο κάτω-κάτω, τι σημασία έχει τι γνώμη έχουν εκατοντάδες χιλιάδες άλλοι χρήστες, εφόσον οι γνώμες τους δεν συμφωνούν με τη δική μας, είναι εξ'ορισμού λανθασμένες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, θα σου κάνω δώρο εγώ μία touch και εσύ θα κάτσεις να κάνεις δουλειά σε αυτή την οθόνη με touch. Και άμα δεν μου την έχεις φέρει στο κεφάλι σε 1 μέρα την οθόνη, ή δεν έχεις πάρει τον ορθοπεδικό τηλέφωνο για τον ώμο σου, εμένα να μην με λένε GrandGamer.

ΔΕΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ. Εννοείται φυσικά πως εννοείς να κάνω δουλειά σε desktop pc με οθόνη αφής, χρησιμοποιώντας τα πλεονεκτήματα που μου προσφέρουν αυτά τα δύο. :)

 

Σοβαρά τώρα... τόσο πολύ σας την σπάει η απουσία ενός κουμπιού; (πόσες φορές άραγε έχω αναρωτηθεί το ίδιο πράγμα σε παρόμοια τοπικς; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 8 έχω σε δύο μηχανήματα, το Τ100 και ένα desktop. Στο Τ100 είναι μια χαρά (σε tablet και desktop mode), στο desktop έχω κάνει το πολύ απλό του ClassicShell, για να μην αναγκάζομαι να κάνω τέτοιες πατέντες....

 

Ρε μανία να κρίνετε και να χαρακτηρίζετε εύκολα και ανερυθρίαστα βάσει των δικών σας και μόνο εμπειριών...δεν πειράζει όμως, θα μεγαλώσετε κάποια στιγμή και εσείς....στο κάτω-κάτω, τι σημασία έχει τι γνώμη έχουν εκατοντάδες χιλιάδες άλλοι χρήστες, εφόσον οι γνώμες τους δεν συμφωνούν με τη δική μας, είναι εξ'ορισμού λανθασμένες...

Ειναι λανθασμένες. Εδω πριν καλα καλα βγουν τα 8αρια φιλε μου τα κραζανε και λεγανε windows 9 καθε δευτερο windows μονο αξιζει κλπ.

Mη τρελαθουμε δεν σε γνωριζω ουτε ποσο μαλλον την ηλικια σου. Βαση των ποστ σου και τις αποψης σου εβγαλα το "πορισμα" πως δεν εισαι για νεα windows και αλλαγες. 

Αυτα δεν εχω εχθρα μαζι σου απλα λυσεις υπαρχουν πολλες διχως καν 3rd party tools κλπ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Ace, on 03 Jun 2014 - 10:09 PM, said:The Ace, on 03 Jun 2014 - 10:09 PM, said:The Ace, on 03 Jun 2014 - 10:09 PM, said:The Ace, on 03 Jun 2014 - 10:09 PM, said:

Windows 8 έχω σε δύο μηχανήματα, το Τ100 και ένα desktop. Στο Τ100 είναι μια χαρά (σε tablet και desktop mode), στο desktop έχω κάνει το πολύ απλό του ClassicShell, για να μην αναγκάζομαι να κάνω τέτοιες πατέντες....

 

Ρε μανία να κρίνετε και να χαρακτηρίζετε εύκολα και ανερυθρίαστα βάσει των δικών σας και μόνο εμπειριών...δεν πειράζει όμως, θα μεγαλώσετε κάποια στιγμή και εσείς....στο κάτω-κάτω, τι σημασία έχει τι γνώμη έχουν εκατοντάδες χιλιάδες άλλοι χρήστες, εφόσον οι γνώμες τους δεν συμφωνούν με τη δική μας, είναι εξ'ορισμού λανθασμένες...

Γιατι δε μπορειτε να καταλαβετε οτι δεν ειναι ολοι σαν εσας???

Μπορει εσυ να μη βολευεσαι και να εισαι αντιπαραγογικος με το νεο start menu,αλλα δε σημαινει οτι και εγω εχω την ιδια γνωμη ή να μη μπορω να γινω παραγωγικος με αυτο!

Οι περισσοτεροι εχουν συνηθησει το παλιο κλασικο start menu και ως ενα βαθμο δικαιολογημενα να θελουν αυτο που εχουν συνηθησει!Αυτο δε σημαινει οτι ειναι καλυτερο απο το νεο!

Αν φερει πισω το παλιο start menu,να εισαι σιγουρος οτι εσυ και εγω παλι θα γραφουμε στο vs windows 8.x!!

 

Και οσο αφορα το asus t100 εγω εχω συνηθησει 6 χρονια τωρα(απο το 2008) να δουλευω με touchscreen χρηση μονο σε windows desktop ui και που ειναι πολυ πιο ευκολο,ΓΙΑ ΜΕΝΑ,απ'οτι το android,ενω για σενα ισχυει ΑΚΡΙΒΩΣ το αντιθετο!

Οπως βλεπεις η συνηθεια ειναι αυτη που καθοριζει πολλες φορες τις προσωπικες μας γνωμες για το τι ειναι καλυτερο και που τις πλειστες φορες δεν ειναι αντικειμενικες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μανία να κρίνετε και να χαρακτηρίζετε εύκολα και ανερυθρίαστα βάσει των δικών σας και μόνο εμπειριών...δεν πειράζει όμως, θα μεγαλώσετε κάποια στιγμή και εσείς....στο κάτω-κάτω, τι σημασία έχει τι γνώμη έχουν εκατοντάδες χιλιάδες άλλοι χρήστες, εφόσον οι γνώμες τους δεν συμφωνούν με τη δική μας, είναι εξ'ορισμού λανθασμένες...

 

 

οι ισχυρισμοι σου ολοι αντικρουστηκαν με επιχειρηματα που ακομα περιμενουν απαντηση λιγο πιο πανω απο ποστ μου και του εκτορα,

 

αν εννοεις οτι αντιπροσωπευεις τους χιλιαδες χρηστες που κραζουν το καινουριο απο μιμητισμο και χωρις να αφιερωσουν ουτε 5 λεπτα για να το κατανοησουν  μπας και δουν μηπως ειναι προς οφελος τους τοτε παω πασο... του συγκεκριμενους τους εκπροσωπεις επαξια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και έτσι το classic shell θα συνεχίσει να κονομάει από τα donation για αρκετό καιρό ακόμα και να είναι το πρώτο πιο εγκατεστημένο 3rd party software στα 8-άρια ακόμα και από το VLC.. (εντάξει κάπου μαζί παίζουνε). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

keysmith, on 03 Jun 2014 - 11:14 PM, said:keysmith, on 03 Jun 2014 - 11:14 PM, said:

και έτσι το classic shell θα συνεχίσει να κονομάει από τα donation για αρκετό καιρό ακόμα και να είναι το πρώτο πιο εγκατεστημένο 3rd party software στα 8-άρια ακόμα και από το VLC.. (εντάξει κάπου μαζί παίζουνε). 

Αρχισαμε να ξυπναμε σιγα σιγα??? :-D

 

Το update 1,ηταν το 90% του ModernMix  και θα γινει 100% μολις προσθεσει και τα metro apps σε παραθυρα!

Ειδες κανενα "φυλλο" να κινηται απο την μερια της Stardock,που της εκλεψε ολη την ιδεα&υλοποιηση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...