Προς το περιεχόμενο

Δε θα υπάρχει Start Menu στην δεύτερη αναβάθμιση των Windows 8


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θέλω να το συνεχίσω, αλλά προφανώς έχετε δίκιο, αφού όλος ο υπόλοιπος κόσμος του ΙΤ που ασχολείται με αυτό το θέμα (από μεγάλα και σοβαρά sites τεχνολογίας, μέχρι και την ίδια την MS) προφανώς είναι τόσο "απροσάρμοστοι" και περίεργοι όσο εγώ...α ξέχασα, και όλοι αυτοί είναι προκατειλημμένοι...ΟΚ πάω πάσο, μετά από τόσα χρόνια άκουσα ότι είμαι "προκατειλημμένος" με ένα feature ενός λειτουργικού συστήματος :)

 

Θα μου επιτρέψετε να μην ξαναποστάρω στο παρόν, αφού λόγω προκατάληψης εμφανέστατα εμποδίζω την ομαλή ροή του thread.

Εντάξει το προκατειλημμένος ήταν υπερβολικό... να ξαναποστάρεις δεν είπε κανείς το αντίθετο... ο διάλογος ή αντίλογος

αν θες είναι επιθυμητός...

 

Γραφίστα,φτιάξε ένα bat να ανοίγουν όλα μαζί που κάνεις 4 κλικ για να τ ανόίγεις κάθε φορά.

Για την ακρίβεια έχω αυτά που θέλω στο start up και τα υπόλοιπα όταν χρειαστούν θα clickαριστούν...

(Διακρίνω ειρωνεία? Αν όχι, γράψε λάθος...)

 

Πάντως, το να παρουσιάζεται ως βολικό και γρήγορος τρόπος, το να πληκτρολογείς (χρησιμοποιώντας την αναζήτηση), για να εντοπίσεις την εφαρμογή που θέλεις, έχει απίστευτη πλάκα...

 

...για όποιον δεν πληκτρολογεί με τυφλό δηλαδή, είναι βολικό και γρήγορο το να παίρνει το βλέμμα του από την οθόνη και να κοιτάει το πληκτρολόγιο, κάθε φορά που θέλει να εκκινήσει ένα πρόγραμμα...

 

...θυμήθηκα την αποψίλωση με κασμά - κατά το «ξύσ' τα @@ σου με κασμά... - που κάναμε στο στρατό...

Ο νέος & άπειρος χρήστης δεν θα χρειαστεί να ψάξει με το πληκτρολόγιο αλλά θα κάνει κλικ στα tiles...

Δεν χρειάζεται να ξέρεις τυφλό για να γράφεις... ακόμη και το να χάσεις την οθόνη για 2-3 sec για να πληκτρολογήσεις 2-3 γράμματα για να βρεις αυτό που θέλεις είναι ταχύτερο από το να πηγαίνεις το ποντίκι πάνω κάτω στην οθόνη και να ψάχνεις το πρόγραμμα...

 

Το να δουλεύεις με το πληκτρολόγιο αποτελεί έναν τρόπο κατα πολύ ταχύτερο σε σχέση με το ποντίκι... και όσο πιο γρήγορα εξοικειωθεί κανείς με αυτό τόσο το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νέος & άπειρος χρήστης δεν θα χρειαστεί να ψάξει με το πληκτρολόγιο αλλά θα κάνει κλικ στα tiles...

Δεν χρειάζεται να ξέρεις τυφλό για να γράφεις... ακόμη και το να χάσεις την οθόνη για 2-3 sec για να πληκτρολογήσεις 2-3 γράμματα για να βρεις αυτό που θέλεις είναι ταχύτερο από το να πηγαίνεις το ποντίκι πάνω κάτω στην οθόνη και να ψάχνεις το πρόγραμμα...

 

Το να δουλεύεις με το πληκτρολόγιο αποτελεί έναν τρόπο κατα πολύ ταχύτερο σε σχέση με το ποντίκι... και όσο πιο γρήγορα εξοικειωθεί κανείς με αυτό τόσο το καλύτερο.

 

Δεν αναφέρθηκα στο αν ο χρήστης είναι νέος, παλιός, έμπειρος ή άπειρος. Είπα συγκεκριμένα ότι θεωρώ κάθε άλλο παρά ταχύτερη μέθοδο, την αναζήτηση μέσω πληκτρολόγησης, τής εκάστοτε εφαρμογής που αναζητά, ειδικά από τη στιγμή που δεν υπάρχει εξοικείωση με το τυφλό σύστημα πληκτρολόγησης. Προσωπική εκτίμηση είναι, βάσει προσωπικής εμπειρίας.

 

Τυφλό σύστημα δεν ξέρω ούτε εγώ, αλλά ούτε νέος χρήστης είμαι, ούτε ιδιαιτέρως άπειρος. Γράφω πάντα κοιτάζοντας το πληκτρολόγιο, διότι δε μπορώ διαφορετικά. Ακόμα κι αυτά τα 2-3 γράμματα που λες, χωρίς να εντοπίσω με το μάτι τη θέση τους στο πληκτρολόγιο, η πιθανότητα να τα «πετύχω» είναι αμελητέα.

 

Το να πάρω λοιπόν τα μάτια μου από την οθόνη και ν' αρχίσω να μαζοχίζομαι με το search, όχι απλώς δεν είναι ταχύτερο για 'μένα, αλλά ...εφιαλτικά πιο αργό. Το πιο ενοχλητικό δε στη σκέψη της συγκεκριμένης μεθόδου, δεν είναι τόσο το ότι είναι πιο αργή, όσο το ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως όφελος στο να την επιλέξω, ώστε να πω «δε βαριέσαι, χρειάστηκα δυο δευτερόλεπτα παραπάνω, αλλά κέρδισα το τάδε». Η δε πρακτική τής περιγραφής σου «να πηγαίνεις το ποντίκι πάνω κάτω στην οθόνη και να ψάχνεις το πρόγραμμα», ακόμα και στα XP που συνεχίζω να έχω ως κύριο λειτουργικό, μού είναι παντελώς άγνωστη, σχεδόν από τότε που άρχισα να χρησιμοποιώ windows: Το desktop μου είναι τελείως άδειο, τελείως όμως! Ούτε ένα εικονίδιο, συντόμευση, ή οτιδήποτε θα μπορούσε να καλύψει έστω και ένα pixel τού wallpaper, δε «βόσκει» εκεί. Οι συντομεύσεις όλων των προγραμμάτων που χρησιμοποιώ τακτικότερα από ...μια φορά το χρόνο - καμιά τριανταπενταριά - βρίσκονται στο quick lunch τής task bar, με τη θέση και την ονομασία τους επιλεγμένες κατά τέτοιο τρόπο, ώστε να τις εντοπίζω με ...μισή ματιά και μάλιστα «κρυμμένες» (με την task bar «μαζεμένη» τέρμα αριστερά και ανάγκη μόλις ενός κλικ για να αναδυθεί η στήλη με τα shortcuts), διότι δε γουστάρω τον πανικό των εικονιδίων ούτε καν στην task bar. Θέλω να βλέπω την κάθε συντόμευση, μόνο τη στιγμή που τη χρειάζομαι. Όταν λοιπόν λέω ότι η εύρεση και η έναρξη κάθε εφαρμογής, είναι ζήτημα δύο κλικ, κυριολεκτώ.

 

Το να επιλέγω λοιπόν το πληκτρολόγιο αντί τού πόντικα, για δουλειές σαν αυτή που συζητάμε, μόνο ταχύτερο δεν είναι. Απλώς ένας εναλλακτικός τρόπος είναι, σε περίπτωση που μουλαρώσει το ποντίκι και για κάποιο λόγο δε δουλεύει σε μια δεδομένη στιγμή. Όποιος θέλει να «εξοικειωθεί» μαζί του και να τον καθιερώσει ας το κάνει, όσο εγώ θα σκέφτομαι την εποχή που δεν είχαμε γραφικό περιβάλλον, που το ποντίκι δεν υπήρχε ούτε στη σφαίρα τής επιστημονικής φαντασίας, που ο μόνος τρόπος επικοινωνίας με τον υπολογιστή ήταν το πληκτρολόγιο και το typing εντολών και θα παλεύω - μάταια μάλλον... - να κατανοήσω το λόγο για τον οποίο δεν παραμείναμε σ' αυτόν, αφού είναι τόσο πιο «γρήγορος» και «βολικός»...

 

Το να μην αρέσει αισθητικά το «κλασσικό» περιβάλλον σε κάποιους, είναι απολύτως κατανοητό. Το να αποκαλούνται «γέροι» και «οπισθοδρομικοί» όσοι το προτιμούν, είναι αστείο, οπότε ευπρόσδεκτο (το γέλιο κάνει καλό...)

 

Το να γυρίσω όμως τούμπα όσα ξέρω, αρνούμενος την απτή πραγματικότητα, επειδή έτσι θέλει να λέει ο οποιοσδήποτε, είτε αυτός είναι χρήστης, είτε εταιρεία, δεν παίζει. 

 

 

    

post-201720-0-35579700-1401963708.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρθηκα στο αν ο χρήστης είναι νέος, παλιός, έμπειρος ή άπειρος. Είπα συγκεκριμένα ότι θεωρώ κάθε άλλο παρά ταχύτερη μέθοδο, την αναζήτηση μέσω πληκτρολόγησης, τής εκάστοτε εφαρμογής που αναζητά. Προσωπική εκτίμηση είναι, βάσει προσωπικής εμπειρίας.

 

Τυφλό σύστημα δεν ξέρω ούτε εγώ, αλλά ούτε νέος χρήστης είμαι, ούτε ιδιαιτέρως άπειρος. Γράφω πάντα κοιτάζοντας το πληκτρολόγιο, διότι δε μπορώ διαφορετικά. Ακόμα κι αυτά τα 2-3 γράμματα που λες, χωρίς να εντοπίσω με το μάτι τη θέση τους στο πληκτρολόγιο, οι πιθανότητα να τα «πετύχω» είναι αμελητέα.

 

Το να πάρω λοιπόν τα μάτια μου από την οθόνη και ν' αρχίσω να μαζοχίζομαι με το search, όχι απλώς δεν είναι ταχύτερο για 'μένα, αλλά ...εφιαλτικά πιο αργό. Το πιο ενοχλητικό δε στη σκέψη της συγκεκριμένης μεθόδου, δεν είναι τόσο το ότι είναι πιο αργή, όσο το ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως όφελος στο να την επιλέξω, ώστε να πω «δε βαριέσαι, χρειάστηκα δυο δευτερόλεπτα παραπάνω, αλλά κέρδισα το τάδε». Η δε πρακτική τής περιγραφής σου «να πηγαίνεις το ποντίκι πάνω κάτω στην οθόνη και να ψάχνεις το πρόγραμμα», ακόμα και στα XP που συνεχίζω να έχω ως κύριο λειτουργικό, μού είναι παντελώς άγνωστη, σχεδόν από τότε που άρχισα να χρησιμοποιώ windows: Το desktop μου είναι τελείως άδειο, τελείως όμως! Ούτε ένα εικονίδιο, συντόμευση, ή οτιδήποτε θα μπορούσε να καλύψει έστω και ένα pixel τού wallpaper, δε «βόσκει» εκεί. Οι συντομεύσεις όλων των προγραμμάτων που χρησιμοποιώ τακτικότερα από ...μια φορά το χρόνο - καμιά τριανταπενταριά - βρίσκονται στο quick lunch τής task bar, με τη θέση και την ονομασία τους επιλεγμένες κατά τέτοιο τρόπο, ώστε να τις εντοπίζω με ...μισή ματιά και μάλιστα «κρυμμένες» (με την task bar «μαζεμένη» τέρμα αριστερά και ανάγκη μόλις ενός κλικ για να αναδυθεί η στήλη με τα shortcuts), διότι δε γουστάρω τον πανικό των εικονιδίων ούτε καν στην task bar. Θέλω να βλέπω την κάθε συντόμευση, μόνο τη στιγμή που τη χρειάζομαι. Όταν λοιπόν λέω ότι η εύρεση και η έναρξη κάθε εφαρμογής, είναι ζήτημα δύο κλικ, κυριολεκτώ.

 

Το να επιλέγω λοιπόν το πληκτρολόγιο αντί τού πόντικα, για δουλειές σαν αυτή που συζητάμε, μόνο ταχύτερο δεν είναι. Απλώς ένας εναλλακτικός τρόπος είναι, σε περίπτωση που μουλαρώσει το ποντίκι και για κάποιο λόγο δε δουλεύει σε μια δεδομένη στιγμή. Όποιος θέλει να «εξοικειωθεί» μαζί του και να τον καθιερώσει ας το κάνει, όσο εγώ θα σκέφτομαι την εποχή που δεν είχαμε γραφικό περιβάλλον, που το ποντίκι δεν υπήρχε ούτε στη σφαίρα τής επιστημονικής φαντασίας, που ο μόνος τρόπος επικοινωνίας με τον υπολογιστή ήταν το πληκτρολόγιο και το typing εντολών και θα παλεύω - μάταια μάλλον... - να κατανοήσω το λόγο για τον οποίο δεν παραμείναμε σ' αυτόν, αφού είναι τόσο πιο «γρήγορος» και «βολικός»... 

 

 

    

Ωραία, μια χαρά τα λες και βρίσκω τον τρόπο που δουλεύεις πολύ αποδοτικό...

Και είμαι της ίδια λογικής... δεν θέλω κανένα εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας μου ούτε για αστείο...(ούτε καν τον κάδο ανακύκλωσης) την taskbar την έχω στο ελάχιστο δυνατό μέγεθος. Απλά επειδή μου την χαλάνε και εμένα τα εικονίδια στην taskbar δεν έχω κανένα, είναι όλα στα tiles των 8.

Η μόνη μας διαφορά είναι το τυφλό σύστημα...

 

Επειδή μου αρέσουν τα λίγα, ούτε στο modern UI έχω πολλά tiles έχω πολύ λίγα επιλεγμένα και όλα από προγράμματα που χρησιμοποιώ συχνά.

Απλά κάνω ένα πατώ το win key και ένα click στο εικονίδιο..

 

Το Search το έχω προγράμματα τα οποία δουλεύω μια στο τόσο, όπως το πρόγραμμα του scanner, τον πίνακα ελέγχου, την κονσόλα, το flash... κ.ά.

Εκεί νομίζω ότι είναι ταχύτερο το πληκτρολόγιο... 

Αυτή την λειτουργία που έχουν τα 8 (που απέχει από το να είναι τέλεια) την εξομοιώναμε με προγράμματα όπως το Launchy.

Άσε που ψάχνει και αρχεία... αν έχεις χαμένο-ξεχασμένο κανα αρχείο και δεν θυμάσαι που είναι μπορείς εύκολα να το βρεις.

 

Οπότε ο μέσος χρήστης, που δεν θα πιάσει το πληκτρολόγιο, έχεις τις εξής επιλογές:

Συντομεύσεις στην επιφάνεια εργασίας

Συντομεύσεις στη taskbar

Συντομεύσεις στα tiles

Οι οποίες, φαντάζομαι συμφωνείς, είναι καλύτερες από έναρξη->προγράμματα-><όνομα εταιρείας>->Συντόμευση.

 

Αυτό προσπαθώ να πω... σε αυτό είναι καλύτερο το modern UI από την έναρξη 

Γιατί το modern UI τα tiles τι είναι?! Είναι όλες οι συντομεύσεις από το μενού των προγραμμάτων που υπήρχε στην έναρξη...

Το οποίο μπορείς να το παραμετροποιήσεις όπως σε βολεύει και δεν χρειάζεται να κάνεις 2 κλικ (έναρξη->προγράμματα) για να βρεθείς εκεί αλλά 1 (ένα κλικ στο κουμπί που σε πάει στα tiles).

 

Και το όφελος από την χρήση του πληκτρολογίου είναι εμφανή... το να μάθεις έστω και σιγά σιγά (με 1-2 κουμπιά - γράμματα στην αρχή) τυφλό σύστημα σε καθιστά ταχύτερο σε πολλές περιπτώσεις...

Ένα email δεν θα γράψεις?! Ένα μικροκείμενο στο word? Ένα chat στο facebook...? Έστω μια διεύθυνση δεν θα πληκτρολογήσεις στον browser?! :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Search το έχω προγράμματα τα οποία δουλεύω μια στο τόσο

Εκεί νομίζω ότι είναι ταχύτερο το πληκτρολόγιο...

 

Με αυτή τη διατύπωση, συμφωνώ. Ο δικός μου αρχικός σχολιασμός, είχε να κάνει με το ότι αρκετοί, τόσο σ' αυτή, όσο και άλλες σχετικές συζητήσεις, παρουσιάζουν τη χρήση τού πληκτρολογίου και τής αναζήτησης, ως τον ταχύτερο, ή έστω έναν απ' τους ταχύτερους, προκειμένου να τρέξεις οποιοδήποτε πρόγραμμα. Τώρα, για τα προγράμματα των οποίων η συχνότητα χρήσης εντάσσεται στο «μία στο τόσο», δε νομίζω ότι έχει νόημα η κουβέντα για το αν με το πληκτρολόγιο κερδίζεις ένα δευτερόλεπτο, συγκριτικά με το ποντίκι. Θα χάσεις δέκα δευτερόλεπτα το μήνα ξέρω 'γω και θα πάει πίσω η ...παραγωγή! Καταστραφήκαμε... 

 

Αυτή την λειτουργία που έχουν τα 8 (που απέχει από το να είναι τέλεια) την εξομοιώναμε με προγράμματα όπως το Launchy.

Άσε που ψάχνει και αρχεία... αν έχεις χαμένο-ξεχασμένο κανα αρχείο και δεν θυμάσαι που είναι μπορείς εύκολα να το βρεις.

 

 

Εξαρτάται σαφώς από το τι βολεύει περισσότερο τον καθένα. Χωρίς να σχολιάζω φυσικά τη χρήση τους από άλλους, προγράμματα τύπου Launchy, δε χρησιμοποίησα ποτέ (δε βρήκα το πού με εξυπηρετούν, βασικά...), οπότε το Search, έστω και σα λύση που τα καθιστά περιττά, δε με ...συγκινεί!

 

Περί αναζήτησης αρχείων δε...όσο κι αν έχει βελτιωθεί το Search των Windows από τα 7 κι έπειτα, προσωπικά, δίπλα στο Everything δε βάζω τίποτα!

 

Οπότε ο μέσος χρήστης, που δεν θα πιάσει το πληκτρολόγιο, έχεις τις εξής επιλογές:

Συντομεύσεις στην επιφάνεια εργασίας

Συντομεύσεις στη taskbar

Συντομεύσεις στα tiles

Οι οποίες, φαντάζομαι συμφωνείς, είναι καλύτερες από έναρξη->προγράμματα-><όνομα εταιρείας>->Συντόμευση.

 

 

Σαφώς και είναι καλύτερες, δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης. Απλώς, όπως είπα και πριν, το start menu με τις διαδρομές του προκειμένου να ανοίξω οποιοδήποτε πρόγραμμα, το θεωρώ ηλίθιο τρόπο ούτως η άλλως. Μια που υπάρχει και μια που δεν, ένα και το αυτό είναι για 'μένα. Μόνο για να πάω στο restart/shut down το χρησιμοποιούσα και πλέον, εδώ και πολλά χρόνια, ούτε καν γι' αυτό: Ένα shortcut στο desktop (το μόνο που υπάρχει εκεί - γωνία κάτω δεξιά - για να μη μού την πεις... :P κι αυτό επειδή με βολεύει...), διπλό κλικ και ...γεια σας!

 

Πραγματικά αδυνατώ να πιστέψω ότι υπάρχει έστω κι ένας χρήστης που ψάχνεται στο start menu για να ανοίξει πρόγραμμα...

 

Και το όφελος από την χρήση του πληκτρολογίου είναι εμφανή... το να μάθεις έστω και σιγά σιγά (με 1-2 κουμπιά - γράμματα στην αρχή) τυφλό σύστημα σε καθιστά ταχύτερο σε πολλές περιπτώσεις...

Ένα email δεν θα γράψεις?! Ένα μικροκείμενο στο word? Ένα chat στο facebook...? Έστω μια διεύθυνση δεν θα πληκτρολογήσεις στον browser?!  :D

 

 

Προφανώς και το να μάθει κανείς τυφλό σύστημα είναι χρήσιμο. Απλώς, αν η πληκτρολόγηση κειμένων δεν αποτελεί συχνή και πολύωρη πρακτική για κάποιον, δεν το θεωρώ και τραγικό το να μην ξέρει.

 

Πέραν αυτού όμως...να μού κάνεις τη χάρη! Με email, κείμενα και τσατάκια σε προσωπικό επίπεδο, ασχολείστε εσείς οι λαϊκοί τύποι. Εγώ τα υπαγορεύω στη γραμματέα μου! Άντε που τα ισοπεδώσαμε όλα εδώ μέσα! Μικροκείμενα, email, chat και π...ρια μάντολες! Σιγά μη μαντάρω και κάλτσες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...