Προς το περιεχόμενο

Έμπειρος PHP dev θα ζητείται σύντομα


defacer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είσαι μάστορας στην PHP και όχι μόνο; Ψάχνεις δουλειά; Ήρθες στο σωστό μέρος! :D

 

Η εταιρία εδώ (Θεσσαλονίκη) θα ψάχνει σύντομα έμπειρο developer για να διαχειριστεί τα συντρίμμια που θ' αφήσω πίσω μου φεύγοντας. :P

 

Δεν υπάρχει ακόμα καταχώρηση, αλλά αυτό που θα βγει θα είναι ακριβώς το ίδιο ή τέλος πάντων πολύ κοντά με το παρακάτω draft:

 

About you:

    * You are an experienced developer that is well aware of PHP's blessings and shortcomings
    * You have a passion for web standards and the production of clean, reusable code
    * You feel a strong desire to experiment with new technologies in the pursuit of professional development
    * You communicate well and are enthusiastic about sharing knowledge with the team
    * You are self-reliant and successfully balance creativity with pragmatism

The position requires that you have:

    * 4 or more years of working experience in PHP, at least 2 of which using MVC frameworks
    * In-depth technical knowledge of PHP 5, including the latest developments in the language
    * Excellent technical, analytical, debugging and problem-solving skills
    * Excellent JavaScript skills, including strong knowledge of jQuery and AJAX
    * Excellent understanding of web application security (unauthorized execution, SQL injection, XSS, CSRF, OAuth)
    * Good knowledge of object-oriented design (SOLID, design patterns, abstraction, reusable code)
    * Good knowledge of MySQL, including schema design and performance optimization
    * Solid knowledge of HTML5 and CSS3, including user agent compatibility issues
    * Good knowledge of version control systems (especially but not limited to SVN) and associated practices
    * Good knowledge of the English language
    * Ability to work independently but also able to communicate cross-functionally to seek out information when required
    * Ability to self-manage, adjust and set priorities to meet deadlines

Ideally you will also have several of the following:

    * A compelling online presence (blog/StackOverflow/GitHub/etc)
    * Experience with one or more of CakePHP, Yii, Zend Framework, Symfony
    * Experience with JavaScript frameworks such as Angular and Backbone
    * Experience with LESS or SASS
    * Experience with quality assurance practices such as unit testing and test automation
    * Experience building RESTful APIs with PHP
    * Experience working with software such as Jira, Redmine, and Basecamp
    * Knowledge of HTTP and other web related protocols
    * Knowledge of UX and UI design
    * Working knowledge of Linux

 

Φιλικό περιβάλλον, πληρωμή στην ώρα της, αποδοχές αξιοπρεπέστατες εκτός κι αν κάνετε κάτι πολύ λάθος στη διαπραγμάτευση. Δε μπορώ να εγγυηθώ τίποτα και δεν πρόκειται να κάνω διακρίσεις για κανένα λόγο, αλλά επειδή το technical screening θα περάσει από τα χέρια μου εντυπωσιάστε με και δεν πρόκειται να βγει σε κακό. :)

 

Αν ενδιαφέρεστε, στείλτε ΠΜ για πρώτη επαφή μαζί με την "κάρτα" σας. Παρακαλώ μόνο σοβαρές προτάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εταιρία εδώ (Θεσσαλονίκη) θα ψάχνει σύντομα έμπειρο developer για να διαχειριστεί τα συντρίμμια που θ' αφήσω πίσω μου φεύγοντας. :P

Ελπίζω για καλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν δέχομαι στεγνές ευχές από σένα. Πρέπει να βραχούν. ;)

Gimme time, ερχονται 2 τραγικες βδομαδες. Στη συνεχεια θα συνεννοηθω με το κοριτσι της ζωης σου και ΕΑΝ παρω το οκ, θα ενημερωθεις περαιτερω :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άργησε λίγο αλλά βγήκε.
 
Αν κάποιος ασχολείται με PHP ίσως τον ενδιαφέρει να δει τις 4 ερωτήσεις που επιλέξαμε για να δούμε με ποιούς έχουμε να κάνουμε. Σε περίπτωση που υπάρχει ενδιαφέρον πείτε μου να ποστάρω τις απαντήσεις (προφανώς αυτό θα γίνει αφού κλείσει η θέση):
 
1. Does this code have any actual or potential problems? Do you see any possibilities for improvement worth exploring? Make appropriate suggestions.

if(!strpos($foreignCustomerName, $suffix)) {
    // ...
}

2. What is wrong with this code? Suggest appropriate solutions/improvements.

final class Multiplier
{
    protected $unit;
 
    public function Multiplier($unit = 1)
    {
         $this->unit = $unit;
    }
 
    public static function multiply($times)
    {
        return $this->unit * $times;
    }
}

3. What is the best way to escape user input so that security problems are prevented? Answer in less than 100 words.
 
4. What is wrong with this code? Find as many actual or potential problems as possible and suggest appropriate solutions/improvements.

$sql = "SELECT * FROM dwidget WHERE id = ".$_POST[id];
$results = mysql_query($sql);
while ($row = mysql_fetch_row($results)) {
    // ...
}
Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι ετοιμάζει ο defacer γιατι και τις προάλλες έριχνε κατι ασκησεις για να βρουμε εμεις και καλα τις λύσεις ... Εγω πάντως σε εταιρεια η οποια δεν δινει ουτε καν το ονομα της προσωπικα στοιχεια δεν θα έδινα. Εσυ θες να ξέρεις με ποιον έχεις να κάνεις χωρις να ξέρω με ποιους έχω να κανω εγώ? δικαιο deal :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Starlight δεν ξέρω τι έχεις πιεί ακριβώς, αλλά αν ξαναδιαβάσεις το πρώτο μου post λέω ξεκάθαρα ότι όποιος ενδιαφέρεται σοβαρά μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου για περισσότερες πληροφορίες. Αν δεν ενδιαφέρεσαι σοβαρά άσε αυτούς που μπορεί να ενδιαφέρονται στην ησυχία τους, και αν δε θέλεις να επικοινωνήσεις μαζί μου be my guest και βρες μόνος σου την καταχώρηση και κάνε ο,τι νομίζεις. Ούτε δική μου είναι η εταιρία, ούτε κανένα άλλο νταλκά έχω σχετικά.

 

Όλα αυτά τα ποστάρω γιατί μπορεί να βοηθήσω κάποιον με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, το τι θα έκανες εσύ ή βασικά οποισδήποτε άλλος δε με απασχολεί. Το μόνο που μπορεί να καταφέρουν κάτι τύποι σαν και σένα είναι να ξενερώσουν κάτι τύπους σαν και μένα και στο τέλος να μην ωφεληθεί κανείς από τους υπόλοιπους.


Δεν ξερω απο php αλλα στο 2 μπορει σε static function να υπαρχει η unit?

 

ΔΞ/ΔΑ. :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Για αρχη υπαρχει regex. Απο το doc της strpos βλεπουμε οτι εχει θεμα με το return. Μπλα μπλα μπλα

2) α)Το static παλι απο τα docs βλεπουμε οτι κανει αυτο που θα επρεπε να κανει. Αρα το this μεσα της δεν εχει καμια ουσια. Μπλα μπλα μπλα.

2) β) Το final για αλλη μια φορα απο τα docs μας λεει οτι κανει αυτο που θα επρεπε να κανει. Αρα το να εχεις protected ειναι καπως... περιεργο.

3) Επειδη το θεμα security ειναι αρκετα μεγαλο. Το καλυτερο θα ηταν να ψαξουμε για το τι νεο υπαρχει σε αυτο το θεμα. Αλλιως εαν κανουμε αυτο που νομιζουμε εμεις οτι ξερουμε... τοτε θα δελαπορτιασουμε.

4) Με βαση το 3, θα βλεπαμε οτι το mysql_query ειναι μπλα μπλα μπλα... Μακρια μακρια μακραι. Τραβα pdo/prepare etc.

 

ΥΓ δεν ειμαι phpστας. Δεν μ'αρεσει η php. Δεν μπορω να βλεπω το dollar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παπι ,πιστευω 100% στο 4 πως τον def θα τον ενοχλει και το * στο select :) και το id στο post ειναι σκετο. χωρις 'id' η μεταβλητη.

 

Eπισης το $this μεσα στο static δε πρεπει να τρεχει καν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' αυτές τις ερωτήσεις δεν έχει τόσο σημασία τι ενοχλεί εμένα προσωπικά. Το θέμα είναι αν μπορεί ο υποψήφιος πρώτον να καταλάβει αν κάτι μπορεί να γίνει καλύτερα και δεύτερον να στηρίξει γιατί και πώς.

 

PS: Μου έδωσες μια καλή ιδέα για βελτίωση του βάθους, έκανα ένα μικρό edit στην τελευταία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' αυτές τις ερωτήσεις δεν έχει τόσο σημασία τι ενοχλεί εμένα προσωπικά. Το θέμα είναι αν μπορεί ο υποψήφιος πρώτον να καταλάβει αν κάτι μπορεί να γίνει καλύτερα και δεύτερον να στηρίξει γιατί και πώς.

 

PS: Μου έδωσες μια καλή ιδέα για βελτίωση του βάθους, έκανα ένα μικρό edit στην τελευταία.

Καμια φορα ειναι προσωπικά. Σε μερικές περιπτώσεις αν πεις pdo μπορει να κοροιδεύουν. Εμένα μου ειχε τυχει να θελουν να γραφω τεραστια sql queries σε μια γραμμή. Δε διαβαζονταν με τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα απλές ερωτήσεις. Εταιρεία που θελει άτομο με γνώσεις λίνουξ και προτιμάει mysql απο postgres; Παράξενο. Εγω προσωπικά δεν έχω την απαιτούμενη εμπειρία αλλά σου στέλνω ένα p.m αν μπορείς απάντησε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...