Προς το περιεχόμενο

Έμπειρος PHP dev θα ζητείται σύντομα


defacer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καμια φορα ειναι προσωπικά. Σε μερικές περιπτώσεις αν πεις pdo μπορει να κοροιδεύουν. Εμένα μου ειχε τυχει να θελουν να γραφω τεραστια sql queries σε μια γραμμή. Δε διαβαζονταν με τιποτα.

 

Όταν ψάχνεις δουλειά, η εταιρία πρέπει να σε πείσει ότι σου κάνει άλλο τόσο όσο πρέπει και συ να τους πείσεις ότι τους κάνεις. Το ξέρω ότι αυτό που λέω μπορεί να ακούγεται sci fi σε κάποιον που είναι 24 χρονών και βγήκε στην αγορά εργασίας "την ώρα της κρίσεως", αλλά είναι κυριολεκτικά αυτονόητο για όποιον έχει ξεφύγει πέρα από το στάδιο "να μπαίνει ο μισθός τέλος μήνα κι όλα καλά".

 

Αν λοιπόν πεις PDO και κοροϊδεύουν, τότε είναι κατ' ελάχιστον αλαφρόμυαλοι και με τίποτα δε θέλεις να δουλέψεις μαζί τους. Βέβαια αυτό είναι τελείως διαφορετικό από το να σου πουν ότι αποφάσισαν κατά της χρήσης του PDO για συγκεκριμένο λόγο και να μπορούν να το στηρίξουν με επιχειρήματα. Πάντως σοβαρός επαγγελματίας να κοροϊδεύει κάτι που το λένε στους λιγότερο έμπειρους σαν best practice δεν υπάρχει.

 

 

Σχετικα απλές ερωτήσεις. Εταιρεία που θελει άτομο με γνώσεις λίνουξ και προτιμάει mysql απο postgres; Παράξενο. Εγω προσωπικά δεν έχω την απαιτούμενη εμπειρία αλλά σου στέλνω ένα p.m αν μπορείς απάντησε μου.

 

Στη ζωή τίποτα δεν είναι απλό. Οι ερωτήσεις είναι σχεδιασμένες έτσι που ο άσχετος να κοπεί, ο σχετικός να περάσει και ο μάστορας να δώσει διαπιστευτήρια.

 

Οι γνώσεις λίνουξ είναι το τελευταίο τελευταίο πράγμα που αναφέρεται. Δεν είναι τυχαίο. Η θέση δεν απαιτεί γνώσεις λίνουξ. Σου απάντησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν λοιπόν πεις PDO και κοροϊδεύουν, τότε είναι κατ' ελάχιστον αλαφρόμυαλοι και με τίποτα δε θέλεις να δουλέψεις μαζί τους. Βέβαια αυτό είναι τελείως διαφορετικό από το να σου πουν ότι αποφάσισαν κατά της χρήσης του PDO για συγκεκριμένο λόγο και να μπορούν να το στηρίξουν με επιχειρήματα. Πάντως σοβαρός επαγγελματίας να κοροϊδεύει κάτι που το λένε στους λιγότερο έμπειρους σαν best practice δεν υπάρχει.

 

 

Ευχαριστω για την απαντηση.

Σιγουρα τα pdo ειναι best practice αλλα αν ο χρηστης/ρολος εχει ελαχιστα δικαιωματα σε μια βαση και μπορει να τρεξει μονο select σε πινακα/ες η μια stored procedure/trigger και κανενα function και δε μπορει να συνδεθει σε κανενα αλλο schema/db τοτε με proper sanitization και escape το user input νομιζω ειναι αχρειαστα. Αν κ εγω pdo χρησιμοποιω(Εκπληκτικο το γεγονος οτι αλλαζοντας το dsn-μια δυο γραμμες κωδικα- ο κωδικας σου δουλευει σε 2-3-4 διαφορετικα rdbms). Αυτα σαν παρενθεση απο εμενα, καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ένα mini update για να καταλάβει όποιος δεν έχει γνώση το πώς έχουν τα πράγματα στο χώρο, και το γιατί αν αξίζεις δεν πρόκειται να μείνεις άνεργος ούτε μια μέρα. Επίσης για όποιον διάβαζε "οι επιχειρήσεις δε βρίσκουν προσωπικό" και δεν το πίστευε.

 

Highlights από τις 10 αιτήσεις που έχω δει:

  • Στη μία ο υποψήφιος είχε ξεχάσει να κάνει attach οτιδήποτε (ακόμα και το CV). Προφανώς δεν το θεώρησε αρκετά σημαντικό για να το τριπλοτσεκάρει.
  • Σε άλλες 7 στάλθηκε ξερό CV παρά το γεγονός ότι αναφέρεται ρητά πως αν η αίτηση δεν περιλαμβάνει επιπλέον cover letter και απαντήσεις στις ερωτήσεις δε θα ληφθεί υπόψη.
  • 2 βιογραφικά είχαν ορθογραφικά λάθη και άλλα 2 συντακτικά.
  • 1 βιογραφικό ήταν έξι σελίδες. Η πρώτη πληροφορία που μ' ενδιέφερε ήταν στην πέμπτη από τις 6.
  • Κάποιοι υποψήφιοι θεώρησαν σημαντικό να πουν: ότι έχουν γνώση MS-DOS, γνώση Clipper, γνώση Illustrator, το πλήρες όνομα και των δύο γονέων τους, ότι τους αρέσει η rock μουσική, ότι έχουν δίπλωμα πρώτων βοηθειών, ότι γνωρίζουν χρήση internet. Ένα βιογραφικό δήλωνε "καλή γνώση" 14 γλωσσών προγραμματισμού (μετρώντας και την HTML).

Και τα συμπεράσματα:

  1. Τα ορθογραφικά λάθη είναι αν-ε-πί-τρεπ-τα.
  2. Αν δε ξέρει κανείς να φτιάξει ένα εμφανίσιμο βιογραφικό, ας κλέψει κάποιο. Ορίστε το template για το δικό μου.
  3. Όταν η καταχώρηση λέει "στείλε απαραίτητα Χ Υ Ζ" και εσύ δεν το κάνεις, πραγματικά είσαι άξιος της μοίρας σου.
  4. Μη γεμίζεις το βιογραφικό άσχετα πράγματα και μη κάνεις τους δέκα πόντους δυόμισι μέτρα. Στην καλύτερη θα αγνοηθούν και στη χειρότερη θα χρησιμοποιηθούν εναντίον σου.

Η συνέχεια στο επόμενο επεισόδιο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω σε ολα που αναφέρεις εκτός απο τις 6 σελίδες. Για παράδειγμα ένα ακαδημαϊκό βιογραφικό πολλές φορές ξεπερνάει τις 6 σελίδες και θεωρείται νορμαλ (δημοσιεύσεις περιοδικά συνέδρια κλπ, ερευνητική συμμετοχή, προγράμματα κλπ κλπ). Φυσικα για τη συγκεκριμένη θέση προφανώς ένα τέτοιο προφίλ να μη χρειάζεται, αλλά απλά το αναφέρω καθαρά για τον αριθμό των σελίδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά απλά το αναφέρω καθαρά για τον αριθμό των σελίδων.

 

κατι σαν αυτό ενός καθηγητή που είχαμε στο ΤΕΙ... (τον αναφέρω μόνο και μόνο επειδή με πέρασε) :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω σε ολα που αναφέρεις εκτός απο τις 6 σελίδες. Για παράδειγμα ένα ακαδημαϊκό βιογραφικό πολλές φορές ξεπερνάει τις 6 σελίδες και θεωρείται νορμαλ (δημοσιεύσεις περιοδικά συνέδρια κλπ, ερευνητική συμμετοχή, προγράμματα κλπ κλπ). Φυσικα για τη συγκεκριμένη θέση προφανώς ένα τέτοιο προφίλ να μη χρειάζεται, αλλά απλά το αναφέρω καθαρά για τον αριθμό των σελίδων.

 

Σωστό αυτό που λες αν και θα πρέπει να φροντίσεις η "σημαντική πληροφορία" να βρίσκεται στις πρώτες σελίδες και στις υπόλοιπες βάζεις δημοσιεύσεις, συνέδρια κτλ. Βέβαια αν πας να χτυπήσεις Ακαδημαϊκή θέση αυτή είναι η σημαντική πληροφορία, γι'αυτό καλό είναι να έχουμε 4-5 εκδόσεις και να προσαρμόζουμε ανάλογα τη θέση.

 

Π.χ. Εγώ τα πρώτα 4-5 χρόνια της εργασιακής μου εμπειρίας που είναι άσχετα απλά αναφέρω εταιρεία και position και καμία λεπτομέρεια γιατί είναι άσχετο, απλά για να μη νομίζουν ότι καθόμουν. Σε κάποια άλλη θέση ίσως να τα έκανα αναλυτικότερα.

 

Having said that, η ικανότητα κάποιου να συντάσσει ένα καλό βιογραφικό δεν αντανακλά απαραίτητα την ικανότητά του στη δουλειά, γι'αυτό και αυτή η διαδικασία είναι λίγο προβληματική.

 

Όπως και να έχει καλό είναι πριν στείλουμε κάτι να κάνουμε λίγο research για το πως είναι ένα καλό CV. Για μένα αν μπορείς να το χωρέσεις σε 1 σελίδα είναι το ιδανικό, αλλιώς το πολύ 2. Ένα κλασικό λάθος είναι ότι τη 1/2 πρώτη σελίδα την πιάνουν τα προσωπικά στοιχεία. Γιατί να ξοδέψεις πολύτιμο χώρο για να γράψεις όνομα μητρός/πατρός;

 

Anyway, αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί και διάφοροι οι λόγοι που βαριέμαι να αναλύσω τωρα...αλλά κάτι απλό, ζητάς μια δουλειά σοβαρά; Ε θα πρέπει να αυτονόητο οτι μπορείς να ασχοληθείς και να γράψεις μια παράγραφο...έτσι δεν ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα γενικά στην Ελλάδα δε διαβάζουν καν το βιογραφικό καλα και ας ειναι μια σελιδα μαζεμενα και απλα σε ρωτανε στη συνεντευξη.Πόσο μάλλον το cover letter που το θεωρώ μικρής σημασίας και γενικούρες και σιγα τις σπουδαίες εταιρίες που έχουμε στην Ελλάδα.

Οποιος διαφημίζει καλα τον ευατό του/παπατζας θα το γράψει καλύτερα. Ηξερα εναν συμφοιτητή που πήγε πτυχιακή εργασία έτιμη πληρωμένη και απλα το έπαιζε οτι ηξερε ενώ δεν ηξερε πως προφέρεται το IDE που χρησιμοποίησε και γενικά δεν είχε ιδέα αλλα εδωσε στο καθηγητή εντύπωση πως ηξερε. Ενας άλλος πηγε να κανει το ιδιο ομως δεν ηταν καλος στα λόγια και ενω ηξερε πολλα παραπάνω και ειχε κανει ιδιαίτερα για να μαθει τι παιζει στη πτυχιακή του τον πεταξε με κλωτσιές και παραλιγο να χασει το πτυχιο αν δεν ερχονταν οι γονεις του να σωσουν τη κατασταση. 

Για μένα ειναι ανευ ουσιας αφου μπορει το cover να στο γράψει και μια φιλη φιλόλογος πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα mini update για να καταλάβει όποιος δεν έχει γνώση το πώς έχουν τα πράγματα στο χώρο, και το γιατί αν αξίζεις δεν πρόκειται να μείνεις άνεργος ούτε μια μέρα. Επίσης για όποιον διάβαζε "οι επιχειρήσεις δε βρίσκουν προσωπικό" και δεν το πίστευε.

 

Highlights από τις 10 αιτήσεις που έχω δει:

  • Στη μία ο υποψήφιος είχε ξεχάσει να κάνει attach οτιδήποτε (ακόμα και το CV). Προφανώς δεν το θεώρησε αρκετά σημαντικό για να το τριπλοτσεκάρει.
  • Σε άλλες 7 στάλθηκε ξερό CV παρά το γεγονός ότι αναφέρεται ρητά πως αν η αίτηση δεν περιλαμβάνει επιπλέον cover letter και απαντήσεις στις ερωτήσεις δε θα ληφθεί υπόψη.
  • 2 βιογραφικά είχαν ορθογραφικά λάθη και άλλα 2 συντακτικά.
  • 1 βιογραφικό ήταν έξι σελίδες. Η πρώτη πληροφορία που μ' ενδιέφερε ήταν στην πέμπτη από τις 6.
  • Κάποιοι υποψήφιοι θεώρησαν σημαντικό να πουν: ότι έχουν γνώση MS-DOS, γνώση Clipper, γνώση Illustrator, το πλήρες όνομα και των δύο γονέων τους, ότι τους αρέσει η rock μουσική, ότι έχουν δίπλωμα πρώτων βοηθειών, ότι γνωρίζουν χρήση internet. Ένα βιογραφικό δήλωνε "καλή γνώση" 14 γλωσσών προγραμματισμού (μετρώντας και την HTML).

Και τα συμπεράσματα:

  1. Τα ορθογραφικά λάθη είναι αν-ε-πί-τρεπ-τα.
  2. Αν δε ξέρει κανείς να φτιάξει ένα εμφανίσιμο βιογραφικό, ας κλέψει κάποιο. Ορίστε το template για το δικό μου.
  3. Όταν η καταχώρηση λέει "στείλε απαραίτητα Χ Υ Ζ" και εσύ δεν το κάνεις, πραγματικά είσαι άξιος της μοίρας σου.
  4. Μη γεμίζεις το βιογραφικό άσχετα πράγματα και μη κάνεις τους δέκα πόντους δυόμισι μέτρα. Στην καλύτερη θα αγνοηθούν και στη χειρότερη θα χρησιμοποιηθούν εναντίον σου.

Η συνέχεια στο επόμενο επεισόδιο.

Και εμένα θα με ενοχλούσαν αυτά αλλα δε σημαίνει πως είναι ετσι τα πράγματα.

1.Οσο αφορά τα ορθογραφικά πολλά στελέχη είναι ανορθογραφα και τα ίδια και ουτε ΚΑΝ θα ασχοληθούν.Στη τελική μπορεί να κανουν 10000 ορογραφικά αλλά να μπορούν να βγάζουν εκατομμύρια. Οπως εχω πει στέλναμε στην εταιρία που ήμουν προσφορές χχ.000 ευρω και ηταν μια σελίδα 5 λάθη. Κανέναν δεν ενοχλούσε απο την εταιρία μονο εμένα αλλα δε τα διορθώναν. 

 

4.Οσο για τα υπόλοιπα δεν είναι τόσο ψείρες όλοι να κάθονται να ασχολούνται με το αν πρεπει η οχι να βαλουν οτι ακούνε rock.Ισα ισα που σε λαϊκούς εργοδότες να αρέσουν τετοιες λεπτομέριες και έχω δει να ρωτάνε τετοιες ερωτήσεις σε συνεντευξεις. 

 

 

Και αν ζητάνε τα πάντα γιατι ο αλλος να μη βάλει και HTML που αρμόζει σε μια τέτοια αγγελία.

 

http://www.kariera.gr/intl/jobseeker/jobs/jobdetails.aspx?HostID=GR&SiteID=cb_emailrec&Job_DID=JHQ0HK73SRPLH1J8BBB&IPATH=JEHRCRA&je=myrec&EmailToken=EA9H2KZ66MQW5SZBNQLN&sc_cmp2=10_JobMat_JobDet

Σοβαρές εταιρίες έχουμε. Δεν ειναι έτσι και για δικό σου καλό άλλαξε νοοτροπία γιατι θα φας πολλές πόρτες. Φιλικά πάντα.

Και εγω αυτο πιστεύα (ισως πιστεύω ακόμα) αλλα πολλοί επιχειρηματίες που γνωρίζω διαφωνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και αν ζητάνε τα πάντα γιατι ο αλλος να μη βάλει και HTML που αρμόζει σε μια τέτοια αγγελία.

 

http://www.kariera.gr/intl/jobseeker/jobs/jobdetails.aspx?HostID=GR&SiteID=cb_emailrec&Job_DID=JHQ0HK73SRPLH1J8BBB&IPATH=JEHRCRA&je=myrec&EmailToken=EA9H2KZ66MQW5SZBNQLN&sc_cmp2=10_JobMat_JobDet

 

 

Καλά το έχουν ξεφτιλίσει....όλα αυτά, θέλουν και δείγμα δουλειάς και θα σε περάσουν και απο εξέταση, για 4άωρο με βασικό (αυτά είναι περίπου 270 καθαρά για να καταλαβαινόμαστε).

Αυτή είναι η άλλη πλευρά του νομίσματος φίλε defacer.

Αυτοί μετά θα βγούν και θα πούνε...ξέρετε δεν βρίσκουμε ικανούς εργαζόμενους. Μα με τα peanuts που δίνουν μή πω τι θα πάρουν...

 

EDIT: Τώρα το είδα...θέλουν και ταξίδια!!!

Όπως και να έχει, θες να είναι άσκοπο το cover letter (ξεκάθαρα σου λέω ότι δεν είναι), οκ...ε γράψτο το ρημάδι (μια παράγραφος είναι!) και ας διαφωνείς!

 

Ιδιαίτερα αν το ζητάει απαραίτητα η αγγελία. Σε όσες δεν το ζητάνε εγώ προσωπικά δεν έστελνα ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δε καταλαβαίνω τι θες το cover letter.

 

Αν και για entry level θέσεις έχει λιγότερη σημασία, νομίζω ότι το βλέπεις από λάθος οπτική. Το cover letter μπορεί κανείς να το πάρει σαν ακόμα μια τυπική υποχρέωση με την οποία πρέπει να ξεμπερδεύεις, αλλά από την άλλη μπορείς να το πάρεις και σαν ευκαιρία: μπορείς να εκφραστείς ελεύθερα και να κάνεις στην ουσία την πώληση του εαυτού σου ("εδώ σας δείχνω για ποιό λόγο θα χαρείτε πολύ αν με προσλάβετε"). Αν μπορείς να το κάνεις αυτό δένοντάς το με τις ανάγκες του εργοδότη, mission accomplished και θα πρέπει να έχεις πραγματικά χάλια βιογραφικό για να μη προχωρήσει η αίτησή σου.

 

 

 

Αυτή την περίοδο και γω ο ίδιος στέλνω αιτήσεις. Το πρώτο cover letter που έγραψα ήταν μεγαλούτσικο (5 παραγραφάκια) και μου πήρε γύρω στις 2 ώρες να το φτιάξω ικανοποιητικά -- παρόλο που είμαι ιδιαίτερα αποτελεσματικός στο γραπτό λόγο.

 

Ως παράδειγμα του παραπάνω στην πράξη, δες πώς το έκλεισα και ακολουθεί σχολιασμός:

 

I would also like to mention one point in the job description that particularly caught my eye: "You get the chance to learn from and together with excellent colleagues and gain expertise in the latest technologies". This is exactly what I consider a primary ingredient of success in any large endeavor: a continuous desire to learn, and an environment that fosters such learning.

 

I have not always had success in finding such an environment in the past, and from personal experience interviewing candidates I know that it can also be difficult for employers to find people with this mindset. If you feel likewise then I believe this is a great opportunity to begin a fruitful collaboration, and hope that I will hear back from you soon.

 

"one point in the job description that particularly caught my eye" => δεν είμαι copy paste send βιογραφικό, διάβασα την καταχώρηση με προσοχή και αποφάσισα ότι ταιριάζουμε. Εννοείται πως και τα υπόλοιπα στην αίτηση συνάδουν με αυτή τη στάση.

 

"This is exactly what I consider a primary ingredient of success" => πρώτα απ' όλα έχω άποψη σχετικά με το τι είναι ingredient of success -- δείχνει ότι είμαι έμπειρος και ξέρω πού πατάω. Επιπλέον κάποιος έκατσε και έγραψε το "you get the chance to learn" για να δημοσιευτεί. Είναι πολύ πιθανόν αυτός ο κάποιος να διαβάσει το cover letter μου. Όταν φτάσει εδώ και το διαβάσει αυτό, υπάρχει μια καλή πιθανότητα να τον κάνω να χαμογελάσει από χαρά ("να κάποιος που το νιώθει") και να δει στη συνέχεια το βιογραφικό μου με άλλο μάτι.

 

"I have not always had success in finding such an environment in the past" => Ξέρω τι θέλω και θα ψάξω μέχρι να το βρω. Δε μου αρέσει να βολεύομαι.

 

"from personal experience interviewing candidates" => αλήθεια, σας είπα ότι είμαι έμπειρος τώρα τελευταία;

 

"it can also be difficult for employers to find people with this mindset" => "ξέρετε πολύ καλά για τι πράγμα μιλάω, κι εδώ έχετε μπροστά σας κάποιον που θα σας κάνει να χαμογελάτε αντί να τραβάτε τα μαλλιά σας"

 

"If you feel likewise..." => Ρητορική ερώτηση. Εννοείται ότι you feel likewise, οπότε μη χάνετε χρόνο! Πάρτε τηλέφωνο τώρα!

 

Όπως βλέπεις αντιμετωπίζω το letter σαν μια ευκαιρία να δώσω στον απέναντι να καταλάβει κάποια πράγματα για μένα τα οποία θεωρώ ότι θα παίξουν θετικό ρόλο (αλλά ακόμα και το αντίθετο να συμβεί, πάλι καλό είναι αν με κάποιον δεν ταιριάζεις να μη συμπεθεριάζεις) και γενικά "πουλάω τον εαυτό μου" έμμεσα αλλά και άμεσα, π.χ. πρώτη παράγραφος:

 

I am a software engineer with 8 years of full-time professional experience in various areas and many more years of part-time and hobby involvement before that, starting with teaching myself BASIC from the ZX Spectrum instruction manual in an early age. I'd love to bring exactly this expertise and enthusiasm to your development team; before you read any further, please let me draw your attention to a few reasons why you might want to hire me:

  • Ποιός είμαι
  • Κάτι ξεχωριστό για μένα που θα σου τραβήξει την προσοχή
  • Σε μισή πρόταση τί έχω να σου προσφέρω ("expertise and enthusiasm", not bad)
  • Πάρε καλό πράμα έχω
Και όλο το υπόλοιπο κινείται στους ίδιους άξονες, απλά όχι παντού με τον ίδιο ρυθμό. Κάποιος άλλος θα επέλεγε πιθανόν διαφορετικό στυλ/προσέγγιση, αλλά η ουσία των 4 παραπάνω points είναι ίδια για όλους.

 

Εννοείται βέβαια πως οι δύο ώρες που έφαγα μπορεί να πήγαν και τελείως άκλαφτες -- αυτό ποτέ δε θα το ξέρουμε. Όμως από την άλλη, αν κάποιος όντως αρχίσει να το διαβάζει πιστεύω ότι α) δε θα μπορέσει να σταματήσει στη μέση και β) όταν τελειώσει θα έχω ξεκινήσει με γκολ από τα αποδυτήρια.

 

Ελπίζω να σε έπεισα ότι το cover letter είναι κάτι πολύ σημαντικότερο από αγγαρεία και να το χρησιμοποιήσεις και συ αποτελεσματικά στο μέλλον.

 

 

 

Ναι αλλα γενικά στην Ελλάδα δε διαβάζουν καν το βιογραφικό καλα και ας ειναι μια σελιδα μαζεμενα και απλα σε ρωτανε στη συνεντευξη.Πόσο μάλλον το cover letter που το θεωρώ μικρής σημασίας και γενικούρες και σιγα τις σπουδαίες εταιρίες που έχουμε στην Ελλάδα. Οποιος διαφημίζει καλα τον ευατό του/παπατζας θα το γράψει καλύτερα.

Διαβάζουν δε διαβάζουν, αυτό δε μπορείς να το προεξοφλείς. Αν κάνεις copy paste 20 αιτήσεις τη μέρα τότε ΟΚ, το καταλαβαίνω ότι το cover letter δεν είναι αποτελεσματική χρήση του χρόνου σου. Αλλά αν κάνεις λίγες και καλές τότε γιατί να μη τις κάνεις όσο καλύτερα μπορείς;

 

Γενικά ο κόσμος λειτουργεί περίεργα. Μπορεί το ίδιο cover letter 15 φορές να πάει αδιάβαστο και τη 16η να το διαβάσει κάποιος και να του κάνει τόση εντύπωση γιατί εκείνη την ώρα βρισκόταν σε κατάλληλη διάθεση που να σε ψάξει ένα χρόνο μετά για να σου προτείνει δουλειά. Και πάλι, γιατί να κόβεις τις τύχες σου;

 

Ηξερα εναν συμφοιτητή που πήγε πτυχιακή εργασία έτιμη πληρωμένη και απλα το έπαιζε...

Και στον εργασιακό χώρο θα γνωρίσεις πιθανόν πολλούς που θα λες "απορώ πώς μπορεί κάποιος να τον πληρώνει αυτόν για επαγγελματία". Αυτό δεν έχει σημασία όμως εκτός κι αν ψάχνεις μια θέση να κάνεις 9-5 και να μπαίνει ο μισθός. Στις πραγματικά high class γειτονιές τέτοιοι τύποι δεν περνάνε το κόσκινο με τίποτα.

 

Για μένα ειναι ανευ ουσιας αφου μπορει το cover να στο γράψει και μια φιλη φιλόλογος πχ.

Οσο αφορά τα ορθογραφικά πολλά στελέχη είναι ανορθογραφα και τα ίδια και ουτε ΚΑΝ θα ασχοληθούν.Στη τελική μπορεί να κανουν 10000 ορογραφικά αλλά να μπορούν να βγάζουν εκατομμύρια. Οπως εχω πει στέλναμε στην εταιρία που ήμουν προσφορές χχ.000 ευρω και ηταν μια σελίδα 5 λάθη. Κανέναν δεν ενοχλούσε απο την εταιρία μονο εμένα αλλα δε τα διορθώναν.

Τα έβαλα μαζί γιατί θα δώσω την ίδια απάντηση: όντως, για τέτοια δουλειά μάλλον δεν έχει σημασία αν ξέρεις να γράφεις καλά ή αν είσαι ανορθόγραφος. Και αυτά τα ίδια χαρακτηριστικά όντως δε θα παίξουν σημαντικό ρόλο στην πορεία της αίτησής σου.

 

Αλλά να σου πω τι όντως θα παίξει ρόλο: να μου δείξεις ότι είσαι ανήσυχο πνεύμα, ότι ξέρεις ποιά είναι τα αδύνατα σημεία σου, και ότι βρίσκεις καλούς τρόπους να λύσεις τα προβλήματα (φιλόλογος/spell checker) ακόμα κι όταν δε σου είναι εύκολο να το κάνεις μόνος σου.

 

Στη δουλειά πάντα βρίσκεσαι αντιμέτωπος με τέτοιες καταστάσεις, και το αν θα τις προσεγγίσεις ωχαδερφιστικά ή όχι θα κάνει τεράστια διαφορά σε μάκρος χρόνου. Δε θέλω ωχαδερφιστές. Όταν βαριέσαι ή δεν ξέρεις να κάνεις κάτι τόσο απλοϊκό όσο το να πατήσεις spell check στο βιογραφικό, πες μου πραγματικά τι εντύπωση δίνεις για το πώς θα κάνεις τη δουλειά σου. Είναι ένα πράγμα σα να πας άπλυτος στο πρώτο ραντεβού: άμα τα φτιάξεις και μετά, η πορεία της σχέσης σχεδόν σίγουρα δε θα κριθεί από την απλυσιά. Αλλά άπλυτος στο πρώτο ραντεβού απλά κόβεσαι.

 

Οσο για τα υπόλοιπα δεν είναι τόσο ψείρες όλοι να κάθονται να ασχολούνται με το αν πρεπει η οχι να βαλουν οτι ακούνε rock.Ισα ισα που σε λαϊκούς εργοδότες να αρέσουν τετοιες λεπτομέριες και έχω δει να ρωτάνε τετοιες ερωτήσεις σε συνεντευξεις.

Ο ιδανικός προγραμματιστής όμως είναι εκτός των άλλων πολύ ψείρας. Δεν πρόκειται να κόψω κανέναν επειδή έγραψε ότι ακούει rock, αλλά το να μη το γράψει είναι ένα βήμα προς το καλύτερο.

 

 

Καλά το έχουν ξεφτιλίσει....όλα αυτά, θέλουν και δείγμα δουλειάς και θα σε περάσουν και απο εξέταση, για 4άωρο με βασικό (αυτά είναι περίπου 270 καθαρά για να καταλαβαινόμαστε).

Αυτή είναι η άλλη πλευρά του νομίσματος φίλε defacer.

Αυτοί μετά θα βγούν και θα πούνε...ξέρετε δεν βρίσκουμε ικανούς εργαζόμενους. Μα με τα peanuts που δίνουν μή πω τι θα πάρουν...

 

EDIT: Τώρα το είδα...θέλουν και ταξίδια!!!

Καλά αυτή η αγγελία είναι ο ορισμός του LOL. Δε νομίζω πάντως να μη βρούν. Έτσι που το θέτουν ξύνουν τον πάτο του βαρελιού για προσωπικό -- ακόμα κι αν κάποιος άξιος πάει λόγω ανάγκης θα τους φύγει με την πρώτη μισή ευκαιρία -- και δε μπορεί να μη το ξέρουν. Απλά δεν τους νοιάζει γιατί η δουλειά τους είναι να φτιάχνουν καλό καφέ, όχι καλό IT department.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...