Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με boot! οσο πιο αμεσσα γινεται!


nem52

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα παιδια. εχω προβλημα με τα windows 7. εχω εναν ssd σε καρτουλα sata 3 πανω σε PCI-e και εναν μεγαλο δισκο για storage σε δυο partitions. ενω ειχα κανονικα και χρησιμοποιουσα τα windows απο τον ssd εχει βαλει για καποια τεστ και λειτουργικο (παντα τα 7) και στο ενα απο τα δυο partition του μεγαλου. οταν ανοιγα το pc μου ειχε κανονικα τον boot manager και διαλεγα σε ποιο να μπω. αποφασισα σημερα να σβησω το λειτουργικο του παρτισιον στον μεγαλο αφου δεν το χρησιμοποιουσα. οποτε το εκανα φορματ. τωρα δεν μου βρισκει κανενα απο τα δυο ομως... και για να μπορεσω να γραψω τωρα στο ιδιο που εσβησα ξαναεβαλα λειτουργικο και παλι δεν μου βρισκει αυτο που θελω στον ssd.. Θελω να μου πειτε τι να κανω για να σωσω το λειτουργικο οπως ειναι στον ssd. και να σβησω παλι αυτο εδω που δεν το χρειαζομαι. ευχαριστω εκ των πρωτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στον ssd ή στην κάρτα sata3; Υπάρχει κάποια ένδειξη στο μπουτάρισμα ότι βρίσκει τον ssd;

Τα win στον ssd τα είχες βάλει από το ίδιο dvd; Μήπως θέλεις τίποτα drivers για να βρει τον ssd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι με το boot ini παιζει... αλλα δεν μπορω να το διορθωσω.. η καρτουλα αυτη εχει δικα της bios ουσιαστικα και οταν ανοιγει το pc βλεπω να κανει τα check της και να τον βλεπει. επισης φενεται και στο κανονικα bios ο ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει επιδιόρθωση το MBR και όχι τα Windows.

 

http://www.sevenforums.com/tutorials/20864-mbr-restore-windows-7-master-boot-record.html

 

 

Εναλλακτικά, φορτώνεις το AOMEI Partition Assistant σε έναν άλλο υπολογιστή, φτιάχνεις ένα Resque USB, κάνεις boot με αυτό, και κάνεις Rebuild MBR:

 

post-294072-0-48144600-1402008173_thumb.jpg

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fixmbr λογικά δεν θα είναι αρκετό,αν το «κεντρικό» λειτουργικό,αυτό που μπήκε πρώτο,ήταν στον hdd τότε δεν θα υπάρχει και bcdstore (το σύγχρονο boot.ini ουσιαστικά) πλέον και θα πρέπει να το επαναδημιουργήσει.

 

http://pcsupport.about.com/od/fixtheproblem/ht/rebuild-bcd-store-windows.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιθανον να θελει και diskpart να κανει το partition active. Εγω την κανω ολη τη διαδικασια με diskpart πρωτα για ναμαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιθανον να θελει και diskpart να κανει το partition active. Εγω την κανω ολη τη διαδικασια με diskpart πρωτα για ναμαι σιγουρος.

Ετοιμαζομαι τωρα να δοκιμασω τα υπολοιπα. το diskpart πρωτη φορα το ακουω.. και το active partition. το θεμα ειναι τωρα παιδια, οτι εχω βαλει παλι windows στο partition που εσβησα και δημιουργηθηκε ολο το μπερδεμα. οποτε ελπιζω οταν το ξανασβησω και κανω τις ενεργειες που προτεινετε να υπαρχει αποτελεσμα. Το bcd και το MDR τι ιδιο πραγμα δεν ειναι?

Θέλει επιδιόρθωση το MBR και όχι τα Windows.

 

http://www.sevenforums.com/tutorials/20864-mbr-restore-windows-7-master-boot-record.html

 

 

Εναλλακτικά, φορτώνεις το AOMEI Partition Assistant σε έναν άλλο υπολογιστή, φτιάχνεις ένα Resque USB, κάνεις boot με αυτό, και κάνεις Rebuild MBR:

 

attachicon.gifUntitled.jpg

Θελω πριν σβησω τα windows να εχω φτιαξει το bootable usb απο το προγραμμα που λες για καβατζα. δεν το βρισκω ομως πως να το φτιαξω.μονο μια επιλογη βρηκα στο WIZARD που λεει Make bootable cd. αυτο ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω πριν σβησω τα windows να εχω φτιαξει το bootable usb απο το προγραμμα που λες για καβατζα. δεν το βρισκω ομως πως να το φτιαξω.μονο μια επιλογη βρηκα στο WIZARD που λεει Make bootable cd. αυτο ειναι?

 

Ναι. Αυτό είναι.

 

http://www.disk-partition.com/features/make-bootable-cd.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν το κανω boot δλδ θα εχει το interface του προγραμματος και θα πατησω απο εκει rebuild ΜΒR?? λιγο που εψαξα ειδα οτι το bootable το φτιαχνει με WINDOWS PE. απο εκει δεν εχω δει πως κανεις rebuild to MBR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τα κάνεις αυτό και μέσα από το dvd/usb τον windows,όπως και το προηγούμενο που είπα,απλά θα πρέπει να γράφεις εντολές,οπότε εκτύπωσε καμιά σελίδα αν δεν έχεις άλλον Η/Υ κοντά.

http://support.microsoft.com/kb/927392

οταν το κανω boot δλδ θα εχει το interface του προγραμματος και θα πατησω απο εκει rebuild ΜΒR?? λιγο που εψαξα ειδα οτι το bootable το φτιαχνει με WINDOWS PE. απο εκει δεν εχω δει πως κανεις rebuild to MBR

Ναι,ή θα ξεκινήσει αμέσως το πρόγραμμα ή θα έχει το start για να το ξεκινήσεις εσύ,μέσα από το πρόγραμμα σου έδειξε στην εικόνα που να πας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...