Προς το περιεχόμενο

H Eset προειδοποιεί για το πρώτο λογισμικό τύπου ransomware στο android με δυνατότητα κρυπτογράφησης αρχείων


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

εκεινη την μαγικη στιγμη που μου χαρισε το ταμπλετ μου δεν νομιζω να μου την προσφερει ενα ios ταμπλετ, και δεν με νοιαζει θυσιαζω ταχύτητα σταθερότητα "ασφαλεια" μονο και μονο για ολα αυτα που μπορεις να κανει

 

λεει ενας φιλος στην καφετερια να ακου ενα γαματο τραγουδι που βρηκα, και παει να μου δωσει τα ακουστηκα του

και του λεω eww συχαίνομαι τα ακουστηκα σου, δωσε μου τον τιτλο και τα το ακουσω σε λιγο

 

-η καφετερια βαζει μουσικη μεσω youtube

το βιντεακι της καφετεριας ειχε διαρκια 1+ ωρα με την μουσικη

 

βαζω το λαπτοπ να κανει redirect στο τραγουδι που μου ελεγε ο αλλος

σταματαω την προσβαση στο ιντερνετ γιατι θα επρεπε να περιμενω μια ωρα για να αλλαξει σελιδα

παει το θυμα να δει γιατι σταματισε η μουσικη και του ξαναδίνω προσβαση μολις παει να μπει αλλου

 

γυρναω, τον κοιταω επίμονα χαμογελώντας,

resized_creepy-willy-wonka-meme-generato

 

 

Με tablet ξεκίνησες και μετά αναφέρθηκες σε laptop.

 

Το ηθικό δίδαγμα είναι πως οι Android users είναι πολύ χαζοί να βάλουν ένα τραγούδι να παίζει σε loudspeaker??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

*κάπως ετσι τον κοιταγα*

 

με ταμπλετ ήμουν, το λαπτοπ το ειχε η καφετερια (δεν ειμαι καλος στην εκφραση του λογου, σορρυ, "βαζω το λαπτοπ της καφετεριας να κανει redirect")

ηχείο το iphone 3g του δεν ειχε πια γιατι του επεσε

απο τον τρίτο.

για να πεις οτι μπορουσα να το βαλω στο αυτι μου, και το ταμπλετ τωρα δεν λεει να το εβαζα στο αυτι μου σα να μηλαω, γελοίο. ουτε το να το βαλω να παιξει δυνατα μεσα σε μια καφετερια.

 

επισης κανει restart στο ακυρο

 

 

και ασε, πολυ μου μενιαξε τωρα που δεν με πιστεψες, δεν θα μπορω να κοιμηθω το βράδυ και θα γραφω ανεκδοτα

 

Επεξ/σία από hackerW32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έξυπνα επιλεγμένο και σχεδιασμένο το hardware της Apple για να το θέσω καλύτερα..

Anyway ο καθένας ότι θέλει παίρνει κ ότι τον βολεύει.. Αλλα ανεξάρτητα των λειτουργιών όταν μιλάμε για σταθερότητα, ταχύτητα, υποστήριξη και οικοσύστημα νομίζω πως το iOS εχει τον πάνω λόγο..

 

Στις λειτουργίες ειναι το android σαν πιο ανοιχτό λειτουργικό όπως και στις οθόνες.. Αν και δε βλέπω το λόγω να μιλάμε πλέον για τέτοιες αναλύσεις. Λες και έχουμε όλοι στο σπιτι μας 8k τηλεοράσεις.. Γιατι η αντιστοιχία αυτή ειναι..

 

Στο ένα τρελαινομαστε ενώ ματιά τηλεοράσεις βλέπουμε τατιανα ξερω γω σε 380p ανάλυση στη καλύτερη κ όλας!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή WP8 FTW! Έλα πέστο ανοικτά, μη ντρέπεσαι.

Δεν εχω να πω τιποτα babe girl, ο καθενας οτι νομιζει.

Εχω κανει την επιλογη μου, ειμαι απολυτα ευχαρεστιμενος so I dont give a **** about y'all ;)

 

έμεινα μαλάκας τώρα. Δηλαδή έλεος.

μακαρι να μην εμενες για παντα ομως dude.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον είναι εβδομαδιαίες οι ειδήσεις για κακόβουλα λογισμικά από το ανοιχτό λειτουργικό της Google.... το να δω όμως μια ανάλογη είδηση και στα μέρη μας είναι κάτι που δεν το περίμενα.

 

Η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος ενημερώνει τους πολίτες για την εμφάνιση νέου κακόβουλου λογισμικού « Simplelocker » που κρυπτογραφεί τα αρχεία κινητών τηλεφώνων και tablets με λειτουργικό σύστημα ANDROID.

 

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&lang='..'&perform=view&id=41824&Itemid=1308&lang=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον είναι εβδομαδιαίες οι ειδήσεις για κακόβουλα λογισμικά από το ανοιχτό λειτουργικό της Google.... το να δω όμως μια ανάλογη είδηση και στα μέρη μας είναι κάτι που δεν το περίμενα.

 

Η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος ενημερώνει τους πολίτες για την εμφάνιση νέου κακόβουλου λογισμικού « Simplelocker » που κρυπτογραφεί τα αρχεία κινητών τηλεφώνων και tablets με λειτουργικό σύστημα ANDROID.

 

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&lang='..'&perform=view&id=41824&Itemid=1308&lang=

 

Άμα οι χρήστες είναι ανάπηροι και εγκαθιστούν ότι βλακεία βρουν σε apk, δεν τους φταιει το λειτουργικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Άμα οι χρήστες είναι ανάπηροι και εγκαθιστούν ότι βλακεία βρουν σε apk, δεν τους φταιει το λειτουργικό.

Μην του το χαλας.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα οι χρήστες είναι ανάπηροι και εγκαθιστούν ότι βλακεία βρουν σε apk, δεν τους φταιει το λειτουργικό.

 

Δηλαδή δεν υπάρχουν ανάπηροι χρήστες στο iOS??? Γιατί δεν βλέπω αντίστοιχες ανακοινώσεις γι'αυτό και Οόταν δω μέχρι να ξανασυμβεί θα έχουν περάσει 2 γενιές iOS ενώ μας τα έχουν κάνει τσουρέκια κάθε τρεις και λίγο με το Android. 

 

Σαφώς και δεν φταίει μόνο το λειτουργικό αλλά έχει ένα σεβαστό μέρισμα ευθύνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν υπάρχουν ανάπηροι χρήστες στο iOS??? Γιατί δεν βλέπω αντίστοιχες ανακοινώσεις γι'αυτό και Οόταν δω μέχρι να ξανασυμβεί θα έχουν περάσει 2 γενιές iOS ενώ μας τα έχουν κάνει τσουρέκια κάθε τρεις και λίγο με το Android. 

 

Σαφώς και δεν φταίει μόνο το λειτουργικό αλλά έχει ένα σεβαστό μέρισμα ευθύνης.

 

Υπάρχει όμως μια ειδοποιός διαφορά σε σχέση με το iOS. Στο android είναι πολύ πιο εύκολο να εγκαταστήσεις εφαρμογή εκτός play store, σε αντίθεση με το iOS. Όπως καταλαβαίνεις το πρόβλημα έγκειται πιο πολύ στους χρήστες και όχι στη δυνατότητα που σου δίνει το λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δηλαδή δεν υπάρχουν ανάπηροι χρήστες στο iOS??? Γιατί δεν βλέπω αντίστοιχες ανακοινώσεις γι'αυτό και Οόταν δω μέχρι να ξανασυμβεί θα έχουν περάσει 2 γενιές iOS ενώ μας τα έχουν κάνει τσουρέκια κάθε τρεις και λίγο με το Android. 

 

Σαφώς και δεν φταίει μόνο το λειτουργικό αλλά έχει ένα σεβαστό μέρισμα ευθύνης.

Ναι εχει μεριδιο ευθυνης, αλλα δεν ειναι οσο σεβαστο πιστευεις.

Οταν παιρνω το οπλο και προσπαθω να επιβεβαιωσω εαν εχει σφαιρες πατωντας τη σκανδαλη ενω στοχευει το κεφαλι μου, μαλλον φταιω εγω και η ηλιθιοτητα μου και μετα ολοι οι αλλοι.

Εχουμε φτασει στο σημειο που τα κινητα ειναι ισαξια με υπολογιστες. Εαν αγοραζεις ενα απο αυτα λογω ομορφιας και μονο, ας προσεχες. Τα μεταξωτα βρακια θελουν κ επιδεξιους...

Btw, για να μην θεωρηθω υπερμαχος του Android, καμια σχεση, εγραψα το πρωτο ελληνικο wiki για το iOS οταν ακομα δεν υπηρχε iPhone στην Ελλαδα και ειμαι χρηστης iPhone 5s αυτη τη στιγμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχει μεριδιο ευθυνης, αλλα δεν ειναι οσο σεβαστο πιστευεις.

Οταν παιρνω το οπλο και προσπαθω να επιβεβαιωσω εαν εχει σφαιρες πατωντας τη σκανδαλη ενω στοχευει το κεφαλι μου, μαλλον φταιω εγω και η ηλιθιοτητα μου και μετα ολοι οι αλλοι.

 

Εχουμε φτασει στο σημειο που τα κινητα ειναι ισαξια με υπολογιστες. Εαν αγοραζεις ενα απο αυτα λογω ομορφιας και μονο, ας προσεχες. Τα μεταξωτα βρακια θελουν κ επιδεξιους...

 

Btw, για να μην θεωρηθω υπερμαχος του Android, καμια σχεση, εγραψα το πρωτο ελληνικο wiki για το iOS οταν ακομα δεν υπηρχε iPhone στην Ελλαδα και ειμαι χρηστης iPhone 5s αυτη τη στιγμη.

 

Καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου αλλά δεν είναι συγκρίσημο ένα πιστόλι και το Android Defender. Και ένας έμπειρος χρήστης χωρίς να παρακολουθεί κάθε εβδομάδα τα γεγονότα θα μπορούσε να την πάθει. Είναι σαν να υπήρχε εταιρία security μαιμού που από της κάμερες να έβλεπε το σπίτι σου και να έστελνε τα κλεφτρόνια να στο αδειάσουν. Και στα δύο παραδείγματα δεν μπορείς να πεις πως πρέπει να είναι κουτός ο καταναλωτής. Αμαθής ίσως.

 

Εάν παίρνεις κινητό Android για μόδα είσαι φάουλ έτσι και αλλιώς. Είναι γνωστό πως η εταιρία της μούρης είναι η Apple. Eυτυχώς όμως η πλατφόρμα της είναι αρκετά κλειστή έτσι ώστε ουσιαστικά να προστατεύει όσο μπορεί τα αδαή fashion victims.

 

Υπάρχει όμως μια ειδοποιός διαφορά σε σχέση με το iOS. Στο android είναι πολύ πιο εύκολο να εγκαταστήσεις εφαρμογή εκτός play store, σε αντίθεση με το iOS. Όπως καταλαβαίνεις το πρόβλημα έγκειται πιο πολύ στους χρήστες και όχι στη δυνατότητα που σου δίνει το λειτουργικό.

 

Όποτε by definition γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο η εγκατάσταση εφαρμογών στο iOS είναι ασφαλέστερη οπότε εκεί έγκειται η ευθύνη του Android. Οπότε ακριβώς αυτός ο περιορισμός δεν επιτρέπει ένα τέτοιο φιάσκο να συμβει στις iOS συσκευές. Δεν μπορείς να μου λες "Ναι αυτό έγινε γιατί υπάρχει ρύθμιση που επιτρέπει στο Android να περνάς malware ξέμπαρκα, οπότε ο χρήστης φταίει". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου αλλά δεν είναι συγκρίσημο ένα πιστόλι και το Android Defender. Και ένας έμπειρος χρήστης χωρίς να παρακολουθεί κάθε εβδομάδα τα γεγονότα θα μπορούσε να την πάθει. Είναι σαν να υπήρχε εταιρία security μαιμού που από της κάμερες να έβλεπε το σπίτι σου και να έστελνε τα κλεφτρόνια να στο αδειάσουν. Και στα δύο παραδείγματα δεν μπορείς να πεις πως πρέπει να είναι κουτός ο καταναλωτής. Αμαθής ίσως.

 

Εάν παίρνεις κινητό Android για μόδα είσαι φάουλ έτσι και αλλιώς. Είναι γνωστό πως η εταιρία της μούρης είναι η Apple. Eυτυχώς όμως η πλατφόρμα της είναι αρκετά κλειστή έτσι ώστε ουσιαστικά να προστατεύει όσο μπορεί τα αδαή fashion victims.

 

 

Όποτε by definition γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο η εγκατάσταση εφαρμογών στο iOS είναι ασφαλέστερη οπότε εκεί έγκειται η ευθύνη του Android. Οπότε ακριβώς αυτός ο περιορισμός δεν επιτρέπει ένα τέτοιο φιάσκο να συμβει στις iOS συσκευές. Δεν μπορείς να μου λες "Ναι αυτό έγινε γιατί υπάρχει ρύθμιση που επιτρέπει στο Android να περνάς malware ξέμπαρκα, οπότε ο χρήστης φταίει". 

 

Η εγκατάσταση apk αρχείων εκτός play store είναι απενεργοποιημένη by default στο android. Όταν το ενεργοποιείς σου βγάζει disclaimer και σε προειδοποιεί ότι είσαι αποκλειστικά υπεύθυνος για τυχόν ζημιά προκληθεί στη συσκευή, απο κάποια εγκατάσταση malware εφαρμογής. Συνεχίζεις να πιστεύεις ότι είναι ευθύνη του λειτουργικού που κάποιος κάνει εγκατάσταση μιας αμφιβόλου ποιότητας εφαρμογή αγνοώντας την προειδοποίηση;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που στο iOS δεν έχουμε κακόβουλες εφαρμογές και δεν χρειάζεται να ανησυχούμε για ανάπηρους χρήστες μιας και η Apple όπως κάθε εταιρία που σέβεται στοιχειωδώς το κοινό της φροντίζει ώστε το οικοσύστημα της να μην είναι ξεφραγο αμπέλι. Φαντάζομαι ανάπηροι είναι και όλοι οι χρήστες που ανέδειξαν την παρακάτω εφαρμογή στην πρώτη θέση. 

http://www.androidpolice.com/2014/04/06/the-1-new-paid-app-in-the-play-store-costs-4-has-over-10000-downloads-a-4-7-star-rating-and-its-a-total-scam/

http://bgr.com/2014/04/07/worst-android-apps-virus-shield/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...