Προς το περιεχόμενο

Καινουριο build δε δειχνει τιποτα στη οθονη.Τα φωτα σας!


Mikeasdf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορασα το απογευμα τα εξης

 

Asus m5a97 r2.0

amd 8320

xfx 650w

corsair 500r

 

Τα σύνδεσα, εβαλα τη 4870, 8 gb corsair vengeance και τον WD Blue.

 

Το ανοίγω, η μητρική ανάβει (το πρασινο φως), λειτουργουν τα φανς αλλα δε κανει μπιπ ουτε δειχνει τιποτα στην οθονη..ο επεξεργαστης μπηκε σωστα και ουτε το ζορισα, γενικα ολο το build ηταν κομπλε εκτος απο την θυρα usb 3 κατω απο τις ραμ της οποιας στραβωσα λιγο τα πινς..δε το δωσα σημασια βεβαια γιατι εκει συνδεεται το header των μπροστα usb και δε με πολυνοιαζει αν δεν τα εχω..

 

Δοκιμασα να βγαλω ραμ/σκληρους μπας και ακουσω μπιπ αλλα τιποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω πάθει και εγώ φιλε μου αυτό. Κατα πάσα πιθανότητα πρέπει να βάλεις ενα κλιπ(συνδετήρα ή κάπως έτσι) που να ενώνει δύο πινς που είναι για την ασφάλεια του υπολογιστή. Εμένα τα πινς τα ονόμαζε στο βιβλιαράκι SI Intruder, στην ουσία από τα δύο αυτά πινς, φεύγουν δύο καλλώδια, το ένα πάει στο πλαινό καπάκι που βγαίνει και το άλλο πάει πάνω στο case του pc και όταν βγάλει κάποιος το καπάκι ο υπολογιστής δεν δουλεύει μέχρι να ξαναμπεί το καπάκι. Στην περίπτωση μου αυτό έφταιγε, λογικά και σε σένα το ίδιο είναι. Ψάξε μέσα στο manual της μητρικής τα πινς που έχει στο κάτω μέρος της και βρες που είναι. Μη βραχυκυκλώσεις ότι να'ναι, ψάξε και βρες τα σωστά αν φταίει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς jumper? Θα κοιτάξω στο manual μόλις γυρίσω σπίτι αν και δε νομίζω να φταίει αυτό..δηλαδη με ποια λογικη να χρειαζεται να βραχυκυκλωσεις κατι για να δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έβαλα το συνδετήρα που σου είπα λειτούργησε κανονικά, ενώ πριν το βάλω δεν μπορούσα να δω τίποτα στην οθόνη. Πιθανότατα αυτό να είναι, το ίδιο περίεργος με εσένα ήμουν όταν το διαπίστωσα.. Περιμένω νέα

 

Edit: Κοίτα στον πάλιο σου υπολογιστή να δεις, αν η μητρική είχε κάποιο κλιπ σε κάποιο σημείο ( συνήθως κάτω ). Εγώ από εκεί το πήρα και το έβαλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ξέχασες να συνδέσεις κάποιο καλώδιο;

Είχα πάθει το ίδιο, ξαναρίξε μια ματιά...

Έχω την ίδια μητρική και δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω συνδετήρες.

Είχα ξεχάσει το καλώδιο πάνω αριστερά από τον επεξεργαστή συγκεκριμένα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να θέλει αναβάθμιση bios(1006) το έχεις σκεφτεί για να μπορέσει να τον δεί τον 8320;;

Πώς θα γίνει αυτό?

 

 

Με τους αποστάτες εισαι οκ > Εκτος κουτιού το δοκίμασες ?

Το ψιλοφοβάμαι να το δοκιμάσω εκτός κουτιου ειναι η αληθεια.. :P αν και νομιζω το κουτι τα ειχε ολα ετοιμα για τη μητρικη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να ειναι τοσο παλιά παρτίδα που να μην έχει σωστό bios ? Τα πινάκια που στράβωσαν μηπως ακουμπάνε μεταξύ τους ? Οσο για εκτός κουτιού τι ακριβώς φοβάσε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλει άλλο cpu(συμβατό με το bios που έχει εγκατεστημένο) για να μπορέσει να γίνει αναβάθμιση.

Δυσκολο αυτο..

Επίσης, δε βρίσκω πουθενά το ηχειάκι της μητρικής/κουτιού για να ακουω τα μπιπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι..το έψαξα στα καλώδια τα extra και δεν είχε τιποτα..ουτε προσκολλημενο στη μητρικη


Υπάρχει περίπτωση να ειναι τοσο παλιά παρτίδα που να μην έχει σωστό bios ? Τα πινάκια που στράβωσαν μηπως ακουμπάνε μεταξύ τους ? Οσο για εκτός κουτιού τι ακριβώς φοβάσε ?

Οχι δεν ακουμπάνε..δε ξέρω δεν το έχω επιχειρήσει ποτέ, θα την ακουμπήσω αν είναι πάνω στο κουτί της και θα την ανάψω να δω τι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...