Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Νέο Hardware!


kraken92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μηπως λεω μηπως το xfx ειναι πιο ευαισθητο σε καποιο βραχυκυκλωμα και μπαινει σε safe mode?

Μην ξεχναμε οτι εχει mono rail οποτε τα παντα περνανε απο 1 γραμμη

 

Στο δικο μου φανηκε οτι ηταν ευαισθητο....δεν επαθε κατι η μητρικη ή καποιο αλλο υποσυστημα αλλα το τροφοδοτικο, που σημαινει οτι εκανε σωστα την δουλεια του....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστηχώς όχι...:/ Αν το πάω eshop πιστεύετε θα βρω ακρη?

Μηπως λεω μηπως το xfx ειναι πιο ευαισθητο σε καποιο βραχυκυκλωμα και μπαινει σε safe mode?

Μην ξεχναμε οτι εχει mono rail οποτε τα παντα περνανε απο 1 γραμμη

 

Στο δικο μου φανηκε οτι ηταν ευαισθητο....δεν επαθε κατι η μητρικη ή καποιο αλλο υποσυστημα αλλα το τροφοδοτικο, που σημαινει οτι εκανε σωστα την δουλεια του....

Σου έκανε και σένα τα ίδια με τη μητρική?

Έχεις κάποια άλλη γνώμη?

Επεξ/σία από kraken92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι βλεπω τα στηνεις μονος σου οποτε ξερεις να προφυλασεσαι απο στατικο ηλεκτρισμο - εγω κλεινω διακοπτη psu, παταω 2-3 φορες το power του pc και ακουμπαω και στο καλοριφερ!

 

Αυτο που σου κανει το xfx ειναι λειτουργια που εχουν ολα τα συγχρονα psu / εχει ρελε να ριχνει το ρευμα για καποιο διαστημα μεσα στο κυκλωμα οταν υπαρχει βραχυκυκλωμα ή φανταζομαι και καποια αποτομη πτωση τασεως, γι αυτο ξαναδουλευει μετα απο λιγη ωρα ωστε να σε γλιτωσει απο το υψηλο ρευμα που ερχεται μετα απο πχ μια διακοπη δευτερολεπτων

 

Αποψη μου, βαλε πανω στην μητρικη και τα 2 4πινα (τα εχει το xfx αν θυμαμαι καλα) και βαλε να τρεξει καποιο live cd / usb

 

Αν τιποτα απο αυτα δεν πετυχει ξαναστησε το pc με την παλια την μητρικη και δοκιμασε ετσι ωστε να καταλαβεις αν φταιει η μητρικη ή το psu

 

Στο eshop θα περιμενεις καμια βδομαδα και στο τελος μπορει να σου βγαλουν και ολο το pc χαλασμενο....απο δικο σου λαθος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις άδικο! Απλά αποφάσισα να το πάω eshop γιατί η μητρική και η κάρτα γραφικών είναι μέσα στο πλαίσιο DOA...οπότε θέλω να πιστεύω οτί δεν θα μου κάνουν καμία πατάτα!Επίσης ένας γνωστός μου που το πήγε για service στο eshop του βρήκαν πρόβλημα στη μητρική και του την αντικατέστήσαν χωρις να βρίσκεται σε χρονικό διάστημα DOA...Ελπίζω λοιπόν να φερθούν σωστά...θα σας ενημερώσω μόλις έχω νέα. Πάντως από την εμπειρία μου, πρώτη φορά βλέπω τέτοιο μπέρδεμα..με έχει τρελάνει! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα insomniacs,

 

Σας έχω νέα απο e-shop...δεν μπορώ να κρίνω αν είναι καλά ή όχι! Παίρνω λοιπόν τηλέφωνο σήμερα το πρωί στο Service και μαθαίνω οτί έχει γίνει τεχνικός έλεγχος και ότι ο τεχνικός έχει δώσει feedback θετικό, με άλλα λόγια ΜΒΟ, GPU, CPU, PSU και HDD είναι comple! H μόνη παρατήρηση που έκανε είναι οτι υπάρχει διφορετικό timing στις δύο στήλες RAM. Όλα αυτά να διευκρινίσω μου τα είπαν απο το τηλεφωνικό κέντρο του service και όχι ο ίδιος ο τεχνικός. Έτσι παίρνω την πρωτοβουλία και τους λέω ότι θέλω να μιλήσω με τον τεχνικό και μου υποσχέθηκαν οτί θα με έχει πάρει μέχρι σήμερα το μεσημέρι. Περιμένω μέχρι τις 3 γιατί έχει και περιορισμό χρόνου έως της 4 το service και τους καλώ για να δω τι έγινε τελικά μ'αυτό το τηλέφωνο που υποτίθεται θα με έπερνε ο τεχνικός...Για να μη σας κουράζω αυτό που γύρισε και μου είπε ο υπάλληλος είναι οτι ο τεχνικός έχει ενημερωθεί ότι τον ζητάω στο τηλ και μάλλον έχει πολύ δουλεία γι' άυτο και δεν με έχει πάρει μέχρι στιγμής. Αυτό όμως που με ανυσηχεί περισσότερο είναι οτι κάποιο part από το PC είναι σίγουρα ελαττωματικό και αυτοί προσπαθούν να με πείσουν οτι δεν υπάρχει θέμα χωρίς να βγαίνει ο τεχνικός στο τηλέφωνο για να με ενημερώσει ο ίδιος... Τώρα θα περιμένω μέχρι αύριο να δώ αν θα με πάρει, κάτι το οποίο μου υποσχέθηκε ξανά ο υπάλληλος για να μάθω πιο συγκεκριμένα τι έγινε...Το ερώτημα είναι: Αν με πάρουν και μου πουν οτί το pc είναι εντάξει εγώ πως θα τους πείσω οτί όντως υπάρχει κάποιο θέμα και αν μου το επιστρέψουν ελαττωματικό θα τους το φέρω στο κεφάλι ; :devil:

 

PS. Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά γενικά το e-shop μόλις ακούσει για DOA γίνεται στρουθοκάμηλος! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DOA δεν υπάρχει στην ελλάδα σαν νόμος,όποια εταιρία το προσφέρει το κάνει με δικιά της πρωτοβουλία.

Δεν το γνώριζα...πολυ χρήσιμη πληροφορία!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μπορείς να διαβάσεις τη ισχύει.

http://www.dap-nomikis.gr/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=148

 

Βασικά αυτοί οι δύο είναι που έχουν ενδιαφέρον για την περίπτωση σου.

(Και ο 537 που λέει ότι στο πρώτο 6μήνο πρέπει να δεχτούν ότι είναι δικό τους πρόβλημα,εκτός και αν κάνει κρα ότι κάτι έκανε λάθος ο καταναλωτής) 

 

 

 

Άρθρο 540
Δικαιώματα του αγοραστή
Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ` επιλογήν του:
1. να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες
2. να μειώσει το τίμημα
3. να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση, εκτός αν πρόκειται για επουσιώδες πραγματικό ελάττωμα.
Ο πωλητής οφείλει να πραγματοποιήσει τη διόρθωση ή την αντικατάσταση σε εύλογο χρόνο και χωρίς σημαντική ενόχληση του αγοραστή.

 

 

 

Άρθρο 546
Δικαιώματα του πωλητή
Το δικαίωμα αντικατάστασης του πράγματος κατά το άρθρο 540 το έχει με τους ίδιους όρους και ο πωλητής, εφόσον η άσκησή του δεν είναι ασύμφορη για τον αγοραστή.
Αν ο αγοραστής προβάλλει ευθύνη του πωλητή για ελαττώματα ή για έλλειψη συνομολογημένων ιδιοτήτων, ο πωλητής δικαιούται να του τάξει εύλογη προθεσμία για να απαιτήσει αντικατάσταση του πράγματος ή να υπαναχωρήσει Αν η προθεσμία παρέλθει άπρακτη, η άσκηση των δικαιωμάτων αυτών αποκλείεται.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε αυτούς δουλεύει δεν μπορείς να πεις και τίποτα,ιδίως αν σου το δείξουν κιόλα,μπορείς να κάνεις φασαρία στο μαγαζί και λογικά θα σου τα αλλάξουν για να ησυχάσουν αλλά σίγουρο δεν είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα περιγράφεις ότι μια δουλεύει με όλα τα τροφοδοτικά μια δεν δουλεύει με κανένα;Ναι μπορεί σε αυτούς που θα έχουν σταθερό ρεύμα να μην τους εμφανίσει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς ετσι...Με το XFX μόνο υπάρχει αυτό το θέμα...με το άλλο τροφοδοτικό που τυχαίνει να είναι turbox όλα είναι comple...το pc ανοίγει είτε σβήσω και ξανανοίξω το διακόπτη του PSU είτε το βγάλω απο τη μπρίζα και το ξαναβάλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...