Προς το περιεχόμενο

FIFA 15 [Έκδοση για Consoles]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγα σιγα,ενω το δοκιμαζει ο κοσμος εδω και μια εβδομαδα,υπαρχει πλεον κοινη παραδοχη για τα μετρια γραφικα του νεου φιφα.

Εδω υπαρχει θεμα.Γιατι οσο καλο και να ειναι το γκειμπλει,το θεμα ειναι το παιχνιδι να μοιαζει με ποδοσφαιρακι.Γιατι απο ετσι,αν του χρονου η EAgame παρουσιασει κανα ποδοσφαιρακι να παιζουνε μαιμουδες με τελειο γκειμπλει,να τρεξουμε να το αγορασουμε?

Ρε αδελφέ μη το αγοράσεις.....Έχει μέτρια γραφικά εως κακά μη το πάρεις.

Εμένα πάλι μου φαίνονται τρομερά.25 χρόνια gaming σαλτάρισα τώρα στα γεράματα και τα βλέπω όλα ωραία. :-D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 592
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατι απο ετσι,αν του χρονου η EAgame παρουσιασει κανα ποδοσφαιρακι να παιζουνε μαιμουδες με τελειο γκειμπλει,να τρεξουμε να το αγορασουμε?

 

Η Konami κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα τα τελευταία 7 χρόνια (βλ. βγάζει ένα πράγμα που μόνο ποδόσφαιρο δεν είναι) κι όμως ο κόσμος αγοράζει, ειδικά στα μέρη μας όπου το Μπρο είναι θρησκεία.

 

Όποιος απαιτεί γραφικά επιπέδου Crysis/Metro/Watch Dogs σε ποδοσφαιράκι, φοβάμαι πως θα χρειαστεί να περιμένει κάμποσα χρόνια ακόμα. Κατά τη γνώμη μου τα γραφικά είναι το τελευταίο πράγμα που θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει σε τέτοιου είδους παιχνίδια.

 

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι η ΕΑ δεν θα μπορούσε να κάνει καλύτερη δουλειά στον οπτικό τομέα. Δείτε για παράδειγμα τα γραφικά των NBA 2k, MLB the Show κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φετινο fifa με εντυπωσιασε, Επαιξα το demo και δεν υπαρχει το game. Λιγο υπερβολη αυτο με τις πατημασιες, που το γηπεδο στο τελος του αγωνα θυμιζει το γηπεδο του Λεβαδειακου (no offence). Ωραια τα σουτ, φευγουν και κομματια χορταριου, οταν χτυπησει δοκαρι και ειναι δυνατο το σουτ, το βλεπεις οτι τρανταζεται στην κυριολεξια. Για να ξεκαθαρισω την θεση μου, εχω να αγορασω fifa απο το 2001 οπου και το παρατησα εντελως λογω του iss pro τοτε. Γενικα οταν μπεις στη φαση του pro δυσκολα φευγεις και ας μας σερβιρει η konami το ιδιο πραγμα τα τελευταια 4 χρονια θα ελεγα αν πιασω και το φετινο (που φαινεται ιδιο με το 14 με βελτιωσεις). Το 2011 για μενα ηταν οτι καλυτερο γιατι το εφτιαξαν απο το μηδεν, και αυτο ξενισε πολλους. Ειναι δυσκολο οσο και αν μου αρεσε αυτο που επαιξα στο fifa να ξεσυνηθισω το pes..Aν και τα δυο games εχουν παρει στοιχεια πλεον το ενα απο το αλλο, υπαρχουν καποιες πινελιες στο pro που δεν τις εχει το fifa και αντιρστροφα.

 

ΤΟ pes ειναι περισσοτερο ποδοσφαιρακι και παιζουμε ολα αυτα τα χρονια με την παρεα μου. Το fifa μου παει περισσοτερο σε simulation ποδοσφαιρου και ισως αυτο με αποθαρρυνει να το αρχισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη παιζω και τα δυο απο το 2003,με προτιμηση προ μεχρι 2012 και φιφα απο τοτε μεχρι σημερα που ακομα παιζω φιφα 14,βλεπω δυστυχως τωρα και το φιφα να σταματαει να εξελισεται οπως και το προ πριν απο 2-3 χρονια.

Η απορια μου ειναι το γιατι.Οι λογοι ειναι οικονομικοι?Οι πωλησεις που κανουν σε εποχη κρισης δεν ειναι ικανοποιητικες?

Δεν καταφερνουν να αποσβεσουν τα χρηματα που ριχνουν για να εξελιξουν τα παιχνιδια?

Σιγα σιγα αρχιζει και παραμενει στασιμο και το φιφα οπως και το προ εδω και 3-4 χρονια.Αρχιζω πλεον και καταλαβαινω αυτους που γραφουν οτι δεν ασχολουντε πλεον αλλο με κανενα απο τα δυο ποδοσφαιρακια και προτιμουν να παιζουν κατι αλλο.

Καλυτερα μην πετατε,μην τα πουλατε,προσεξτε τα δισκακια με τα παλια προ 11-12 η φιφα 13-14 γιατι θα σας χρειαστουν αν θελετε να παιξετε κανα ποδοσφαιρακι στο μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φετινο fifa με εντυπωσιασε, Επαιξα το demo και δεν υπαρχει το game. Λιγο υπερβολη αυτο με τις πατημασιες, που το γηπεδο στο τελος του αγωνα θυμιζει το γηπεδο του Λεβαδειακου (no offence). Ωραια τα σουτ, φευγουν και κομματια χορταριου, οταν χτυπησει δοκαρι και ειναι δυνατο το σουτ, το βλεπεις οτι τρανταζεται στην κυριολεξια. Για να ξεκαθαρισω την θεση μου, εχω να αγορασω fifa απο το 2001 οπου και το παρατησα εντελως λογω του iss pro τοτε. Γενικα οταν μπεις στη φαση του pro δυσκολα φευγεις και ας μας σερβιρει η konami το ιδιο πραγμα τα τελευταια 4 χρονια θα ελεγα αν πιασω και το φετινο (που φαινεται ιδιο με το 14 με βελτιωσεις). Το 2011 για μενα ηταν οτι καλυτερο γιατι το εφτιαξαν απο το μηδεν, και αυτο ξενισε πολλους. Ειναι δυσκολο οσο και αν μου αρεσε αυτο που επαιξα στο fifa να ξεσυνηθισω το pes..Aν και τα δυο games εχουν παρει στοιχεια πλεον το ενα απο το αλλο, υπαρχουν καποιες πινελιες στο pro που δεν τις εχει το fifa και αντιρστροφα.

 

ΤΟ pes ειναι περισσοτερο ποδοσφαιρακι και παιζουμε ολα αυτα τα χρονια με την παρεα μου. Το fifa μου παει περισσοτερο σε simulation ποδοσφαιρου και ισως αυτο με αποθαρρυνει να το αρχισω.

 

Διαφωνώ! όλα πλέων ρυθμίζονται... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ! όλα πλέων ρυθμίζονται... 

Eννοεις οτι αν τα βαλεις ολα στο maual και στο pro γινονται ολα πιο δυσκολα να φανταστω?  Και στο fifa το ιδιο λογικα συμβαινει. Το φετινο παντως fifa που επαιξα εχει μπει ο παραγοντας ''ποδοσφαιρακι'' για αυτο μου αρεσει περισσοτερο φετος. Αντε να βγει και το demo του pro σε λιγες ωρες να το δουμε και αυτο που θα βρισκεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο κομμάτι στο οποίο υστερεί το φίφα είναι το Single Player, και τι εννοώ... χρειάζετε μεγάλη βελτίωση να γίνεις manager σε όμάδα, με μεταγραφές κτλ, η να γίνεις σαν παίχτης και να παίζεις με συμβόλαια κτλ κτλ... 

 

Αυτό με τις κάρτες δεν μου αρέσει καθόλου! το ήθελα πιο manager

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο κομμάτι στο οποίο υστερεί το φίφα είναι το Single Player, και τι εννοώ... χρειάζετε μεγάλη βελτίωση να γίνεις manager σε όμάδα, με μεταγραφές κτλ, η να γίνεις σαν παίχτης και να παίζεις με συμβόλαια κτλ κτλ... 

 

Αυτό με τις κάρτες δεν μου αρέσει καθόλου! το ήθελα πιο manager

 

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι με τις "κάρτες" εννοείς το Ultimate Team. Αν ναι, τότε μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί με το συγκεκριμένο mode αφού είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό που εννοείς (για μένα είναι ό,τι καλύτερο έχει εμφανιστεί ποτέ σε ποδοσφαιράκι, υπάρχει εκατομμύρια κόσμος που ασχολείται αποκλειστικά με αυτό).

 

Το PES έχει το γνωστό Master League και το αντίστοιχο στο Fifa είναι το Career Mode. Το οποίο μπορεί να έχει τις ελλείψεις του, αλλά γενικά είναι μια χαρά mode και έχει αρκετά μεγάλο βάθος. Master League έχω να παίξω από εποχής PES5, οπότε δεν γνωρίζω αν και πόσο έχει εξελιχθεί. Έχω ακούσει ότι είναι καλύτερο από του Fifa, αλλά δεν ξέρω πόσο καλύτερο.

 

Όσο για το Become a Legend του Προ, η αλήθεια είναι πως πάντα υπερτερούσε του αντίστοιχου στο Fifa (Be a Pro ή Virtual Pro ή πως στο καλό το λένε). Μάλιστα από πέρσι το offline play του mode αφαιρέθηκε εντελώς από το παιχνίδι και μπορούσες να εξελίξεις τον παίκτη σου μόνο σε online αγώνες. Δεν ξέρω αν θα υπάρχει κάποια αλλαγή στο Fifa 15.

  • Τα σημάδια στο γήπεδο είναι too much μετά απο λίγη ώρα αγώνα
  • ο hart στο τέρμα όπως και στο 14 πιάνει τα άπιαστα
  • το replay του goal κόβεται όπως και στο 14 όταν ακολουθεί αλλαγή παίκτη
  • Το finesse shot θέλει λίγο δουλειά ακόμα γιατι παρα είναι εύκολο

 

1) Βλέποντας το χθεσινό αγώνα του Ολυμπιακού με το γήπεδο να φέρνει σε... χωράφι προς το τέλος του αγώνα, δεν μπορούσα παρά να θυμηθώ το Fifa 15. Η αλήθεια είναι πάντως πως τα αγγλικά (και γενικά τα σύγχρονα ευρωπαϊκά) γήπεδα δεν γίνονται έτσι. Βλέπω πχ. τώρα το Μπάγερν-Σίτι και μετά από 90' το χορτάρι είναι χαλί.

 

2) Όπως και στην πραγματικότητα θα έλεγα, αφού στο σημερινό αγώνα του CHL έχει πιάσει πάλι τα άπιαστα.

 

3) Τα replay δεν θα τα φτιάξουν ποτέ, είμαι πλέον πεπεισμένος γι' αυτό. Ούτως ή άλλως όμως, οι περισσότεροι από μας τα κάνουμε skip, ειδικά στο online.

 

4) Δυστυχώς δεν είναι η πρώτη χρονιά που συμβαίνει αυτό.

 

ps: μέχρι να τα γράψω όλα αυτά, το ρούφηξε ο Χαρτ στα χασομέρια του αγώνα. Δεν έφταιγε αυτός βέβαια και το σουτ ήταν άπιαστο.

 

pps: πόσο μπροστά ήταν το Kick Off 2, που ~25 χρόνια πριν είχε γήπεδα με λάσπη, βούρκο, βροχή, πλαστικό και... τσουκνίδες (έτσι αποκαλούσαμε ο περίφημο bumpy): http://ko-gathering.com/forum/viewtopic.php?f=5&t=16282. Το εκπληκτικό ήταν πως η συμπεριφορά της μπάλας σε κάθε έναν από αυτούς τους αγωνιστικούς χώρους ήταν διαφορετική. Τώρα είμαστε στο 2014 και με το νέο eye candy του χορταριού στο Fifa 15, θα περίμενα πως η μπάλα θα κυλούσε ανάλογα. Αμ δε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To fifa όπως και όλα τα παιχνίδια τα παίζουμε μόνο Online.Offline παίζουμε μόνο όταν θέλουμε να παίξουμε με φίλους. :-D

 

Συνεπώς όσον αφορά το fifa,το αγοράζουμε μόνο και μόνο για το Ultimate Team :devil:

Πάντως η ΕΑ όσο μεγάλη εταιρεία και να είναι όσα φραγκα και να έχει σε μερικά πράγματα έιναι τελείως ερασιτέχνες.

Απο χθες λένε ότι θα έβγαινε Live το Fut Web application 15 και είναι ακόμη down for maintenance.Αυτά έκανε και πέρσι.Το τι μπινελίκι πέφτει στα forums της δεν λέγεται. B)

 

10703554_824054767625543_453362242230839

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται θα ξεκινήσω ut στο 15, μάλλον το έχω υποτιμήσει!

 

Σοβαρά μιλάς?Ο μεγαλύτερος τζερτζελές που υπάρχει.

Κακός χαμός με το market,αγοροπωλησίες,κονόμα,χασούρα έχει μεγάλη πλάκα.......Όταν δουλεύει σωστά...... :-D

Ειδικά φέτος που θα έχει και δανεισμούς παικτών.....

Το μόνο κακό είναι ότι στο web app παίζουν διάφορα Bots που αγοράζουν και πουλάνε μόνα τους....Λέει φέτος ότι η ΕΑ θα τα κόψει γιατί υπερφορτώνεται το market και κρασάρει συνέχεια σε βαθμό τραγικό (δεν το πιστεύω ότι θα το φτιάξουν) ,για να δούμε.Επίσης για μένα είναι καλό που κόψανε όπως λένε τα trade offers γιατί έτσι τα παραμάγαζα που πουλάνε coins μέσα απο τα trades θα κοπούν και έτσι θα κοπούν και τα bots κατά κάποιο τρόπο.

Η ΕΑ ανέβαλε για το βράδυ το fut web app.ΟΙ άνθρωποι είναι ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ σε αυτό το κομμάτι.Είναι δυνατόν μια τέτοια εταιρεία αυτού του βεληνεκούς να λέει και να ξελέει για την παρουσιάση της εφαρμογής?Τώρα θα μου πεις τι τους νοιάζει?Αφού έτσι κι αλλιώς πάλι με τα μούτρα θα πέσουμε. :fear: :mad:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά μιλάς?Ο μεγαλύτερος τζερτζελές που υπάρχει.

Κακός χαμός με το market,αγοροπωλησίες,κονόμα,χασούρα έχει μεγάλη πλάκα.......Όταν δουλεύει σωστά...... :-D

Ειδικά φέτος που θα έχει και δανεισμούς παικτών.....

Το μόνο κακό είναι ότι στο web app παίζουν διάφορα Bots που αγοράζουν και πουλάνε μόνα τους....Λέει φέτος ότι η ΕΑ θα τα κόψει γιατί υπερφορτώνεται το market και κρασάρει συνέχεια σε βαθμό τραγικό (δεν το πιστεύω ότι θα το φτιάξουν) ,για να δούμε.Επίσης για μένα είναι καλό που κόψανε όπως λένε τα trade offers γιατί έτσι τα παραμάγαζα που πουλάνε coins μέσα απο τα trades θα κοπούν και έτσι θα κοπούν και τα bots κατά κάποιο τρόπο.

Η ΕΑ ανέβαλε για το βράδυ το fut web app.ΟΙ άνθρωποι είναι ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ σε αυτό το κομμάτι.Είναι δυνατόν μια τέτοια εταιρεία αυτού του βεληνεκούς να λέει και να ξελέει για την παρουσιάση της εφαρμογής?Τώρα θα μου πεις τι τους νοιάζει?Αφού έτσι κι αλλιώς πάλι με τα μούτρα θα πέσουμε. :fear: :mad:

Δεν μου άρεσε από την αρχή η ιδέα να παίζω με "φανταστικές" ομάδες, γι'αυτό δεν ασχολήθηκα. Θα το κοιτάξω όμως, thanks για τις πληροφορίες :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε πειράζει τόσο πολύ και δεν μπορείς να συνηθίσεις, μπορείς σταδιακά να φτιάξεις πραγματική ομάδα αγοράζοντας όλες τις σχετικές κάρτες. Κι εγώ τα ίδια έλεγα πάντως, αλλά μετά από τους πρώτους αγώνες δεν με ενοχλούσε καθόλου. Ήταν τέτοια η πώρωση με τις αγοραπωλησίες και την προσπάθεια να φτιάξω χημεία, να βρω προπονητές, γυμναστές κλπ που ελάχιστα με απασχολούσε αν στην κορυφή είχα τον καγκουρο-Μήτρογλου ή τον τάδε τυχαίο Ιταλό. Αρκεί να έβαζαν τα ίδια γκολ και να έδεναν τη χημεία της ομάδας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...