Προς το περιεχόμενο

Grand Theft Auto V [GTA 5][PC]


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oσοι εχετε θεμα με stutters να δοκιμασετε να περασετε τους νεους drivers(ειτε πρασινους ειτε κοκκινους)

μολις το εκανα το 90% των stutters που ειχα εφυγε

πλεον εχω πολυ σπανια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δοκίμασα για benchmark λόγους το θείος edition. Κομπλέ δουλεύει, έπαιξα καμια ώρα, πραγματικά δεν περίμενα να τρέχει τόσο καλά. Φαίνεται να είναι bug free τουλαχιστονσ το story mode.Δεν τα σκάτωσε η R*. Πολύ καλό port.

 

1080p όλα στο τέρμα εκτός AA, avg πάνω από 65 με 70frames μέσα στην πόλη.

 

To MSΑA όπως και στο Max Payne 3 στοιχίζει πολύ στο performance. Μόνο sli λοιπόν για MSAA από 4 και πάνω. Ακόμα και 980sli που είδα benchmarks στο x8 δεν μπορούσε να διατηρήσει πάνω από 45frames στις red neck περιοχές του gta xD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσοι εχετε θεμα με stutters να δοκιμασετε να περασετε τους νεους drivers(ειτε πρασινους ειτε κοκκινους)

μολις το εκανα το 90% των stutters που ειχα εφυγε

πλεον εχω πολυ σπανια

 

Το δοκίμασα αλλά δεν. Άλλες φορές το κάνει άλλες όχι (κάποιες φορές είναι unplayable αν και έχω 100fps), νομίζω μόνο στο online. Υπάρχει και bug με το self radio (αυτό που παίζει τα τραγούδια από το my documents) και υπάρχει και εκεί stutter, οπότε ίσως στο online πριν κάποιο job αν το έχεις σε αυτόν τον σταθμό μπορεί να κάνει την ζημιά αλλά αυτό ισχύει μόνο για όσους έχουν τραγούδια στον φάκελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δοκίμασα για benchmark λόγους το θείος edition. Κομπλέ δουλεύει, έπαιξα καμια ώρα, πραγματικά δεν περίμενα να τρέχει τόσο καλά. Φαίνεται να είναι bug free τουλαχιστονσ το story mode.Δεν τα σκάτωσε η R*. Πολύ καλό port.

 

1080p όλα στο τέρμα εκτός AA, avg πάνω από 65 με 70frames μέσα στην πόλη.

 

To MSΑA όπως και στο Max Payne 3 στοιχίζει πολύ στο performance. Μόνο sli λοιπόν για MSAA από 4 και πάνω. Ακόμα και 980sli που είδα benchmarks στο x8 δεν μπορούσε να διατηρήσει πάνω από 45frames στις red neck περιοχές του gta xD.

 

Περίμενε να πας στην περιοχή του Trevor να δεις τι ωραία frames θα έχεις με το Grass στο Ultra :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε να πας στην περιοχή του Trevor να δεις τι ωραία frames θα έχεις με το Grass στο Ultra :)

Απο ότι διάβασα για αυτή την περιοχή, στα 1080p ακόμα και με όλα στo ultra, no AA, δεν πέφτει κάτω από 40 οπότε it's fine by me.

 

Θα οδηγήσω μέχρι την περιοχή του Trevor να το δω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε full hd με όλα στο τέρμα εκτός απο advanced off και το msaa στο 2x δεν πέφτω κάτω απο 60 fps.Το περίεργο είναι οτι η μπάρα στα settings ξεπερνάει τα 3 gb σε vram αλλά η gpu μου με 2gb το παίζει πολύ καλά το παιχνίδι οπότε η μπάρα μπορεί και πρέπει να αγνοηθεί.

Απλά χρησιμοποιείς τη ram σου, το παιχνίδι μια χαρά τραβάει πάνω από 2 ή και 3gb στη κάρτα αν έχεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντυπωση για τη περιοχη του trevor...Στο ps4, εκει ειδικα τα γραφικα φαινονταν πιο γλυκα και με λιγο περισσοτερη λεπτομερια χωρις να χανει σε frames...Anyway, ακομα κατεβαζω, 2 gb και μετα μενει το update.  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για 970 σε 1080p,εχουμε προτεινομενες ρυθμισεις απο κανεναν; :)

 

Γιατι δεν κοιτατε το GeForce Experience?

Τα Optimal settings που προτεινει ειναι πολυ σωστα και το παιχνιδι τρεχει νερο.

Ουσιαστικα Max Settings+Max Advanced Graphics εκτoς απο... -MSAA: OFF -Grass Quality: Very High -Post: FX Very High -Tessellation: High.

 

GTX970 - 1080p

gtavsettings.jpg

 

 

Με ολα MAX (χωρις MSAA) παιζει πολυ καλα μεσα στην πολη (50+fps) αλλα σε καποια σημεια στην περιοχη του Trevor και στα βουνα γενικοτερα πεφτει και στα 25fps.

Γι αυτο ευθυνεται κυριως το Grass Quality: Ultra το οποιο ειναι πολυ βαρυ.

Επεξ/σία από Cowboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι παίζετε, βάλτε Reshade με το preset του K-Putt οπωσδήποτε, εξαφανίστηκε η άθλια ασπρίλα και αναβαθμίστηκαν και τα textures μια σκάλα, πλέον το παιχνίδι δείχνει άψογο.

 

υπαρχει πουθενα ετοιμο?αλλιως πως μπαινει?Κατεβασα αυτο αλλα δεν ξερω τι κανω :P :p

 

http://sfx.thelazy.net/games/preset/3434/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενας με μια πιο αδυναμη καρτα να μας πει πως παει?

Ειμαι με μια 6850 και εναν 4690.

Θα παιξει σε τιποτα low-medium με κανα 40-50 fps?

 

Έχω μία 5770 1gb και i5 2500k (stock γιατί έφαγα BSOD τελευταία). Παίζω με ανάλυση 1080p όλα είτε low/normal/off. ~35-60fps οπότε εσύ θα είσαι πιο πάνω.

 

Έχει κανείς πρόβλημα με το online? Μπαίνω σε Lobby και ο host κάνει "launch job" αλλά κάνει πολύ ώρα loading και με πετάει στο χάρτη πάλι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά το πρόβλημα λύθηκε ! Είχατε δίκιο και ευχαριστώ για το link. Το πρόβλημα ήταν πως ο χρήστης στα windows (admin) ήταν το ονομά μου με ελληνικούς χαρακτήρες. Έκανα έναν άλλο λογαριασμό (admin πάλι) με λατινικούς χαρακτήρες και το πρόβλημα λύθηκε ! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Το ερώτημα είναι το εξης: τι θα γίνει με αυτό το πράμα? Δεν με βολεύειε καθόλου πχ να πρέπει να αλλάζω χρήστη όποτε θέλω να παίξω gta... + οτι στον βασικο μου χρήστη έχω τις ρυθμίσεις μου τους κωδικούς μου κτλ όπως με βολεύει... Θα βγει patch δηλαδή ? και αν ναι ξέρουμε περίπου πότε ή έστω αν θα αργήσει ?

Δοκίμασε αυτό:

Απλο ειναι, αλλαζεις το ονομα του user σου απο "Νίκος" σε "Nikos", δηλαδη με λατινικους χαρακτηρες.

Μετα πηγαινε C:\Users και δες αν εχει αλλαξει και εκει το ονομα του φακελου "Νίκος" σε "Nikos". Αν δεν εχει αλλαξει πρεπει να φτιαξεις ενα νεο φακελο με ονομα "Nikos", και να αντιγραψεις (με αποκοπη/cut) ολο το περιεχομενο του παλιου φακελου (του "Νίκος").

Μετα πας στο φακελο Documents και αλλαζεις το "Νίκος" σε "Nikos" στην ιδιοτητα Location (δεξι κλικ-> Properties->Location), δηλαδη να λεει "C:\Users\Nikos\Documents"

Λογικά δουλεύει, αλλά δε το δοκιμασα ακόμα. Θα testαρω αύριο πρωιο και θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του έκανα και εγώ ένα καλό test drive μέσα - έξω στην πόλη. Στα βουνά και εκεί που ανοίγει η περιοχή όντως βλέπεις 30αρια-28αρια.

 

Το borderless σε μένα δουλεύει άψογα(άρα το vsync πάει στο off)  και μέσα στην πόλη έχω 55 avg fps με τερματισμένα όλα, FXAA &TXAA στο off και MSAA στο x4.

 

Το μεγάλο του θετικό είναι η ομαλότητα που ανεβοκατεβαίνουν τα frames. Είχα το afterburner ανοιχτό και παρατηρούσα πως ακόμα και όταν έπεφτε από τα 55 στα 35 στιγμιαία, δεν γίνεται καθόλου αντιληπτό στο μάτι σου.

 

Δεν έχει ίχνος stuttering ευτυχώς. Από τώρα φαντάζομαι πως θα δείχνει ένα χρόνο από τώρα το game με iCEnhancer ENB κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει πουθενα ετοιμο?αλλιως πως μπαινει?Κατεβασα αυτο αλλα δεν ξερω τι κανω :P :P

 

http://sfx.thelazy.net/games/preset/3434/

 

Αφού σου έχει τις οδηγίες μία μία πως να το βάλεις ρε 'συ..Κατεβάζεις το ReShade 0.16, κάνεις copy-paste όλα τα αρχεία στο φάκελο του GTA V, μετά κάνεις rename το ''ReShade64'' σε ''d3d11'' και αντικαθιστάς με το preset του K-Putt, το default preset του ReShade που υπάρχει στο φάκελο SweetFX. Φροντίστε μόνο να πάτε και στο ''Global_Settings'' (Που είναι επίσης στο φάκελο του SweetFX) και να αλλάξετε το ''#define ReShade_Start_Enabled '' από ''1'' σε ''0'' για να μην ξεκινάει η εφαρμογή του την ώρα που ανοίγει το παιχνίδι γιατί θα κολλάει τόσο που ούτε το R* logo δεν θα προσπεράσει. Θα το ενεργοποιήσετε με το ''Insert'' όταν μπείτε στο παιχνίδι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...