Προς το περιεχόμενο

Grand Theft Auto V [GTA 5][PC]


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλά μετά από τόσες καθυστερήσεις, περίμενα να μην έχουμε τέτοια θέματα. Τα φόρουμ τα ξένα έχουν γεμίσει με stuttering issues. Επίσης, με τις σκιές κάτι πρέπει να γίνει, από τα 5 μέτρα και πέρα είναι τίγκα στο aliasing. Είχα ποστάρει πριν κάποιες σελίδες ένα tweak που θα τις βελτίωνε αλλά ξέχασα να το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μόνος λόγος για να παραπονεθεί κανείς για την απόδοση είναι ότι πρόκειται για παιχνίδι του '13

 

και μέχρι ένα βαθμό θα συμφωνήσω, έφαγε γερό facelift, αλλά σε κάποια σημεία (όχι λίγα) παραμένει παιχνίδι του '13 και των προηγούμενων κονσολών

 

όμως το facelft δεν ήταν και μικρό, οπότε από την άλλη δικαιολογώ και το ότι είναι βαρύ 

 

επίσης ναι το παιχνίδι έχει aliasing και για να το μειώσεις θες υπερβολικά δυνατή κάρτα, αλλά αν κάνεις αυτή τη παραχώρηση μόνο δε νομίζω ότι έχει ιδιαίτερα θέματα 

 

γενικά έχεις πολλά settings και τουλάχιστον έχεις τη δυνατότητα να το φέρεις στα επιθυμητά fps, ακόμα και αν δε το maxαρεις (και ξενερώσεις αν έχεις πολύ δυνατο hw και δε το maxαρεις), αυτό δεν είναι και μικρό πράγμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το aliasing στις σκιές δεν έχει να κάνει με το MSAA, αλλά με το distance στο οποίο δείχνουν high quality(soft). Με λίγα λόγια είναι θέμα του LoD στις σκιές, και όλα τέρμα να 'ναι στα distances πάλι το έχει και φαίνεται έντονα, ειδικά στη περιοχή του Trevor.

 

Το παιχνίδι γενικά, με το ReShade(Χωρίς αυτό η ασπρίλα δεν υποφέρεται), απλά το χαζεύεις. Δείχνει πάρα πολύ καλό στα περισσότερα σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ω ρε φιλε τελικά αλήθεια ειναι :-D

 

εδω καποιος γραφει για "2 ωρες και κατι"

http://game20.gr/news/grand-theft-auto-5-pc-released-9656/

 

οταν το παρω για κουτατη πάω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπααα 2 ωρες δεν το βλεπω...το 1το cd μου το κρατησε μεσα 6-7 λεπτα,μια ωρα το install αντε μια μιση και μετα το download...αυτο με βασανιζει με την συνδεση που χω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο σημερα θα το εχω και εγω και λογικα μεσα στο Σαββατοκυριακο θα κανω αλλο ενα 970 GTX VS 290X.

Ωραίος!! Σε τι ανάλυση? Α και 1080p και 1440p??? :D Σαραιος... :P

 

@Qsis Αυτο το θεμα που εχεις με fps drops ειναι ο λογος που ψαχνω να βρω το vsync να ανοίξει απο αλλο πρόγραμμα. Μαλλον αυτο θα φταίει διοτι στην nvidia οταν βαζουμε adaptive/vsync απο το CPanel της, λειτουργεί κανονικότατα και κατω απο 57fps while driving δεν εχω πεσει, ενω φίλος με 290 με παρα πολλες υποχωρήσεις στα γραφικά πεφτει στα 50-48 nd back to 60fps με το vsync του game.. Δεν ξερω αν έχεις αλλος αυτο το θεμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα και την δευτερη 970gtx οποτε παμε για SLI σε GTA V...


Ωραίος!! Σε τι ανάλυση? Α και 1080p και 1440p??? :D Σαραιος... :P

 

Μικρη σημασια εχει λογικα 1080p (μπορει και 1440p) με χ2MSAA και x4 MSAA...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

X4 Msaa?? Χα καλο! :D πήγαινε πειραματισου με τις ρυθμίσεις και θα βρεις την ακρη πιστεύω :)

 

Να θυμάσαι, Μονο fullscreen, direct input, και αν δεν σου ειναι κοπος οταν βαλεις την 290Χ κανε μια βολτα με αμαξι μεσα στην πόλη με vsync και πες μου αν επεσες στα 50αρια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Qsis Αυτο το θεμα που εχεις με fps drops ειναι ο λογος που ψαχνω να βρω το vsync να ανοίξει απο αλλο πρόγραμμα. Μαλλον αυτο θα φταίει διοτι στην nvidia οταν βαζουμε adaptive/vsync απο το CPanel της, λειτουργεί κανονικότατα και κατω απο 57fps while driving δεν εχω πεσει, ενω φίλος με 290 με παρα πολλες υποχωρήσεις στα γραφικά πεφτει στα 50-48 nd back to 60fps με το vsync του game.. Δεν ξερω αν έχεις αλλος αυτο το θεμα..

το λογικό θα ήταν να μπορούμε να δουλεύουμε με borderless, αλλά το borderless είτε σε nv είτε σε amd σου ρίχνει πάρα πολύ τα fps 

 

σε γενικές γραμμές πάντως κλεινοντας το advanced distance scaling και το msaa είμαι διαρκώς στα 58-60αρια και πολύ σπάνια θα πέσω έως 47, οπότε είμαι αρκετά ικανοποιημένος 

 

όλες οι άλλες ρυθμίσεις δεν παίζουν ιδιαίτερο ρόλο τις έχω μαξαρισμένες (πλην γρασιδιού) 

 

αν τη πάλευε το borderless όπως σε άλλα παιχνίδια θα έβαζα και κάνα msaa x2 και μέχρι εκεί θα ήμουν πάρα πολύ καλά, η κάρτα μου δεν είναι για παραπάνω

 

αλλά τώρα αν το βάλω πέφτω και 32αρια , κλειδώνει και 30αρια (και φαίνεται σα να έχει stuttering) και το ανεβοκατέβασμα γενικα  ενοχλεί 

 

και όπως είπα είναι και broken στις amd προς το παρόν, σου κάνει κάποια arifacts..

 

οπότε αφού έχω φτάσει σχεδόν όσο μπορεί να αντέξει η κάρτα μου είμαι ικανοποιημένος 

 

και παίρνω και πόντους απόλαυσης επειδή το παίζω σε 40αρα τηλεόραση B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αααα και ξέχασα αλλη μια αναφορά! Υπαρχουν πολλες αναφορές οτι το radio ή συγκεκριμένα ενας σταθμός δεν θυμάμαι, προκαλεί Stuttering and Fps Issues, οποτε παταμε πατημενο το Q και turn off the radio :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κερδίστε performance στο GTA V κλείνοντας τον Launcher του

 

Το GTA V έχει 2 processes τα οποία τρέχουν με το ξεκίνημα του, το GTAV.exe και το Grand Theft Auto V Launcher, το Launcher δεν μας χρειάζεται καθώς παίζουμε το παιχνίδι και μπορούμε να το κλείσουμε από το Task Manager κάνοντας Alt-Tab μετά την έναρξη. Είναι πραγματικότητα λοιπόν ότι το Launcher τρώει αόρατα πόρους χωρίς λόγο και σαν παράδειγμα σας έχω τοποθετήσει 2 screenshots από κάτω με launcher και χωρίς.

 

 

 

 

http://alt-tab.gr/kerdiste-performance-sto-gta-v-klinontas-ton-launcher-tou/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...