Προς το περιεχόμενο

Grand Theft Auto V [GTA 5][PC]


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιο αργή overall κάρτα είναι από άλλες στη τιμή ή φθηνότερες.Πολλές φορές δεν θα μπορεί να αξιοποιεί τη vram.Κακή επιλογή είναι γενικά.Για ποιό GTA λέμε; Αφού δε βγήκε ακόμα και υπάρχει φήμη και για υποστήριξη Mantle στο V.Και το να πάρει κάρτα για ένα και μόνο παιχνίδι (που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα) είναι χαζό από μόνο του.

 

Δεν μιλουσαμε ομως "γενικα", αλλα για GTA με MODs συγκεκριμενα.

Τα 4GB μια χαρα θα τα αξιοποιησει οταν φορτωσει MODs, εδω εγω γεμιζω τα 3GB μου με το GTA IV μερικες στιγμες.

Και οι modders του GTA ασχολουντε με Nvidia περισσοτερο.

Το Mantle API ειναι καλο κυριως για low-end συστηματα, καθως ειναι κατωτερο σε ποιοτητα (στο BF4 και στο Thief που το εχουμε δει ως τωρα) σε σχεση με το DirectX 11. Αυτο που περιπενω πολυ ειναι το DirectX 12, θα πρωτοεμφανιστουν DX12 τιτλοι τα επομενα Χριστουγεννα συμφωνα με τη Microsoft. Το GTA V βεβαια θα ειναι DX11.

 

Οσο για το τελευταιο συμφωνω και του το εχω γραψει και παραπανω, δεν υπαρχει λογος να παρει απο τωρα καρτα αν τη θελει μονο/κυριως για ενα παιχνιδι που θα βγει σε 2-4 μηνες.

Εξαλλου εκει κοντα θα κυκλοφορισουν και οι Maxwell GTX 800 series.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι κατώτερο σε ποιότητα το Mantle, bug ήταν αυτό στην αρχή το οποίο έχει φτιαχτεί.Τα Χριστούγεννα αυτά Dx12(Εκτός και αν σκάσει κάνα benchmark για τις νέες κάρτες) δεν θα δεις, τα επόμενα ίσως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις απο ποια drivers και μετα τα βελτιωσαν? Ειχα δοκιμασει το Battlefield 4 με Mantle σε R9 290 οταν ειχε βγει το update, και ηταν ορατα κατωτερο απο DX11 σε ποιοτητα εικονας. Θα βρω καποια R9 να το δοκιμασω παλι με τα 14.7 beta drivers.

 

Sorry, Χριστουγεννα του 2015 εννοουσα. Ετσι ειχε ανακοινωσει η MS οταν παρουσιασε το DX12 με το port του Forza5 πριν απο μερικους μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλουσαμε ομως "γενικα", αλλα για GTA με MODs συγκεκριμενα.

 

Ναι για άλλο παιχνίδι,το προηγούμενο,και ούτε για το προηγούμενο έχω ακούσει κάτι για nv optimized.

 

Τα 4GB μια χαρα θα τα αξιοποιησει οταν φορτωσει MODs, εδω εγω γεμιζω τα 3GB μου με το GTA IV μερικες στιγμες.

 

Και να τα αξιοποιήσει στο συγκεκριμένο,θα χει δώσει παραπάνω χρήματα για αυτό για μια πιο αργή κάρτα.Πράγμα που δεν αξίζει.

 

Και οι modders του GTA ασχολουντε με Nvidia περισσοτερο.

Το Mantle API ειναι καλο κυριως για low-end συστηματα, καθως ειναι κατωτερο σε ποιοτητα (στο BF4 και στο Thief που το εχουμε δει ως τωρα) σε σχεση με το DirectX 11. Αυτο που περιπενω πολυ ειναι το DirectX 12, θα πρωτοεμφανιστουν DX12 τιτλοι τα επομενα Χριστουγεννα συμφωνα με τη Microsoft. Το GTA V βεβαια θα ειναι DX11.

 

Με Mantle μπορεί να χει κέρδος και με ισχυρότερα μηχανήματα.Όσο περνάει ο καιρός θα χει και κάποια εξέλιξη.Αν έχει υποστήριξη Mantle αυτό από μόνο του μπορεί να είναι κριτήριο επιλογής για κάποιον.Στο θέμα της ποιότητας δεν ισχύει κάτι τέτοιο.Τα DX 12 έχουν αρκετό καιρό ακόμα για να εμφανιστούν.

 

Οσο για το τελευταιο συμφωνω και του το εχω γραψει και παραπανω, δεν υπαρχει λογος να παρει απο τωρα καρτα αν τη θελει μονο/κυριως για ενα παιχνιδι που θα βγει σε 2-4 μηνες.

 

Γενικά δεν υπάρχει λόγος να πάρει κανείς κάρτα για ένα και μόνο παιχνίδι..

 

Εξαλλου εκει κοντα θα κυκλοφορισουν και οι Maxwell GTX 800 series.

 

Όπως πιθανόν και άλλες σειρές.Γενικά ο φίλος το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να τα λάβει όλα υπόψη,να μη βιαστεί και κάνει κακή αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GTA IV δεν ηταν optimized γενικοτερα. Τα Mods του ομως τρεχουν καλυτερα σε Nvidia.

Για το V δεν μπορω να μιλησω καθως η Rockstar δεν εχει αποκαλυψει απολυτος τιποτα για την PC version του παιχνιδιου αυτου.
Αλλα με βαση τα σημερινα δεδομενα για GTA + MODs θα προτιμουσα Nvidia καρτα με αρκετη VRAM.

 

Αυτη ηταν η αρχικη μου απαντηση στην συγκεκριμενη ερωτηση του φιλου.

Και οπως ειπα εξαρχης η καλυτερη επιλογη ειναι να περιμενει τις Maxwell GTX 800 αν μπορει. Εξαλλου και το GTA V θα βγει σε 2-4 μηνες.
"Όπως και άλλες σειρές."  Ποιες αλλες σειρες βγαινουν φετος?! Δεν νομιζω οτι βγαινει καποια αλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλακεια παντως να παρεις καρτα(ειδικα με 350 περιπου ευρω) με DirectX 11 και μεσα σε κανενα χρονο να βγουν οι καρτες με το  directX 12..και μετα απο λιγο τα παιχνιδια... 

Εκτος και εαν δεν παιζει μεγαλο ρολο και μπορεις να παιξεις χωρις ιδιαiετερες υποχωρησεις.,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια κάρτα σε αναγκάζει να την αλλάξεις πολύ πριν σε προδώσει η directx version που υποστηρίζει.

Και η ιστορία έχει δείξει πως οι μεταβάσεις δεν είχαν και τόσο τεράστια διαφορά στο οπτικό αποτέλεσμα, οπότε, όποτε νιώθει κάποιος gpu limited και έχει λεφτά, ας κάνει αναβάθμιση.

 

Το να περιμένεις γιατί τότε θα βγει το τάδε, δεν έχει αξία imho. Εκτός και αν είσαι σε περίοδο <μήνα που βγαίνουν νέες σειρές, και αυτό καθαρά από οικονομικής άποψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GTA V δεν θα είναι Port από PS4/XBONE; Αυτά δεν είναι ΟΛΑ AMD; Από που και ως που θα είναι optimised για nvidia; 

Το GTA V όπως και το GTA IV γράφτηκε πάνω στα PS3/xbox360 οπότε λογικά θα ισχύουν τα ίδια με αυτό για το V.

 

Το μεγάλο θέμα είναι αν το port θα είναι το ίδιο χάλια με αυτό του IV ή αν ,επειδή πλέον και οι τρεις πλατφόρμες είναι το ίδιο,κάτσουν και ξανά γράψουν τον κώδικα του παιχνιδιού για να πηγαίνει καλύτερα,εκεί μετά ίσως να βάλουν και βελτιώσεις για amd/mantle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έχει περάσει τόσο σημαντικό διάστημα είναι τουλάχιστον ενθαρρυντικό ώστε να ελπίζουμε για ένα σωστό port σε σχέση με το αν είχαμε ταυτόχρονη κυκλοφορία με 360/ps3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω την ελπίδα ότι θα είναι σωστό port αυτήν την φορά. Θα βγει εξάλλου ταυτόχρονα με τις PS4,X1 εκδόσεις που έχουν PC αρχιτεκτονική πράγμα που κάνει ευκολότερη και την ανάπτυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλακεια παντως να παρεις καρτα(ειδικα με 350 περιπου ευρω) με DirectX 11 και μεσα σε κανενα χρονο να βγουν οι καρτες με το  directX 12..και μετα απο λιγο τα παιχνιδια... 

Εκτος και εαν δεν παιζει μεγαλο ρολο και μπορεις να παιξεις χωρις ιδιαiετερες υποχωρησεις.,

''Μετά από λίγο τα παιχνίδια''..Αυτό πάλι που το είδες..Να σου θυμίσω πότε βγήκαν οι πρώτες Dx11 κάρτες(2009) και ότι ακόμα και τώρα βγαίνουν παιχνίδια που είναι Dx9 ; Ακόμα και τώρα, δεν έχουμε δει καλή χρήση του Dx11 σε κανένα τίτλο, Tessellated LoD για παράδειγμα για να μην έχουμε pop-ups.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλακεια παντως να παρεις καρτα(ειδικα με 350 περιπου ευρω) με DirectX 11 και μεσα σε κανενα χρονο να βγουν οι καρτες με το  directX 12..και μετα απο λιγο τα παιχνιδια... 

Εκτος και εαν δεν παιζει μεγαλο ρολο και μπορεις να παιξεις χωρις ιδιαiετερες υποχωρησεις.,

 

Η GTX760 4GB που θελει ο φιλος θα υποστηριζει DirectX 12. (Επισης κοστιζει 250 ευρω)

 

"NVIDIA will support the DX12 API on all the DX11-class GPUs it has shipped; these belong to the Fermi, Kepler and Maxwell architectural families"

source: http://blogs.nvidia.com/blog/2014/03/20/directx-12/

Δηλαδη ολες οι GTX400, GTX500, GTX600, GTX700 θα υποστιριζουν DirectX 12.

 

Και η AMD Θα υποστηριζει DirectX 12 στα GCN gpu της, δηλαδη στις καρτες της σειρας HD7000 και R.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...