Προς το περιεχόμενο

Grand Theft Auto V [GTA 5][PC]


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βάλτε τα Shadows ''Softest'' αντί για PCSS γιατί είναι χειρότερα, και κάντε και αυτό για καλύτερο LoD στις σκιές:

 

<Shadow_SplitZStart value="1.000000" />
<Shadow_SplitZEnd value="1.000000" />

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά πρέπει όλοι να κατανοήσουμε ότι αυτή η μπάρα με τη Vram στα settings είναι τελείως ενδεικτική.

Υπάρχουν πολλά εφέ τα οποία είναι πακεταρισμένα σε ένα setting και πολλές φορές είναι "βαριά" ακόμη και αν φαίνεται πως δε χρησιμοποιούν Vram..

 

Παραδείγματα:

  • Το Particle effects δεν είναι μόνο σπίθες, έχει και τα εφέ καπνού μέσα. Η περιοχή του Trevor ας πούμε έχει και αρκετή σκόνη που σηκώνεται όταν οδηγάς στο χώμα, δεν έχει μόνο τα χόρτα..
  • Το Post FX έχει μέσα HDR, Bloom και άλλα εφέ φωτισμού.
  • Το Shader Quality αν και δε δείχνει να τρώει μνήμη, ενεργοποιεί εφέ φωτισμού όπως τα God Rays στα υψηλά presets..

Μιλάμε για settings, μερικά από τα οποία, είναι αρκετά βαριά για mid-range κάρτες. Που σημαίνει, ακόμα και αν μια κάρτα έχει διαθέσιμη Vram, δε σημαίνει πως τα σηκώνει όλα αυτά. 

 

Και δεν είναι θέμα frames/second μόνο, πολλές φορές το υπερβολικό tearing/stuttering μπορεί να οφείλεται σε αυτά, και ας δείχνει 60fps..

 

Τέλος, όσοι έχετε χαμηλά settings + χαμηλή απόδοση - κολλήματα... το παιχνίδι έχει memory leaks, δυστυχώς...

Ίσως βοηθήσει το να κάνατε alt-tab και να κλείσετε τον launcher ενώ το παιχνίδι τρέχει. Αυτό σίγουρα εξοικονομεί λίγη ram και ανασαίνει λίγο το σύστημα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε με ενα φιλο θεμα στο voice chat στο game, εγω ακουγομαι μια χαρα ενω αυτος οχι με διακοπες, παιζει να φταιει το ping του η κατι αλλο?? Στο steam/skype ειναι σχετικα κομπλε οποτε λεω μηπως ειναι θεμα ping. Γενικα το online δεν μπορω να πω οτι το χαιρομαι ιδιαιτερα παντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τα έβαλα όλα τέρμα στα 1200,όλα καλά όλα ωραία Κανένα πρόβλημα Αλλά μερικές φορές σα να φρενάρει και μετά πάλι σφεντόνα,την έκδοση που έφερε ο θείος μου από σενζεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχει γραψει αναλυτικοτατες οδηγιες ο Psycho

Kατεβαζουμε απο εδω το reshade

http://goo.gl/eISJKo

To κανουμε extract και ολα τα αρχεια τα πεταμε στο μain φακελλο του παιχνιδιου

Κανουμε μετονομασια το αρχειο ReShade64.dll σε d3d11.dll μετα κατεβαζουμε το config του Kputt απο εδω

http://sfx.thelazy.net/games/preset/3434/download/

Το βαζουμε στον φακελλο sweet fx που εχουμε πια στο main folder του παιχνιδιου και το κανουμε μετονομασια σε

SweetFX_settings

Επισης για να μην εχετε 3 frames στο αρχικο menu καντε αυτο

 

• You can either disable it manually very quickly on startup, or use ReShades option to disable SweetFX on start.

 • Go into the Global_settings.txt and set

 • #define ReShade_Start_Enabled 1

 • to

 • #define ReShade_Start_Enabled 0

 

Ενεργοποιειται το config με το scroll lock αφου μπειτε μεσα στο παιχνιδι

Στον φακελο sweet fx υπαρχει ηδη config με το ιδιο ονομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στο πρωτο heist στο κοσμηματοπωλειο οταν βγαιναμε με τις μηχανες στο ποταμι και περναμε το μεγαλο βαν, οταν παταγα δεξι κλικ ή R για να δω τον στοχο, crashare το παιχνιδι και το cpu usage ηταν στο 0-2%. Την ολοκληρωσα την αποστολη χωρις να τα παταω αυτα τα κουμπια. Στην επομενη ομως, στην περιοχη του τρεβορ, που κυνηγαμε παλι ενα βαν και τα μηχανακια, παταω δεξι κλικ για να σημαδεψω και κανει το ιδιο. Εχω την 6870 1gb, 11gb ram, cpu: i7 920 2.66gh. Ολες οι επιλογες ειναι στο low τωρα και συνεχιζει να το κανει.

 

Επεξ/σία από gavros10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χθες εβαλα τα settings της nvidia και η μπαρα που δειχνει την memory εδειχνε 2500 ενω προφανως εχω 2gb... τεςπα μπηκα επαιξα λιγο να δω πως παει, και ενω ειχε fps καλα σε καποια σημεια ετρωγε κολληματα, μια φορα οταν ετρεχα με το αμαξι πολυ εβλεπα slideshow...κοιταξα λιγο το tast manager και ελεγε οτι χρησιμοποιει στην RAM 90% και εχω και 8gb....τωρα δεν ξερω τι στο καλο γινεται, πειραξα λιγο τα settings ετσι ωστε να δειχνει vram οτι επαρκει και κατεβασα τα shadows στο normal και πριν που επαιξα ειναι λιγο πιο κομπλε... 

 

Eπισης εχει και input lag 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο πρωτο heist στο κοσμηματοπωλειο οταν βγαιναμε με τις μηχανες στο ποταμι και περναμε το μεγαλο βαν, οταν παταγα δεξι κλικ ή R για να δω τον στοχο, crashare το παιχνιδι και το cpu usage ηταν στο 0-2%. Την ολοκληρωσα την αποστολη χωρις να τα παταω αυτα τα κουμπια. Στην επομενη ομως, στην περιοχη του τρεβορ, που κυνηγαμε παλι ενα βαν και τα μηχανακια, παταω δεξι κλικ για να σημαδεψω και κανει το ιδιο. Εχω την 6870 1gb, 11gb ram, cpu: i7 920 2.66gh. Ολες οι επιλογες ειναι στο low τωρα και συνεχιζει να το κανει.

 

Βαλτο σε spoiler πριν φας zerg rush :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...