Προς το περιεχόμενο

Grand Theft Auto V [GTA 5][PC]


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα +4gb ram είναι ανούσια όταν έχεις παλιό rig. Μονόδρομος το full upgrade.

 

 

 

 

κοίτα κι εγώ έτσι σκεφτόμουν, μέχρι που αποφάσισα ότι δεν βγάζουν τίποτα της προκοπής για να δελεαστείς να αλλάξεις πλατφόρμα παρόλα αυτά τα παιχνίδια που πίνουν τη ram με το καλαμάκι είναι όλο και περισσότερα, οπότε νιώθω ότι και πολύ άργησα 

 

εσύ που έχεις ddr2 σε καταλαβαίνω μιας και το να πάρεις νέες μνήμες είναι μυθικά ακριβό για παλιό pc, αλλά για ddr3 δεν είναι και τόσο τρομερό, άσε που όλο και κάπου μπορεί να τις χώσεις  στο μέλλον και να μην πάνε έτσι απλά χαμένες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάντως αν και αντιστάθηκα σθεναρά τη τελευταία 5ετια έβαλα 8 GB στο γέρικο σκυλί μου

 

Και ήδη σε αυτό το παιχνίδι είδα να ξεπερνάω τα 4, εντάξει δεν είναι και τόσο φοβερό το κόστος για να είσαι πιο ανετος γενικά, ειδικά αν σκοπευεις να κρατήσεις κι άλλο το PC σου όπως τουλάχιστον σκοπεύω εγώ

 

Ναι το κοστος ειναι μικρο, με 35 ευρω θα την παρω την 4αρα απο e-gate.

Αλλα μου κανει εντυπωση γιατι μεχρι στιγμης δεν ειχα πουθενα προβλημα, και σε παιχνιδια πιο βαρια απο το GTA V. Το GTA V ακομα και σε Very High settings στα 1080p αν εξερεσουμε τα freezes-stuttering το παιζει σε καλα fps.

 

Γι αυτο και λεω, μηπως ειναι αλλου το προβλημα και οχι στη RAM? Μηπως ειναι software θεμα?

Η GTX480 και ο i5 750 2.6Ghz δεν νομιζω να ειναι προβλημα, ιδικα σε χαμηλα settings οπου και εκει εχω θεμα.

 

Μιας και το θυμηθηκα, το μοναδικο παιχνιδι που ειχα αυτο το προβλημα (να κολλαει μια μια για μισο δευτερολεπτο ενω ειχα καλα fps) ηταν το COD Advanced Warfare, και αναγκαστηκα να ριξω πολυ τα settings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον 750 πάντως αν και τον έχω κλοκάρει, τον ξεζουμίζει χτυπάει συχνά πάνω από 90% usage , αλλά βαστάει :P

(σκέψου ο δικός μου σε σχέση με τον στοκ είναι γύρω στο 30-33% πιο δυνατός, οπότε τον επεξεργαστή σου τον ξεζουμίζει χειρότερα) 

 

η κάρτα σου πάντως που έχει μόλις 1.5 vram ίσως είναι μεγαλύτερο πρόβλημα

 

σκέψου ότι γεμίζει η vram σου για πλάκα, η ram σου είναι ήδη γεμάτη με το που ξεκινάς να παίζεις οπότε μετά δεν έχεις μνήμη

 

εγώ συνήθως είμαι με 70-95% cpu usage, 2.7GB vram με τη κάρτα να τελικιάζει σε gpu usage, 4.5 με 5+GB ram, το παιχνίδι σε ssd και τη παλεύω σχετικά καλά 

 

αλλά αν πειράξω κάποια παραπάνω settings κάνω βουτιές στα 30αρια ή και πιο κάτω, τώρα βουτάω κάποιες στιγμές στα 45fps και κάποιες σπάνιες στα κάτω από 40, αλλά ευτυχώς λίγες 

 

ΥΓ εγώ θέματα με τα 4GB ram σοβαρά πρώτη φορά συνάντησα στο unity όπου παρόλο που γενικά το έπαιζα άνετα, οι μνήμες μου ήταν όλες γεμάτες συνεχώς, οπότε τουλάχιστον  5-6 φορές συνολικά μέχρι να τερματίσω το παιχνίδι, είχα παγώματα μερικών δευτερολέπτων μέχρι να έρθει στα ίσα του..

και είμαι βέβαιος ότι αν δεν είχα ssd θα είχα πολύ χειρότερα προβλήματα, τουλάχιστον όταν γέμιζαν όλα έγραφε σε αυτόν και όχι σε σκληρό

 

εκεί κατάλαβα ότι πρέπει να σταματήσω να κοροϊδεύω, δεν άξιζε να συνέχιζα να είμαι στο όριο αφού το υπόλοιπο μηχάνημα τραβούσε για παραπάνω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Coon

 

Τελικα οντως δουλεύει καλα το borderless, ισως να φτιαχτηκε στο νεο patch γιατι στην αρχη ειχα σίγουρα προβλήματα. Μια χαρά παει σε εμενα, και για τους κατόχους nvidia  βαλτε το control panel σας να είναι κάπως ετσι:

xpwEu7d.jpg

 

 

Βαλε το nvidia control panel na ta δειχνει ετσι ,αφου φυσικα επιλεξε το .exe toy GTAV. Μετα στο game βαζεις την Maximum αναλυση της οθονης σου και settings βαλε μια αυτα:

 

Fullscreen

FXAA ON

MSAA OFF

TXAA OFF

Vsync OFF

 

Texture quality NORMAL

Shader Very High

Shadow Quality HIGH

Reflection Quality VEry HIGH

Reflection MSAA OFF

Water kai PARTicles VERy HIGH

Grass Quality High

Soft Shadows SHARP

POST FX HIGH

Motion Blur empty

Anis.Filtering Βαλτο OFF αλλα πηγαινε βαλτο x16 μεσα απο το control panel της nvidia

A.Occlusion Normal

Tesselation Very High

 

Οταν εισαι μεσα στο game,καντο ελαχιστοποιηση,και πηγαινε στον task manager και βαλε το GTAV.exe HIGH PRIORITY,θα το βρεις εκει.

 

Tα advanced settings βαλτα ολα off. Δοκιμασε με αυτες τις ρυθμισεις,βαλε fraps και πες μας ξανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον 750 πάντως αν και τον έχω κλοκάρει, τον ξεζουμίζει χτυπάει συχνά πάνω από 90% usage , αλλά βαστάει :P

 

η κάρτα σου πάντως που έχει μόλις 1.5 vram ίσως είναι μεγαλύτερο πρόβλημα

 

σκέψου ότι γεμίζει η vram σου για πλάκα, η ram σου είναι ήδη γεμάτη με το που ξεκινάς να παίζεις οπότε μετά δεν έχεις μνήμη

 

εγώ συνήθως είμαι με 70-95% cpu usage, 2.7GB vram με τη κάρτα να τελικιάζει σε gpu usage, 4.5-5GB ram, το παιχνίδι σε ssd και τη παλεύω σχετικά καλά 

 

αλλά αν πειράξω κάποια παραπάνω settings κάνω βουτιές στα 30αρια ή και πιο κάτω

 

ΥΓ εγώ θέματα με τα 4GB ram σοβαρά πρώτη φορά συνάντησα στο unity όπου παρόλο που γενικά το έπαιζα άνετα, οι μνήμες μου ήταν όλες γεμάτες συνεχώς, οπότε τουλάχιστον  5-6 φορές συνολικά μέχρι να τερματίσω το παιχνίδι, είχα παγώματα μερικών δευτερολέπτων μέχρι να έρθει στα ίσα του..

 

εκεί κατάλαβα ότι πρέπει να σταματήσω να κοροϊδεύω.. 

 

Και εγω καπου εκει παιζω απο CPU usage 70-90% συνηθως ενω τον εχω δει να πηγαινει και προς 95-100% μερικεσ φορες.

Btw τον τρεχεις στα 3.8Ghz με Stock Voltage? 1.25v δεν ειναι το stock του? Ισως δοκιμασω και κανενα OC αν και ειμαι με εργοστασιακη ψυκτρα.

 

Απο VRAM με Normal Textures και τα αλλα στο High-Very High ειμαι κατω απο τα 1.5GB συμφωνα με αυτα που λεει στα settings, δεν εχω κοιταξει vram usage με αλλο προγραμα ομως.

Τotal RAM Usage εχω 3.5Gb.

 

@Prospector8 σε ευχαριστω, θα τα δοκιμασω οταν γυρισω σπιτι και θα σας πω τα αποτελεσματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ισως δοκιμασω και κανενα OC αν και ειμαι με εργοστασιακη ψυκτρα.

 

 

 

αυτό να μην το κάνεις θα σου σβήσει τουλάχιστον ή μπορεί και τίποτα χειρότερο 

 

είναι πολύ κακή αυτή η στοκ ψύκτρα

 

ναι εγώ τον έχω με πιο χαμηλή τάση από ότι στο extreme memory profile που στο πάει 1.25 χωρίς ιδιαίτερο λόγο, είχα πέσει σε καλό επεξεργαστή και μητρική , αλλά με aftermarket ψύξη από την αρχή

 

 

@prospector

 

μόλις ξανατρέξω το παιχνίδι θα σου πω αν έστρωσε το borderless και για μας τους κόκκινους.

ΜΑΚΑΡΙ να δουλεύει!!! να δω κάνα fps της προκοπής 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά παίζει κανείς με dualshock 4? υπάρχει natively support? δείχνει στην οθόνη τα σωστά σύμβολα του dualshock ή του xbox controller? ζητώ συγγνώμη αν έχει ειπωθεί ήδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετώπισε κανείς πρόβλημα με το bug-crash όταν ο franklin πυροβολεί όταν είναι πάνω στην μηχανή, στην αποστολή με την κλοπή; Υπάρχει καμία λύση, εκτός από το να μη πυροβολάς;

 

Πρέπει να πετάξεις κάποιο όπλο η αντικείμενο; Διάβασα πως υπάρχει crash/bug όταν πετάξεις κάποιο όπλο π.χ και μετά προσπαθήσεις να στοχεύσεις όταν είσαι σε όχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά παίζει κανείς με dualshock 4? υπάρχει natively support? δείχνει στην οθόνη τα σωστά σύμβολα του dualshock ή του xbox controller? ζητώ συγγνώμη αν έχει ειπωθεί ήδη...

του xbox πάντως δουλεύει τέλεια και δείχνει σωστά τα σύμβολα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω καπου εκει παιζω απο CPU usage 70-90% συνηθως ενω τον εχω δει να πηγαινει και προς 95-100% μερικεσ φορες.

Btw τον τρεχεις στα 3.8Ghz με Stock Voltage? 1.25v δεν ειναι το stock του? Ισως δοκιμασω και κανενα OC αν και ειμαι με εργοστασιακη ψυκτρα.

 

Απο VRAM με Normal Textures και τα αλλα στο High-Very High ειμαι κατω απο τα 1.5GB συμφωνα με αυτα που λεει στα settings, δεν εχω κοιταξει vram usage με αλλο προγραμα ομως.

Τotal RAM Usage εχω 3.5Gb.

 

@Prospector8 σε ευχαριστω, θα τα δοκιμασω οταν γυρισω σπιτι και θα σας πω τα αποτελεσματα.

Μπες στο game μετα απο αυτες τις ρυθμισεις που σου προτεινα,και αφησε καποιο προγραμμα απο πισω οπως το HW monitor ,για να δουμε και θερμοκρασιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο game μετα απο αυτες τις ρυθμισεις που σου προτεινα,και αφησε καποιο προγραμμα απο πισω οπως το HW monitor ,για να δουμε και θερμοκρασιες.

 

Οκ θα βαλω και HW να σας πω και εκει τι τιμες δινει. Ισως να οφειλονται σε θερμοκρασιες τα κολληματα που εχω?

Μου κανει εντυπωση πως τα κανει μονο οταν αλλαζει το σκινηκο, δηλαδη οταν μπαινω αποτομα σε ενα σπιτι, η οταν τρακαρω με το αμαξι πανω σε κατι.. αλλα και οταν τρεχω πολυ γρηγορα.

 

btw το Shader Cache γιατι το κλεινουμε? δεν λεει οτι βοηθαει στο stuttering?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδωσα λιγοτερα και ειμαι χαρουμενος. Θα σας συναντησω συντομα στο online μεσω του crew του υπαρχει.

 

Το πηρα απο greenmangaming και παρολο που στο reddit ελεγαν καποιοι οτι ακομα και τωρα επερναν το pre order bonus εγω δεν το πηρα. Αλλα δεν πειραζει, με τοσα που εδωσα δεν πρεπει να εχω παραπονο

60€ έχει στο green, τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα βαλω και HW να σας πω και εκει τι τιμες δινει. Ισως να οφειλονται σε θερμοκρασιες τα κολληματα που εχω?

Μου κανει εντυπωση πως τα κανει μονο οταν αλλαζει το σκινηκο, δηλαδη οταν μπαινω αποτομα σε ενα σπιτι, η οταν τρακαρω με το αμαξι πανω σε κατι.. αλλα και οταν τρεχω πολυ γρηγορα.

 

btw το Shader Cache γιατι το κλεινουμε? δεν λεει οτι βοηθαει στο stuttering?

Ναι βοηθαει οταν το κλεισεις :P Ποσα Ghz εχεις τον cpu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω πως επηρεάζει το shader cache το συγκεκριμένο παιχνίδι, γενικά πάντως αποθηκεύει shaders στο δίσκο και έτσι μειώνει τη χρήση CPU... υποτίθεται ότι βοηθάει πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...