Προς το περιεχόμενο

Bloodborne [PS4]


Orgios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε παιδιά έχω κολλήσει στο blood starved beast γίνεται να βοηθήσει καποιος;  

Ουφ βγήκε, αν και μόλις το σκότωσα πέθανα γιατί είχα poison.

Επεξ/σία από Mpafalo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα κι από'δώ, νέος στο Bloodborne..

Μια απορία στο ίδιο boss με τον αποπάνω φίλο, έχω ~16K blood echoes, τις οποίες έχασα με το καλημέρα στο BSB προφανώς, αλλά τις πήρα πίσω επειδή ήταν στο πάτωμα ευτυχώς..

Αξίζει να γυρίσω στο Hunter's Dream και να τις δώσω για Vitality ώστε να πάω άνετος κι ωραίος στο BSB να χάσω όσες φορές θέλω με την ησυχία μου; 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2022 στις 12:35 ΠΜ, slide13 είπε

Καλησπέρα κι από'δώ, νέος στο Bloodborne..

Μια απορία στο ίδιο boss με τον αποπάνω φίλο, έχω ~16K blood echoes, τις οποίες έχασα με το καλημέρα στο BSB προφανώς, αλλά τις πήρα πίσω επειδή ήταν στο πάτωμα ευτυχώς..

Αξίζει να γυρίσω στο Hunter's Dream και να τις δώσω για Vitality ώστε να πάω άνετος κι ωραίος στο BSB να χάσω όσες φορές θέλω με την ησυχία μου; 😅

@ilos μπορεις να δωσεις τα φωτα σου?? Αν θυμαμαι καλα εισαι ο ειδικος στα soulslike..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vag.patrick είπε

@ilos μπορεις να δωσεις τα φωτα σου?? Αν θυμαμαι καλα εισαι ο ειδικος στα soulslike..

Στο bloodborne ο zeke είναι ο doctora. Αλλά το BSB ρε παλικάρια είναι από τα πιο ez bosses. Απλά το the left strafe κάνεις όλη την ώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα τέλεια!

Μου'χε διαφύγει το καταστατικό των SoulsBorne, όλα καλά 😂

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση jokul7, και για το ενδιαφέρον vag.patrick ☺️ 

8 λεπτά πριν, ilos είπε

Στο bloodborne ο zeke είναι ο doctora. Αλλά το BSB ρε παλικάρια είναι από τα πιο ez bosses. Απλά το the left strafe κάνεις όλη την ώρα.

Απαντήσαμε ταυτόχρονα, ευχαριστώ για την απάντηση!

Μωρέ δεν αντιλέω (δεν πρόλαβα καλά καλά να δω τη δυσκολία του 😅), ίσως είναι εύκολο boss, εξάλλου και τα 2 προηγούμενα δεν με δυσκόλεψαν τόσο. Περισσότερο κάτι σαν γενικότερη συμβουλή ήθελα σχετικά με τα blood echoes, μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Γειά χαρα!  Ξεκινάω το game απόψε ηια πρώτη φορά.

Άσχετος με souls παιχνίδια, πέρα απο την τεράστια υπομονή που πρέπει να δείξω, καθώς και ενα χειριστήριο δεύτερο να έχω ευκαιρο, τί προτείνετε σε έναν αρχάριο;  κάποιο σίγουρο τιπ, όπως stats και τέτοια που πρεπει να δωσω σημασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, spiritclay είπε

Γειά χαρα!  Ξεκινάω το game απόψε ηια πρώτη φορά.

Άσχετος με souls παιχνίδια, πέρα απο την τεράστια υπομονή που πρέπει να δείξω, καθώς και ενα χειριστήριο δεύτερο να έχω ευκαιρο, τί προτείνετε σε έναν αρχάριο;  κάποιο σίγουρο τιπ, όπως stats και τέτοια που πρεπει να δωσω σημασία...

Η νούμερο 1 συμβουλή που θα έδινα είναι ότι μην προσπαθήσεις να το παίξεις όπως παίζαμε οι περισσότεροι παλιότερα τα souls (αργά και με turtling). Δεν υπάρχει κανονική shield στο game (αυτή που υπάρχει είναι meme) και ο ρυθμός είναι πολύ πιο fast paced στο combat. Μπορείς πχ να κάνεις mix combos με transform attacks και parries με το όπλο κλπ. Το rallying για να πάρεις πίσω ζωή θέλει προσοχή, με τα απλά mobs δεν είναι τόσο πρόβλημα, αλλά κάποια έχουν hyperarmor attacks και μπορείς να χάσεις (πχ οι wolves όταν πάνε να σε κλάνουν grab). Μην σκας για τα echoes αν χάσεις αρκετά στην αρχή που ακόμα μαθαίνεις το game, υπάρχουν όπως σε όλα τα souls σημεία αργότερα που μπορείς να φαρμάρεις άπειρα. Βέβαια έχει το κακό που είχε και το demons souls με τα grasses, αν suckάρεις και ξεμείνεις από vials θα πρέπει να κάνεις κάποια runs για echoes για να ξαναγεμίσεις. Αν αυτό σου συμβεί μετά τα μισά δεν είναι πρόβλημα γιατί υπάρχουν καλά farm spots, αλλά αν σου συμβεί στην αρχή θα σπαστείς. Εγώ πάντως μόνο σε ένα boss στο dlc ξέμεινα από vials και αυτό γιατί ήμουν χαμηλό level για ng+ που τον έπαιξα και έτρωγα 1 shot. Από όπλα όλα είναι viable, πχ το cleaver που ξεκινάς με beast pallets είναι ίσως το πιο strong όπλο στο game.😁

Από πλευράς δυσκολίας κάποια bosses κάνουν απότομα spikes (ειδικά στο dlc) και κάποια σημεία με κάποιους hunters που κάνουν gun spamming είναι αρκετά εκνευριστικά.😁 Αν δε δεις wiki και κάνεις blind run για να το ευχαριστηθείς, το πιο πιθανό είναι ότι δε πρόκειται να βρεις οτιδήποτε υπάρχει στο game με το πρώτο run (θα χάσεις πχ κάποια NPC questlines). Αλλά για αυτό υπάρχουν και τα NG+.😁 Γενικά θα το ευχαριστηθείς, για μένα είναι το καλύτερο soulslike μαζί με το Elden Ring, αρκετά challenging αλλά όχι σαδιστικά δύσκολο όπως είναι σε κάποια σημεία το Sekiro.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

λοιπόν η εμπειρία μου μέχρι στιγμής είναι τέλεια. Λόγω πολύ πιεσμένου προγράμματος δεν παίζω πολύ, έχω λιγες ώρες της εβδομάδας για το παιχνίδι, δεν ξερω αν καταφέρω να το τελειώσω ποτέ, βλέπω ειναι αρκετά απαιτητικό για τα δεδομένα της εμπειρίας που έχω γενικα, αλλά σιγουρα μέχρι στιγμης του δίνω δεκαράκι σε οτι εχω δει.\

μόλις εριξα 3ο boss με σχετικη βοηθεια απο βιντεάκια και πιστευω εχω καθαρήσει τις πρωτες περιοχες.\

τι να πω...ενα εργο τέχνης...!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ερωτηση στα γρήγορα. Για να συνεχίσεις στο dlc πρεπει να έχεις καθαρίσει όλο το βασικό game με τα bosses ή μπορείς να κάνεις skip κάποιο κ να επιστρέψεις αν θες αργότερα? Συγκεκριμένα εχω φτάσει στην Ebrietas και επειδη πεφτει πολύ ξύλο λεω να ερθω αργότερα. ειναι το πρωτο μου μεχρι στιγμης που με ζοριζει τοσο πολύ. ολα τα προηγουμενα βγηκαν σχετικα κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, spiritclay είπε

ερωτηση στα γρήγορα. Για να συνεχίσεις στο dlc πρεπει να έχεις καθαρίσει όλο το βασικό game με τα bosses ή μπορείς να κάνεις skip κάποιο κ να επιστρέψεις αν θες αργότερα? Συγκεκριμένα εχω φτάσει στην Ebrietas και επειδη πεφτει πολύ ξύλο λεω να ερθω αργότερα. ειναι το πρωτο μου μεχρι στιγμης που με ζοριζει τοσο πολύ. ολα τα προηγουμενα βγηκαν σχετικα κομπλέ.

Από τη στιγμή που φτάσεις στο cathedral μπορείς να πας στη dlc area όποτε επιθυμείς. Απλά θα πέσει ξύλο, είναι αρκετά πιο ζόρικα τα πράγματα σε σχέση με το main game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DLC να πας λίγο πριν το τελικό boss του κυρίως παιχνιδιού γιατί αν τελειώσεις το κυρίως παιχνίδι θα σε πάει NG+ και θα παίξει πιο πολύ ξύλο στο dlc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν σχεδόν 2 μηνάκια μετά, το game το καθάρησα όλο μαζί με το dlc. 

Με ενα μικρό guide μαζί για να μην μου ξεφύγουν περιοχές, νομίζω εχω δεί τα πάντα.Δεν εχω ασχοληθεί ποτέ ξανα με souls game και άνετα το βάζω μέσα στο τοπ10 όλων των παιχνιδιών που έχω ασχοληθεί στην ζωή μου. Πολύ ξύλο, όχι όσο περιμενα, πίστευα δλδ θα δυσκολευτώ πολυ παραπάνω, αλλά όσο ξύλο έτρωγα, τόσο πιο μεγάλος ο εθισμός. Στο dlc λίγο τα βρήκα σκούρα και κυρίως στην lady  που προσωπικά σαν μάχη θα μείνει χαραγμένη στο μυαλό μου σαν το απόλυτο έπος.

Για την ατμόσφαιρα και γενικα την αρρωστια που παίζει δεν εχω να αναλύσω κάτι άλλο. 

Με dungeons δεν το ψήνω γενικότερα.Επόμενο στην σειρά είναι το nioh , ελπίζω να μου αρέσει κ να μην μου φανεί πιο δυσκολο. Μετα λογικά θα ξεκινήσω με το πρώτο dark souls. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα έχω καεί με αυτό το ΕΠΟΣ αυτές τις μέρες. Έχω φτάσει στα dungeons σκόπιμα πριν το last boss. Τα καθαρίζω ένα ένα. Ωστόσο δεν κάνω τα root γιατί δεν έχω καταλάβει τι παίζει με αυτά. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει σε απλά ελληνικά; 🫣 Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...