Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Φόρμας Αγοράς/Αναβάθμισης Η/Υ


rowain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με την αναβαθμιση του pc.

Ενας φιλος χρειαζεται να φτιαξει ενα οικονομικο pc εως 450 ευρω max κυριως για game.

Εχει κουτι και cd recorder.

Μπορειτε να μου προτεινεται ενα συνολο απο πραγματα.?

 

Σας ευχαριστω.

Διάβασε τις τελευταίες σελίδας του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με την αναβαθμιση του pc.

Ενας φιλος χρειαζεται να φτιαξει ενα οικονομικο pc εως 450 ευρω max κυριως για game.

Εχει κουτι και cd recorder.

Μπορειτε να μου προτεινεται ενα συνολο απο πραγματα.?

 

Σας ευχαριστω.

κάνε copy paste το παρακάτω και συμπλήρωσέ το στο νέο θέμα που θα ανοίξεις.

 

i) Το ποσό που διαθέτουμε:

 

ii) Tη χρήση του υπολογιστή (εάν πρόκειται για gaming pc, αναφέρετε τι είδους παιχνίδια παίζετε/θα παίξετε και δώστε από ένα παράδειγμα.)

 

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν:

 

iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε? Υπάρχει πιθανότητα για μελλοντική αγορά άλλης? (απαραίτητη η διευκρίνηση της οθόνης μας για κάθε είδος συστήματος και αναβάθμισης. Εάν δεν γνωρίζετε τον κωδικό μοντέλου, αναφέρετε τουλάχιστον μάρκα, ίντσες και ανάλυση.)

 

v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

 

vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? (Αναφέρετε και την περιοχή στην οποία βρίσκεστε για περαιτέρω διευκόλυνση)

 

vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

 

viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο?

 

ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)? -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού και παίζει ρόλο και στην επιλογή κουτιού

 

x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού, μητρικής και φυσικά κατάλληλης ψύκτρας  

 

xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage? -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού

 

xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τους experts αν στην mobo μου FlamingBlade GTI ταιριάζουν-κάνουν ώστε να προβώ άμεσα σε αγορά, αυτή η RAM και αυτή η GPU ???

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τους experts αν στην mobo μου FlamingBlade GTI ταιριάζουν-κάνουν ώστε να προβώ άμεσα σε αγορά, αυτή η RAM και αυτή η GPU ???

 

Ευχαριστώ.

Κι εγω θελω να ρωτησω καποιον που ξερει καλυτερα αν ταιριαζει μπλε μπλουζα με λαδι πατελονι αλλα δεν θα ρωτησω οπου βρω φορουμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω θελω να ρωτησω καποιον που ξερει καλυτερα αν ταιριαζει μπλε μπλουζα με λαδι πατελονι αλλα δεν θα ρωτησω οπου βρω φορουμ.

 

Μπες σε κάνα madame figaro και ρώτα, πιστεύω θα σου δώσουν τα φώτα τους. Επί του θέματος έχεις να πεις κάτι ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες σε κάνα madame figaro και ρώτα, πιστεύω θα σου δώσουν τα φώτα τους. Επί του θέματος έχεις να πεις κάτι ???

Εσύ επί του θέματος έχει διαβάσει καθόλου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ επί του θέματος έχει διαβάσει καθόλου?

 

Ναι, έγινε λάθος ποσταρισμα. Τώρα τι γίνεται, μπορεί να μεταφερθεί ή ανοίγω καινούριο θέμα και το ξαναποσταρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξε καινουριο θεμα με τιτλο "Αναβαθμιση μνημης και καρτας γραφικων" 

Και γραψε αναλυτικα απο τι αποτελειται ο υπολογιστης σου και τι χρηση κανεις καθως και το μπατζετ σου ωστε να μπορουν να σου γινουν εναλλακτικες προτασεις αν χρειαστει.
Ιδανικα συμπληρωσε και την φορμα που βρισκεται σε αυτο το νημα ωστε να ειναι πληρες το ποστ σου, με ολα τα στοιχεια που πρεπει να ξερουμε. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχουμε και λέμε. Το pc μου αυτή τη στιγμή είναι...αυτό που βλέπετε στην υπογραφή.

Θέλω να του δώσω ένα μικρό boost. Έχω στα υπόψη τρεις αναβαθμίσεις.

Να αλλάξω τον FX6300 με FX8370, να αλλάξω την HD7770 (1GB) με RX460 (4GB) και να βάλω μια 8άρα μνήμη στα 1866MHZ (το μέγιστο που δέχεται η mb).

Προς το παρόν, οικονομικά με παίρνει να κάνω μόνο μία απ' αυτές, με τις υπόλοιπες να πηγαίνουν για το άγνωστο μέλλον. Ποια πιστεύετε ότι αξίζει περισσότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε. Το pc μου αυτή τη στιγμή είναι...αυτό που βλέπετε στην υπογραφή.

Θέλω να του δώσω ένα μικρό boost. Έχω στα υπόψη τρεις αναβαθμίσεις.

Να αλλάξω τον FX6300 με FX8370, να αλλάξω την HD7770 (1GB) με RX460 (4GB) και να βάλω μια 8άρα μνήμη στα 1866MHZ (το μέγιστο που δέχεται η mb).

Προς το παρόν, οικονομικά με παίρνει να κάνω μόνο μία απ' αυτές, με τις υπόλοιπες να πηγαίνουν για το άγνωστο μέλλον. Ποια πιστεύετε ότι αξίζει περισσότερο;

 

Διάβασε το πρώτο μήνυμα του θέματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα,  για έναν φίλο που ενδιαφέρεται για νέο PC τι να του προτείνω?

Προσανατολίζεται σε AMD FX-8350

 

Ποσό που διαθέτουμε : 500 euro

Χρήση υπολογιστή : Football Manager, Internet, Downloading

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Οχι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Όχι έχει μια LG 22’ και είναι οκ

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο, ηχεία,ποντίκι? Οχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε Αθήνα

Προτιμότερο από ένα κατάστημα

Το σύστημα θα στηθεί απο εμένα

Θα βάλω Windows 10 (να μην συνυπολογιστεί στην τιμή)

Θα ήθελα να έχει έναν ssd disk 240gb, επίσης χρειάζεται κουτί και τροφοδοτικό κομπλέ( τα πάντα εκτός περιφερειακών: Οθονη ,ποντικι, ηχεια, πληκτρολογιο)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

το budget που διαθετω ειναι μεχρι 1200 ευρω απο cpu θα ηθελα της intel και απο γραφικα nvidia/amd αλλα να ειναι πολυ καλο σε games και να παιζει ολες τις καινουριες κυκλοφοριες το case και τα σχετικα στο τελος αφου βγει το αποτελεσμα γενικα θα ηθελα να μου βγαλει ετσι για 5-6 χρονια χωρις αναβαθμιση.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...