Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Φόρμας Αγοράς/Αναβάθμισης Η/Υ


rowain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 
Θα ήθελα τη γνώμη σας για την αναβάθμιση που πρόκειται να κάνω στο pc μου. Έχω διαλέξει τα εξής κομμάτια:
1.Intel core I-5 7400 1151/3.00 MHz/6 MB
2. MSI motherboard H170A PC Mate ( H170/1151/DDR4
3. Crusial Desktop RAM Ballistix sport 16 GB Kit 2400 MHz DDR4
4. Corsair PSU CXM Series 500W 80+ bronze CX500M modular
5. Crusial SSD 275 GB MX300
Ποια είναι η γνώμη σας; Επίσης θα μπορώ να βάλω και δεύτερο μόνιτορ;
Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορα νεου pc στησιμο απο την αρχη δεν εχω τπτ για χρηση ιντερνετ καποια φρι προγραμματα video editing (απλα πραματα απο ακτιον) και mid game χρηση μπαντζετ λεω 500 _600 μονο το pc χωρις οθονες πληκτρολογια κτλ

αγορα νεου pc στησιμο απο την αρχη δεν εχω τπτ για χρηση ιντερνετ καποια φρι προγραμματα video editing (απλα πραματα απο ακτιον) και mid game χρηση μπαντζετ λεω 500 _600 μονο το pc χωρις οθονες πληκτρολογια κτλ

ευχαριστω πολυ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Εχω φτιάξει μια σύνθεση και θέλω να μου πείτε αποψεις.

Case: NZXT S340 black

CPU: i5 6600

CPU fan: ARCTIC FREEZER 7 Pro Rev.2

MoBo: Asus H170 Pro

GPU : onboard

RAM : 2 x Corsai valueselect 8bg ddr4 2133MHz

PSU: Corsair VS550 80plus

SSD: Kingston 240GB SSDNow UV400

HDD: Western Digital 1TB Caviar Blue SATA III

 

Το επεξεργαστη τον εχω βρει απο γνωστο μου στα 150 και γενικα δεν ειμαι fan AMD καθοτι μου ειχαν παρουσιασει διαφορα προβληματα με linux που χρησιμοποιω. GPU δεν έβαλα καθοτι δεν παίζω games. Η χρήση θα έιναι κυρίως app και web development .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Εχω φτιάξει μια σύνθεση και θέλω να μου πείτε αποψεις.

Case: NZXT S340 black

CPU: i5 6600

CPU fan: ARCTIC FREEZER 7 Pro Rev.2

MoBo: Asus H170 Pro

GPU : onboard

RAM : 2 x Corsai valueselect 8bg ddr4 2133MHz

PSU: Corsair VS550 80plus

SSD: Kingston 240GB SSDNow UV400

HDD: Western Digital 1TB Caviar Blue SATA III

 

Το επεξεργαστη τον εχω βρει απο γνωστο μου στα 150 και γενικα δεν ειμαι fan AMD καθοτι μου ειχαν παρουσιασει διαφορα προβληματα με linux που χρησιμοποιω. GPU δεν έβαλα καθοτι δεν παίζω games. Η χρήση θα έιναι κυρίως app και web development .

Την σύνθεση την βρίσκω πολύ καλή προσωπικά όμως όπως λέει εδώ:

Όταν επιθυμούμε την αναβάθμιση υπολογιστή, ανοίγουμε νέο θέμα.

πρέπει να ανοίξεις νέο θέμα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Εχω φτιάξει μια σύνθεση και θέλω να μου πείτε αποψεις.

Case: NZXT S340 black

CPU: i5 6600

CPU fan: ARCTIC FREEZER 7 Pro Rev.2

MoBo: Asus H170 Pro

GPU : onboard

RAM : 2 x Corsai valueselect 8bg ddr4 2133MHz

PSU: Corsair VS550 80plus

SSD: Kingston 240GB SSDNow UV400

HDD: Western Digital 1TB Caviar Blue SATA III

 

Το επεξεργαστη τον εχω βρει απο γνωστο μου στα 150 και γενικα δεν ειμαι fan AMD καθοτι μου ειχαν παρουσιασει διαφορα προβληματα με linux που χρησιμοποιω. GPU δεν έβαλα καθοτι δεν παίζω games. Η χρήση θα έιναι κυρίως app και web development .

Καλησπέρα. Προσωπικά έχω κάποιες ενστάσεις. Επεξεργαστή, αφού τον βρήκες σε καλή τιμή,οκ. Μητρική καλύτερα να πας σε αυτή http://www.skroutz.gr/s/7397741/Asrock-B150M-Pro4.html

Τροφοδοτικό πιο αξιόπιστο με 5 χρόνια εγγύηση :

http://www.skroutz.gr/s/4184806/CoolerMaster-G550M.html?keyphrase=coolermaster+g+550

Και ταχύτερο ssd : http://www.skroutz.gr/s/9983945/Adata-Ultimate-SU800-3D-SU800-256GB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη ταιριαζει στην Gigabyte B250M D2V αυτη η καρτα γραφικων ATI Radeon HD 5450!?

Ταιριαζει αλλα ποιος ο λογος??? οτι επεξεργαστη θα εχεις πανω σε αυτη την μητρικη, τα γραφικα του επεξεργαστη σου θα ειναι καλυτερα απο αυτη την καρτα.

Τι συστημα εχεις???

Η σκεφτεσαι να φτιαξεις??

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μολις αγορασα-παρηγγειλα στα 30 ευρω ενα σετακι am2 5600+ mobo και μου εχουν ξεμεινει 2gb ram ddr2 και μια gt440 gia να φτιαξω για ενα φιλο ενα pc  να ξεφυγει απο το pentium4(λεφτα δε παιζουν)

θα δει καμια διαφορα η τσαμπα κοπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μολις αγορασα-παρηγγειλα στα 30 ευρω ενα σετακι am2 5600+ mobo και μου εχουν ξεμεινει 2gb ram ddr2 και μια gt440 gia να φτιαξω για ενα φιλο ενα pc  να ξεφυγει απο το pentium4(λεφτα δε παιζουν)

θα δει καμια διαφορα η τσαμπα κοπος?

Θα δει, αν εβρισκες εναν 6400+ ακομα καλυτερα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

amd 6350 ή 8300 ή 8320 ? τι προτεινεται απο τους 3 αυτους cpu?

amd 6350 ή 8300 ή 8320 ? τι προτεινεται απο τους 3 αυτους cpu?

Έχεις ήδη μητρική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i) Το ποσό που διαθέτουμε:250


 


ii) Tη χρήση του υπολογιστή (εάν πρόκειται για gaming pc, αναφέρετε τι είδους παιχνίδια παίζετε/θα παίξετε και δώστε από ένα παράδειγμα.) ολα


 


iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν:photoshop sony vegas


 


iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε? Υπάρχει πιθανότητα για μελλοντική αγορά άλλης? (απαραίτητη η διευκρίνηση της οθόνης μας για κάθε είδος συστήματος και αναβάθμισης. Εάν δεν γνωρίζετε τον κωδικό μοντέλου, αναφέρετε τουλάχιστον μάρκα, ίντσες και ανάλυση.)εχω μια philps fhd 22


 


v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?οχι


 


vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? (Αναφέρετε και την περιοχή στην οποία βρίσκεστε για περαιτέρω διευκόλυνση)κατερινη 


 


vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?απο μενα


 


viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο?οχι


 


ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)? -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού και παίζει ρόλο και στην επιλογή κουτιού


ναι 


x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού, μητρικής και φυσικά κατάλληλης ψύκτρας  


ναι μεγαλο


xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage? -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού


 


xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα:


gtx 780 asus dcii oc 


1tb hdd 7200rpm 


vs 550 corsair 


κουτι εχω μεγαλο το μονο που ζηταω ειναι cpu mobo και ram 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...