Προς το περιεχόμενο

Απορρίφθηκε η προσφυγή της Intel, και τώρα είναι υποχρεωμένη να πληρώσει το πρόστιμο των 1.4 δισ. δολαρίων για μονοπωλιακές τακτικές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σόρυ παιδιά για την ανακρίβεια στα λεγόμενά μου. Αυτό εννοούσα, ότι μπορείς να βάλεις νεότερο επεξεργαστή σε παλαιότερη μητρική, χωρίς να χρειάζεται να ξηλώνεσαι παραπάνω για μια αναβάθμιση. Αυτό συνοδεύεται με μία αναβάθμιση στο Bios.

 

Kαι σημερα βαζουμε ΧΕΟΝ socket 771  σε socket 775 με την προσθηκη ενος ευτελους αξιας adaptor,  Δεν μπορουσε να γινει πριν πεντε χρονια επειδη τοτε δεν το σκεφτομαστε οταν η τιμη των high end XEON ξεκινουσε απο 1500 δολλαρια.

Αλλά και τοτε οι enthusiasts, απο μερακι ειχαν πληρωσει κατι παραπανω για να αγορασουν mobo με chipset Intel P45 και μνημες DDR3 που υποστηριζαν FSB 1600 !!

Σημερα χαιρονται οταν βλεπουν τα Windows να αξιολογουν ενα τετοιο συστημα ΧΕΟΝ με 7,4 !!

 

Εnthusiast και High end, κι'ας ειναι κι' απο το υστερημα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αδικει την intel η ειδηση αφου εκ των πραγματων και διαχρονικα φτιαχνει καλυτερα και φθηνοτερα vfm προιοντα αλλα κυριως οπως αποδειχθηκε  εκ των υστερων με τους faildozers η amd εβαλε αυτογκολ σε μια εποχη που ηδη ηταν με τη πλατη στο τοιχο περιμενοντας ενα θαυμα

 

οσον αφορα τα μονοπωλια οταν η intel και amd (και ομοιως amd/nvidia) βγαζουν ταυτοχρονα νεες σειρες και η intel απο τη βαση μεχρι τη κορυφη εχει τουλαχιστον 20% αυξημενες επιδοσεις και efficiency δε χρειαζεται αναγκαστικα να αυξησει τις τιμες, απλα χτυπαει στις ιδιες τιμες με την amd εχοντας ομως μεγαλυτερα περιθωρια κερδους ανα τεμαχιο που στην ουσια αυτο ειναι που πληγωνει περισσοτερο την amd γεγονος που ειναι αδιαφορο στη τσεπη του καταναλωτη

αφου λιγοτερα κερδη -> μικροτερo R&D  και μελλοντικο outrun...

 

Εγώ πάντως, ακόμη θυμάμαι όταν έβγαλε η AMD τον ATHLON, η INTEL εκβίαζε οτι οποίος βγάλει motherboard με chipset AMD, δε θα έπαιρνε intel chipset, που τότε ήταν μονοπώλειο, οπότε θα έχανε τα κερατά του.

Το εμπάργκο αν θυμάμαι καλά, το έσπασε ο γίγαντας που λέγεται ASUS. Δεν την έπαιρνε την intel να μποϊκοτάρει το μεγαλύτερο κατασκευαστή mainboard τότε, χωρίς να χάσει τα μαλλιοκέφαλά της.

 

Αυτα, δεν αρμόζουν σε ένα γίγαντα σαν την intel που υποτίθεται ειναι years ahead κλπ, κλπ, κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασσικη περιπτωση "καμμενου ελληνα"

Εντάξει, το παράξενο θα ήταν να το παραδεχόσασταν.

Όταν έχεις κάνει επανειλημμένα το ίδιο λάθος από κάποια στιγμή και μετά δεν αντέχεις ψυχικά να το αντιμετωπίσεις και πείθεις τον εαυτό σου πως είναι σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδικει την intel η ειδηση αφου εκ των πραγματων και διαχρονικα φτιαχνει καλυτερα και φθηνοτερα vfm προιοντα αλλα κυριως οπως αποδειχθηκε  εκ των υστερων με τους faildozers η amd εβαλε αυτογκολ σε μια εποχη που ηδη ηταν με τη πλατη στο τοιχο περιμενοντας ενα θαυμα

 

οσον αφορα τα μονοπωλια οταν η intel και amd (και ομοιως amd/nvidia) βγαζουν ταυτοχρονα νεες σειρες και η intel απο τη βαση μεχρι τη κορυφη εχει τουλαχιστον 20% αυξημενες επιδοσεις και efficiency δε χρειαζεται αναγκαστικα να αυξησει τις τιμες, απλα χτυπαει στις ιδιες τιμες με την amd εχοντας ομως μεγαλυτερα περιθωρια κερδους ανα τεμαχιο που στην ουσια αυτο ειναι που πληγωνει περισσοτερο την amd γεγονος που ειναι αδιαφορο στη τσεπη του καταναλωτη

αφου λιγοτερα κερδη -> μικροτερo R&D  και μελλοντικο outrun...

Intel fanboy detected. Τι να σου πω φιλε μου εγω ειχα ενα desktop με q9550 το οποιο το εδωσα στον αδερφο μου καθοτι ηθελα να φτιαξω καινουργιο πυργο. Προτιμησα να δωσω 100ευρω λιγοτερα και να παρω τον 8350 και να βαλω περισσοτερα λεφτα στην καρτα γραφικων (r9 280x) καθως αυτη παιζει το μεγαλυτερο ρολο στο gaming που με ενδιαφερει , παρα να δωσω 280 ευρω να βαλω εναν ι7 που στην τελικη δεν θα καταλαβαινα διαφορα ως μεσος χρηστης. Απο επιδοσεις δεν εχω κανενα παραπονο μια χαρα  εχω παιξει ολα τα games σε 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...