Προς το περιεχόμενο

[TV] Samsung UE46F6100, 489 ευρώ, Multirama και Public.


Age4Greeks

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καντε λιγο υπομονη,,,,,,ο κωτσο πεταξε για λιγο την Samsung UE50HU6900 4k στα 999€.........κοντινη γιορτη να ακολουθησουν και οι υπολοιποι και σε αλλες διαστασεις και τεχνολογια ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλή προσφορά . Γενικά μην τρελαίνεστε όμως ..

με τις 4κ τώρα στην αγορά οι "απλές" και "ταπεινές" 3d full hd θα πέσουν κι άλλο.. δεν νομίζω να θέλουν να τις κρατήσουν στα ράφια τους ειδικά τέτοιες εποχές..

 

Ακριβως αυτο. Ακομη και εγω που εχω μια "απλη" 1080p 100Hz εστω και χωρις 3D Samsung 40'' την οποια την εχω απο το 2008, δεν βλεπω κανενα απολυτως λογο να παρω τωρα μια τετοια τηλεοραση. Δεν ειναι futureproof για τα δικα μου στανταρντς..

Ακομη και αν ειναι σχεδον ανυπαρκτη η UltraHD υλοποιηση σε multimedia ή σαν format, δεν βλεπω κανενα λογο να παω σε μια τετοια λυση τωρα ακομη και αν θα ηταν ενα σαφως καλυτερο πανελ αυτο απο το δικο μου.

 

Στον αντιποδα περιμενω να πεσουν λιγο οι τιμες και να παρω μια καλη 4k που θα κανει κορυφαιο upscale σε HD/FullHD περιεχομενο θα εχει ολες τις τελευταιες συνδεσμολογιες και ισως να ειναι και περισσοτερων ιντσων. Απλα περιμενω να ωριμασει λιγο η τεχνολογια και να βγουν καλυτερης αποδοσης/τιμης πανελ.

Και θα μπορω να εχω και μια 4k TV να συνδεσω το PC να παιζω κανενα μη απαιτητικο παιχνιδι σε τετοια αναλυση.

Βεβαια για καποιον μπορει να τα δικαιολογει και με το παραπανω τα λεφτα της οι αποψεις διαφερουν, η αληθεια ειναι οτι εαν καποιος ηθελε μια τηλεοραση σε τετοια χαρακτηριστικα θα εβρισκε μια αρκετα καλη προσφορα σε αυτη.

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως αυτο. Ακομη και εγω που εχω μια "απλη" 1080p 100Hz εστω και χωρις 3D Samsung 46'' την οποια την εχω απο το 2008, δεν βλεπω κανενα απολυτως λογο να παρω τωρα μια τετοια τηλεοραση.

Και να τονίσουμε ότι η Samsung που έχεις, πιθανότατα, θα έχει και καλύτερη εικόνα από τις σημερινές γιατί:

α) Τότε δεν έκανε τις λοταρίες με τα panels η Samsung

β) Έχεις πραγματικά 100 Hz με motion interpolation που οι σημερινές μόνο από "400 Hz" και πάνω έχουν

γ) CCFL vs LED με ότι αυτό συνεπάγεται

 

Έχω την 40A656 του 2008/9 και δυσκολεύομαι να βρω σημερινό μοντέλο με καλύτερη εικόνα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να τονίσουμε ότι η Samsung που έχεις, πιθανότατα, θα έχει και καλύτερη εικόνα από τις σημερινές γιατί:

α) Τότε δεν έκανε τις λοταρίες με τα panels η Samsung

β) Έχεις πραγματικά 100 Hz με motion interpolation που οι σημερινές μόνο από "400 Hz" και πάνω έχουν

γ) CCFL vs LED με ότι αυτό συνεπάγεται

 

Έχω την 40A656 του 2008/9 και δυσκολεύομαι να βρω σημερινό μοντέλο με καλύτερη εικόνα...

 

μου θύμισες οταν ήμουν σε δίλλειμα με την 40άρα ή 46 C650.. Στην 46άρα η Samsung χρησιμοποιούσε και ενα υποδεέστερο panel με όποια προβλήματα ghosting κυρίως. (AQ αν θυμάμαι καλά ενώ το καλό panel ηταν το SQ01) 

την είχε και 400+ .Γενικά δεν το ρίσκαρα. Αρα απο παλιότερα έπαιζες λότο με την σαμη .. 

Εγώ μένω στην 40άρα έστω και αν φαντάζει μικρή στα 2.5-3 μέτρα θέασης μέχρι να ωριμάσει η τεχνολογία να πέσουν και οι τιμές και να πάω στις 55+ ιντσες.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμώ τις τηλεοράσεις έχεις...

Η 40C650 δεν έχει αντίπαλο. Ούτε οι κορυφαίες σημερινές δεν τη φτάνουν κατά τη γνώμη μου.

Και εννοείται θυμάμαι το SQ01 panel της, Wide Gamut panel παρακαλώ.

Είχε σαρώσει τα reviews...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρνητικά και θετικά της περιληπτικά όποιος ξέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα θετικα το οτι ειναι 3D και η καλη σχεση αποδοσης/τιμης για ενα 40αρι πανελ. Στα αρνητικα η συνδεσμολογια της (2xHDMI μονο??) και καποιοι απο οτι ειδα διαμαρτυρονται για το μετριο factory calibration της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μας πει κάποιος ειδικός για τη 40άρα της σειράς μιας και είναι εντός budget.Στο skroutz βλέπω μια αρνητική αξιολόγηση για το panel,ενώ στο amazon.co.uk γράφει ο καθένας το κοντό και το μακρύ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μου θύμισες οταν ήμουν σε δίλλειμα με την 40άρα ή 46 C650.. Στην 46άρα η Samsung χρησιμοποιούσε και ενα υποδεέστερο panel με όποια προβλήματα ghosting κυρίως. (AQ αν θυμάμαι καλά ενώ το καλό panel ηταν το SQ01) 

την είχε και 400+ .Γενικά δεν το ρίσκαρα. Αρα απο παλιότερα έπαιζες λότο με την σαμη .. 

Εγώ μένω στην 40άρα έστω και αν φαντάζει μικρή στα 2.5-3 μέτρα θέασης μέχρι να ωριμάσει η τεχνολογία να πέσουν και οι τιμές και να πάω στις 55+ ιντσες.

 

 

 

 

Εχω την 46αρα C650, με το "καλό" πανελ, αγορασμένη πριν το μουντιαλ του 2010 (στα 1.000 ευρω απο συνοικιακο μαγαζι με αρκετο παζαρι και cash - όχι καποια αλυσιδα που παζαρευεις δυσκολα - οντως τοτε επαιζε στα 1.300 ευρω περιπου "φιλικη" σε μεγαλες αλυσιδες)

 

Ειναι απιστευτη τηλεοραση και την εχω κατα-ευχαριστηθει ολα αυτα τα χρονια. Ιδιως απο οταν ξεκινησε η ΕΡΤ/Νεριτ τις full hd προβολες στο ποδοσφαιρο εχω μεινει αφωνος απο το τηλεοπτικο σημα.

Εννοειται παιζει φανταστικο full hd απο ματροσκες, εχει full usb support και ελληνικους υποτιτλους, pvr (ακολουθωντας σχετικα guides στο youtube - το pvr επαιζε εξ'ορισμου μονο στην C750 νομιζω).

Και στο PS3 πηγαινε τελεια για τα δεδομενα μου.

 

Δικτυακα την εχω δουλεψει ελαχιστα και μονο αναφορικα με τις δικες της online δυνατοτητες οποτε δεν μπορω να εκφερω αποψη.

 

Ο μονος λογος για να αλλαξω θα ηταν μεγαλυτερες ιντσες (πχ 60) και καλυτερη ποιοτητα εικονας. Υπαρχει κατι τετοιο και σε τιμη κατω των 600 ευρω???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε εχω κιεγω την συγκεκριμένη τηλεόραση και όταν την πήρα (730)την 40" είχαν οι led την ίδια τιμή και κάποιος σε ένα φόρουμ μου είπε να προτιμήσω τη συγκεκριμένη lcd. Είναι η καλύτερη tv που έχω δει γιατί παω σε φίλους που έχουν πάρει νεα μοντέλα και την εικόνα της c650 δεν τη φτάνουν. Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα να αναβαθμιστώ σε ίντσες αλλά τι να πάρω για να έχω τουλάχιστον την ίδια εικόνα γιατί φαντάσου ξενερωμα να πας σε χειρότερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...