Προς το περιεχόμενο

Προσθήκη ram και διαφορές...


bad_freddy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

έχω ένα pc από το 2008 που αποτελείται από

Intel Q6600 2.4

3gb ram

Nvidia GTX 460

Mobo ASUS P5K/SE EPU

 

Το pc έχει 3 DIMM Kingston DDR2 1066 PC2-8900 σύμφωνα με το CPUZ.

Επίσης από ότι βλέπω είναι CL7.

Σκεφτόμουν να προσθέσω λίγη ram ακόμα, λόγω ότι ασχολούμαι κυρίως με gaming  και έβλεπα αυτές

http://www.e-shop.gr/mushkin-996761-4gb-2x2gb-ddr2-800mhz-pc2-6400-dual-kit-silverline-series-p-PER.557036

και έχω κάποιες απορίες.

Επειδή η μητρική μου έχει 4 ram slots να αφαιρέσω το ένα από τα παλιά και βάζοντας τα 2 νέα να έχω 6 πλέον γιγα ραμ.

Το θέμα είναι ότι οι συγκεκριμένες είναι 800αρες σε σχέση με τις παλιές που είναι 1066 (καινούριες 1066 ξεφεύγουν αρκετά στην τιμή) και επίσης είναι CL6 ενώ οι παλιές είναι  CL7. (Καινούριες CL7 δεν βρίσκω κάπου).

Θα παίξει αυτό που θέλω να κάνω? (λόγω διαφοράς CL και Mhz)

Αξίζει το κόστος το όλο θέμα ή αν τα κάνω έτσι αχταρμά δεν θα δω και μεγάλες διαφορές?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

ΥΓ. Παίζει στο μυαλό μου και το ενδεχόμενο να κρατήσω τα 3 μονά dimm και να βάλω ένα 2gb και να πάω έτσι στα 5 γίγα. Αξίζει την διαφορά χρημάτων από τα 5 στα 6 γίγα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσιολογικά θα γίνει αυτο που λες και ας ειναι διαφορετικές συχνότητες θα παίξουν ολες δηλαδη στην χαμηλότερη συχνότητα που μπορούν , το θέμα ειναι οτι η motherboard ειναι παλιά οι μνήμες το ίδιο και οι πιθανότητα να βγεί καποια ασυμβατότητα και με διαφορετικές ram αλλα και χωρητικότητα ειναι μεγαλύτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ... Από ότι καταλαβαίνω μάλλον είναι μεγάλο ρίσκο να παίξεις με ram διαφορετικών εταιριών, διαφορετικής ταχύτητας και διαφορετικού cas στο αν και κατά πόσο θα δουλέψει το πράγμα, έτσι δεν είναι?

Μήπως θα ήταν πιο safe να κινηθώ σε κάτι τέτοιο κι ας είναι ακριβότερο?

http://www.e-shop.gr/crucial-ct25664aa1067-2gb-ddr2-1066mhz-pc2-8500-p-PER.555983

Είναι και αυτή 1066 όπως οι παλιές, είναι CL7 όπως οι παλιές το μόνο που αλλάζει είναι η μάρκα (Corsair vs Kingston) και ότι αυτή αναφέρεται ως PC2-8500 ενώ οι δικές μου στο cpu-z φαίνονται σαν pc2-8900.

Βέβαια σε αυτή την περίπτωση θα πάρω (κυρίως λόγο τιμής) ένα dimm οπότε θα βρεθώ με 5 σύνολο.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πάρεις και αυτην την 2gb που λες αλλα και πάλι για ολα τα παραπάνω που σου ειπα υπάρχει παντα το θέμα της ασυμβατότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πάρεις και αυτην την 2gb που λες αλλα και πάλι για ολα τα παραπάνω που σου ειπα υπάρχει παντα το θέμα της ασυμβατότητας

Καλά ναι αλλά δεν είναι σαφώς πιο safe λύση η τελευταία όπου έχει και ίδια speed και ίδιο cas από τις mushkin? Ή δεν έχει να κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακόμα, τώρα όπως είπα με το να έχω 3 όμοια dimms του 1gb το καθένα, βλέπω στο cpuz ότι λειτουργεί το dual channel, προφανώς στο ένα ζευγάρι και το τρίτο λειτουργεί μόνο του.

Αν βάλω αυτή την crucial 2gb ram που έδειξα παραπάνω στο 4ο slot θα παραμείνει το dual channel που έχω ήδη στο 1ο παλιό ζευγάρι ή θα χαθεί γενικά το dual channel από το pc μου και θα τα κάνω μπάχαλο?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...