Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για των Core i7 4790k??


PCstas007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θερμοκρασια σε Idle, (Μονο το Chrome ανοιχτο).  http://prntscr.com/3yozg4

Με θερμοκρασια δωματιου γυρω στους 28 βαθμους.

 

Χρησιμοποιω και την Intel για καρτα γραφικων, οποτε ισως οι θερμοκρασιες να ειναι λιγο πιο υψηλες. Επισης, αν κανω Disable το Turbo, απο bios οι θερμοκρασιες πεφτουν και αλλο...

Εν κατακλειδι, η ψυχτρα της Intel ειναι για πεταμα, και περιμενα να δω επισης καλυτερες θερμοκρασιες σε σχεση με τον 4770k, αλλα οι διαφορες ειναι ελαχιστες θα ελεγα..

 

(Ελπιζω να βρω καποιον συντομα να μου βαλει την Evo!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για πλακα μπαινει, βαλτη μονος σου.

 

Η αληθεια ειναι οτι σε ενα video που ειδα, μου φανηκε ευκολη διαδικασια, απλα φοβαμαι επειδη ειναι καινουργιος υπολογιστης και τρεμουν τα χερια μου οταν παω να ανοιξω το κουτι. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παραδειγμα ανοιξα το Guild Wars 2 χθες, και μετα απο 1 ωρα επιασε γυρω στους 86 βαθμους.. Δεν ειναι λιγο υψηλες θερμοκρασιες ακομα και για την stock?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ξεχνάμε ότι η συχνότητά  του είναι από 4 - 4.4ghz (όταν δουλεύει φουλ λοαντ) και όχι 3.5 -3.9 του 4770.οπότε μια χαρά θερμοκρασίες έχει με στοκ ψύκτρα και καλοκαίρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

<p>Παντως αν σκοπευετε να κανετε overclock δωστε προσοχη στην ψυχτρα.. Ο δικος μους τρεχει σε υψηλες θερμοκρασιες, βεβαια ειναι με την stock ψυχτρα γιατι δεν ξερω πως να την αλλαξω, αλλα και η Hyper 212 Evo που εχω, πιστευω οτι δεν ειναι αρκετη για καλο overclock+Ελλαδα, ιδιαιτερα τωρα το καλοκαιρι!</p> <p> </p> <p>Edit: Στους ποσους βαθμους παθαινει ζημια ενας επεξεργαστης?</p>

4790κ δεν θα έλεγα ότι με τα OC που έκανα σε 5 pc ,με h80 , mugen 4 , h100 ,δεν θα έλεγα ότι είχα καλα αποτελέσματα , ( asus maximus vii ranger , msi z87 , maximus vii ) κατα τη γνώμη μου δεν χρειάζεται ο 4790κ OC ,

στο4790κ Auto CPU Vol. Δουλεύει εώς και 1.26 κάτι που στο 4770κ στο OC στα 4,2 χρειάζεται απο 1,22 max 1,26

4790k στα 4,5 δυο ώρες τρέχοντας τεστ σε Aida 64 OC test . Με πολλές ώρες πειραματίζοντας στα bios κατάφερα να το σταθεροποίησω το pc να τρέξει το 2 ωρο τεστ χωρίς blue screen και κόλληματα , αλλα package cpu temp 92 :(

Στα 4,6 κατάφερα πάνω στο benchmark με noctua

Ίσως και η πιο πιθανή λύση ειναι ν περιμένουμε νέα bios για update .

Εγω έχω το σηνγικριμενο cpu και είμαι πολύ ευχαριστημένος με τις αποδόσεις έτσι οπος ειναι 4,0 turbo up 4,4

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4790κ δεν θα έλεγα ότι με τα OC που έκανα σε 5 pc ,με h80 , mugen 4 , h100 ,δεν θα έλεγα ότι είχα καλα αποτελέσματα , ( asus maximus vii ranger , msi z87 , maximus vii ) κατα τη γνώμη μου δεν χρειάζεται ο 4790κ OC ,

στο4790κ Auto CPU Vol. Δουλεύει εώς και 1.26 κάτι που στο 4770κ στο OC στα 4,2 χρειάζεται απο 1,22 max 1,26

4790k στα 4,5 δυο ώρες τρέχοντας τεστ σε Aida 64 OC test . Με πολλές ώρες πειραματίζοντας στα bios κατάφερα να το σταθεροποίησω το pc να τρέξει το 2 ωρο τεστ χωρίς blue screen και κόλληματα , αλλα package cpu temp 92 :(

Στα 4,6 κατάφερα πάνω στο benchmark με noctua

Ίσως και η πιο πιθανή λύση ειναι ν περιμένουμε νέα bios για update .

Εγω έχω το σηνγικριμενο cpu και είμαι πολύ ευχαριστημένος με τις αποδόσεις έτσι οπος ειναι 4,0 turbo up 4,4

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Επειδη παρακολουθω και ενα ξενο φορουμ περι τεχνολογιας, εχει πεσει πολυ κλαμα για τις θερμοκρασιες του 4790κ :(

 

Οσο για το overclock ειναι και σε τι κομματι θα πεσεις.. Ποιο batch εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...