Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξαναρωτάω αυτό μήπως ξέρει κάποιος.

 

Και άλλη μία ερωτησούλα, στο vickmall πιο παλιά πετύχαινα κάποιον στο live chat για καμιά ερώτηση, τώρα τελευταία ό,τι ώρα και να μπω δεν βρίσκω κανέναν...τι έγινε;

 

Αναλογα.Αν εχεις τα συμβολαια και γνωριζεις κατι λιγα απο την τοποθεσια,τα βρισκεις.Αν δεν εχεις πατησει ποτε στην τοποθεσια και δεν εχεις ιδεα γενικα απο το σημειο και τους γειτονες,δυσκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναλογα.Αν εχεις τα συμβολαια και γνωριζεις κατι λιγα απο την τοποθεσια,τα βρισκεις.Αν δεν εχεις πατησει ποτε στην τοποθεσια και δεν εχεις ιδεα γενικα απο το σημειο και τους γειτονες,δυσκολο.

Υπάρχει σε χαρτί και είναι καταχωρημένο, αλλά θέλουμε να βρούμε ακριβώς το σχήμα και τις διαστάσεις. Πως μπορείς να το κάνεις δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει σε χαρτί και είναι καταχωρημένο, αλλά θέλουμε να βρούμε ακριβώς το σχήμα και τις διαστάσεις. Πως μπορείς να το κάνεις δηλαδή;

 

Δεν ξερω τι ακριβως θελεις να κανεις.Να το πουλησεις,να το δηλωσεις(ΟΣΔΕ πχ)απλα να μαθεις ποιο ακριβως ειναι?Μπορεις αν πας στην διευθυνση γεωργιας της περιοχης σου,θα σου δωσουν σχεδιαγραμμα με το ακριβες σχημα,το μεγεθος,σε ποιον ανηκει κτλ.Αν δεν στο δωσουν αυτοι,θα σου πουν απο που να το παρεις.Περισυ ανακατευομουν με κατι τετοια για ενα αγροτεμαχιο αλλα δεν θυμαμαι σε ποια ακριβως υπηρεσια πηγα.Μαλλον θυμαμαι,απλα στο κτιριο στεγαζονται καμια δεκαρια υπηρεσιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι ακριβως θελεις να κανεις.Να το πουλησεις,να το δηλωσεις(ΟΣΔΕ πχ)απλα να μαθεις ποιο ακριβως ειναι?Μπορεις αν πας στην διευθυνση γεωργιας της περιοχης σου,θα σου δωσουν σχεδιαγραμμα με το ακριβες σχημα,το μεγεθος,σε ποιον ανηκει κτλ.Αν δεν στο δωσουν αυτοι,θα σου πουν απο που να το παρεις.Περισυ ανακατευομουν με κατι τετοια για ενα αγροτεμαχιο αλλα δεν θυμαμαι σε ποια ακριβως υπηρεσια πηγα.Μαλλον θυμαμαι,απλα στο κτιριο στεγαζονται καμια δεκαρια υπηρεσιες.

Σ'ευχαριστώ. Είναι δηλωμένο, υπάρχει σε σχεδιάγραμμα, αλλά επειδή θέλουν να το καλλιεργήσουν θέλουμε να βρούμε ακριβώς ποιο είναι στην πράξη. Αυτό που λέει το χαρτί δηλαδή να το βρούμε και στην πραγματικότητα. Τέλος πάντων, μάλλον θα το δει τοπογράφος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To eshop έχει σίγουρα φτηνότερους. Και σε συνοικιακό μαγαζάκι πιθανόν να βρεις πιο φτηνό.

Thanks, εκανα μια γυρα στο site του e-shop και θα κανω μια επισκεψη.

Για να παρω απο εκει, στα καταστηματα τους γινεται μονο η παραλαβη τ προιοντος ή μπορω να τα δω κ απο κοντα εκει ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ. Είναι δηλωμένο, υπάρχει σε σχεδιάγραμμα, αλλά επειδή θέλουν να το καλλιεργήσουν θέλουμε να βρούμε ακριβώς ποιο είναι στην πράξη. Αυτό που λέει το χαρτί δηλαδή να το βρούμε και στην πραγματικότητα. Τέλος πάντων, μάλλον θα το δει τοπογράφος :)

 

Ωραια,δεν εχει αλλα αγροτεμαχια συνορο με το δικο σου?Θα ρωτησεις σε ποιον ανηκουν και απο τα συνορα που γραφει το συμβολαιο του κομματιου σου(συνηθως στο συμβολαιο γραφει αγροτεμαχιο ταδε,στρεμματων χ στην θεση ταδε το οποιο δυτικα συνορευει με τον ταδε,ανατολικα με τον ταδε κτλ.).Αριθμο τεμαχιου εχει?Εκει που τα δηλωνουν,στο δειχνουν ανετα στο google maps.Ο τοπογραφος πως θα το βρει δλδ?Γι αυτο σε ρωτησα στην αρχη αν ξερεις καθολου την περιοχη στην οποια βρισκεται το χωραφι.Αυτοι που εχουν χωραφια διπλα-κοντα στο δικο σου και τα καλιεργουν,ξερουν σιγουρα σε ποιον ανηκει καθε χωραφι και ποιο ειναι το δικο σου.Αν εχεις να πας χρονια να το δεις-καλλιεργησεις,αν πχ ηταν 10 στρεμματα,ζητημα οι γυρω γυρω να σου εχουν αφησει τα μισα.Τεσπα,εσυ ξερεις πως θα κινηθεις. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks, εκανα μια γυρα στο site του e-shop και θα κανω μια επισκεψη.

Για να παρω απο εκει, στα καταστηματα τους γινεται μονο η παραλαβη τ προιοντος ή μπορω να τα δω κ απο κοντα εκει ;

Συνήθως με παραγγελία είναι, δεν έχουν στοκ εκεί.

Ωραια,δεν εχει αλλα αγροτεμαχια συνορο με το δικο σου?Θα ρωτησεις σε ποιον ανηκουν και απο τα συνορα που γραφει το συμβολαιο του κομματιου σου(συνηθως στο συμβολαιο γραφει αγροτεμαχιο ταδε,στρεμματων χ στην θεση ταδε το οποιο δυτικα συνορευει με τον ταδε,ανατολικα με τον ταδε κτλ.).Αριθμο τεμαχιου εχει?Εκει που τα δηλωνουν,στο δειχνουν ανετα στο google maps.Ο τοπογραφος πως θα το βρει δλδ?Γι αυτο σε ρωτησα στην αρχη αν ξερεις καθολου την περιοχη στην οποια βρισκεται το χωραφι.Αυτοι που εχουν χωραφια διπλα-κοντα στο δικο σου και τα καλιεργουν,ξερουν σιγουρα σε ποιον ανηκει καθε χωραφι και ποιο ειναι το δικο σου.Αν εχεις να πας χρονια να το δεις-καλλιεργησεις,αν πχ ηταν 10 στρεμματα,ζητημα οι γυρω γυρω να σου εχουν αφησει τα μισα.Τεσπα,εσυ ξερεις πως θα κινηθεις. :-)

Σ'ευχαριστώ και πάλι, μου είπαν ότι μάλλον θα πάνε σε τοπογράφο γιατί πρέπει να γίνει και μεταβίβαση και χρειάζεται χαρτί από τοπογράφο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανα μαγαζι με απλα ωραια τ-σηιρτ σκετα [η με καμια μικρη σταμπα το περισσοτερ],υπαρχει ρε παιδια?Εδω στο αιγαλεω βαρεθηκα να βρισω t-shirt ολα κλαρινογαμπριστικα που δεν τα φοραω ποτε,με βουλιτσες ,τρυπες δερματα πανω ,η τα μακρυα.Πειτε μου κανα μαγαζι εδω αιγαλεω περιστερι και δυτικα προαστια να παω να παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες κατι επαθε το pc μου βοηθεια,παταω το κουμπι κανονικα για να ανοιξει και καθως προχωραει κολλαει στο συγκεκριμενο σημειο που λεει "εκκινηση των windows" και ετσι δε μπαινει στην επιφανεια εργασιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερος μtorrent client από παλιότερες εκδόσεις χωρίς bitcoin mining ή διαφημίσεις; Μιλάω μόνο για utorrent δε θέλω άλλον βαριέμαι να σετάρω από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερος μtorrent client από παλιότερες εκδόσεις χωρίς bitcoin mining ή διαφημίσεις; Μιλάω μόνο για utorrent δε θέλω άλλον βαριέμαι να σετάρω από την αρχή.

Αν θέλεις οπωσδήποτε μtorrent κοίτα τις εκδόσεις 2.x, η τελευταία νομίζω είναι η 2.2.1 αλλά χωρίς να είμαι σίγουρος. Εγώ όμως σου προτείνω να δεις και το qbittorrent στην τελευταία έκδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα περιπου χαλατε το μηνα στα σουπερ-μαρκετ?

Εγω 250-300€, ειναι πολλα για ενα ατομο?

 

Θα 'λεγα ναι. Σε είδη super market δε πρέπει να 'χω χαλάσει πάνω από 200€ ποτέ. Συνήθως στα 100-150 ευρώ παίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σας έχει τύχει ποτέ να έχετε την αίσθηση πως ο χρόνος κινείται γρήγορα? οτι όλα πάνε fast forward? βλέπω βιντεάκια στο youtube και μου φαίνονται οτι τρέχουν στα 60 fps , κοιτάζω και δεν είναι 60 fps , είναι κανονικά. Ακόμα και τώρα που γράφω έχω την αίσθηση πως γράφω γρηγορότερα και το focus μου είναι πολύ έντονο όπως και η όσφρηση αλλα και η ακοή μου. (ευτυχώς απόψε δεν μυρίζει ποντίκι , θα είχα ξεράσει την ψυχή μου).  

 
Πως λέγεται αυτό και πως εξηγείται ? Δεν ανοίγω θέμα γιατι υποθέτω πως η απάντηση είναι απλή και σύντομη 
thx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...