Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μού το έκανε κάποτε αυτό μια ταμίας στο Metropolis στην Ομόνοια και τους έκανα όλους, από αυτή μέχρι τους προϊστάμενους, να πηδάνε εκεί μέσα...

 

...και πώς ξέρεις εσύ ρε βόδι, ότι δεν την έχω κλέψει την κάρτα;

Ποιο ειναι το βοδι;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ειναι το βοδι;

 

Δεν είναι προφανές, ότι είναι όποιος υπάλληλος ή μαγαζάτορας δέχεται συναλλαγή με κάρτα, χωρίς να διασταυρώνει τα στοιχεία τού πελάτη που θέλει να τη χρησιμοποιήσει; Ποιος άλλος θα ήταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν μου εχουν ζητησει ποτε ταυττοτητα και τωρα με το pin και πριν που υπεγραφα. Ισως να παιζει ρολο οτι ειμαι επαρχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για χρεωστικές που έχουν pin δεν έχει νόημα γιατί μπορείς να πας να σηκώσεις τα λεφτά από το ATM και να του τα φέρεις, δεν προστατεύει τον ιδιοκτήτη από κάτι εφόσον ο άλλος που χρησιμοποιεί την κάρτα ξέρει το pin...

 

Για πιστωτικές όμως που δεν θέλουν pin, έχει νόημα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χρεωστικές που έχουν pin δεν έχει νόημα γιατί μπορείς να πας να σηκώσεις τα λεφτά από το ATM και να του τα φέρεις, δεν προστατεύει τον ιδιοκτήτη από κάτι εφόσον ο άλλος που χρησιμοποιεί την κάρτα ξέρει το pin...

 

Για πιστωτικές όμως που δεν θέλουν pin, έχει νόημα...

 

Σωστά. Η δική μου περίπτωση αφορά αγορά πριν από πάρα πολλά χρόνια. Τότε απλά περνούσαν την κάρτα από το μηχάνημα τού μαγαζιού και χρεωνόταν. Σκέψου ότι μιλάω για εποχές που δούλευαν ακόμα και με χειροκίνητα μηχανάκια (ναι, εντάξει, είμαι χούφταλο, σκάσε!)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην καρτά που εχει pin δεν ελέγχουν κάτι.

Παλαιότερα στο εξωτερικό δεν μου έλεγξαν ποτέ ταυτότητα (καρτες χωρίς pin)... πάντα όμως έλεγχαν την υπογραφή... πάντα.

Στην Ελλάδα τσεκάραν παλαιότερα για κάρτες χωρίς pin την ταυτότητα... αλλά όχι πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, η φορολογική δήλωση του 2015 πρέπει να αναφέρει ότι είναι για το φορολογικό έτος 2014. Κάθε χρόνο κάνεις δήλωση για τα εισοδήματα που είχες την προηγούμενη χρονιά. Το 2015 έκανες δήλωση για τα εισοδήματα που έβγαλες το 2014, φέτος θα κάνεις δήλωση για τα εισοδήματα που είχες το 2015. Στην κάτω αριστερή γωνία πρέπει να λέει την ημερομηνία έκδοσης, εκεί πρέπει να δεις πότε βγήκε, θα λέει 2015 και όχι 2014.

 

Τελευταια το αλλαξαν και μπερδευεται ο κοσμος. Η φετινη δηλωση εχει τιτλο "φορολογικο ετος 2015" ενω με τα παλιοτερα ισχυοντα θα επρεπε να λεει "φορολογικο ετος 2016".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερουμε περίπου ποσο χρόνο κανει να μου βγαλουνε το καινουριο διπλωμα αν ζητησω αντικατασταση του παλιου?

Σε μενα 4 μηνες πηρε ....(και 30€)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Αλλα ηταν η εποχη που αλλαζαν μερικοι παραπανω επειδη εβαζαν και το διπλωμα μοτοποδηλατου μεσα. (Για επαρχια μιλαω, μπορει Αθηνα να κανει μερικους μηνες παραπανω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να στειλω μια καρτ ποσταλ , και ξερω οτι θελει γραμματοσημα αξιας 0,8€ . Εχω γραμματοσημα των 0,9€ . Να το κολλησω ;

Φυσικα. Κανενα προβλημα .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...