Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι μόλις γεμίσει ο ένας πάνε στον επόμενο

Και όταν είναι φουλ rewrite πάνω στο πιο παλιό ήδη γραμμένο κομμάτι καταγραφής

 

  • Οι 4 δίσκοι θα σου έχουν 25€ / έτος μεγαλύτερη κατανάλωση
  • Θα σου προσφέρουν μεγαλύτερη αξιοπιστία σε περίπτωση που καταστραφεί ο δίσκος μιας και θα μπορείς να ανατρέξεις σε παρελθοντικά βίντεο που είναι αποθηκευμένα στον άλλο δίσκο και όχι σε αυτόν που χάλασε.

Οπότε είναι αποκλειστικά θέμα δικών σου προτεραιοτήτων το τι θες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι απλά με ένα πανάκι;

 

Με πανάκι σκέτο "απαγορεύεται", όπως και με τα ρούχα, γιατί με την τριβή δημιουργούνται μικρογρατζουνιές (οι οποίες εξελίσσονται σε μεγαλογρατζουνιές).

 

Πανάκι βρεγμένο ή βρεγμένοι οι φακοί είτε με νερό είτε με το υγρό που δίνουν δωρεάν στα οπτικάδικα (που στην ουσία είναι απιονισμένο νερό + οινόπνευμα) για να μειώνεται η τριβή.

 

http://www.allaboutvision.com/eyeglasses/how-to-clean-glasses.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πανάκι σκέτο "απαγορεύεται", όπως και με τα ρούχα, γιατί με την τριβή δημιουργούνται μικρογρατζουνιές (οι οποίες εξελίσσονται σε μεγαλογρατζουνιές).

 

Πανάκι βρεγμένο ή βρεγμένοι οι φακοί είτε με νερό είτε με το υγρό που δίνουν δωρεάν στα οπτικάδικα (που στην ουσία είναι απιονισμένο νερό + οινόπνευμα) για να μειώνεται η τριβή.

 

http://www.allaboutvision.com/eyeglasses/how-to-clean-glasses.htm

Εννοώ αυτά τα ειδικά πανάκια που είναι για γυαλιά. Κάνουν ζημιά αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ αυτά τα ειδικά πανάκια που είναι για γυαλιά. Κάνουν ζημιά αυτά;

 

Ναι, ακόμα κι αυτά τα ειδικά με τις μικροΐνες πρέπει να βραχούν.

Πλέον αρκετοί κατασκευαστές γυαλιών το γράφουν και στο manual (μη χρησιμοποιείτε το πανάκι σκέτο)

 

Όταν λέω απαγορεύεται (γι'αυτό έχω βάλει και τα εισαγωγικά) δε σημαίνει πως αν χρησιμοποιήσεις σκέτο το πανί πάει τα κατέστρεψες.

Απλά το ιδανικό για να τα έχεις αγρατζούνιστα για πολλά πολλά χρόνια είναι να καθαρίζονται βρεγμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παθαίνουν τίποτα τα γυαλιά ηλίου αν τα καθαρίζω με αζαχ;

 

Ποτε με αζαξ φιλε!

Το αζαξ παραγει μετα υδρατμους που πανε στα ματια σου.

 

Τα δικα μου τα καθαριζω με σαπουνι και νερο. Και τελειο σκουπισμα.

Με πανάκι σκέτο "απαγορεύεται", όπως και με τα ρούχα, γιατί με την τριβή δημιουργούνται μικρογρατζουνιές (οι οποίες εξελίσσονται σε μεγαλογρατζουνιές).

 

Πανάκι βρεγμένο ή βρεγμένοι οι φακοί είτε με νερό είτε με το υγρό που δίνουν δωρεάν στα οπτικάδικα (που στην ουσία είναι απιονισμένο νερό + οινόπνευμα) για να μειώνεται η τριβή.

 

Μιλας για γυαλια απο κρυσταλλο?

 

Τα γυαλια που εχω για τη μυωπια τα σκουπιζω εδω και 15 χρονια με χαρτι, αλλα δεν εχουν κανενα σημαδι απο αυτο το λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να μου φτιάξουν χρώμα ίδιο με εναν τοίχο στο σπίτι. Δεν έχω τον κωδικό αλλά μόνο τον άδειο κουβα, απο τον οποιο πηγα δειγμα στο Πρακτικερ και 2 φορες μου εδωσαν χρωμα που δεν ηταν ιδιο. Αν κοψω φλουδα απο τον τοιχο, υπαρχει περιπτωση να μου φτιαξουν ίδιο χρωμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δύσκολο, το χρώμα είναι αλλιώς όταν είναι υγρό και αλλιώς όταν στεγνώσει.... η βρίσκεις κωδικό η βάφεις και εκείνο τον τοίχο με καινούργιο χρώμα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν υπάρχει καταλληλότερο θέμα για να ρωτήσω.Η απορία μου είναι η εξής:

Σε τετραόροφη πολυκατοικία θέλουμε να βάλουμε πυροσβεστήρες.Υπάρχει κάποιος νόμος ή έστω κάποιος γενικός κανόνας για το πόσους και τι χωρητικότητας μπαίνουν;

Από τιμές τί είναι πιο συμφέρον; Ενοικίαση ή αγορά και αλλαγή-αναγόμωση όποτε χρειάζεται;

Δύο ανθρώπους του χώρου που ρώτησα μου είπαν 150 ο ένας για κάτι κινέζικους και 140 ο άλλος για ενοικίαση.Πως σας φαίνονται;

Γενικότερα σαν άσχετος με το θέμα θα ήθελα τα φώτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...