Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμένα μου έκανε εντύπωση πως υπάρχει μαγαζί ειδικευμένο με πολωνικά προϊόντα στην Αθήνα :P

 

Βόλταρε στην Αχαρνών μια φορά, οι μισές ταμπέλες δε διαβάζονται, οι άλλες μισές είναι δίγλωσσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Αν ανοίξεις με το notepad το αρχείο C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts τι γράφει; 

 

 

Θα πω στον θείο να το κοιτάξει, λογικά με κάποιο proxy θα μπερδεύεται, και εγώ αυτό είδα στο νετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς υπ' όψιν του μαγαζιά με Πολωνικά προϊόντα εκτός από το WarsIsawa στην Αθήνα;

 

Αποκλειστικά Πολωνικά δεν ξέρω κάποιο, αλλά συνήθως αυτά που είναι στο κέντρο πουλάνε από διάφορες χώρες. Ξέρω ένα με ρώσικα κοντά στο σταθμό Κάτω Πατήσια, το Μπεριόζκα. Πάνω στην Πατησίων 232, στη στάση Λυσσιατρείο, υπάρχει ένα που έχει από πολλές χώρες ( Πολωνία, Αλβανία, Ρουμανία κ.α ), έχει και μεγάλη ποικιλία από μπύρες, ωστόσο δε θυμάμαι όνομα.

 

Γενικότερα όμως, ισχύει ότι η Αχαρνών έχει πάρα πολλά τέτοια μαγαζάκια, όπως έχει και όλο το κέντρο.

 

Ελπίζω να βοήθησα, αν είναι θα έχω το νου μου μήπως και πετύχω κάποιο αποκλειστικά Πολωνικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία στην απορία. Τι αγοράζεις από πολωνικα;

 

Ως τώρα τίποτα που δεν έβρισκα και αλλού, αλλά σε πρόσφατο ταξίδι μου επάνω δοκίμασα μια βότκα φουντούκι που είναι από τα ωραιότερα πράγματα που έχω πιει. Είναι αυτή εδώ και την προτείνω ανεπιφύλακτα:

 

 

 

 

soplica-hazlenut-70cl-temp.jpg

 

 

 

Βγαίνει και σε άλλες γεύσεις, μία καλύτερη απ' την άλλη, αλλά αυτή κρύα είναι πραγματικά ο γρηγορότερος δρόμος προς τον αλκοολισμό.

Στο αεροδρόμιο την βρήκα κάτι λιγότερο από 10 ευρώ, αλλά όποιο eshop κι αν έχω βρει είτε δε θα στέλνει Ελλάδα, είτε θα τη δίνει 20ρικο +60 ευρώ μεταφορικά.

 

Αποκλειστικά Πολωνικά δεν ξέρω κάποιο, αλλά συνήθως αυτά που είναι στο κέντρο πουλάνε από διάφορες χώρες. Ξέρω ένα με ρώσικα κοντά στο σταθμό Κάτω Πατήσια, το Μπεριόζκα. Πάνω στην Πατησίων 232, στη στάση Λυσσιατρείο, υπάρχει ένα που έχει από πολλές χώρες ( Πολωνία, Αλβανία, Ρουμανία κ.α ), έχει και μεγάλη ποικιλία από μπύρες, ωστόσο δε θυμάμαι όνομα.

 

Γενικότερα όμως, ισχύει ότι η Αχαρνών έχει πάρα πολλά τέτοια μαγαζάκια, όπως έχει και όλο το κέντρο.

 

Ελπίζω να βοήθησα, αν είναι θα έχω το νου μου μήπως και πετύχω κάποιο αποκλειστικά Πολωνικό. 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, θα τις αξιοποιήσω!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως τώρα τίποτα που δεν έβρισκα και αλλού, αλλά σε πρόσφατο ταξίδι μου επάνω δοκίμασα μια βότκα φουντούκι που είναι από τα ωραιότερα πράγματα που έχω πιει. Είναι αυτή εδώ και την προτείνω ανεπιφύλακτα:

 

 

 

 

soplica-hazlenut-70cl-temp.jpg

 

 

 

Βγαίνει και σε άλλες γεύσεις, μία καλύτερη απ' την άλλη, αλλά αυτή κρύα είναι πραγματικά ο γρηγορότερος δρόμος προς τον αλκοολισμό.

Στο αεροδρόμιο την βρήκα κάτι λιγότερο από 10 ευρώ, αλλά όποιο eshop κι αν έχω βρει είτε δε θα στέλνει Ελλάδα, είτε θα τη δίνει 20ρικο +60 ευρώ μεταφορικά.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, θα τις αξιοποιήσω!

Λογικά και να μην την έχουν, αν πας σε κάποιον και του πεις ότι θέλεις ποσότητα θα στη φέρει.

 

Thanks και για την απάντηση για το σολωμό και το σκύλο, δεν έχω like :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως τώρα τίποτα που δεν έβρισκα και αλλού, αλλά σε πρόσφατο ταξίδι μου επάνω δοκίμασα μια βότκα φουντούκι που είναι από τα ωραιότερα πράγματα που έχω πιει. Είναι αυτή εδώ και την προτείνω ανεπιφύλακτα:

 

 

 

 

soplica-hazlenut-70cl-temp.jpg

 

 

 

Βγαίνει και σε άλλες γεύσεις, μία καλύτερη απ' την άλλη, αλλά αυτή κρύα είναι πραγματικά ο γρηγορότερος δρόμος προς τον αλκοολισμό.

Στο αεροδρόμιο την βρήκα κάτι λιγότερο από 10 ευρώ, αλλά όποιο eshop κι αν έχω βρει είτε δε θα στέλνει Ελλάδα, είτε θα τη δίνει 20ρικο +60 ευρώ μεταφορικά.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, θα τις αξιοποιήσω!

Αν δεν σε πειράζει να δώσεις καμιά 60άρα για 3 μπουκάλια περίπου μαζί με τα μεταφορικά εδώ είσαι: http://www.zeewijck.nl/en/soplica-soplica-orzech-laskowy-hazelnut-liqueur.html?id=51004238

 

Έχω πάρει 2-3 φορές με paypal πάντα και δεν είχα κανένα πρόβλημα, απλώς δεν δίνουν tracking number και μπορεί να πάρει μέχρι και 20 μέρες για να έρθει το πακέτο.

Επίσης μπορείς να μπεις στο πολωνικό google και να ψάξεις αν μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο σε τιμές και μεταφορικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φτιάξω καινούργιο πισι από μαγαζί αλλά έχω ssd σε πολύ κατάσταση παίζει να δεχτούν να το βάλουν στο σύστημα που θα φτιάξω ?

Φυσικά, αλλά μπορεί να σε χρεωσουν καλώδιο sata αν δεν εχει ή δεν φτάνουν αυτά της μητρικής , ακόμα και λαμακι μετατροπής 3.5" σε 2.5", αν το κουτί που θα επιλέξεις δεν έχει θέση για 2.5" που είναι ο ssd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, αλλά μπορεί να σε χρεωσουν καλώδιο sata αν δεν εχει ή δεν φτάνουν αυτά της μητρικής , ακόμα και λαμακι μετατροπής 3.5" σε 2.5", αν το κουτί που θα επιλέξεις δεν έχει θέση για 2.5" που είναι ο ssd

Πόσο λες να μου πάρουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο λες να μου πάρουν ?

Γιατί; ενα καλώδιο έχει 0.50€, το drive εχει ~3€

Αν θες μπορείς να τα πάρεις εσύ, αλλά δες πρώτα αν υποστηρίζει 2,5" το κουτί σου (αν είναι καινούργιο τα περισσότερα έχουν υποδοχή)

Για την όλη συναρμολογηση δεν ξέρω, τα κάνω μόνος μου, αλλα αν δεν κάνω λάθος αν τα πάρεις από 1 μαγαζί η συναρμολογηση είναι δωρεάν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως τώρα τίποτα που δεν έβρισκα και αλλού, αλλά σε πρόσφατο ταξίδι μου επάνω δοκίμασα μια βότκα φουντούκι που είναι από τα ωραιότερα πράγματα που έχω πιει. Είναι αυτή εδώ και την προτείνω ανεπιφύλακτα:

 

 

 

 

soplica-hazlenut-70cl-temp.jpg

 

 

 

Βγαίνει και σε άλλες γεύσεις, μία καλύτερη απ' την άλλη, αλλά αυτή κρύα είναι πραγματικά ο γρηγορότερος δρόμος προς τον αλκοολισμό.

Στο αεροδρόμιο την βρήκα κάτι λιγότερο από 10 ευρώ, αλλά όποιο eshop κι αν έχω βρει είτε δε θα στέλνει Ελλάδα, είτε θα τη δίνει 20ρικο +60 ευρώ μεταφορικά.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, θα τις αξιοποιήσω!

Σε καταλαβαίνω. εγώ είχα πιει εξωτερικό μία βότκα με μέσα ένα φύλλο που τρώνε οι βίσωνες(bison grass νομίζω λέγεται) και γάμαγε.

edit: όντως έτσι λέγεται και είναι σαν της φωτο απο κάτω.

Grasovka_Bison_Grass_Vodka_70cl_l.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μας κολάζετε με τις βότκες, πάνω που τις άφησα γιατί "η βότκα έχει πολύ απλή γεύση"...  :ph34r:

 

Λοιπόν, κανα καλό βιβλίο να διαβάσω για polynomial neural network? Διάβασα για Differential Evolution, PSO κτλ, και αυτό είναι το επόμενο στην λίστα. Στο youtube δεν βρήκα κάτι σχετικό, παρά στο πανεπιστήμιο της Ιερουσαλήμ με διάλεξη στα εβραικά που αν και κάτι έπιανα, ήταν κουραστικά.

 

Τα paper είναι ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του, εγώ ψάχνω για το γενικό για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί; ενα καλώδιο έχει 0.50€, το drive εχει ~3€

Αν θες μπορείς να τα πάρεις εσύ, αλλά δες πρώτα αν υποστηρίζει 2,5" το κουτί σου (αν είναι καινούργιο τα περισσότερα έχουν υποδοχή)

Για την όλη συναρμολογηση δεν ξέρω, τα κάνω μόνος μου, αλλα αν δεν κάνω λάθος αν τα πάρεις από 1 μαγαζί η συναρμολογηση είναι δωρεάν

 

Την πρωτη φορα που ειχα αγορασει ssd, το 2009, τη βαση του δισκου την ειχα πληρωσει 10€(πωλουνταν χωριστα)... σημερα τη δινουν συνηθως μαζι με τον ssd.

O ssd δισκος βεβαια μπορει να στερεωθει και με ενα απλο σελοτειπ.

Τα καλωδια sata κλπ. απ οτι ξερω δεν χρεωνονται στα ετοιματζιδικα συστηματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...