Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει αν δεις στο banggood ένα πράγμα σαν ελαστικος υφασμάτινες ιμάντας που πιάνει κάτω από το σαγόνι και έτσι δεν αφήνει το στόμα να ανοίξει με συνέπεια το ροχαλιτο.

 

 

Και δεν ήταν ακριβο 8-9€ είχε.

 

Αν το ξαναδώ θα βάλω link

Για όλα έχουν λύση οι Κινέζοι! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πόσο εύκολο είναι να πάρει κάποιος βεβαίωση μόνιμης κατοικίας αν δεν έχει κάποιο αποδεικτικό. Πχ ότι μένει στο σπίτι των γονιών του που οι λογαριασμοί είναι στο όνομά τους και στο δικό του εκκαθαριστικό φαίνεται άλλη διεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο εύκολο είναι να πάρει κάποιος βεβαίωση μόνιμης κατοικίας αν δεν έχει κάποιο αποδεικτικό. Πχ ότι μένει στο σπίτι των γονιών του που οι λογαριασμοί είναι στο όνομά τους και στο δικό του εκκαθαριστικό φαίνεται άλλη διεύθυνση.

 

Πρέπει να πάτε στο ΚΕΠ με έναν από τους γονείς σου που έχει λογαριασμό

στο όνομα του και να κάνει μια υπεύθυνη δήλωση ότι μένεις μαζί τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θέλω να πάω στο υπουργείο παιδείας. Είναι Μαρούσι; ή μήπως κάπου στο κεντρο που θάπρεπε νάναι;. Βλέπω καλά στο ίντερνετ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θέλω να πάω στο υπουργείο παιδείας. Είναι Μαρούσι; ή μήπως κάπου στο κεντρο που θάπρεπε νάναι;. Βλέπω καλά στο ίντερνετ;

Δίπλα στο Mall είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις απνοιες; τι λέει η σύντροφος; το ροχαλητό είναι σπαστικό αλλά Δεν είναι σοβαρό πρόβλημα υγείας. Οι απνοιες είναι.

 

Ελεύθερος ειμαι :P

 

Το καταλαβαινω το ροχαλητο επειδη ενιοτε ξυπναω ο ιδιος απο το ροχαλητο μου (οχι απο τον ηχο αλλα απο την περιεργη αισθηση στο ρινοφαρυγγα ( ;; )  ) , διαχρονικα οταν παω καμια εκδρομη με φιλους που με κανουν παραπονα και αποκορυφωμα το οτι τωρα στον στρατο ξανα υπηρχαν οσκαρικες βραδιες ροχαλητου .

Εννοειται στα μεγαλα γκάζια , το πρωι πονάει μεσα μεσα η μυτη απο την παλλόμενη κινηση .

 

Οσον αοφρα τις απνοιες τωρα που το λες τρομαζω διοτι τον τελευταιο χρονο κυριως και τελειως σποραδικα εως σπανια - εκτως και αν συμβαινει και πιο συχνα και απλα δεν το θυμαμαι/δεν καταλαβαινω - ενιοτε ξυπναω για δευτερολεπτα (μετα ξανακοιμαμαι) γιατι νοιωθω οτι δεν αναπνεω , σαν να κανω "διαγωνισμο" ποσο μπορω να κατσω μεσα στο νερο με μια ανασα... ανοιγω λιγο τα ματια και παιρνω βαθειες αναπνοες σαν να ειχα να ανασαω κανα λεπτο . Υποθετω αυτο ειναι η απνοια .

 

Κατα τα αλλα 26 χρονων, προσπαθω να χασω κιλα (αργα αλλα σταθερα, ελπιζω τωρα στον στρατο να μην παρω ), u/s καρδιας  ΚΦ με μονο ευρημα την εκφυλιση στην βαλβιδα που εχουν λιγο πολυ ολοι (ή τεσπα πολλοι Ελληνες) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει app πάντως που καταγράφει τον ύπνο σου το ροχαλητό σου τις εντάσεις του σου παίζει τα δυνατά σημεία και γενικά έχει διάφορα στατιστικά και νομίζω και τρόπους "θεραπείας" πάτα healthy sleep ή κάτι τέτοιο και θα το βρείς πιστεύω. (δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομα και βαριέμαι να ψάξω σόρρυ :P θα το κάνω μόνο αν δεν το βρεις μόνος σου) 


Κάνεις απνοιες; τι λέει η σύντροφος; το ροχαλητό είναι σπαστικό αλλά Δεν είναι σοβαρό πρόβλημα υγείας. Οι απνοιες είναι.

Πόσο σοβαρό δηλαδή; γιατι κατά καιρούς (όχι συστηματικά) ειδικά αν δεν κοιμηθώ "ανθρώπινες ώρες" μερικές φορές "ξεχνάω" να πάρω ανάσα χωρίς να δυσκολεύομαι ή να με πονάει κάτι κτλ απλά ειναι σαν να ξεχνάω να πάρω μια ανάσα άπνοια δεν ειναι και αυτό; 

 

ποτέ δεν ξύπνησα με πονοκέφαλο και κοιμάμαι κανονικά πιστεύω. (το app που προτείνω πιο πάνω τυχαία το ξέρω ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεύθερος ειμαι :P

 

Το καταλαβαινω το ροχαλητο επειδη ενιοτε ξυπναω ο ιδιος απο το ροχαλητο μου (οχι απο τον ηχο αλλα απο την περιεργη αισθηση στο ρινοφαρυγγα ( ;; )  ) , διαχρονικα οταν παω καμια εκδρομη με φιλους που με κανουν παραπονα και αποκορυφωμα το οτι τωρα στον στρατο ξανα υπηρχαν οσκαρικες βραδιες ροχαλητου .

Εννοειται στα μεγαλα γκάζια , το πρωι πονάει μεσα μεσα η μυτη απο την παλλόμενη κινηση .

 

Οσον αοφρα τις απνοιες τωρα που το λες τρομαζω διοτι τον τελευταιο χρονο κυριως και τελειως σποραδικα εως σπανια - εκτως και αν συμβαινει και πιο συχνα και απλα δεν το θυμαμαι/δεν καταλαβαινω - ενιοτε ξυπναω για δευτερολεπτα (μετα ξανακοιμαμαι) γιατι νοιωθω οτι δεν αναπνεω , σαν να κανω "διαγωνισμο" ποσο μπορω να κατσω μεσα στο νερο με μια ανασα... ανοιγω λιγο τα ματια και παιρνω βαθειες αναπνοες σαν να ειχα να ανασαω κανα λεπτο . Υποθετω αυτο ειναι η απνοια .

 

Κατα τα αλλα 26 χρονων, προσπαθω να χασω κιλα (αργα αλλα σταθερα, ελπιζω τωρα στον στρατο να μην παρω ), u/s καρδιας  ΚΦ με μονο ευρημα την εκφυλιση στην βαλβιδα που εχουν λιγο πολυ ολοι (ή τεσπα πολλοι Ελληνες) .

Ετσι οπως το περιγραφεις δεν ειναι απιθανο να κανεις απνοιες. Φυσικα δεν ειναι απαραιτητο ολες οι απνοιες να σε ξυπνουν. Πολλοι ασθενεις με υπνοαπνοικο συνδρομο ξυπνουν με αισθηση πανικου ή πνιγμου. Το βαρος σιγουρα δε βοηθα, ειναι παραγοντας κινδυνου.

 

Η εξεταση που βαζει διαγνωση ειναι η μελετη υπνου. Καταλαβαινω οτι δε θελεις ισως να μπλεκεις με γιατρους και ιστοριες, αλλα κατα τη γνωμη μου πρεπει να ξερεις. Πριν δυο χρονια περιπου εβαλα ενα συγγενη μου να κανει μελετη (33 ετων, παχυσαρκος) και εκανε 40 επεισοδια απνοιων την ωρα. Ως βαρυ συνδρομο οριζεται >30 επεισοδια την ωρα.

 

Αυτο ειναι το τηλεφωνο της γραμματειας του εργαστηριου υπνου της Α' πανεπιστημιακης πνευμονολογικης κλινικης του νοσοκομειου Σωτηρια, σε περιπτωση που θες να το ψαξεις.  2107763685

 

υπάρχει app πάντως που καταγράφει τον ύπνο σου το ροχαλητό σου τις εντάσεις του σου παίζει τα δυνατά σημεία και γενικά έχει διάφορα στατιστικά και νομίζω και τρόπους "θεραπείας" πάτα healthy sleep ή κάτι τέτοιο και θα το βρείς πιστεύω. (δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομα και βαριέμαι να ψάξω σόρρυ :P θα το κάνω μόνο αν δεν το βρεις μόνος σου) 

Πόσο σοβαρό δηλαδή; γιατι κατά καιρούς (όχι συστηματικά) ειδικά αν δεν κοιμηθώ "ανθρώπινες ώρες" μερικές φορές "ξεχνάω" να πάρω ανάσα χωρίς να δυσκολεύομαι ή να με πονάει κάτι κτλ απλά ειναι σαν να ξεχνάω να πάρω μια ανάσα άπνοια δεν ειναι και αυτό; 

 

ποτέ δεν ξύπνησα με πονοκέφαλο και κοιμάμαι κανονικά πιστεύω. (το app που προτείνω πιο πάνω τυχαία το ξέρω ) 

 

Εξαρταται απο τη βαρυτητα του συνδρομου, τον αριθμο των απνοιων δηλαδη. Ενα βαρυ συνδρομο σημαινει οτι κατα τη διαρκεια της νυχτας κοιμασαι με αρκετα χαμηλο οξυγονο στο αιμα. Αυτο αυξανει τις πνευμονικες αντιστασεις με αποτελεσμα να ζοριζεται η δεξια καρδια. Αν το αφησεις χρονια χωρις θεραπεια, εξελισσεται σε δεξια καρδιακη ανεπαρκεια. Συν το γεγονος οτι το υπνοαπνοικο συνδρομο σχετιζεται και με αρτηριακη υπερταση, η οποια δυσκολα ρυθμιζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εδω δε γραφει για windows xp. Υπαρχει πιθανοτητα να παιζει ομως εκ παραδρομης?

 

http://www.e-shop.gr/polymixanima-hp-officejet-3830-all-in-one-f5r95b-wifi-p-PER.403125

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εδω δε γραφει για windows xp. Υπαρχει πιθανοτητα να παιζει ομως εκ παραδρομης?

 

http://www.e-shop.gr/polymixanima-hp-officejet-3830-all-in-one-f5r95b-wifi-p-PER.403125

Δες στη σελίδα του κατασκευαστή αν υπάρχουν drivers για xp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! 
Υπάρχει κάποιο ηχομονωτικό υλικό για τοίχο πέρα από αυτό που μοιάζει με αυγοθήκη; 

Έχω ένα μικρό αποθηκάκι στο σπίτι που συνορεύει με το διάδρομο της πολυκατοικίας και την εξώπορτά μου. Σκοπεύω να το κάνω δωμάτιο ραπτικής που θα κάνει έναν άλφα θόρυβο κάθε φορά που θα ράβω. 
Σκοπεύω να βάλω κάτω μοκέτα να κρατάει κραδασμούς . Αλλά στους τοίχους θέλω να βάλω κάτι λόγω του ότι συνορεύει με το διάδρομο της πολυκατοικίας και σίγουρα θα ακούγεται θόρυβος. 
Είναι πολύ μικρός ο χώρος για να βάλω αυτό που μοιάζει σαν αυγοθήκη γιατί θα μικρύνει κι άλλο ο χώρος. 
Ψάχνω κάτι σαν ταπετσαρία/βερνίκι/δεν-ξέρω-τι-ψάχνω :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...