Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις έβαλα κλιματιστικο 9αρι inverter, A++, 774 kwh/έτος. Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο καίει την ώρα περίπου; Το ξέρω ότι δεν υπάρχει στάνταρ κατανάλωση κλπ. Μπακαλίστικα το θέλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις έβαλα κλιματιστικο 9αρι inverter, A++, 774 kwh/έτος. Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο καίει την ώρα περίπου; Το ξέρω ότι δεν υπάρχει στάνταρ κατανάλωση κλπ. Μπακαλίστικα το θέλω

 

0,7-0.9 kwh/ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορώ να διαγράφω από τα SMS που μου έρχονται και δεν γράφουν τηλέφωνο αλλά πχ στον αποστολέα γράφουν "κωτσοβολος" (που btw δεν έχω δώσει ποτέ μου τηλ στον κωτσοβολο) ;

Στέλνω απάντηση stop αλλά δεν αποστέλλεται.

 

Αν έχει ξανά συζητηθεί στο φόρουμ, δώστε λινκ πλιζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ κιλοβατώρα ανά έτος υπάρχει? :D

Θα στο εξηγησω απλα:

έχεις μια συσκευη, εστω σιδερο με ισχυ 1000w ή 1kw. Τη δουλευεις μια ωρα αρα καταναλωνεις ενεργεια ιση με 1kwh. Σε βαθος ετους μπορεις να πεις οτι αν τη δουλευεις 50μερες το χρονο εχεις καταναλωση ισχυ με 50kwh.

Και ναι x kwh/ έτος υφίσταται.

Η μοναδα μετρησης της ενεργειας αυτη ειναι.

 

@Law

Στον προαστιακο μεχρι Κορωπι/Πειραια/Μαγουλα(?) ισχυει η καρτα απεριοριστων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στο εξηγησω απλα:

έχεις μια συσκευη, εστω σιδερο με ισχυ 1000w ή 1kw

Τη δουλευεις μια ωρα αρα καταναλωνεις ενεργεια ιση με 1kwh

Σε βαθος ετους μπορεις να πεις οτι αν τη δουλευεις 50μερες ώρεςτο χρονο εχεις καταναλωση ισχυ με 50kwh.

Fixed.

 

Δεν χρειαζόταν να τα εξηγήσεις απλά, τα ξέρω πολύ καλά όλα αυτά, το kW είναι μία μονάδα που εκφράζει ισχύ ενώ η kWh είναι μια μονάδα που εκφράζει ενέργεια.

 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τι ακριβώς σου έκατσε στραβά στο "0,7-0.9 kwh/ώρα" που έγραψα εγώ, αλλά δεν σου κάθεται στραβά στο "774 kWh/έτος" που αναφέρει ο συγκεκριμένος κατασκευαστής ή το "τόσες kWh/έτος" που αναφέρουν σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές.

 

ΥΓ

 

Και για να ακριβολογούμε, kWh(μόνο το W κεφαλαίο) γράφεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τι ακριβώς σου έκατσε στραβά στο "0,7-0.9 kwh/ώρα" που έγραψα εγώ, αλλά δεν σου κάθεται στραβά στο "774 kWh/έτος" που αναφέρει ο συγκεκριμένος κατασκευαστής ή το "τόσες kWh/έτος" που αναφέρουν σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές.

 

Γιατί το ώρες ανά έτος βγάζει νόημα ως λόγος, και αναλογικά και το κιλοβατώρες/έτος.

Αντιθέτως το ώρες ανά ώρες, δεν υποδηλώνει κάποιο ποσοστό επί κάποιου συνόλου (όπως το μήνες/έτος, μέρες/μήνα, ώρες/έτος κτλ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το ώρες ανά έτος βγάζει νόημα ως λόγος, και αναλογικά και το κιλοβατώρες/έτος.

Αντιθέτως το ώρες ανά ώρες, δεν υποδηλώνει κάποιο ποσοστό επί κάποιου συνόλου (όπως το μήνες/έτος, μέρες/μήνα, ώρες/έτος κτλ).

0,7-0.9 kwh/ώρα(κιλοβατώρες ανά ώρα) έγραψα, όπου kwh είναι μονάδα μέτρησης ενέργειας και ώρα είναι μονάδα μέτρησης χρόνου. Το "ώρες ανά ώρες" που κατάλαβες εσύ, δεν ξέρω πως προκύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν έχει νόημα η συζήτηση. Αν ξέρεις την ισχύ ότι είναι 2kW τότε ξέρεις πόσο καταναλώνει την ώρα.

Αν και τυπικά δεν είναι λάθος να πεις έχω κατανάλωση 40kWh/h είναι ηλίθιο και δε χρησιμοποιείται.

Είναι σαν να σου πω τρέχω με 5m/s ανα s. Ε,πες με τι επιτάχυνση τρέχεις να τελειώνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0,7-0.9 kwh/ώρα(κιλοβατώρες ανά ώρα) έγραψα, όπου kwh είναι μονάδα μέτρησης ενέργειας και ώρα είναι μονάδα μέτρησης χρόνου. Το "ώρες ανά ώρες" που κατάλαβες εσύ, δεν ξέρω πως προκύπτει.

 

5 kWh/h = πέντε κιλοβάτ την ώρα, την ώρα. Δεν είναι θέμα ερμηνείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 kWh/h = πέντε κιλοβάτ την ώρα, την ώρα. Δεν είναι θέμα ερμηνείας.

 

Τέσπα, έτσι μου ήρθε στο μυαλό εκείνη την ώρα, έτσι το έγραψα. Σκέφτηκα πως ο φίλος που ρώτησα θα το καταλάβαινε καλύτερα έτσι σε σχέση με το να έγραφα 0,7-0,9 κιλοβάτ την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμια ιδεα πως μπορει να ξεσκονιστει μια σίτα?

 

Εκτος απο το να ριξει νερο με το λαστιχο.

 

 

 

 

 

Βεβαια, αλλοι τρωνε μουχλιασμενο τυρι (ονοματι ροκφορ) :)

 

εγω μία τη καθαρίζω με βρεγμένο βετες με σαπούνι, στην αρχή με μαλακη βούρτσα να φύγουν τα πολλά πολλά

Πως μπορώ να διαγράφω από τα SMS που μου έρχονται και δεν γράφουν τηλέφωνο αλλά πχ στον αποστολέα γράφουν "κωτσοβολος" (που btw δεν έχω δώσει ποτέ μου τηλ στον κωτσοβολο) ;

Στέλνω απάντηση stop αλλά δεν αποστέλλεται.

 

Αν έχει ξανά συζητηθεί στο φόρουμ, δώστε λινκ πλιζ

πω πω κι εμένα με τρελαίνει αυτό. πάρε την κεντρικά κοτσώβολο τμήμα μαρκετινγκ και ζλητα να αφαιρεθείς από τη λίστα ή στείλε μέιλ στα κεντρικά με τίτλο παράπονο αφαίρεση απο λίστα μαζικής αποστολής μηνυμάτων, απο κάτω το τηλέφωνό σου. στειλε μην απο δω: https://www.kotsovolos.gr/site/contact.jsp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...