Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ένας συνάδελφός θέλει να μου κάνει μεταβίβαση μία επιταγή του ώστε να την πληρωθω εγώ.

 

Ποιος είναι ο νόμιμος τρόπος ώστε να μην γίνει καμία στραβη; Υπογραφή από πίσω με ονοματεπώνυμο και υπογραφή από εμένα που θα την παραλλαβω;

 

Όποιος γνωρίζει τον ασφαλή τρόπο ας μου πει.θα ρωταγα τράπεζα αλλά πριν λίγο έκλεισαν δυστυχώς.

Ναι αλλά τι αφορά η επιταγή ;

Αν είναι π.χ. 10000€ και την κάνεις κατάθεση στο λογαριασμό σου από το πουθενά, μπορεί να κινδυνεύεις να σε κάποιο έλεγχο από το πόθεν έσχες.

Πλέον δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα με τις τράπεζες.

Και με το περουσιολόγιο θα γίνουν ακόμη πιο δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46937  (46936,9)

 

 

Γιατι 6 και οχι 7?

 

Ο δείκτης χ1 είναι σχεδόν/ακριβώς στο 7 αλλά ο αμέσως μικρότερος δείκτης για τα δεκαδικά στο 9 (9/10).

 

 Αρα πιο πιθανό να είναι 6.9 και να δείχνει 7 παρά να είναι 7.9 και να δείχνει 7.

 

Το ίδιο και το χ1000. Είναι στο 7 (πχ από 6.9 εώς 7.1) αλλά ο αμέσως μικρότερος δείκτης είναι στο 9. Αρα κρατάς το 6.9 και στην προκειμένη περίπτωση από το χ1000 κρατάς το 6.

 

Ετσι καταλαβαίνω και εγώ τουλάχιστον.

 

Είναι σαν να έχεις ένα ρολόι με δείκτες και να δείχνει 6.50. Ο δείκτης για την ώρα δείχνει 7 αλλά με το δεδομένο ότι έχεις το και 50 στο λεπτοδείκτη, δεν έχει πάει ακόμα επίσημα 7. Δε θα το γράψεις 7.50.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά τι αφορά η επιταγή ;

Αν είναι π.χ. 10000€ και την κάνεις κατάθεση στο λογαριασμό σου από το πουθενά, μπορεί να κινδυνεύεις να σε κάποιο έλεγχο από το πόθεν έσχες.

Πλέον δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα με τις τράπεζες.

Και με το περουσιολόγιο θα γίνουν ακόμη πιο δύσκολα.

3300€ είναι το ποσό και αφορά εργασίες επισκευης που έκανε σε μία εταιρία. (Ελ.επαγγελματιας είναι σαν και εμένα)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα έπαιρνα το ρίσκο.

Το κράτος έτσι κι αλλιώς μας θεωρεί κλέφτες, θα έχει ένα ακόμη λόγο να σου πει ότι αυτό δεν ήταν εξυπηρέτηση προς το φίλο σου, αλλά αμοιβή για μαύρη εργασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πρόβλημα να σου δώσει την επιταγή δεν υπάρχει: απλή οπισθογράφηση (εφόσον δεν είναι δίγραμμη) και την εισπράττει ο κομιστής.

 

Το να σου δώσει 3300 χωρίς να υπάρχει παραστατικό, ναι, είναι πρόβλημα, αλλά δεν έχει να κάνει με την "ασφαλή" είπραξη της επιταγής.

 

Η μόνη περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα είναι να βρεθεί η επιταγή ακάλυπτη, γιατί τότε η διαδρομή είναι η αντίστροφη των οπισθογραφήσεων: εσύ πας στο φίλο σου, ο φίλος σε αυτόν που την έκοψε (ή του την οπισθογράφησε πριν του τη δώσει) κ.ο.κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρει κανείς αν γίνεται να διορθώσω το τελικό ν στο word σύμφωνα με τους κανόνες της γραμματικής κ.π.τ.ξ μπλα μπλα μπλα

εχω 791 την και 230 τον βαριεμαι να τα φτιαξω ενα ενα. ξεκαθαρα.

μη κάτσω να φτιαξω κανα script τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μήπως γνωρίζετε για την ανακύκλωση ρούχων στα h&m; Έχω κάποια ρούχα που είναι σχετικά φθαρμένα, και δεν μπορώ να τα δώσω να τα φορέσουν άλλοι, και διάβασα ότι μπορείς να τα πας σε κατάστημα των h&m. Το 'χει κάνει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, μήπως γνωρίζετε για την ανακύκλωση ρούχων στα h&m; Έχω κάποια ρούχα που είναι σχετικά φθαρμένα, και δεν μπορώ να τα δώσω να τα φορέσουν άλλοι, και διάβασα ότι μπορείς να τα πας σε κατάστημα των h&m. Το 'χει κάνει κανείς;

 

Τα βάζεις σε μια σακούλα (σούπερ μάρκετ πχ) πας σε ένα οποιοδήποτε H&M. Έχει έναν ειδικό κάδο κοντά στα ταμεία και τη ρίχνεις μέσα.

Για κάθε σακούλα παίρνεις ένα κουπόνι 15% έκπτωση σε οποιοδήποτε είδος H&M.

Τη σακούλα δεν την κοιτάει ποτέ κανείς. Μπορεί να έχει από δύο φανέλες μέχρι να είναι έτοιμη να σκιστεί από ρούχα.

 

Την τελευταία φορά που πήγα με τη γυναίκα μου με 4 σακούλες, μία ξινή ταμίας μας είπε πως υπήρχε όριο 2 σακούλες/ημέρα ανα πελάτη (δε μου έχει ξανατύχει ποτέ). Φυσικά έφαγε άκυρο, άσε που μιλάμε για ηλίθιο κανόνα (αν υπάρχει).

 

Τα κουπόνια λήγουν (μετά από 6 μήνες νομίζω) και γράφουν πως δε συνδυάζονται με άλλες προσφορές αλλά δε νομίζω να το εφαρμόζουν.

 

EDIT: ορθογραφικό

Επεξ/σία από saxos55
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πας μέχρι 2 ρούχα τη φορά σε ξεχωριστή σακουλα το καθενα. Για κάθε ρούχο παίρνεις εκπτωτικο -15% που μπορεις να χρησιμοποιησεις σε ενα ειδος χωρις εκπτωση.

 

Edit: με πρόλαβες για ένα δευτερόλεπτο άτιμε goldmember. 'Οντως 2 σακούλες είναι το όριο, όχι δύο ρούχα, αλλά εγώ πάντα βάζω ένα ανά σακούλα για να παίρνω περισσότερα εκπτωτικά. Δίνω και άλλες δύο που τις πάει ο άντρας για να γλιτώνουμε κάπως το όριο. Αν δεν θέλω τα εκπτωτικά, τα μοιράζω σε άλλους πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...