Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος ειναι ο νομος στην ελλαδα σχετικα με τα μαχαιρια? Υπαρχει κατι αντιστοιχο σαν αυτο της αγγλιας που παει αναλογα τα εκατοστα του μαχαιριου?

 

Για να επιτρέπεται να το κουβαλάς μαζί σου στο δρόμο εννοείς; :fear:...

 

...και για τι μαχαίρι μιλάς; Για κουζινομάχαιρο, ή για ...survival knife, σαν τού John Rambo;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οτιδήποτε, γενικά θέλω να ξέρω

 

Δεν υπάρχει «γενική» απάντηση, ρε αρχηγέ! Γενικές πληροφορίες, ίσως μπορείς να πάρεις από εδώ.

 

Δε γνωρίζω το νόμο συγκεκριμένα, αλλά αν δε γίνεις ο ίδιος σαφής σχετικά με το τι σ' ενδιαφέρει ακριβώς, σε τι να απαντήσει, ακόμα και κάποιος ειδικός;

 

Ένα κουζινομάχαιρο, όσο μεγάλου μήκους λάμα κι αν έχει, δεν πρόκειται να σου πει κανείς τίποτα όσο το έχεις στην κουζίνα τού σπιτιού σου, ή τού εστιατορίου στο οποίο πιθανώς εργάζεσαι, καθώς δε θεωρείται όπλο, αλλά εργαλείο δουλειάς.

 

Ένα στιλέτο όμως, ακόμα και για να το έχεις στο σπίτι σου, χρειάζεσαι άδεια κατοχής, αφού πρόκειται αμιγώς για όπλο (δεν είναι καν κοφτερό, για να πεις ότι το χρησιμοποιείς σα μαχαίρι, αλλά μόνο μυτερό για την ...προφανή χρήση!)

 

Ακόμα και το κουζινομάχαιρο όμως, αν το περάσεις στη ζώνη σου και βγεις τσάρκα στην πόλη, αν σε πάρει χαμπάρι η αστυνομία, λογικά θα έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΔΕΗ σήμερα μέχρι τι ώρα είναι ανοιχτή? Χρειάζεται να κάνω αλλαγή ονόματος στο σπίτι που ενοικίασα, πρέπει να πάω αναγκαστικά σε κεντρική υπηρεσία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε sms στο κινητό από "Google" και λέει "Ο δικός σας κωδικός επαλήθευσης Google είναι ######"

 

Τι σκατά είναι αυτό; Έχει σχέση με το gmail; Δεν βλέπω να μου έχει έρθει κάτι σχετικό ενώ δεν έχω δώσει τον αριθμό μου πουθενά στο ίντερνετ όποτε έχει ζητηθεί από τα μαιλ κλπ

 

Υπάρχει περίπτωση κάποιος να πίστευε ότι είναι υποχρεωτικό και να έβαλε έναν αριθμό στην τύχη για να παρακάμει το βήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κατι σαν βίδα στο ψυγείο που μοιάζει με αυτές που είναι για σταυροκατσάβιδο, αλλά η τρυπούλα είναι καπως σαν αστέρι με 6 πλευρές. πως λεγεται το κατσαβίδι που τις ξεβιδώνει;

πχ αυτό που έχει μια τετράγωνη τρύπα άλεν δεν λέγεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγεται torx.

 

Στην πιάτσα το λένε και "αστέρι", "αστερίσκο", "αστεράκι" και τέτοια περιγραφικά. Προσοχή στο μέγεθος που θα πάρεις όμως γιατί υπάρχουν πολλά.

 

 

Το άλλεν είναι το εξάγωνο.

 

 

Το τετράγωνο δεν ξέρω αν λέγεται κάπως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ. είναι βίδα/βίδες που πρέπει να βγάλω για να αφαιρέσω τη λάμπα από το ψυγείο γιατί κάηκε :(
να δω πως θα το ζητήσω. να κουβαλήσω το ψυγείο στο μαγαζί;  :-(

 

εν τω μεταξύ στο manual λέει ένα κάρο βλακείες εκτός του τι βίδες είναι  :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ. είναι βίδα/βίδες που πρέπει να βγάλω για να αφαιρέσω τη λάμπα από το ψυγείο γιατί κάηκε :(

να δω πως θα το ζητήσω. να κουβαλήσω το ψυγείο στο μαγαζί; :-(

 

εν τω μεταξύ στο manual λέει ένα κάρο βλακείες εκτός του τι βίδες είναι :mad:

Ανμπορεις βγαλε μια φωτο να δειξεις...

 

Αλλα ρωτα κανεναν γειτονα μπορει να εχει και να στο δωσει να κανεις την δουλεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...