Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ταχυδρομική Διεύθυνση:  
ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 
Ελευθερίου Βενιζέλου 21 
ΑΘΗΝΑ 102 50 

Τηλέφωνο: (210) 320 1111 

Telefax: (210) 323 2239 , (210) 323 2816 

Telex : 215752BNGR GR 

Telegrams : BANGRECE 

Reuters Monitor : BOG/GOLD2, BOG/GOLD3, BOGFIXING

Swift code : BNGRGRAA. 


Ωράριο Συναλλαγών (είσοδος από Σταδίου 14): 
Δευτέρα - Πέμπτη: 08.00-14.30
Παρασκευή: 08.00-14.00

 

Το δίνεις αρκεί να είναι άνω του 50% της συνολικής επιφάνειας.

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=71639

 

Υποχρεωμένες οι τράπεζες να αλλάζουν φθαρμένα χαρτονομίσματα του ευρώ

Aυστηρές προδιαγραφές για την κατάσταση των χαρτονομισμάτων που βρίσκονται σε κυκλοφορία προτίθεται να επιβάλει η Eυρωπαϊκή Kεντρική Tράπεζα. Tο προσεχές διάστημα το κεντρικό πιστωτικό ίδρυμα της ευρωζώνης αναμένεται να εκδώσει εγκύκλιο, σύμφωνα με την οποία τα χαρτονομίσματα του ευρώ θα πρέπει να αποσύρονται από την κυκλοφορία ακόμα και αν είναι απλώς τσαλακωμένα. Mε τον τρόπο αυτό η διοίκηση της EKT ευελπιστεί να αντιμετωπίσει μικροπροβλήματα που παρατηρήθηκαν κατά τον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας του κοινού νομίσματος. 

Eπί του παρόντος, οι ελληνικές εμπορικές τράπεζες υποχρεούνται να αντιμετωπίζουν τα φθαρμένα χαρτονομίσματα με βάση την εγκύκλιο 409 που τους κοινοποίησε η Tράπεζας της Eλλάδος λίγες ημέρες μετά την κυκλοφορία του ευρώ (9/1/2002). Σύμφωνα με αυτή, όλες οι τράπεζες υποχρεούνται να ανταλλάσσουν οποιοδήποτε γνήσιο χαρτονόμισμα ευρώ, ανεξαρτήτως αν είναι τσαλακωμένο, λερωμένο ή ακόμα και μερικώς κατεστραμμένο. 

Xαρακτηριστικό είναι ότι όσο κυκλοφορούσαν οι δραχμές, αν κάποιος προσκόμιζε σε τράπεζα ένα χαρτονόμισμα των 1.000 δρχ. από το οποίο είχε σκιστεί και έλειπε κάποιο κομμάτι, η τράπεζα είχε δικαίωμα να του το ανταλλάξει με το ποσοστό της αξίας που αντιστοιχούσε στο εν λόγω κομμάτι (δηλ. αν έλειπε το ένα τέταρτο μπορούσε να ανταλλάξει το 1.000 δρχ. με 750 δρχ.). Στην περίπτωση του ευρώ, αντίθετα, οι τράπεζες είναι υποχρεωμένες να ανταλλάξουν κάθε χαρτονόμισμα με την πλήρη ονομαστική του αξία, ακόμα και αν λείπει μεγάλο μέρος του (που πάντως δεν υπερβαίνει το 50%). 

Στην ελληνική αγορά έχουν παρατηρηθεί αρκετά κρούσματα φθαρμένων χαρτονομισμάτων (κυρίως των 50 ευρώ) τα οποία εμφανίζονται στα ειδικά μηχανήματα ως πλαστά, καθώς και περιπτώσεις κατά τις οποίες εμπορικές τράπεζες αρνούνται να ανταλλάξουν φθαρμένα χαρτονομίσματα, αν και αναγνωρίζουν ότι δεν είναι πλαστά. 

Σύμφωνα με τα αρμόδια στελέχη της Tράπεζας της Eλλάδος, οι εμπορικές τράπεζες δεν έχουν δικαίωμα να μη δεχτούν κάποιο από τα χαρτονομίσματα συναλλαγής, υποστηρίζοντας ότι είναι φθαρμένο. 

H μόνη σχετικά «θολή» περίπτωση αφορά την ανταλλαγή αποκλειστικά φθαρμένων νομισμάτων. Aν δηλαδή κάποιος απευθυνθεί σε μία τράπεζα αποκλειστικά για να ανταλλάξει ένα φθαρμένο χαρτονόμισμα, τότε στα πλαίσια του ελεύθερου ανταγωνισμού η τράπεζα θα μπορούσε να αρνηθεί τη συναλλαγή και να τον παραπέμψει στην εμπορική τράπεζα με την οποία συνεργάζεται. Oμως ακόμα και αυτή η πρακτική τυπικά είναι επιλήψιμη και στην TτE εξετάζουν το ενδεχόμενο έκδοσης οδηγίας. 
Xάρης Σαββίδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεμβρανη μωρε :)

 

Thanks παίδες

 

επίσης , ξέρετε αν αφου φτιάξω αυτό που θέλω

 

α) το αφήνω να στεγνώσει έτσι μόνο του ; Το αφήνω στον ήλιο ; Το κάνω κάτι άλλο ;

β) Αν θελω να το βάψω , υπάρχουν ειδικές μπογιές για πηλούς ; Ή και με τέμπερες είμαι ΟΚ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεμβρανη μωρε :)

 

Thanks παίδες

 

επίσης , ξέρετε αν αφου φτιάξω αυτό που θέλω

 

α) το αφήνω να στεγνώσει έτσι μόνο του ; Το αφήνω στον ήλιο ; Το κάνω κάτι άλλο ;

β) Αν θελω να το βάψω , υπάρχουν ειδικές μπογιές για πηλούς ; Ή και με τέμπερες είμαι ΟΚ ;

Το αφήνεις να στεγνώσει αργά. ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ για να μη σου κάνει ρωγμές. Που σημαίνει ότι όταν βλέπεις πως αρχίζει να στεγνώνει βάζεις τα δάχτυλά σου σε νερό και "ενώνεις" τις ρωγμές που θα γίνουν. 

λίγο. ίσα ίσα να μην έχει ρωγμές. Όχι να το βουτήξεις σε νερό. :P 

Για το βάψιμο νομίζω πως πρέπει πριν στεγνώσει. Εγώ είχα χρησιμοποιήσει χρώμα σε σκόνη. Αλλά δεν ξέρω τι είχα πάρει. Έχουν περάσει χρόνια. 

 

Αν είναι αυτός ο πηλός που πήζει μόνο με φούρνο, δεν ξέρω να σε βοηθήσω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα δωρεάν Android app για μέτρηση απόστασης, ταχύτητας κλπ;

Το θέλω για να μετράω κυρίως την απόσταση όταν είμαι με το ποδήλατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα δωρεάν Android app για μέτρηση απόστασης, ταχύτητας κλπ;

Το θέλω για να μετράω κυρίως την απόσταση όταν είμαι με το ποδήλατο

 

My Tracks

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.maps.mytracks&hl=el

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...