Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω έναν καλό ορισμό του όρου ''ευρύτερη Αθήνα''.

 

Τι εννοά ο ποιητής φιλενάδες?

 

Δε θέλω διοικητικά όρια κ τυπικούρες μιας κ άλλα λέει επίσημα το Ελλαδιστάν κ άλλα η Eurostat .Θέλω κάτι που νομίζετε είναι το least controversial αλλά ταυτόχρονα να πιάνει καλά τις αντιλήψεις του μέσου Αθηναίου. Το άτυπο σύστημα με τους τηλεφωνικούς κωδικούς με ψιλοψήνει βασικά. Όπου 210 κ ''Αθήνα'' κ το κλείνουμε συνοπτικά.

 

Πχ. πιάνει την Ελευσίνα,Διόνυσο,Αγ.Στέφανο,Βάρη ο όρος ''ευρύτερη Αθήνα'' ? Οι μισοί θα πουν ναι , οι άλλοι μισοί όχι.Περιορίζεται πλέον μόνο μέσα στο Λεκανοπέδιο? κ τι γίνεται με τα Μεσόγεια κ Θριάσιο?

 

Τα φώτα σας κ καναν χάρτη περικαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλω έναν καλό ορισμό του όρου ''ευρύτερη Αθήνα''.

 

 

 

Ευρήτερη Αθήνα είναι όλα αυτά τα μέρη που αν ένας ξένος ρώτήσει κάποιον από εκεί "Where do you leave in Greece" δε θα μεπι στο κόπο να του πει "Thrakomakedones" αλλά απλά θα πει "Athens".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατρι ασχετο.Πριν χρονια μου ηρθε ενα χαρτι στρατου.Με καλεσαν αεροπορια[χωρις βυσμα ,τωρα δεν ξερω πως εγινε αυτο].Πηρα αναβολη για σπουδες.Οταν τελειωσω θα παω αεροπορια οπως εγραφε το χαρτι ή υπαρχει περιπτωση να ξαναδουν την υποθεση μου?[χωρις βυσμα το ξαναλεω.]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To oτι σε καλεσαν αεροπορια χωρις βυσμα δεν ειναι παραλογο.Παιρνουν μερικους επιτηδες κ τους κανουν σκοπανθρωπους κ ολα τα βυσματα ειναι εξω με αδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατρι ασχετο.Πριν χρονια μου ηρθε ενα χαρτι στρατου.Με καλεσαν αεροπορια[χωρις βυσμα ,τωρα δεν ξερω πως εγινε αυτο].Πηρα αναβολη για σπουδες.Οταν τελειωσω θα παω αεροπορια οπως εγραφε το χαρτι ή υπαρχει περιπτωση να ξαναδουν την υποθεση μου?[χωρις βυσμα το ξαναλεω.]

Πιθανον να αλλαξει και να πας πεζικο...Μια φορα γινονται τα καλα...Ακομα και το κεντρο που θα παρουσιαστεις τις πιο πολλες φορες ειναι διαφορετικο, απο αυτο που σου ειχε πρωτοερθει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευρήτερη Αθήνα είναι όλα αυτά τα μέρη που αν ένας ξένος ρώτήσει κάποιον από εκεί "Where do you leave in Greece" δε θα μεπι στο κόπο να του πει "Thrakomakedones" αλλά απλά θα πει "Athens".

Θρακομακεδόνες τους λες Αθηνα ούτως ή άλλως. Στο ευρύτερη Αθήνα μπαίνουν και περιοχές όπως Ιπποκράτειος Πολιτεία,  για να μη σου πω και Νέα Μάκρη, Πικέρμη, Ραφήνα, Καπανρδρίτι κτλ κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουλευω απο 20 μαιου,συμφωνα με το χαρτι μισθοδοσιας αυριο συμπληρωνω 50 ενσημα,μπορω να βγαλω βιβλιαριο υγειας? τι διαδικασιες πρεπει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουλευω απο 20 μαιου,συμφωνα με το χαρτι μισθοδοσιας αυριο συμπληρωνω 50 ενσημα,μπορω να βγαλω βιβλιαριο υγειας? τι διαδικασιες πρεπει να κανω?

Για έκδοση βιβλιαρίου ασθενείας νομίζω χρειάζονται 60  ημέρες ασφάλισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Kλασικο κουδουνι διαμερισματος.

Υπαρχει τροπος να το απενεργοποιω κατα βουληση και αν ειναι δυνατον να γινεται απο το εσωτερικο του σπιτιου (απο το κουτακι δλδ που υπαρχει μεσα και ακουγεται ο ηχος)?

Προσπαθησα να δω αν εχει κανενα διακοπτακι αλλα ειναι απλα ενα παραλληλογραμμο κουτι διχως κατι που να παραπεμπει εκει (και δε βρηκα καν τροπο να καταλαβω αν εχει κανενος ειδους καπακι γιατι φαινεται γερα καρφωμενο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα έχει 2 καλώδια μέσα στο κουτάκι κι ένα από αυτά θα έχει ρεύμα. Διάλεξε αυτό που δεν έχει ρεύμα και βαλτου έναν διακόπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...