Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί στις 21 Μαρτίου έχει κρύο με 10 βαθμούς και στις 21 Σεπτεμβρίου ζέστη με 30 βαθμούς, ενώ η ένταση του ήλιου είναι ακριβώς η ίδια;

 

Έχει να κάνει με την απόσταση της Γη από τον Ήλιο.Δεν είναι σταθερή όλο τον χρόνο, εξαιτίας της ελλειπτικής τροχιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί στις 21 Μαρτίου έχει κρύο με 10 βαθμούς και στις 21 Σεπτεμβρίου ζέστη με 30 βαθμούς, ενώ η ένταση του ήλιου είναι ακριβώς η ίδια;

 

εχει να κανει κυριως με τι κλιση χτυπανε οι ακτινες του ηλιου την γη.

 

high_low_beams3.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου τηλεφωνει καποιος και δεν του απανταω (πια...)

αν με παρει μεσω (προωθηση κλησης) του π. χ. 11880 ποιος αριθμός εμφανίζεται στην οθόνη μου;

(λογικά το 5ψηφιο)

εχει το νομικο δικαίωμα να με καλεσει μεσω τριτης υπηρεσιας; με το απορρήτο της συνομιλίας τι γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει να κανει κυριως με τι κλιση χτυπανε οι ακτινες του ηλιου την γη.

 

high_low_beams3.jpg

 

 

Αυτό είναι για καλοκαίρι-χειμώνα. Για άνοιξη-φθινόπωρο όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι ο άξονας περιστροφής της Γης δεν είναι κάθετος στο επίπεδο περιστροφής της γύρω από τον Ήλιο.

Σα να λέμε γυρνάει γύρω από τον εαυτό της λοξά σε σχέση με το πώς γυρίζει γύρω από τον Ήλιο.

 

Αυτό για κάποιον που ζει στο βόρειο ημισφαίριο, παναπεί ότι το καλοκαίρι είμαστε όσο πιο κοντά γίνεται στον Ήλιο, το χειμώνα όσο πιο μακριά και το φθινόπωρο και την άνοιξη στο ντεμί. Αυτό έχει και την προαναφερθείσα επίδραση στις ακτίνες του ήλιου. Ο λόγος που το φθινόπωρο είναι πιο κρύο από την άνοιξη (συνήθως) είναι ζήτημα θερμοχωρητικότητας: τον Μάρτιο πρέπει να ζεστάνεις ένα σώμα κρύο από τον χειμώνα και τον Σεπτέμβριο θέλει το χρόνο του για να κρυώσει από το καλοκαίρι.

 

Νομίζω υπεραπλούστευσα, αλλά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση

 

ετσι και στειλεις κατι με αντικαταβολη [ΕΛΤΑ], μετα απο ποσο καιρο πληρωνεσαι;

 

 

thanks

Έχω καιρό να στείλω κάτι, αλλά την τελευταία φορά που έστειλα κάτι με ΕΛΤΑ Courier, έλαβα τα χρήματα την αμέσως επόμενη μέρα από την ημέρα που παρέλαβε ο παραλήπτης το δέμα και πλήρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1 ημέρα το έχω ξανακούσει από άλλους αλλά κι αυτό ψιλοσπάνια.

Προσωπική εμπειρία -όχι Elta κούριερ, κλασσικο Ελτα αντικ/λή- πάντα κάπου στις 4d (έως 7d, αν έπαιζε ενδιάμεσα και ΣΚ) μετά την παραλαβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση

 

ετσι και στειλεις κατι με αντικαταβολη [ΕΛΤΑ], μετα απο ποσο καιρο πληρωνεσαι;

 

 

thanks

Υπολόγισε 2-4 μέρες να πάει το αντικείμενο και να πληρώσει ο παραλήπτης και άλλες τόσες για να γυρίσει σε σένα η ειδοποίηση. Χοντρικά μια βδομάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...