Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει οδηγήσει κανείς με ξένο δίπλωμα Γερμανία; Ξέρετε αν χρειάζεται μετάφραση ή είναι ΟΚ από τη στιγμή που έχει εκδοθεί σε χώρα της ΕΕ; Σύμφωνα με το λινκ δε χρειάζεται τίποτα, αλλά επειδή το δίπλωμα είναι στα ελληνικά, έχω κάποιες αμφιβολίες: https://www.tuv-nord.com/en/general-information/foreign-drivers-licenses-8742.htm 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβάζω μια ταινία που είναι 1080π και την γράφω σε ένα dvd. Χάνω σε ποιότητα ή είναι ίδια; Θέλω να πω, κατά την κωδικοποίηση που κάνει το πρόγραμμα εγγραφής μήπως υποβαθμίζεται ξερωγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβάζω μια ταινία που είναι 1080π και την γράφω σε ένα dvd. Χάνω σε ποιότητα ή είναι ίδια; Θέλω να πω, κατά την κωδικοποίηση που κάνει το πρόγραμμα εγγραφής μήπως υποβαθμίζεται ξερωγώ;

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να γράψεις μια ταινία σε dvd, πως την γράφεις ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει οδηγήσει κανείς με ξένο δίπλωμα Γερμανία; Ξέρετε αν χρειάζεται μετάφραση ή είναι ΟΚ από τη στιγμή που έχει εκδοθεί σε χώρα της ΕΕ; Σύμφωνα με το λινκ δε χρειάζεται τίποτα, αλλά επειδή το δίπλωμα είναι στα ελληνικά, έχω κάποιες αμφιβολίες: https://www.tuv-nord.com/en/general-information/foreign-drivers-licenses-8742.htm

Δε χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω, οδηγούσα μια δεκαετία με ελληνικό δίπλωσα στη Γερμανία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το convertX

Σε αυτή την περίπτωση χάνεις πάρα πολύ σε ποιότητα, το mpeg2 που παίζει στα "κλασσικά" dvd είναι πολύ παλιό πρότυπο και αρκετά υποδεέστερο από το σύγχρονο x264. Επιπλέον η ανάλυση πέφτει από 1920x1080 ή 1280x720 σε 720x576.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιο πρόγραμμα να γράφω δηλαδή ώστε να μην χάνω σε ποιότητα?

 

Τη γράφεις σε DVD με ποιο σκοπό; Να παίζει το δισκάκι που θα γράψεις σε απλό DVD-player που «διαβάζει» μόνο DVD video; Αν ναι, η απώλεια ποιότητας είναι αναπόφευκτη, λόγω περιορισμού τού mpeg2, όπως σού απάντησαν και πιο πριν.

 

Αν όμως έχεις κάποιο player (δεν έχω ιδέα αν υπάρχουν...) το οποίο διαβάζει και αναπαράγει την ταινία στην αρχική της μορφή (mp4, avi, mkv...) γραμμένη σε δισκάκι, δε χρειάζεσαι κάποιο ειδικό πρόγραμμα. Χρησιμοποιείς οποιοδήποτε, γράφοντας ένα απλό data disc. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιο πρόγραμμα να γράφω δηλαδή ώστε να μην χάνω σε ποιότητα?

Δεν έχει και πολύ σημασία το πρόγραμμα, από την στιγμή που κάνεις μετατροπή σε mpeg2 χάνεις σε ποιότητα. Αν μας πεις σε τι σύστημα θες να παίζεις τις ταινίες σου (ακριβές μοντέλο) μπορούμε να δούμε αν μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την γράφω σε dvd με σκοπό να την παίξω αλλού, που υπάρχει μόνο dvdplayer.

 

Οπότε μάλλον δεν γίνεται κάτι καλύτερο αυτήν την στιγμή.

 

Είπαμε όμως ότι μόνο από 1080π χάνω ποιότητα έτσι; Σε 720π παίζουν κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρία - τέσσερα έτη ένσημα στο ΙΚΑ ή στο τότε ΤΕΒΕ. Λίγα ένσημα.

Μπορεί να κοιτάξει να πάρειπρόωρη λόγω αναπηρίας έτσι είχε κάνει ένας συγγενής μου παλιότερα νομίζω ακόμα ισχύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την γράφω σε dvd με σκοπό να την παίξω αλλού, που υπάρχει μόνο dvdplayer.

 

Οπότε μάλλον δεν γίνεται κάτι καλύτερο αυτήν την στιγμή.

 

Είπαμε όμως ότι μόνο από 1080π χάνω ποιότητα έτσι; Σε 720π παίζουν κανονικά;

Οι αναλύσεις 1080p και 720p είναι Full High Definition και High Definition αντίστοιχα. Το "απλό" DVD που παίζει mpeg2 είναι Standard Definition και είναι υποδεέστερο σε αρκετά επίπεδα. Το dvdplayer τι μοντέλο είναι; κάποια σύγχρονα μοντέλα μπορεί να παίζουν και άλλα αρχεία εκτός από mpeg2. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...