Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω πηρα παρασκευη τηλεφωνο στην eurobank, μονο τα δικαιολογητικά μου πανε οτι χρειαζεται να χω μαζι μου, τιποτα αλλο.

 

Οτι με ρωτησανε αν εχω αλλους τιποτα.

 

Απλα τα χαρτια μου φαινονται πολλα και περιπλοκα

Για λογαριασμό; Γιατί πολλά και περίπλοκα; Ταυτότητα, εκκαθαριστικό, έναν λογαριασμό ΔΕΚΟ, την πρόσληψη, τι άλλο ζήτησαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ένας φίλος αναγκάστηκε να κλείσει όλους τους λογαριασμούς για να ανοίξει στην τράπεζα που ήθελε ο εργοδότης. Βέβαια ο εργοδότης ήταν τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε κάποιο site-forum στα αγγλικά για γενική συζήτηση περί άσχετων θεμάτων που όμως να μην είναι γεμάτο με 15χρόνα παιδάκια; Το reddit τέτοια φάση είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε κάποιο site-forum στα αγγλικά για γενική συζήτηση περί άσχετων θεμάτων που όμως να μην είναι γεμάτο με 15χρόνα παιδάκια; Το reddit τέτοια φάση είναι;

Δε ξέρω ακριβώς τι ψάχνεις... Το reddit δεν ειναι κακό, εξαρτάται σε ποιο υποφόρουμ θα μπεις προφανώς, αν και η εντύπχωσή μου είναι ότι ειναι βασικά αμερικανοί οι χρήστες. Αν δε σε ενοχλεί αυτό, υπάρχουν subredits με πολύ καλή πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει τόσο η πληροφορία όσο η επικοινωνία που θέλω να εξασκήσω

Επικοινωνία μπορείς να εξασκήσεις και στο /r/relationship_advice

αλλά και στο /r/todayilearned/

Επιλέγεις ανάλογα με το ποιος είσαι πάντα... Δεν ξέρω ποιος είσαι και σου δίνω δύο άκρα.

 

Δεν γωρίζω κατι ανάλογο του reddit εδώ που τα λέμε, αν ξέρει κάποιος κάτι άλλο ας ενημερώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για εναρξη ατομικης επιχειρησης χρειαζεται εγγραφη στον ΟΑΕΕ. 

Απο το site, ζητουν τα παρακατω

 

 

 

1. Αίτηση - Απογραφική δήλωση.

2. Φωτοαντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας 

3. Στοιχείο προσδιορισμού της έδρας και των τυχόν υποκαταστημάτων της επιχείρησης, που είναι: μισθωτήριο συμβόλαιο ή υπεύθυνη δήλωση Ν. 1599/1986 δωρεάν παραχώρησης χώρου θεωρημένα από την αρμόδια Δ.Ο.Υ. του εκμισθωτή ή τίτλος ιδιοκτησίας.

4. Στοιχεία χαρακτηρισμού του προσώπου ως παλαιού ή νέου ασφαλισμένου.

 

 

Φανταζομαι το 1 το βρισκεις εκει. Το 2 οκ, το 3 ζητα το μισθωτηριο θεωρημενο απο τη ΔΟΥ. Ομως το μισθωτηριο υποτιθεται το καταθετει ηλεκτρονικα ο ιδιοκτητης κι εγω κανω αποδοχη παλι ηλεκτρονικα, οποτε τι φαση? 

Επισης το 4 που αναφερεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εναρξη ατομικης επιχειρησης χρειαζεται εγγραφη στον ΟΑΕΕ. 

Απο το site, ζητουν τα παρακατω

 

 

 

1. Αίτηση - Απογραφική δήλωση.

2. Φωτοαντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας 

3. Στοιχείο προσδιορισμού της έδρας και των τυχόν υποκαταστημάτων της επιχείρησης, που είναι: μισθωτήριο συμβόλαιο ή υπεύθυνη δήλωση Ν. 1599/1986 δωρεάν παραχώρησης χώρου θεωρημένα από την αρμόδια Δ.Ο.Υ. του εκμισθωτή ή τίτλος ιδιοκτησίας.

4. Στοιχεία χαρακτηρισμού του προσώπου ως παλαιού ή νέου ασφαλισμένου.

 

 

Φανταζομαι το 1 το βρισκεις εκει. Το 2 οκ, το 3 ζητα το μισθωτηριο θεωρημενο απο τη ΔΟΥ. Ομως το μισθωτηριο υποτιθεται το καταθετει ηλεκτρονικα ο ιδιοκτητης κι εγω κανω αποδοχη παλι ηλεκτρονικα, οποτε τι φαση? 

Επισης το 4 που αναφερεται? 

Το 4ο λογικά είναι για το πότε ασφαλίστηκες πρώτη φορά. Νομίζω πριν το 1992 είναι παλιοί και μετά είναι νέοι. Για το 3 δεν ξέρω, η Υ/Δ που λέει δεν κάνει αντί για μισθωτήριο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

να συμπληρώσω κάνε κλικ στα σχόλια πάνω και όχι στον τίτλο του ποστ όταν πας στο reddit, αφού σε ενδιαφέρει να συμμετάσχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το 4ο λογικά είναι για το πότε ασφαλίστηκες πρώτη φορά. Νομίζω πριν το 1992 είναι παλιοί και μετά είναι νέοι. Για το 3 δεν ξέρω, η Υ/Δ που λέει δεν κάνει αντί για μισθωτήριο;

Η Υ/Δ θεωρω πως ειναι για τη δωρεαν παραχωρηση του χωρου κλπ που αναφερει. Για το 4 τι ακριβως πρεπει να προσκομισω δηλ? 

Θα ρωτησω και το λογιστη μου αυριο, αλλα ειπα να χω μια ιδεα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Υ/Δ θεωρω πως ειναι για τη δωρεαν παραχωρηση του χωρου κλπ που αναφερει. Για το 4 τι ακριβως πρεπει να προσκομισω δηλ? 

Θα ρωτησω και το λογιστη μου αυριο, αλλα ειπα να χω μια ιδεα. :)

Δεν θυμάμαι σόρυ, μπορεί και τίποτα όμως. Απλά να σε ρωτάνε αν είσαι νέος ή παλιός ασφαλισμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λογαριασμό; Γιατί πολλά και περίπλοκα; Ταυτότητα, εκκαθαριστικό, έναν λογαριασμό ΔΕΚΟ, την πρόσληψη, τι άλλο ζήτησαν;

Δεν τον θελω για μισθοδοσία.

 

Θελουν λογαριασμο δεκο, οπου αν δεν εχω, να κανει ο πατερας μου υπευθυνη δηλωση οτι με φιλοξενει, επιβεβαιωση απο τον παροχο κινητης τηλεφωνιας, οτι το κινητο μου ανηκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον θελω για μισθοδοσία.

 

Θελουν λογαριασμο δεκο, οπου αν δεν εχω, να κανει ο πατερας μου υπευθυνη δηλωση οτι με φιλοξενει, επιβεβαιωση απο τον παροχο κινητης τηλεφωνιας, οτι το κινητο μου ανηκει.

Αυτό δεν το έχω ξανακούσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ήδη 5 λογαριασμούς τότε ναι, μπορείς.

 

Πρεπει ο καθε ενας απο αυτους να εχει τη δικη του καρτα ΑΤΜ?

Οσοι εχετε "μικρες αποριες" τι εγινε το δεμα σας με τα ελτα η γιατι καθυστέρησε η σας φαινεται οτι σας το εκλεψαν και ειστε Θεσσαλονίκη δειτε και αυτο...

 

το δημοσιευμα λεει οτι πιαστηκε επ αυτοφωρω να αφαιρει 2 cd, τα οποια βρεθηκαν στο χωρο της εργασιας του... Ο_Ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...