Προς το περιεχόμενο

Ιδέες για project σε C


gon1332

Προτεινόμενες αναρτήσεις

GUI για automated component inclusion σε Arduino έτσι ώστε να γίνεται με γραφικό τρόπο η χρήση (σε επίπεδο κώδικα) διαφόρων shields για Arduino. 

 

Οπότε, ο όποιος hobby user δεν θα κάτσει να γράψει κώδικα για το κάθε component που θα αγοράσει αλλά θα προσδιορίσει μερικές μεταβλητές/σταθερές (π.χ. pins) και την λειτουργικότητα της όποια εφαρμογής μόνο. Η σύνδεση του HW θα γίνεται από την μηχανή / GUI. 

 

Κάτι σαν το NXT GUI της Lego. 

 

 

Είχα ξεκινήσει ήδη μία προσπάθεια και αρχική σχεδίαση του project αλλά έμεινε στο συρτάρι με τις "ωραίες ιδέες". 

Εάν ψήνεται κανείς, ευχαρίστως αρχίζουμε ομαδούλα και το κοιτάμε. 

Υ.Γ. Εάν ψηθεί κανείς, έχω έτοιμη και στημένη πλατφόρμα για project management με private git, forum, wiki, file sharing κτλ. 

Δεν έχω ιδέα από arduino. Μόνο στο youtube το έχω δει. Αλλά αν με παραμπέψετε και είναι κάτι που μπορώ να κάνω χωρίς να έχω arduino, τότε είμαι κι εγώ μέσα. (Αν με δεχτείτε σαν Junior dev). Θα μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν μέχρι τώρα έχουν ακουστεί μερικές πολύ ενδιαφέρουσες ιδέες (εγώ τουλάχιστον θα ήμουν διατεθειμένος να συμμετάσχω στις μισές), και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν άλλες τόσες, εξίσου καλές (παιδιά, μην ντρέπεστε!!!).

 

Όμως πιστεύω ότι θα συμφωνήσετε ότι το thread κοντεύει να καταντήσει ένα τεράστιο ευχολόγιο. Αν συνεχίσουμε να ψάχνουμε την μία-και-τέλεια ιδέα, δεν θα ξεκινήσει ποτέ τίποτα. Επιπλέον, επειδή ο καθένας μας έχει διαφορετικά ενδιαφέροντα και γούστα, αποκλείεται να δημιουργηθεί μία ομάδα "αρκετά μεγάλη" για να αφοσιωθεί σε ένα project.

 

Από την άλλη, καλό και άγιο το insomnia, και κάνει πολύ καλά τη δουλειά του, αλλά ως forum δεν προσφέρει εξειδικευμένη λειτουργικότητα για collaboration. Θέλουμε ένα σημείο συνάντησης όπου:

  • ο καθένας θα μπορεί να αναρτά/οργανώνει το project του και να λέει "παιδιά, έχω ξεκινήσει αυτό, όσοι πιστοί προσέλθετε", αντί να λέει "παιδιά, τι καλά που θα ήταν να μαζευόμασταν να κάναμε κάτι ωραίο"
  • ο καθένας θα μπορεί να συμμετέχει σε όσα projects επιθυμεί, έχοντάς τα όλα "μπροστά του" (στο ίδιο μέρος).

Νομίζω ότι από εκεί πρέπει να ξεκινήσουμε, και τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους (...ή σχεδόν).

 

My 2c.

Επεξ/σία από geomagas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάτι μήνες είχα πιάσει ένα maze generator που είχε ποσταριστεί στο forum και επειδή να κάνεις κάτι μόνος σου στα σκοτεινά δεν έχει και πολύ νόημα σήμερα, είχα κάνει αυτό:

 

https://github.com/orgs/InsomniaProjects/dashboard

 

Αν συμφωνείτε πως είναι ιδανικό μέρος για collaboration στην παρούσα κατάσταση, εκδηλωθείτε να εκλεγεί κάποιος για να τον κάνω owner. Ή, αν κάποιος πιστεύει πως στη βράση κολλάει το σίδερο, ας μου πει να τον βάλω σε team να δείξει το δρόμο χωρίς να χρειάζεται να περιμένει να φτάσει το παρόν thread στο τέλος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ψήθηκα ήδη, αν και δεν έχω εμπειρία με arduino, έχω δουλέψει κάπως καθαρό atmel (χωρίς arduino bootloader)

 

Κάτι μου λέει πως ο καλύτερος τροπος να μάθεις πράγματα ειναι να ξεκινήσεις ένα προτζεκτ και φτιάχνοντας το να μαθαινεις. Η μια λύση ειναι αυτή η άλλη ειναι να ξεκινήσεις ενα καλο βιβλιο και να λύνεις τις ασκησεις του μαζι με την θεωρια. Δεν ξερω τωρα τελευταια ισως ειμαι πιο κοντά στο 1ο παρά στο 2ο. 

 

Πάντως το Web αν και υποσχομενος τομέας δεν νομιζω οτι μπορει να βγάλει κάποια καλή εφαρμογη αφου έχουμε γεμισει εφαρμογες απο το Web θυμαμαι παλια κάτι γνωστοι επιχειρησαν ένα σαιτ που θα σου εδειχνε ειδησεις οι οποιες θα ανανεωνοντουσαν ανα λεπτο ξερω γω αλλα τωρα βλεπω πως το domain του πηγε για πώληση. 

 

Για του μινι λειτουργικο δεν θα πρέπει να ξέρεις αρκετα πράγματα σε χαμηλο επιπεδο? και αρκετα πανω σε τεχνικές λειτουργικων συστημάτων διαχειρισης μνήμης κτλπ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μέχρι τώρα έχουν ακουστεί μερικές πολύ ενδιαφέρουσες ιδέες (εγώ τουλάχιστον θα ήμουν διατεθειμένος να συμμετάσχω στις μισές), και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν άλλες τόσες, εξίσου καλές (παιδιά, μην ντρέπεστε!!!).

 

Όμως πιστεύω ότι θα συμφωνήσετε ότι το thread κοντεύει να καταντήσει ένα τεράστιο ευχολόγιο. Αν συνεχίσουμε να ψάχνουμε την μία-και-τέλεια ιδέα, δεν θα ξεκινήσει ποτέ τίποτα. Επιπλέον, επειδή ο καθένας μας έχει διαφορετικά ενδιαφέροντα και γούστα, αποκλείεται να δημιουργηθεί μία ομάδα "αρκετά μεγάλη" για να αφοσιωθεί σε ένα project.

 

Από την άλλη, καλό και άγιο το insomnia, και κάνει πολύ καλά τη δουλειά του, αλλά ως forum δεν προσφέρει εξειδικευμένη λειτουργικότητα για collaboration. Θέλουμε ένα σημείο συνάντησης όπου:

  • ο καθένας θα μπορεί να αναρτά/οργανώνει το project του και να λέει "παιδιά, έχω ξεκινήσει αυτό, όσοι πιστοί προσέλθετε", αντί να λέει "παιδιά, τι καλά που θα ήταν να μαζευόμασταν να κάναμε κάτι ωραίο"
  • ο καθένας θα μπορεί να συμμετέχει σε όσα projects επιθυμεί, έχοντάς τα όλα "μπροστά του" (στο ίδιο μέρος).

Νομίζω ότι από εκεί πρέπει να ξεκινήσουμε, και τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους (...ή σχεδόν).

 

My 2c.

Πολύ καλή και απλή η ιδέα. Προτείνω να ανεβάσουμε ο καθένας είτε αυτό που θέλει να ξεκινήσει (και αν δεν δεν πειράζει) αλλά επίσης να ανεβάσει ο καθένας και ιδέες που έχει ξεκινήσει παλιότερα και είτε δεν υπάρχει ακόμα κάτι ολοκληρωμένο, είτε υπάρχει κάτι αλλά χρειάζεται βελτιώσεις αλλαγές. Θα μπορούσε ο καθένας να συγκεντρώσει και το υλικό ή αφού ενδιαφερθεί κάποιος. Επίσης θα μπορούσαμε να κρατάμε τη "Λιστα" με τα open projects (ή available) ή σε ένα post ή Θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για του μινι λειτουργικο δεν θα πρέπει να ξέρεις αρκετα πράγματα σε χαμηλο επιπεδο? και αρκετα πανω σε τεχνικές λειτουργικων συστημάτων διαχειρισης μνήμης κτλπ?

 

Δεν θα χρειαστείς τίποτα παραπάνω από αυτά που διδάσκονται στις σχολές Πληροφορικής για τους τομείς που αναφέρεσαι.

Αρκεί βέβαια να έχεις και τα specs της αντίστοιχης αρχιτεκτονικής "αγκαλιά" (μη σου πω στο μαξιλάρι σου!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή και απλή η ιδέα. Προτείνω να ανεβάσουμε ο καθένας είτε αυτό που θέλει να ξεκινήσει (και αν δεν δεν πειράζει) αλλά επίσης να ανεβάσει ο καθένας και ιδέες που έχει ξεκινήσει παλιότερα και είτε δεν υπάρχει ακόμα κάτι ολοκληρωμένο, είτε υπάρχει κάτι αλλά χρειάζεται βελτιώσεις αλλαγές. Θα μπορούσε ο καθένας να συγκεντρώσει και το υλικό ή αφού ενδιαφερθεί κάποιος. Επίσης θα μπορούσαμε να κρατάμε τη "Λιστα" με τα open projects (ή available) ή σε ένα post ή Θέμα.

Εγώ πάντως έχω τουλάχιστον 2 τέτοια, αφημένα στη μέση (έχω κι άλλα, π.χ. το con_color), αλλά αυτά τα 2 θεωρώ πως έχουν περισσότερο ψωμί (κι ενδιαφέρον):

1. Libs

2. genstack

 

Το θέμα είναι πως ούτε αυτήν την περίοδο μπορώ να ασχοληθώ (τουλάχιστον όχι βραχυπρόθεσμα). Φυσικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να διαθέσω ότι info χρειάζεστε αν θελήσετε να τα συνεχίσετε, και κάποια (άγνωστη προς το παρόν) στιγμή, θα έρθω κι εγώ. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως ούτε αυτήν την περίοδο μπορώ να ασχοληθώ (τουλάχιστον όχι βραχυπρόθεσμα). Φυσικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να διαθέσω ότι info χρειάζεστε αν θελήσετε να τα συνεχίσετε, και κάποια (άγνωστη προς το παρόν) στιγμή, θα έρθω κι εγώ. :P

 

Μα νομίζω αυτό ακριβώς θα πρέπει να είναι το concept: Καμία deadline, καμία δέσμευση, κανένα άγχος. Έτσι, για να κάνουμε για μία φορά κάτι πιο "ανθρώπινο" από τις "πρωινές μας δουλειές"!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μα νομίζω αυτό ακριβώς θα πρέπει να είναι το concept: Καμία deadline, καμία δέσμευση, κανένα άγχος. Έτσι, για να κάνουμε για μία φορά κάτι πιο "ανθρώπινο" από τις "πρωινές μας δουλειές"!

ακριβώς αυτή ήταν και η ιδέα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, τώρα θυμήθηκα ότι κάποτε είχα πάρει το domain promitheas.info και δεν το χρησιμοποίησα ποτέ. Το ξέρω ότι σαν domain δεν λέει και πολλά, αλλά αν το θεωρείτε αξιοπρεπή "προσωρινή λύση" μπορώ να στήσω "κάτι" για να αρχίσουμε.

 

Σε συνδυασμό με πχ το git που λέει ο defacer, και με ότι άλλο σκεφτεί κανείς να συνεισφέρει, νομίζω ότι θα έχουμε κάτι για να αρχίσουμε.

 

This is a stickup! Αδειάστε τις τσέπες σας στο τραπέζι! :D

 

3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστησα κάτι "ετοιματζίδικο" (WordPress). Είναι subsite του wp-hut.net, οπότε "μοιράζονται" κοινή βάση δεδομένων χρηστών. Αυτό σημαίνει ότι (1) το registration γίνεται μέσω του wp-hut, και (2) όποιος έχει account στο ένα, έχει και στο άλλο.

 

Έβαλα ένα απλό free theme (Pieces) το οποίο θα κάνω customize αργότερα, και ξεκίνησα forum με bbpress.

 

Προς το παρόν δουλεύω (όποτε έχω χρόνο) την οργάνωση των projects. Ωστόσο, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να φτιάξει account και να "παίξει" με ότι υπάρχει. Θέλω απόψεις, ΔΕΝ θέλω να το φτιάξω "όπως το φαντάζομαι εγώ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και μιλάμε για projects στη C να κανω μια ερώτηση :

 

 

Αν έχω μια μεταβλητή δεικτη που δειχνει σε μια περιοχη μνήμης οπου εκει αποθηκεύεται αυτο που πληκτρολογεί ο χρήστης και έχω ορισει τον δεικτη να ειναι τύπου volatile αν ο χρηστης δώσει το a και μετα ξανα τον a χαρακτήρα τοτε αυτος δεν θα γινει 2 φορες fetched απο την μνήμη. Moνο αν ο χρηστης δωσει διαφορετικο χαρακτήρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν κατάλαβα ποια είναι η ερώτηση -- περισσότερο σαν διαπίστωση μου μοιάζει.

 

Όταν λες "ο δείκτης τύπου volatile" εννοείς κάτι σαν:

char * volatile kbdinput;

Ή θλελεις τα περιεχόμενα να θεωρούνται volatile, πχ

volatile char * kbdinput;

Ρωτάω διότι, αν θυμάμαι καλά, το δεύτερο είναι το πιο συνηθισμένο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχεις το βιβλιο του King? κοιτα στην σελ.524 C programming a modern approach 2nd edition. Με μπερδεψε λιγο αλλα το ξεκαθαρισα. Οταν πχ αποθηκεύεις μια τιμή σε μια μεταβλητή η C ξέρει την τιμή που αποθήκευσε το προγραμμα δηλαδη μέχρι να το αλλαξει το ιδιο το προγραμμα. Αυτο ομως μπορει να ειναι λάθος αν και κάτι άλλο αλλαξει αυτη την τιμή σε εκεινη την θέση χωρις η C να το "ξερει" οποτε έχεις να το ορισεις σαν volatile ετσι ωστε να κοπουν τα οποια optimizations και η C να το ελέγχει καθε φορά που χρειάζεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...