Προς το περιεχόμενο

Ιδέες για project σε C


gon1332

Προτεινόμενες αναρτήσεις

imitheos δεν καταλαβαίνω γιατί μπαίνεις στον κόπο να το κάνεις αυτό. Αφού μπορείς να κάνεις copy την παλιά έκδοση σε rc.d.bak και να βάλεις μέσα ο,τι νομίζεις με σχόλια. Τζάμπα overhead.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

imitheos δεν καταλαβαίνω γιατί μπαίνεις στον κόπο να το κάνεις αυτό. Αφού μπορείς να κάνεις copy την παλιά έκδοση σε rc.d.bak και να βάλεις μέσα ο,τι νομίζεις με σχόλια. Τζάμπα overhead.

Παλαιότερα το έκανα έτσι (θέλοντας και μη). Πλέον έχω ένα σύντομο σχόλιο μιας γραμμής σρ συγκεκριμένες εκφράσεις μέσα στο αρχείο έτσι απλά να σου δίνει μια ιδέα και το μεγάλο κατεβατό το έχω στο commit message.

 

Βέβαια το παράδειγμα ήταν από ένα μικρό shell script οπότε δεν έχει και τόση σχέση με κώδικα που θα έχει περισσότερα σχόλια στη κάθε συνάρτηση και έκφραση. Έπρεπε να βάλω κάποιο πιο καλό παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

imitheos δεν καταλαβαίνω γιατί μπαίνεις στον κόπο να το κάνεις αυτό. Αφού μπορείς να κάνεις copy την παλιά έκδοση σε rc.d.bak και να βάλεις μέσα ο,τι νομίζεις με σχόλια. Τζάμπα overhead.

Ότι και να λες, όσο και να ειρωνεύεσαι, η στεγνή αλήθεια είναι πως υπάρχουν πολλές περισσότερες από την δική σου επιλογή "πασπαρτού", και δεν μπορείς να την επιβάλλεις όσο κι αν χτυπιέσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@imitheos irony, συμφωνώ 200% με αυτά που έγραψες παραπάνω.

 

@migf1 Έχεις κάποιο πρόβλημα με την επιβολή πραγμάτων έτσι; Δεν έκανα κανένα σχόλιο για τις επιλογές σου, αυτές είναι δικαίωμά σου και τα αποτελέσματά τους επίσης πρόβλημά σου. Δε μου καίγεται καρφί και πραγματικά ξεκόλλα γιατί όσο λιγότερο ασχολούμαι μαζί σου τόσο πιο χαρούμενος είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@migf1 Έχεις κάποιο πρόβλημα με την επιβολή πραγμάτων έτσι;

Μόνο όταν προσπαθούν να μου τα επιβάλλουν unauthorized τύποι.

 

Δεν έκανα κανένα σχόλιο για τις επιλογές σου, αυτές είναι δικαίωμά σου και τα αποτελέσματά τους επίσης πρόβλημά σου. Δε μου καίγεται καρφί και πραγματικά ξεκόλλα γιατί όσο λιγότερο ασχολούμαι μαζί σου τόσο πιο χαρούμενος είμαι.

Να μην ασχολείσαι λοιπόν. Όσο ασχολείσαι και κυρίως όσο ειρωνεύεσαι be prepared για ανάλογη αντιμετώπιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο όταν προσπαθούν να μου τα επιβάλλουν unauthorized τύποι.

Μα δεν προσπαθεί να στα επιβάλλει κανείς. Εννοείται ότι θα κάνεις αυτό που θέλεις εσύ για αυτό έγραψα και πριν ότι είναι όπως το βλέπει κανείς.

 

Σε ένα νήμα όμως που παρουσιάζονται ιδέες για κάποιο ωραίο project στο οποίο θα συμμετέχουν όσοι θέλουν από τα μέλη (και όχι μόνο) του insomnia δεν είναι λογικό και επόμενο να πρέπει να χρησιμοποιηθεί ένα (κατά προτίμηση D)VCS ?

 

Με άλλα λόγια δηλαδή, προτείνοντας το 2048 και ρωτώντας αν ψήνεται κάποιος να συμμετέχει, εσύ ο ίδιος επέβαλλες στον εαυτό σου τη χρήση VCS.

 

Edit:

 

Κάποιο centralized VCS όπως ήταν τα CVS και Subversion εισήγαγε όντως κάποιο overhead γιατί έπρεπε να στήσεις τον "server" και το κάθε commit αργούσε με συνέπεια να προάγονται έμμεσα μεγάλα και δυσνόητα commits.

 

Στα DVCS όμως (με πιο γνωστά τα git, mercurial, fossil) τα πάντα γίνονται τοπικά με τεράστια ταχύτητα οπότε ενδείκνυνται ακόμη και για το πιο μικρό project.

 

Εγώ για παράδειγμα μέχρι και τη λίστα με τα mods που χρησιμοποιώ στο παιχνίδι BG2 και τη σειρά εγκατάστασής τους την έχω σε git. Οτιδήποτε είναι text από το πιο σοβαρό μέχρι και το πιο γελοίο, το έχω σε κάποιο repo ώστε να μην χάνω τίποτα. Το ό,τι το κάνω εγώ δεν αποτελεί φυσικά επιχείρημα για να το κάνουν όλοι οι άλλοι απλά το αναφέρω για να δεις ότι το overhead είναι μηδαμινό.

 

 

 

commit 82

    Σειρά εγκατάστασης Mods
    
    Το mod Ascension πρέπει να εγκατασταθεί όσο πιο νωρίς γίνεται ακόμη
    και πριν τα fixpacks επειδή αντικαθιστά αρχεία.

 Mod Install Order.txt | 3 +++
 1 file changed, 3 insertions(+)

commit 70
    Εισαγωγή του Unfinished Business
    
    Το Unfinished Business επαναφέρει διάφορες quest που είχαν κοπεί
    από το παιχνίδι.

 Mod Install Order.txt | 5 +++++
 1 file changed, 5 insertions(+)

commit 95

    Αναβάθμιση του SPC σε v10
    
    Το Sorcerer's Place Collection αναβαθμίστηκε σε έκδοση 10. Οι αλλαγές
    έχουν σχέση με την Enchanced Edition οπότε για το απλό BG2 δεν υπάρχει
    διαφορά σε σχέση με την v9.

 Mod Install Order.txt | 2 +-
 1 file changed, 1 insertion(+), 1 deletion(-)

 

 

Πολύς κόσμος έχει (με τη χρήση φίλτρων) σε repo ακόμη και μη text αρχεία όπως πχ libreoffice αρχεία και ό,τι μπορείς να φανταστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είπα κι εγώ; Αν ενδιαφερθούν κι άλλοι, να μπει σε VCS. Αν όχι, δεν υπάρχει λόγος.

 

Ψήνεσαι τελικά εσύ;

 

 

ΥΓ. Προφανώς δεν εννοούσα εσένα όταν μίλησα για επιβολές, αλλά τον είρωνα defacer. Με σένα μια χαρά κουβέντα κάνουμε, ακόμα κι όταν διαφωνούμε (που συνήθως διαφωνούμε).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο όταν προσπαθούν να μου τα επιβάλλουν unauthorized τύποι. 

 

Και εδώ προσπαθεί να σου επιβάλλει ποιός ακριβώς και τι πράγμα; Γιατί εμένα μου φαίνεται ότι απλά βλέπεις οράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είπα κι εγώ; Αν ενδιαφερθούν κι άλλοι, να μπει σε VCS. Αν όχι, δεν υπάρχει λόγος.

Μήπως όμως αυτό είναι προαπαιτούμενο για πολύ κόσμο ? Αν δει ένα url με το github / bitbucket / gitorious / whatever repo και δει ωραία commits με κατανοητές αλλαγές θα του ανοίξει η διάθεση να συμμετέχει.

 

Εγώ για παράδειγμα με το που είδα ένα ξερό zip βαρέθηκα να ασχοληθώ και ούτε καν το κατέβασα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως όμως αυτό είναι προαπαιτούμενο για πολύ κόσμο ? Αν δει ένα url με το github / bitbucket / gitorious / whatever repo και δει ωραία commits με κατανοητές αλλαγές θα του ανοίξει η διάθεση να συμμετέχει.

 

Εγώ για παράδειγμα με το που είδα ένα ξερό zip βαρέθηκα να ασχοληθώ και ούτε καν το κατέβασα.

Αυτό είναι καλό point, μπορεί όντως να λειτουργήσει ως δέλεαρ.

 

Οπότε φίλε geomagas, ή όποιος άλλος θέλει, ανέβασέ το όπου θες (μάλλον github ως public repo που νομίζω είναι free χωρίς κανένα restriction... τσέκαρέ το πρώτα) και μετά βλέποντας και κάνοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον github ως public repo που νομίζω είναι free χωρίς κανένα restriction... τσέκαρέ το πρώτα

Δωρεάν είναι εννοείται. Πληρώνεις μόνο όταν θέλεις private repo που δεν νομίζω να χρειάζεται σε αυτή τη περίπτωση. Και στο bitbucket το public repo είναι δωρεάν και το private repo είναι δωρεάν αν έχει μόνο μέχρι 5 contributors.

 

Δεν θυμάμαι αν ήταν σε αυτό το νήμα αλλά ο defacer είχε προτείνει μια ομάδα Insomniacs ή κάτι τέτοιο οπότε μπορούν να μπουν όσοι έχουν github accounts σε αυτήν και να μπορούν να δημιουργήσουν ό,τι repo θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει plugin στο mercurial και για Github.

https://github.com/blog/439-hg-git-mercurial-plugin

το hg-git είναι για να μπορείς να μπορείς να κάνεις push σε git repositories χρησιμοποιώντας mercurial. Δεν έχει να κάνει ειδικά με το github.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το hg-git είναι για να μπορείς να μπορείς να κάνεις push σε git repositories χρησιμοποιώντας mercurial. Δεν έχει να κάνει ειδικά με το github.

Συμφωνώ. Αν διαβάσεις όμως το άρθρο που παρέθεσα, θα δεις ότι το συγκεκριμένο plugin το ανέπτυξαν από το Github ώστε όσοι χρησιμοποιούν mercurial να μπορούν να δουλεύουν και στο Github, μιας και είναι git server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...