Προς το περιεχόμενο

Το Windows Phone store διαθέτει περισσότερες από 255.000 εφαρμογές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφότου ξεπέρασε το όριο των 200.000 εφαρμογών τον περασμένο Δεκέμβριο, το Windows Phone store αυτή τη περίοδο "μετράει" 255.000 εφαρμογές και παιχνίδια.Περισσότερα apps από όσα ανακοίνωσε πρόσφατα η Amazon -περίπου 240.000 apps- αλλά πολύ λιγότερα από όσα διαθέτουν τα online καταστήματα Google Play και App Store των Google και Apple αντίστοιχα για Android και iOS συσκευές. Και τα δύο online mobile stores έχουν ξεπεράσει το όριο του ενός εκατομμυρίου εφαρμογών εδώ και καιρό.

 

Σύμφωνα με τη Microsoft, ο αριθμός των εφαρμογών αυξάνεται με ταχύτερους ρυθμούς συγκριτικά με τις άλλες δύο πλατφόρμες, κάτι που μοιάζει λογικό, αφού η βάση στη περίπτωση της Microsoft είναι μικρότερη.

 

Σύμφωνα με επίσημα στοιχεια, το Windows Phone store "βλέπει" 10 εκατομμύρια downloads την ημέρα, ενώ στη βάση του κάθε 24 ώρες έχουν προστεθεί περίπου 500 νέες εφαρμογές. Οι αριθμός επίσης των εγγεγραμμένων developers έχει φτάσει τους 510.000 (αν και αυτός ο αριθμός μας βάζει σε σκέψεις για το αν περιλαμβάνει και τους απλούς χρήστες που απλώς ήθελαν να κατεβάσουν τα Windows Phone 8.1).

 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι ο αριθμός αλλά η ποιότητα. Επίσης δεν γίνεται να μας τα κάνουν τσουρέκια κάθε φορά που φτάνουν τον χ αριθμό εφαρμογών.

 

Ναι ναι ξέρω το έκαναν και οι άλλοι. Δεν είναι καλύτεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκ των οποίων οι 254.000 είναι σκουπιδαριό κατά τη γνώμη μου... όπως και στο Android βέβαια που οι περισσότερες είναι αδιάφορες αλλά τουλάχιστον πιο καλογραμμένες...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wp8 εχω κανενα προβλημα στο interface. lag 0 αλλα ρε παιδι μου αυτο το viber αν εχω μηνυμα πρεπει να το ανοιγω ξανα απο την αρχη 2 ωρες μεχρι να sync το ιδιο προβλημα εχω και στο messenger ενω στο android στο πεταει εκει στο desktop το μηνυματακι απαντας και τελος. απλα πραγματα, Μακαρι να τα φτιαξουν και στα wp ετσι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είχα WP να μιλάω από δική μου πείρα,

πραγματικά θα τρόμαζα από αυτά που θα διάβαζα για το WP store!

 

Κλασική παραφιλολογία τύπου ίντερνετ.

 

υγ: έχω κατά καιρούς φορτώσει τόσο πολλές και ποιοτικές - πρακτικά και πραγματικά χρήσιμες για τις δικές μου ανάγκες - εφαρμογές, που η εγκατάσταση στη microsd ήταν κάτι που το χρειαζόταν το κινητό (εσωτερική μνήμη 8GB υπόψιν με εκατοντάδες εφαρμογές εγκατεστημένες πάνω).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είχα WP να μιλάω από δική μου πείρα,

πραγματικά θα τρόμαζα από αυτά που θα διάβαζα για το WP store!

 

Κλασική παραφιλολογία τύπου ίντερνετ.

Μα γι'αυτο γράφονται!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wp8 εχω κανενα προβλημα στο interface. lag 0 αλλα ρε παιδι μου αυτο το viber αν εχω μηνυμα πρεπει να το ανοιγω ξανα απο την αρχη 2 ωρες μεχρι να sync το ιδιο προβλημα εχω και στο messenger ενω στο android στο πεταει εκει στο desktop το μηνυματακι απαντας και τελος. απλα πραγματα, Μακαρι να τα φτιαξουν και στα wp ετσι

Στα 8.1 (Lumia 1020) δεν έχει τέτοιο πρόβλημα αφού μπορείς επιλεκτικά να αφήνεις όποια εφαρμογή θες εσύ να τρέχει παρασκήνιο ενώ μπορείς να κάνεις και override και να τρέχει και με χαμηλή στάθμη μπαταρίας έναντι του auto(buggy) background app manager που υπήρχε στα 7.x/8.0

Π.Χ. Έχω ένα wallpaper changer και δείχνει τον καιρό με τα 8άρια μου είχε βγάλει το λάδι κάθε 3 κ λίγο έλεγες πως  είται κολλησε είται είναι μάπα, τελικά έφταιγε ο background app manager o οποίος σε ανύποπτο χρόνο τραβούσε το kill switch, με τα 8.1 κανένα μα κανένα πρόβλημα είναι ρυθμισμένο για background app με override και για τη μπαταρία και δεν ξαναασχολήθηκα ποτέ (Ooooh Yeah!) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 8.1 (Lumia 1020) δεν έχει τέτοιο πρόβλημα αφού μπορείς επιλεκτικά να αφήνεις όποια εφαρμογή θες εσύ να τρέχει παρασκήνιο ενώ μπορείς να κάνεις και override και να τρέχει και με χαμηλή στάθμη μπαταρίας έναντι του auto(buggy) background app manager που υπήρχε στα 7.x/8.0

Π.Χ. Έχω ένα wallpaper changer και δείχνει τον καιρό με τα 8άρια μου είχε βγάλει το λάδι κάθε 3 κ λίγο έλεγες πως  είται κολλησε είται είναι μάπα, τελικά έφταιγε ο background app manager o οποίος σε ανύποπτο χρόνο τραβούσε το kill switch, με τα 8.1 κανένα μα κανένα πρόβλημα είναι ρυθμισμένο για background app με override και για τη μπαταρία και δεν ξαναασχολήθηκα ποτέ, άσε που με τον νέο manager κόβεις από εφαρμογές που δε σου πάει ο νους (ακόμα κ παιχνίδια) τις background δραστηριότητες τελείως οπότε κερδίζεις και σε μπαταρία (Ooooh Yeah!) 

Αυτό που λες είναι πολύ σωστό και δεν το γνωρίζει πολύς κόσμος.

 

Αν στα WP8 έφταιγε ο Background app manager που έκοβε εφαρμογές 

και πολλοί πίστευαν πως έφταιγαν οι εφαρμογές ότι και καλά ήταν κακογραμμένες

(κάτι που δεν το αποκλείω κιόλας...)

τότε μάλλον στα WP8.1 θα δουν ότι και εφαρμογές υπάρχουν, και αποδοτικά-ποιοτικά λειτουργούν.

 

υγ: το λογότυπο WP στο άρθρο είναι από προηγούμενη έκδοση των WP (για να 'χουμε να λέμε τώρα...)

 

 

Εγω 8 μηνες εχω WP εχει πολυ δρομο ακομα...255.000 ε και;; σημασια εχει η ποιοτητα οχι η ποσοτητα.εδω πριν κανα μηνα πηραμε file manager...

 

File manager είχαμε πάρα πολλούς εκ τρίτων devs,

πήραμε επίσημο file manager που επίσημο δεν έχουν άλλα λειτουργικά...

Δεν είναι ενδεικτικό για κάτι, αυτό όπως το λες, θέλω να καταλήξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μιλήσω έχοντας χρησιμοποιήσει τα δύο από τα τρία λειτουργικά που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή, android και windows phone 8. Τα android είναι ,καλώς ή κακώς το μεγαθήριο αυτή τη στιγμή στα λειτουργικά με κύρια πλεονεκτήματα του το play store και τη παραμετροποίηση που μπορεί να δεχθεί. 

Τα windows phone από την άλλη σου δίνουν μια πολύ πιο smooth εμπειρία σαν λειτουργικό με πολύ καλύτερη υποστήριξη σε αναβαθμίσεις κτλπ. και πολύ πιο γρήγορο σε σχέση με το android. Πάσχει βέβαια στο θέμα των εφαρμογών αλλά στις λίγες βασικές εφαρμογές, δηλαδή αυτες που όντως χρησιμοποιείς και όχι αυτές που εγκαθιστάς και μετά τις ξεχνάς, έχει γίνει πολύ καλή δουλειά.

Σαν σύνολο και αν εξαιρέσουμε το θέμα των εφαρμογών κανείς δε μπορεί να αμφισβητήσει το γεγονός οτι τα Windows Phone είναι πολύ πιο καλοδουλεμένα σαν λειτουργικό σε σχέση με το χαοτικό android και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα στα specs των κινητών που φοράνε τα δύο λειτουργικά. 

Το Samsung Galaxy Nexus που είχα με ελάχιστες εφαρμογές εκγατεστημένες (10-15) γονάτιζε κάθε φορά που έμενε με λιγότερο από 2 GB ελεύθερο χώρο διαθέσιμο(τον οποίο γέμιζα κυρίως με μουσική και βίντεο). Από την άλλη το Lumia 925 το έχω φτάσει αυτή τη στιγμή με 320MB ελεύθερα και τρέχει όπως τη πρώτη μέρα που το άνοιξα.

Αργά και σταθερά η Microsoft κινείται στη σωστή κατεύθυνση εμπλουτίζοντας το store σιγά σιγά και αναβαθμίζοντας το λειτουργικό σχεδόν σε εβδομαδιαία βάση (χωρίς να το διατυμπανίζει κάθε τρεις και λίγο όπως το android "α! βγάλαμε τη καινούργια έκδοση του android 4.4.2.1.1.0.10... κτλπ") 

Μετά από 5 μήνες που έχω το Lumia το μόνο που μου λείπει είναι μια free εφαρμογή που να παίζει mkv αρχεία, κενό που κάλυψα δαπανώντας 3 ευρώ για το Moliplayer. 

Σίγουρα υστερεί σε ένα δύο σημεία αλλά σε λίγο καιρό θα είναι ο κύριος αντίπαλος του android.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...