Προς το περιεχόμενο

Το Windows Phone store διαθέτει περισσότερες από 255.000 εφαρμογές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εισαι κατω από το 1,για ξαναψαχτο λιγο!

Απλα προσεξε λιγο τις ημερομηνίες.Εχουμε 2014 και όχι 2012!

 

Για ξαναψαξε το και εσυ λιγο... Για το 2013 συνολικα τα wp ηταν στο 3.2 παγκοσμιως με περίπου 30εκτ συσκευες και μετα η BB με  1.9% με 18εκατ. συσκευες. Πραγματικα χαοτικη διαφορα... Και τα wp δεν βλεπω να ανεβαινουν. Συγκριτικα τα Q1 2013 με Q1 2014 εχουν πτωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Για ξαναψαξε το και εσυ λιγο... Για το 2013 συνολικα τα wp ηταν στο 3.2 παγκοσμιως με περίπου 30εκτ συσκευες και μετα η BB με  1.9% με 18εκατ. συσκευες. Πραγματικα χαοτικη διαφορα... Και τα wp δεν βλεπω να ανεβαινουν. Συγκριτικα τα Q1 2013 με Q1 2014 εχουν πτωση.

Δες τις πωλησεις σου και πες μου σε πιοια κατασταση εισαι 6 μηνες μετα και σε ποια κατασταση είναι τα wp σε πωλήσεις?

Αν εισαι ή όχι κατω από το ενα?

 

post-192952-0-91078400-1403640094_thumb.png

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_operating_system

 

 

Edit:

Στο 2012 σημιωσα λαθος το q3,κοιτα από το q4!

 

Και αν προσεξεις στο Q1 και το 2012 τα wp ειχαν πτωση αλλα στα Q2&Q3,ξανα πηραν φορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τις πωλησεις σου και πες μου σε πιοια κατασταση εισαι 6 μηνες μετα και σε ποια κατασταση είναι τα wp σε πωλήσεις?

Αν εισαι ή όχι κατω από το ενα?

 

attachicon.gifbb.PNG

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_operating_system

 

 

Edit:

Στο 2012 σημιωσα λαθος το q3,κοιτα από το q4!

 

Και αν προσεξεις στο Q1 και το 2012 τα wp ειχαν πτωση αλλα στα Q2&Q3,ξανα πηραν φορα!

Άντε πάλι. Δεν θα ασχοληθώ, τα έχουμε πει αυτά. Market Share ΔΕΝ σημαίνει Sales.

 

Και καλή συνέχεια στα WP και στην αύξηση των εφαρμογών τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη βλακεία με το ποιος την έχει μεγαλύτερη η apple την ξεκίνησε ή το android? Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε οι χρησιμες είναι ελάχιστες. Όλα τ άλλα είναι να χαμε να λέγαμε. Αντί να κοντράρονται σε σοβαρα πράγματα πχ χρήση μνήμης, lagging κλπ κάθονται και μετράνε τις εφαρμογές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και αν προσεξεις στο Q1 και το 2012 τα wp ειχαν πτωση αλλα στα Q2&Q3,ξανα πηραν φορα!

Και ξαναεπεσαν στο Q1 2014 στο 2.7%. H πτωση ειχε αρχισει απο το Q4 2013(φαινεται απο τον ιδιο πινακα που εσυ εβαλες) που η nokia δηλωνε λιγοτερες πωλησεις Lumia σε σχεση με το Q3 2013.. Δηλαδη η μπιλια γυρναει για τα wp στο 3% οσο και να προσπαθουν και δεν εχουν ανοδικη πορεια. Η BB εχει μεγαλη κατρακύλα. Αλλα μιλαμε για ανασχεδιασμο επιχειρησης και νεο CEO πριν μερικους μηνες. Της δινω μια περιοδο ανακαμψης 1 χρονο. Εδω δωσαμε στον Elop τρια χρονια και το μονο που καταφερε ειναι να πουλησει την nokia...

Στην τελικη , οσο ειναι τριτος παικτης τα wp αλλο τοσο ειναι και οι αλλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Samsung Galaxy Nexus που είχα με ελάχιστες εφαρμογές εκγατεστημένες (10-15) γονάτιζε κάθε φορά που έμενε με λιγότερο από 2 GB ελεύθερο χώρο διαθέσιμο(τον οποίο γέμιζα κυρίως με μουσική και βίντεο). Από την άλλη το Lumia 925 το έχω φτάσει αυτή τη στιγμή με 320MB ελεύθερα και τρέχει όπως τη πρώτη μέρα που το άνοιξα.

 

αυτο που λες δεν στεκει καν.Για ποιο λογο να γονατισει με 2giga ελευθερα???! Να φανταστω οτι εννοεις 2mb αλλιως κατι πηγαινε πολυ πολυ λαθος στο κινητο σου και αυτο δεν ηταν το android σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μάλιστα αν σε αυτή τη ζωή πήγαινα με τη μάζα θα είχα android κινητό, θα άκουγα τσαλίκη, όταν θα με ρωτούσαν τι  μουσική ακούω θα απαντούσα και ελληνικά και ξένα, θα ψήφιζα πασοκ ή νδ ανάλογα το ρουσφέτι και πολλά άλλα. 

Δηλαδή επειδή η  madonna είναι πασίγνωστη εγώ που ακούω drudkh είμαι μακάκας

αυτο προφερεται κιολας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκ των οποίων οι 254.000 είναι σκουπιδαριό κατά τη γνώμη μου... όπως και στο Android βέβαια που οι περισσότερες είναι αδιάφορες αλλά τουλάχιστον πιο καλογραμμένες...

 Προφανώς δε σου αρέσουν τα WP, αλλά όσον αφορά τις εφαρμογές η Microsoft είναι ελάχιστα λιγότερο υστερική στον ποιοτικό έλεγχο σε σχέση με την Apple.

 Αυτό στο αναφέρω υπεύθυνα σαν developer για 4 πλατφόρμες, αν δεν είναι καλογραμμένες δε περνάνε τα τεστ, δεν εννοώ μόνο για κρασαρίσματα, πρέπει να ακολουθούν και κάποιους σχεδιαστικούς κανόνες στο content.

 Γενικά η μικρομαλακή δε τρελάθηκε να αυξήσει τον αρι8μό των εφαρμογών ώστε να καυχιέται για σαβούρα.

 Από την άλλη στο Google Play αν θέλω ανεβάζω και εφαρμογή με άσεμνο περιεχόμενο και υπάρχει σοβαρή περίπτωση να μη την κατεβάσουν αν δε παραπονεθούν χρήστες, επομένως καταλαβαίνει κανείς ότι ο ποιοτικός έλεγχος απλά δεν υφίσταται!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω χρησιμοποίηση τα 3 γνωστά λειτουργικά (αυτήν την στιγμή είμαι android) εννοείτε ότι από τα καλύτερα store από το iOS δεν υπάρχει, και μιλάω πάντα για εφαρμογές από τον θείο. μετά βάζω android και μετά WP μιας και πολλές μου έλειψαν από WP σε σύγκριση με android και σίγουρα αρκετές μου έλειψαν και μου λοιπόν σε σύγκριση με iOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μονη εφαρμογη που μου εχει ληψει απ τον Γεναρη που εχω το Lumia 1020, ειναι η εφαρμογη της Vodafone που ειχα στο android. Με 2 κλικ επελεγα το πακετο που ηθελα, ενω τωρα παιρνω τηλεφωνο στο 1252. Μικρο το κακο θα ελεγα, αλλα τραγικο εκ μερους των 3 εταιριων της χωρας μας να μην εχουν επισημες εφαρμογες στην πλατφορμα ενω πουλανε WP τηλεφωνα.

Κατα τα αλλα, δεν μου ερχεται στο μυαλο καποια αλλη ελλειψη. Καθε μερα, που περναει κατεβασω 1-2 καινουργια apps ενω τις τελευταιες βδομαδες υπαρχουν πολλες προσφορες ειτε για δωρεαν premium features εφαρμογων ειτε για δωρεαν games. Απολυτα ικανοποιημενος. Μακαρι να συνεχισει ετσι η πλατφορμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μονη εφαρμογη που μου εχει ληψει απ τον Γεναρη που εχω το Lumia 1020, ειναι η εφαρμογη της Vodafone που ειχα στο android. Με 2 κλικ επελεγα το πακετο που ηθελα, ενω τωρα παιρνω τηλεφωνο στο 1252. Μικρο το κακο θα ελεγα, αλλα τραγικο εκ μερους των 3 εταιριων της χωρας μας να μην εχουν επισημες εφαρμογες στην πλατφορμα ενω πουλανε WP τηλεφωνα.

 

Κατα τα αλλα, δεν μου ερχεται στο μυαλο καποια αλλη ελλειψη. Καθε μερα, που περναει κατεβασω 1-2 καινουργια apps ενω τις τελευταιες βδομαδες υπαρχουν πολλες προσφορες ειτε για δωρεαν premium features εφαρμογων ειτε για δωρεαν games. Απολυτα ικανοποιημενος. Μακαρι να συνεχισει ετσι η πλατφορμα.

Η ελληνική Vodafone έχει επίσημη εφαρμογή στο WP, λέγεται Vodafone discover.

 

Τα WP για την ιστορία στο τελευταίο τρίμηνο συνέχισαν την ανοδική πορεία προς το 4-5% μερίδιο αγοράς παγκοσμίως. Αλοίμονο αν τα συγκρίνουμε με ζόμπι λειτουργικά, τη στιγμή που διεθνώς αναφορές αναγνωρίζουν την εδραιωμένη θέση τους ως το τρίτο πια λειτουργικό. Για τους μέσους όρους % ανά τον κόσμο, ρίξτε και ένα μάτι στην αυλή μας στην Ευρώπη όπου τα WP ξεπερνούν το 10%...

 

Για το δε WP store μάλλον για τα apps έχουν άποψη όλοι οι υπόλοιποι εκτός από τους χρήστες WP , πώς γίνεται αυτό δεν ξέρω... Και ενημερωτικά για το φίλο παραπάνω, δωρεάν κάθε βδομάδα προσφορές σε επί πληρωμή apps βγάζουν όχι μόνο τώρα αλλά πολλούς πολλούς μήνες που ξέρω εγώ τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα, με οποιοδηποτε market/store, δεν ειναι το πληθος. Ειναι η ποιοτητα των εφαρμογων, που κακα τα ψεματα, σε wp δεν ειναι εφαμιλλη αυτων σε ios/android. Και επειδη και τα wp ειναι κλειστο λειτουργικο ειναι δυσκολο να γινουν καποια πραγματα.

 

Παραδειγματα

 

θα ηθελα να υπαρχει opera mini. Οχι καποια αθλια απομιμηση, η ιδια η opera mini που βγαινει απο την opera software asa. Αυτο δεν μπορει να γινει σε wp, τουλαχιστον οχι αμεσα, για ενα απλουστατο λογο. Τα wp δεν υποστηριζουν java. Η opera mini εινια γραμμενη σε java, οποτε... δεν.

Και ναι, εχω δοκιμασει σχεδον ολους τους web browsers που υπαρχουν στο store. Αν εδω και 9 μηνες δεν βρηκα ουτε εναν που να με καλυπτει, ειναι σχεδον σιγουρο πως δεν θα βρω καποιον και τους επομενους 9.

 

Θα ηθελα να υπαρχει μια εφαρμογη αντιστοιχη της greek wpa finder, που δεν υποστηριζει μονο thomson αλλα αρκετα περισσοτερα ρουτερ. Δεν μπορει να υπαρξει μια τετοια εφαρμογη. Γιατι? Επειδη τα wp δεν αποκαλυπτουν τις mac addresses των δικτυων που σκαναρου, αρα δεν μπορουν να τις περασουν σε καμια εφαρμογη για να τις χρησιμοποιησει, αρα δεν γινεται να φτιαχτει καποια αναλογη εφαρμογη.

 

Θα ηθελα εναν file manager. Οι περιορισμοι των wp δεν αφηνουν να φτιαχτει κατι τετοιο και απλα η καθε εφαρμογη εχει το χωρο της και τα αρχεια της για την παρτη της. Οποτε αν βαλω ενα .mp3 στο φακελο με τις εικονες, δεν υπαρχει τροπος να το διαγραψω αν δεν συνδεσω το κινητο με τον υπολογιστη.

Imho, ακομα δεν γινεται αυτο, και ας εχω 8.1. Η εφαρμογη files, παρολο που ειναι ο επισημος file manager απο την ιδια την ms, θεωρω πως κανει οτι κανουν και οι υπολοιπες εφαρμογες του ειδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jim_p
Νομίζω αυτά που λες είναι τραβηγμένα και στο λέω χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης.
Παράδειγμα, λες ότι κάθε εφαρμογή έχει το δικό της χώρο και ότι θες υπολογιστή να τον συνδέσεις στο κινητό για να διαγράψεις mp3 που έβαλες στο φάκελο εικόνες. Και ότι file manager δεν υπάρχει ή ότι η εφαρμογή 'Αρχεία' δεν κάνει τη δουλειά αυτή. Από περιέργεια μόλις πειραματίστηκα και έκανα από το κινητό χωρίς υπολογιστή, αυτό που είπες ότι δε γίνεται. Δεν ξέρω αν κάτι άλλο εννοείς αλλά μια φορά ο file manager υπάρχει, επίσημος είναι και κάνει δουλειά. Και φυσικά υπάρχουν και apps για file management αλλά δε με απασχολούν αυτά.
Για το ότι λες κάθε εφαρμογή έχει το δικό της χώρο , δεν ξέρω αν εννοείς το local storage των apps ή κάτι διαφορετικό, μια φορά πάντως είναι θέμα των εφαρμογών να ορίσουν τους φακέλους στους οποίους θα έχουν πρόσβαση κ εν πάση περιπτώσει η Microsoft ζητά εκ νέου από τους devs να αιτηθούν ποια API χρειάζεται να ανοίξουν. Γενικά δεν καταλαβαίνω το προκείμενο ποιο τίθεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα WP για την ιστορία στο τελευταίο τρίμηνο συνέχισαν την ανοδική πορεία προς το 4-5% μερίδιο αγοράς παγκοσμίως. Αλοίμονο αν τα συγκρίνουμε με ζόμπι λειτουργικά, τη στιγμή που διεθνώς αναφορές αναγνωρίζουν την εδραιωμένη θέση τους ως το τρίτο πια λειτουργικό. Για τους μέσους όρους % ανά τον κόσμο, ρίξτε και ένα μάτι στην αυλή μας στην Ευρώπη όπου τα WP ξεπερνούν το 10%...

 

Τα wp εχουν πτωτικη πορεια και ειναι για το Q1 2014 στο 2.7% σε σχεση με το 3.2%. Αυτο ειναι πτωση και οχι ανοδος. Ποτε δεν κοιταμε μεμονομενες αγορες. Γιατι τους αριθμους μπορουμε να τους παραθεσουμε οπως μας συμφερει. Πχ στην Κινα χανουν ποσοστο( την μεγαλυτερη αναπτυσωμενη αγορα smartphone ) και πχ μπορω να βαλω ποσοστα απο την Αγγλια που ειναι πισω και απο BB. Εχει νοημα; Το παγκοσμιο και μονο κοιταμε και εχει πτωση. Αρεσει δεν αρεσει οι αριθμοι ειναι εκει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...