Προς το περιεχόμενο

Μεταφορα χρηματων απο Ελλαδα σε Καναδα


Acholate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Μετακομισα πριν κανα δίμηνο στον Καναδα, και θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος την διαδικασία μεταφοράς χρημάτων απο Ελλάδα προς Καναδά.

Η τράπεζα που έχω λογαριασμό εδώ ειναι η CIBC και η μεταφορά θέλω να γίνει απο μετρητά, απο όποια τράπεζα της Ελλάδος είναι εφικτό κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, μπορείς. πάρε τους τηλέφωνο (την τράπεζα) και ζήτα τους πληροφορίες σχετικά με το πως μπορείς να μεταφέρεις λεφτά στον λογαριασμό σου με κατάθεση από χώρα της ΕΕ. 

 

θα χρειαστείς αριθμό λογαριασμού, branch number, ένα αλλον αριθμό. πάνε μερικοί μήνες που το χρειάστηκα τελευταία φορά. 3-5 μέρες κάνει η συναλλαγή.

 

Που ήρθες αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

St. John's, με τους Νιούφιδες και τον καθυστερημένο καιρό...

Το Branch Number νομίζω μπορω να το δώ στο website της τράπεζας, ο αριθμός λογαριασμου φανταζομαι είναι αυτος ο αριθμός του Chequing account;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμβασμα. Από όλες τις τράπεζες. Κοίταξε στα sites για τις ενδεικτικές χρεώσεις (κι από την τράπεζα αποστολής και από τη δική σου). Φυσικά θα χρειαστούν κάποιες εργάσιμες να μεταφερθούν τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

St. John's, με τους Νιούφιδες και τον καθυστερημένο καιρό...

Το Branch Number νομίζω μπορω να το δώ στο website της τράπεζας, ο αριθμός λογαριασμου φανταζομαι είναι αυτος ο αριθμός του Chequing account;

Τι πας να κάνεις εκεί; αν ασχολήσαι με πετρέλαια έλα εδώ (Αλμπέρτα) πληρώνουν καλύτερα.ΠΟΛΥ καλύτερα, αν και το St John έχει προοπτικές λόγο των θαλάσσιων εξορύξεων. Αλλά είναι πολύ όμορφο μέρος ρε εκεί μαζι με τις ακτές από Nova Scotia. 

 

Για τις πληροφορίες, ρώτα στο ταμείο της τράπεζας σου η πάρε τους ένα τηλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Μετακομισα πριν κανα δίμηνο στον Καναδα, και θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος την διαδικασία μεταφοράς χρημάτων απο Ελλάδα προς Καναδά.

Η τράπεζα που έχω λογαριασμό εδώ ειναι η CIBC και η μεταφορά θέλω να γίνει απο μετρητά, απο όποια τράπεζα της Ελλάδος είναι εφικτό κάτι τέτοιο.

Το θέμα είναι να στέλνεις από τον Καναδά προς Ελλάδα! :P  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@headbanger

Εδω είχα τον νονό μου. Αν και Καναδός απο γεννησιμιού, δεν είχα ξαναρθει, στα τυφλα τελείως ηρθα.

Κατι άσχετο, μιλησα με κατι τυπους στο redflagdeals για κατι parts για computer, παρηγγειλα 3-4 κομμάτια να αρχισω να στηνω ένα πισί σιγα σιγά, αλλα ποια είναι η γνωμη σου για το φορουμ εκεινο?

 

@zio10

Κατσε να μην μείνω στον δρόμο πρώτα και βλέπουμε :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε, έτσι και έτσι τα τεχνολογικά φόρουμ είναι διεθνή ;)  αυτό σε ότι αφορά τις συζητήσεις για μοντέλα  επιδόσεις συγκρίσεις κτλπ. 

 

όσο από μαγαζιά εγώ εμπιστεύομαι το memory express . είχα πολύ καλές εμπειρίες στις συναλλαγές μου(PC tower) . Πάντα αυτοπροσώπως. Α, το 1ο λαπτοπ τερας το είχα πάρει από futureshop όμως.  Το θέμα είναι να μείνεις και να δουλεύεις, δεν θα σε ενοχλούν τόσο οι τιμές σε σχέση με όσο ήσουν Ελλάδα :)

 

Η μαγκιά στην Αλμπέρτα είναι ότι έχει μονο ενα φόρο στα προιόντα και αυτό είναι 5%, όχι 10+15 όπως σε άλλα provinces. να είναι καλά το πετρέλαιο. 

 

Με τι ασχολείσαι αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13.9% οι φοροι εδώ νομίζω για κομπιουτερίστικα πράγματα.

Στην Ελλαδα εφτιαχνα PC κατ'οίκον, αλλα απεκτησα μεγαλη γκαμα πελατών λόγω 10+ χρόνων στο επαγγελμα.

Εδω προς το παρών φτιάχνω πίτσες (πιτσα πισι και τα 2 απο π αρχιζουν), μεχρι να ξεκινήσω στο College Of North Atlantic για Computer Systems & Networking, που μάλλον χλωμό για φέτος γιατί τα τμήματα είναι ήδη full.

Εκανα και μια γυρα δινοντας βιογραφικα σε bestbuy, futureshop και λοιπά καταστηματα τοπικά για computer repair, custom builds etc, αλλα οταν το βιογραφικό μου είναι άδειο, οσα και να ξέρω στο θεμα αυτο, απλα δεν με προσλαμβανουν.

Ειπα να μην μπω σε μεγάλα έξοδα ακομα δεν ήρθα, γιαυτο εψαξα για μεταχειρησμένα. Λέω να δώσω το μεγάλο budget για DDR4 εποχή.

Καταλαβαίνω τι εννοεις οτι δεν θα με απασχολουν τα εξοδα, ήδη φαινεται, αλλα τωρα ζοριστικα λιγο γιατι ειχα επιπλα, computer, και διαφορα τέτοια έξοδα. Είμαι με ενα λαπτοπ 8ετιας να φανταστεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ξέρεις μετράει και το βιογραφικό σου να μην είναι άδειο. Ξεκίνα Microsoft Virtual Academy στον ελεύθερο σου χρόνο, 

η δουλειά που έκανες αντιστοιχεί σε workstation support, Και απλά λες ότι είχες home based business. Δεν θα κοιτάξουν τις φορολοικές σου δηλώσεις!

 

Άποψη μου, βρες δουλειά Αλμπέρτα η NWT όπως όλος ο κόσμος που ήρθαμε αυστηρά για το χρήμα. Αφού είσαι καναδός δεν θα έχεις και κανένα θέμα. 

 

Βέβαια τίποτα δεν έρχεται χωρίς κόπο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δω πως θα την κάνω, ακομα στον αέρα είμαι. Μολις στρωσει λιγο η κατασταση βλέπω και μετακόμιση προς άλλο provinence.

Σε ευχαριστω για ολα, τις συμβουλες, τις ιδέες αλλα και για το original post. Αν βρεθω προς Αλμπέρτα θα σου στειλω μήνυμα εδω να παμε να πιουμε καμμια μπύρα σε κανα μη-καπνιζων (δε το σχολιαζω καν το καπνισμα στον καναδα) μπαρακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει πολυ ο καναδας τελευταια :P . Ποσο πάνε τα ενοικια; Δουλειες άσχετες βρισκεις για επιβίωση; Επισης ξερεις αν το ελληνικο διπλωμα το δέχονται για μετατροπη η πας απο αρχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω που είμαι δίνω 350$ με ρευμα θερμανση ιντερνετ (80mbps/30mbps) όλα μεσα στο ενοίκιο. Βεβαια είναι λιγο παλιο το σπιτι και εχω αλλους 3 συγκατοικους. Για πιο νορμαλ καταστάσεις, παιζουν αναλογα με το που θα πας. Εδω το πιο φτηνο που βρηκα για να μένω μόνος μου ήταν 900$ χώρια τα έξοδα των λογαριασμών.

Δουλειές minimum wage βρίσκεις κατω απο όποια πετρα και αν σηκώσεις (11$/hour που με 40 ωρες την βδομαδα αν βγαλεις και τις κρατησεις φορων πας γυρω στα 1200-1300$ στο χέρι).

Διπλωμα μπορεις να το μετατρέψεις ναι δινοντας ενα ποσό, εγω είχα για μηχανή και δεν εχω ψαξει καθολου για αυτοκίνητο, ισως χρειαστει να κανεις κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε με βασικο δε μένεις μονος σου ετσι δεν ειναι; 350CAD ειναι λιγα παντως με ολα αυτα (ρευμα, ιντερνετι , θερμανση)!

Ειναι ευκολο να βρει καποιος παρομοια φάση; Απο craig που ειδα ειναι ανακατωμενα ολα(imo).

Για το διπλωμα απο οτι ειδα εχει διαφορετικα πραγματα ανα περιοχη... αλλα φαινεται λιγο μ* ο χρονος που θελει να βρει (2 χρονια),αλλα λογικα αφου μετατρεπεται θα μετατρεπετε και το αλλο.(ειδα πως τα ευρωπαικα τα μετατρεπουν αλλα σκεφτομουν μηπως τα ελληνικα τα ειχαν αποκλεισει )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονος με βασικό ειναι απαγορευτικο. Εγω απο kijiji.ca βρηκα αυτο που βρηκα, και μετα απο πολλες μερες viewing σε πολλά δωμάτια, ηταν οτι πρεπει για αρχη, λουκουμάκι. Μπορει να βρεις κανα basement apartment που είναι πιο χαμηλες οι τιμές, αλλα τα περισσότερα δεν έχουν καν παράθυρα (ενα 80% απο οσα ειδα δεν ειχαν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...