Προς το περιεχόμενο

Πως να ευχαριστήσω τους γιατρούς της επέμβασης μου;


nikos085

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα σας. Είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω τη γνωμη σας για ένα θεματακι. Πριν μερικες μέρες έκανα μια μικροεπεμβαση μισής ωρας που θεωρειται ρουτινα για τους γιατρούς, όμως ήταν σε ευαίσθητο σημείο. Την έκανα σε δημοσιο νοσοκομειο δωρεαν. Πηγε καλά κ είμαι ενταξει τωρα. 

 

Σκέφτομαι μήπως είναι καλό να ευχαριστησω τον/τους γιατρο/ους με κάποιον τρόπο (οχι χρηματικως). Πχ παιρνοντας μπουκαλι ποτο ή κουτι γλυκα κλπ. Τι λετε εσεις; Να το κάνω ή θεωρειται κάπως; μιλαμε για μικροεπεμβαση στην ουσια...

 

Ενας γνωστος μου ειχε κανει δυσκολο πολυωρο χειρουργειο και ειχε παρει ενα μπουκαλι ουισκι στον γιατρο. Καμια σχεση ομως με την επεμβαση που εκανα εγω. 

 

Εσεις τι θα κανατε; Τι κανουν γενικα οι περισσοτεροι σε τετοιες περιπτωσεις; 

 

Να σημειώσω πως την επεμβαση μου την εκανε ενας γιατρός, μαζι ομως με 3 βοηθους - επισης χειρουργους γιατρους, δηλαδη σχεδον ολο το team της χειρουργικης. Να τους παρω κανα κουτι γλυκα; Η αρκει το ευχαριστω που τους ειπα; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πάλι θα τους πηγαινα ένα κουτι γλυκά και απο ένα μπουκάλι καλό κρασί...

 

Δεν ειναι θέμα "ανταλλαγματος/πληρωμης" ειναι καθαρά θέμα ενδειξης του ευχαριστώ/εκτίμησης σου προς αυτούς...

 

Δε χρειάζεται να δώσεις σύνολο πάνω απο 40-50€...

 

ειναι βεβαια και πως το νιώθει ο καθένας... 

 

Εγω σε σημαντική επεμβαση ειχα παρει δώρο στο γιατρό που δεν ήθελε χρήματα (προς μεγαλή τιμή του) ένα πουκάμισο, νομιζω lacoste..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα κουτι γλυκά , κανενα ποτό κλο ειναι ΑΡΚΕΤΑ

 

Τα περι χρηματικού ποσου μιας και είμαστε στο insomnia , κατα 99% θελω να πιστεύω οτι αναφαίρθηκαν για πλάκα και αστείο .

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι καθόλου αστείο.

 

Άν θέλει να τους ευχαριστήσει, ας τους δώσει λεφτά να τα διαχειριστούν όπως επιθυμούν.

 

Πού είναι το παράλογο?

 

Και απο τη στιγμή που οι αμοιβές των ιατρών είναι στα τάρταρα, διόλου απίθανο να πάνε τα λεφτά αυτά σε ενοίκια, ρεύμα και είδη πρώτης ανάγκης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως

Οσο υπαρχει ακομα κοσμος που δίνει , αλλο τοσο θα συντηρείται το φαινομενο και θα "απαιτουν" απο άλλους ασθενείς μελλοντικά τον χρηματισμό .

Και σκεψου το ενδεχόμενο ο μελλοντικος αυτος αςθενης να ΜΗΝ εχει αυτη την δυνατότητα και ετςι αυτος να ειναι που περαν του πονου , δε θα μπορει να πληρώσει ενοίκιο κλπ.

 

Αν πραγματικά πιστευεις πως ειναι ηθικο και σωστό , ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ λυπάμαι φίλε κρισκατωπαυλαογδονταπέντε

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτά να δεις φίλε, εσυ που ρωτάς γιατι ειναι λεπτό το ζήτημα κι οι άλλοι που τους τρέχει η μαγκιά απο τα πατζακια.

Ο γιατρός λοιπόν στο δημόσιο ειναι πληρωμένος απο το κράτος. Άσχετα αν ειναι καλό ή κακο πληρωμένος.

 

Απο εκει και πέρα το να κανεις ενα δώρο σε κάποιον είτε ειναι γιατρός είτε ειναι θυρωρός κ σου ανοιγει τη πόρτα, ειναι ένας τρόπος για να εκφράσεις τη ευγνωμοσύνη σου, να αναγνωρίσεις τη ποιότητα της υπηρεσίας που σου προσφέρθηκε και να προσπαθήσεις εφόσον μπορείς και θέλεις να ανταποδώσεις για το ενδιαφέρον που έδειξε αυτός ο ανθρωπος.

 

Υπάρχουν γιατροί που τα παίρνουν. Αλλα υπάρχουν κι αυτοί που τιμούν το λειτούργημα, εχουν συνείδηση και ειναι Άνθρωποι με Α κεφάλαιο.

Αυτοί οι τυποι λοιπόν δε θα δεχθούν ούτε ενα € και μπορει να σε προσβάλουν κι ολας.

Σε αυτους λοιπόν ενα ουίσκι ή κατι για το γραφείο, ένα στύλο, ενα πουκάμισο οτιδήποτε ειναι καλη λύση και δεν θα το απορρίψουν για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω.

 

ΥΓ: Εχω δει το Δαρα να του φέρνουν σφαγμενο αρνί μέσα στο νοσοκομείο για δώρο!!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^

Ακριβώς αυτό. Όπως νιώθει ο καθένας. Θες να πάρεις δώρο στον γιατρό; Ε πάρε. Τα χρήματα-φακελάκια είναι που έχουν negative connotations...

 

(Πάντως σε οποιοδήποτε επάγγελμα βλέπουμε να προσφέρονται δώρα. Εμένα μαθήτριά μου για το τέλος της σχολικής χρονιάς μου έκανε δώρο τσάντα μαζί με καρτούλα με ωραίες ευχές. Να της έλεγα όοοοοχι με προσβάλλεις; )

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δε θα ξεχασω εικόνα στο ΑΧΕΠΑ καμια 4-5 τσιγγαναρέους να ψαχνουν εναν γιατρό να του δωσουν δωρα ... Ολοι κουβαλουσαν απο μια καλαθαρα γεματη ουισκια , γλυκά , πουκαμισα κλπ

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...