Προς το περιεχόμενο

Πως να ευχαριστήσω τους γιατρούς της επέμβασης μου;


nikos085

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το φακελάκι θα έπρεπε να είναι νόμιμο αλλά όχι υποχρεωτικό!

 

Ετσι και αλλιως το γουσταρουν οι περισσοτεροι.Ποτα, πουκαμισα , γλυκα.Γουσταρουν να πλερωνουν.Και αφου πλερωσουν με τον ενα η τον αλλο τροπο μετα φωναζουν για την δημοσια διοικηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι και αλλιως το γουσταρουν οι περισσοτεροι.Ποτα, πουκαμισα , γλυκα.Γουσταρουν να πλερωνουν.Και αφου πλερωσουν με τον ενα η τον αλλο τροπο μετα φωναζουν για την δημοσια διοικηση.

Αυτός που αισθάνεται ότι πρέπει να ευχαριστήσει έναν γιατρό για τη βοήθειά του με ένα δώρο (είτε είναι ένα κουτί γλυκά, είτε 5000€) θα πρέπει να μπορεί να το κάνει χωρίς τύψεις και ο γιατρός επίσης να μπορεί να τα δεχτεί χωρίς φόβο (γιατί όχι να κόβει και απόδειξη αν πρόκειται για χρήματα). Το πρόβλημα είναι όταν το "δώρο" γίνεται προϋπόθεση για να κάνουν τη δουλειά τους! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θα εδινα τιποτα επειδη εκαναν καλα την δουλεια τους η απλως την δουλεια τους.Ενα ευχαριστω θα ηταν υπεραρκετο.Δεν χρειαζεται να νομιμοποιηθει κανενα φακελακι.Εξαλλου αυτο το νοημα εχει το φακελακι,''δωρο'' πριν την επεμβαση ως μεσο πιεσης  , ειτε απο την μια ειτε απο την αλλη πλευρα.Μετα την επεμβαση τι νομικο προβλημα να υπαρχει , αν καποιος θελει να χαρισει γλυκα η λουλουδια στον γιατρο ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θα εδινα τιποτα επειδη εκαναν καλα την δουλεια τους η απλως την δουλεια τους.Ενα ευχαριστω θα ηταν υπεραρκετο.Δεν χρειαζεται να νομιμοποιηθει κανενα φακελακι.Εξαλλου αυτο το νοημα εχει το φακελακι,''δωρο'' πριν την επεμβαση ως μεσο πιεσης  , ειτε απο την μια ειτε απο την αλλη πλευρα.Μετα την επεμβαση τι νομικο προβλημα να υπαρχει , αν καποιος θελει να χαρισει γλυκα η λουλουδια στον γιατρο ?

Αν του δώσει λεφτά νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα και μετά την επέμβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OXI λεφτά! Αν ο γιατρός τα παίρνει, συντηρείς τη διαφθορά, αν δεν τα παίρνει, είναι προσβλητικό και τον φέρνεις σε δύσκολη θέση.

 

Προτείνω ένα κουτί με τυροπιτάκια ή γλυκάκια που δεν λιώνουν. Συνήθως τα βάζουν στο γραφείο των γιατρών και τσιμπάει όποιος περνάει. Όπως ειπώθηκε, ο γιατρός που σε χειρούργησε έκανε απλώς τη δουλειά του. Το ότι πληρώνεται άθλια για τη δουλειά του δεν θα το διορθώσεις εσύ δίνοντας μαύρο χρήμα. Αν θεωρείς ότι ήταν σωστός στη δουλειά του, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τον ευχαριστήσεις προσωπικά (και να του φτιάξεις κάπως τη μέρα) και αν θες πας κάτι σαν αυτά που ανέφερα παραπάνω.

καλη ιδεα.

απο το να δωσεις λεφτα να παρεις κατι που θα το αγοραζε και μονος του,δωστου κατι που ειτε το φτιαχνεις εσυ (απο φαγητο μεχρι ζωγραφια) ειτε κανας συγγενης σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως

Οσο υπαρχει ακομα κοσμος που δίνει , αλλο τοσο θα συντηρείται το φαινομενο και θα "απαιτουν" απο άλλους ασθενείς μελλοντικά τον χρηματισμό .

Και σκεψου το ενδεχόμενο ο μελλοντικος αυτος αςθενης να ΜΗΝ εχει αυτη την δυνατότητα και ετςι αυτος να ειναι που περαν του πονου , δε θα μπορει να πληρώσει ενοίκιο κλπ.

 

Αν πραγματικά πιστευεις πως ειναι ηθικο και σωστό , ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ λυπάμαι φίλε κρισκατωπαυλαογδονταπέντε

 

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος και ε΄χεις χασει το νοημα των όσων λέω.

 

Κανείς δεν είπε πως θα ήταν σωστό να δώσει φακελάκι, με προτροπή του ιατρού.

 

Απο τη στιγμή που ο ίδιος ο νηματοθέτης ομως ζηταει ενα τρόπο να ευχαριστησει τον ιατρό του, το πρότεινα το πιο προφανές, που θα πιάσει σίγουρα τόπο.

 

Αν τό ποστ του ΄΄ηταν ίδιο και αντί για γιατρό ήθελε να ευχαριστήσει έναν φίλο του που παντρεύεται, η απάντηση μου θα ήταν η ίδια.

 

Και για να το κλείσω και για να μην λυπάσαι χωρίς λόγο, θεωρώ πως όποιος ιατρός ζητάει φακελάκι θα πρεπε να διώκεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι καθόλου αστείο.

 

Άν θέλει να τους ευχαριστήσει, ας τους δώσει λεφτά να τα διαχειριστούν όπως επιθυμούν.

 

Πού είναι το παράλογο?

 

Και απο τη στιγμή που οι αμοιβές των ιατρών είναι στα τάρταρα, διόλου απίθανο να πάνε τα λεφτά αυτά σε ενοίκια, ρεύμα και είδη πρώτης ανάγκης.

 

Το ότι είναι παράνομα και ως προς την εφορία (καθώς η δωρεά φορολογείται με 40%) και ως προς τον όρκο του Ιπποκράτη (λέμε τώρα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φιλε μου θα σου προτεινα κατι που θα του μεινει , ενα πουκαμισο ,μια μπλουζα, μια πενα , κατι που θα το χρησιμοποιει και μελοντικα και οχι εκεινη την στιγμη ,(θα φαει δηλαδη τα γλυκα και παπαλα....τελος). τα πιο πανω θα τα χρησιμοποιησει και δεκα φορες θα τα χαρει περισσοτερο.........γνωμη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είναι παράνομα και ως προς την εφορία (καθώς η δωρεά φορολογείται με 40%) και ως προς τον όρκο του Ιπποκράτη (λέμε τώρα)...

 

Που ακριβώς είναι παράνομη ως προς τον όρκο του Ιπποκράτη? Δε σου είπα να ζητήσει φακελάκι ο ιατρός, αυτό είναι ποινικά κολάσιμο και ηθικά κατακριτέο, το δίχως άλλο..

 

Άν είναι παράνομη προς την εφορία, να φορολογηθούν τα (χρηματικά) δώρα σε γάμους, βαφτίσεις, ονομαστικές εορτές, το χαρτζηλίκι γονέων, και γώ μαζί σου τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,απλα η διαφορά είναι οτι πρόκειται για ευαίσθητη και κινουμενη σε λεπτη γραμμή "δωρεά" . Δεν δίνεις χαρτζιλίκι στον ανηψιό σου ..

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρε παιδιά, κανείς δεν του ζήτησε να κάνει αυτή τη δωρεά. Αν του τη ζητήσει ο γιατρός - καταγγελία άμεσα.

 

Δεν εξετάζουμε αυτή την περίπτωση όμως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ειδικά ας δώσει ότι θέλει ο νηματοθέτης, γενικότερα συζητάμε σε περίπτωση που θέλει κάποιος να εκφράσει την ευγνωμοσύνη του. Ή τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...