Προς το περιεχόμενο

Ο γάμος OTE - Nova ίσως να μην είναι μακρυά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως είσαι στην μερίδα των τεχνολογικά αναλφάβητων;

Η Tv μου είναι 60 ίντσες και έχει 3 θύρες usb.

Εσύ είσαι αυτός που περιμένει 1-2 χρόνια για να δει το Gravity και το κάθε Gravity στη συνδρομητική.

εμενα που εχει 1 usb ειναι μαλακια δηλαδη? :P

 οντως παιζει προβλημα με τους υποτιτλους - μονο στα ντοκιμαντερ ομως - στις ταινιες βγαινουν πρωτα οι υποτιτλοι και απο το εργο που λεει ο λογος

στα δημοφιλη βρισκεις ευκολα,στα αλλα...απλα μαθαινεις αγγλικα...καλο κανει!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια μην νομιζεται οτι ο ΟΤΕ θα ειναι η μονη συνδομιτικη πλατφορμα στην Ελλαδα....

 

ο αλλος παροχος που λεγεται DIGEA (είναι η εταιρεία που έχει συσταθεί από τα ιδιωτικά τηλεοπτικά κανάλια εθνικής εμβέλειας ALPHA, ALTER, ANTΕΝΝΑ, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV, MEGA, ΣΚΑΪ και STAR) μολις επεκταθει σε ολη την επικρατεια και καταργηθει το αναλογικο σημα,θα αρχισει να παρεχει και συνδρομιτικες υπηρεσιες...το τζαμπα πεθανε...

 

θα βλεπεις τα καλανια σε στανταρ definition δωρεαν .... ελα ομως που θα εκπεμπουν και σε high definition...εδω πληρωνεις...

δεν ειναι τυχαιο οτι με το κλεισιμο της ΕΡΤ, η μεταδοση του σηματος της δημοσιας τηλεορασης γινεται πλεον μεσω της digea.

 

Η ΕΡΤ θα ηταν ουσιαστικα ο δευτερος παροχος αλλα με το κλεισιμο της δεν κατεβηκε στον διαγωνισμο που θα γινοταν (εκλεισε δυο μηνες πριν τον διαγωνισμο-11 ιουνιου).Ετσι γινεται πιο ευκολα ο ελεγχος απο ενα παροχο.....

 

Καληνυχτα και καλη τυχη....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μην νομιζεται οτι ο ΟΤΕ θα ειναι η μονη συνδομιτικη πλατφορμα στην Ελλαδα....

 

ο αλλος παροχος που λεγεται DIGEA (είναι η εταιρεία που έχει συσταθεί από τα ιδιωτικά τηλεοπτικά κανάλια εθνικής εμβέλειας ALPHA, ALTER, ANTΕΝΝΑ, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ TV, MEGA, ΣΚΑΪ και STAR) μολις επεκταθει σε ολη την επικρατεια και καταργηθει το αναλογικο σημα,θα αρχισει να παρεχει και συνδρομιτικες υπηρεσιες...το τζαμπα πεθανε...

 

θα βλεπεις τα καλανια σε στανταρ definition δωρεαν .... ελα ομως που θα εκπεμπουν και σε high definition...εδω πληρωνεις...

δεν ειναι τυχαιο οτι με το κλεισιμο της ΕΡΤ, η μεταδοση του σηματος της δημοσιας τηλεορασης γινεται πλεον μεσω της digea.

 

Η ΕΡΤ θα ηταν ουσιαστικα ο δευτερος παροχος αλλα με το κλεισιμο της δεν κατεβηκε στον διαγωνισμο που θα γινοταν (εκλεισε δυο μηνες πριν τον διαγωνισμο-11 ιουνιου).Ετσι γινεται πιο ευκολα ο ελεγχος απο ενα παροχο.....

 

Καληνυχτα και καλη τυχη....

 

Η νεριτ δε μεταδιδεται μεσω digea μη λετε οτι ναναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα που εχει 1 usb ειναι μαλακια δηλαδη? :P

Όχι βέβαια!

Απλά επειδή εγώ χρησιμοποιώ την TV σχεδόν αποκλειστικά για να βλέπω υλικό από στικάκι, χρειάζομαι να έχω και θύρες εφεδρεία σε περίπτωση που μου χαλάσει η πρώτη από την πολύ χρήση.Έτσι μιας και η αγορά ήταν πρόσφατη, φρόντισα να έχω όσες περισσότερες θύρες μπορούσα. :ph34r: 

Σταματήστε να συγκρίνετε εταιρείες με τεράστια λειτουργικά και άλλα έξοδα, με το κλέψιμο του περιεχομένου από το Internet.

Η κάθε NOVA πληρώνει για το περιεχόμενο που πουλάει και εσείς κάνετε τους έξυπνους κλέβοντας υπό την ανοχή του ανύπαρκτου κράτους.

Έχετε σκεφτεί ότι κάποιοι μπορεί να ΜΗΝ θέλουν να κλέβουν;

 

Υ/Γ @Bermudakias23, αφορμή πήρα απ' το σχόλιό σου, μην το πάρεις προσωπικά.  B) 

Το μόνο επιχείρημα που μπορεί να σταθεί κάπως αλλά και πάλι δεν το συμμερίζονται όλοι.

Πλέον ο μέσος καταναλωτής σε όλα τα κράτη (και όχι μόνο στο δικό μας) κοιτά την τσέπη του, προτιμά να επενδύσει σε hardware και δεν του καίγεται καρφί ούτε για τα κέρδη των εταιριών, ούτε για τις θέσεις των εργαζομένων.

Το αν αυτό είναι καλό ή κακό, από τι προκαλείται και ποιος φταίει που ο άνθρωπος έγινε τόσο εγωιστικό ον, είναι άλλο θέμα.

 

Υγ: Συνήθως τα άτομα που βλέπουν πολλά ντοκιμαντέρ, γνωρίζουν καλά αγγλικά. Για να μην πω και 2-3 γλώσσες ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η forthnet χάσει το triple play της απλά πέθανε.Δεν θα πουλάει απλά.. Ο ΟΤΕ για να λέμε και του στραβού το δίκαιο κατηγορείται μόνο υπό ορισμένες συνθήκες τις οποίες κάθε εταιρία θα εφάρμοζε... Δεν είναι λίγες οι φορές που ακούμε εξοργισμένους πελάτες να επιμένουν ο,τι ο λογαριασμός είναι λάθος και δεν τα ξόδεψαν τα λεπτά κτλ κτλ. Δεν λέω υπάρχουν και τα λογιστικά λάθη. Διορθώνονται και μάλιστα όποιος δεν είναι της σάχλας και των καυγάδων πρέπει να καταλάβει ο,τι πρέπει πρώτα να πληρώσει τα χρωστούμενα,και στη συνέχεια με ειδική αίτηση να διεκδικήσει αποπληρωμές ποινών,λανθασμένων χρεώσεων κ.τ.λ υπό ορισμένες συνθήκες. 
Αλλά το να εξοργίζεται ο καθένας σε μία εταιρία τηλεφωνίας αυτό δεν σημαίνει και πολλά. Έχω παρατηρήσει άπειρες φορές στην ουρά τον τρόπο με τον οποίο γίνονται τα συμβόλαια... Πηγαίνουν χωρίς να ξέρουν τι πραγματικά θέλουν,τους γίνονται προτάσεις για πακέτα στις ανάγκες τους προσποιούμενοι ότι κατάλαβαν,και περνάνε σε υπογραφές..Ο λαός μας δυστυχώς δεν λέει να καταλάβει ο,τι η επιλογή σωστού πακέτου είναι αυτή που θα μας αποτρέψει από εκπλήξεις..Αν επιλέξεις κάτι στα μέτρα της τιμής που φαντάζεσαι,και όχι των αναγκών σου μην παραπονιέσαι για φουσκωμένους λογαριασμούς...Είναι απλό.
________________
Ο ΟΤΕ έχει πάει άψογα με το ΟΤΕ TV και να συνεχίσει έτσι με περισσότερο περιεχόμενο.Δεν λέμε να επαναπαύεται..Θα ήταν άδικο όμως να αποκρύψουμε ότι τα δείγματα που μας έχει δείξει ο ΟΤΕ στον τομέα της τηλεόρασης είναι εξαιρετικά.Ειδικά το HD περιεχόμενο,το οποίο βρίσκω εξωφρενικό να χρεώνεται επιπλέον στην nova.Άλλο να χρεώνεις αποκωδικοποιητή με σκληρό(καθαρά λόγω extra hardware),και άλλο να βάζεις συνδρομή καναλιών πάνω στη συνδρομή καναλιών..
Από τον ΟΤΕ ένα περιμένω και ακόμα βρίσκονται σε όνειρο θερινής νυκτός.Να κοιτάξει να φέρει το VDSL όσο το δυνατόν πιο γρήγορα..Με 100kb adsl upload δεν κάνεις δουλειά.. Χρειάζεσαι 50αρα γραμμή για να δείς φως στον ορίζοντα του uploading !!
_______________
Όσο για να την νοβα,μην σας πιάσουν και τα κλάματα..Έχει γδάρει πολύ κόσμο τόσα χρόνια στο μονοπώλιο.. Της αξίζει να πληρώσει την αισχροκέρδεια αυτή..Μονοπώλιο ΟΤΕ δεν θα υπάρξει όπως το φανταζόμαστε..Υπάρχουν και οι εναλλακτικές της cyta που μπαίνουν δυναμικά στην αγορά,της hol αν δεν κάνω λάθος με το hol my tv..Τέλος πάντων..Απλά θα υπάρχει κυριαρχία του ΟΤΕ καθαρά και μόνο επιλογής του αγοραστικού κοινού.Μόνο που το αγοραστικό κοινό ευτυχώς δεν διστάζει να αλλάξει εταιρία..Τουλάχιστον την φορητότητα την έχουμε στο ελληνικό αίμα εκ γενετής και αυτό τους φοβίζει σε μεγάλο βαθμό 24/7 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ενα μονοπώλιο γενιέται.

Αλλά για να είμαι ειλικρινής μου έκανε εντύπωση που στην Ελλάδα της κρίσης έχουν τόση επτυχία οι διαφορες συνδρομητικές τηλεοράσεις. Απο την άλλη βέβαια όταν δεν έχεις λεφτά για να βγείς κάτι πρέπει να έχεις να βλέπεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια!

Απλά επειδή εγώ χρησιμοποιώ την TV σχεδόν αποκλειστικά για να βλέπω υλικό από στικάκι, χρειάζομαι να έχω και θύρες εφεδρεία σε περίπτωση που μου χαλάσει η πρώτη από την πολύ χρήση.Έτσι μιας και η αγορά ήταν πρόσφατη, φρόντισα να έχω όσες περισσότερες θύρες μπορούσα. :ph34r: 

Το μόνο επιχείρημα που μπορεί να σταθεί κάπως αλλά και πάλι δεν το συμμερίζονται όλοι.

Πλέον ο μέσος καταναλωτής σε όλα τα κράτη (και όχι μόνο στο δικό μας) κοιτά την τσέπη του, προτιμά να επενδύσει σε hardware και δεν του καίγεται καρφί ούτε για τα κέρδη των εταιριών, ούτε για τις θέσεις των εργαζομένων.

Το αν αυτό είναι καλό ή κακό, από τι προκαλείται και ποιος φταίει που ο άνθρωπος έγινε τόσο εγωιστικό ον, είναι άλλο θέμα.

 

Υγ: Συνήθως τα άτομα που βλέπουν πολλά ντοκιμαντέρ, γνωρίζουν καλά αγγλικά. Για να μην πω και 2-3 γλώσσες ακόμα.

 

Και γιατι δεν επαιρνες ενα καλωδιακι προεκτασης να το εχεις μονιμο πανω στο usb της τιβι ωστε να χαλασει μονο αυτο; :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα οσοι πληρωνουν για να βλεπουν ποδοσφαιρο απο οτε και vova κατ εμε πετανε τα λεφτα τους..υπαρχουνε πλεων ατελειωτα σιτες με live streaming και ιντερνετικες στοιχιματικες ετεριες που προσφερουν πολους αγωνες σε live streaming..ωποτε τζαμπα λεφτα πετατε..εκτος και αν δεν συμβιβαζεσται με την λιγη θολη εικονα..και το μη σχολιασμο απο τον σωτηρακοπουλο..οποτε πασο..εγω παντος δεν τους τα δεινω χρονια τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβγαζες που εβγαζες γραμη στο 13888 μετα απο καμια ωρα αναμονη αν μονοπωλησει ο οτε στον τομεα αυτο θα περνεις τηλεφωνο δευτερα και γραμμη θα βγαζεις οταν θα ψηνεις το αρνι στην σουβλα το πασχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι δεν επαιρνες ενα καλωδιακι προεκτασης να το εχεις μονιμο πανω στο usb της τιβι ωστε να χαλασει μονο αυτο; :)

Δεν πλήρωσα κάτι παραπάνω για να πάρω TV με 3 θύρες αντί για μια.

Θα κάνω αυτό που λες αν και όταν χαλάσει η πρώτη θύρα. :-)

 

 

Κουτσίλας, με τόσο κάφρικο και γεμάτο χαρακτηρισμούς στιλάκι που έχεις, είσαι ανάξιος απάντησης και συζήτησης.Άλλωστε άλλα λέω, άλλα καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή υπάρχουν αρκετά σχόλια ότι η Nova πουλάει κάτω του κόστους,προσωπικά θεωρώ ότι το ποσό που δίνει για το Ελληνικό πρωτάθλημα είναι εξωφρενικό.

 

Καταλαβαίνω ότι,εκτός από το πολύ καλό HD,είναι το τελευταίο δυνατό χαρτί αλλά από την άλλη δεν μπορείς να δίνεις τόσα πολλά για ένα τόσο υποβαθμισμένο προιόν.

 

Φυσικά και είναι άλλη συζήτηση αλλά νομίζω πως είναι ο λόγος ώστε ένα φουλ πακέτο triple play με τελική τιμή τα 50€ να θεωρείται κάτω του κόστους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νεριτ δε μεταδιδεται μεσω digea μη λετε οτι ναναι.

για διαβασε εδω ..... δεν ειναι οτι ναναι, αρχιζει να εφαρμοζεται....τυχαιο δεν νομιζω....στην Ελλαδα συνηθως το προσωρινο γινεται μονιμο....

http://greektv-com.blogspot.gr/2014/06/digea_23.html

 

http://greekdigitaltv.blogspot.gr/2014/06/digea-switch-off.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αλήθεια είναι ότι η αγορά δεν σηκώνει. Εδώ ολόκληρο Ηνωμένο Βασίλειο και έχει μόνο ένα πάροχο συνδρομητικής τηλεόρασης. Πλέον ο "αέρας" είναι πανάκριβος για να μεταδίδονται στην Ελλάδα τα κανάλια επί 2 με μόνη διαφοροποίηση επί της ουσίας το περιεχόμενο των αθλητικών. Ειδικά όταν θα ολοκληρωθεί σε όλη την επικράτεια η μετάδοση digea. Θα παραμείνει ένας επίγειος πάροχος και ένας δορυφορικός. Ίσως με τα χρόνια εξαφανιστεί και ο δορυφορικός λόγω κόστους. Ο δορυφορικός βέβαια εξυπηρετεί και Έλληνες της διασποράς οπότε ίσως να συμφέρει να κρατηθεί αλλά ταυτόχρονα αναπτύσσεται και η iptv. 

Πάντως 2 πάροχους δεν τους σηκώνει η Ελλάδα. Τις τιμές πάντα τις καθορίζει η ζήτηση οπότε σε περίπτωση ενός παρόχου θα διαμορφωθούν μόνες τους. Τόσα χρόνια η nova σφάζει στα full πακέτα λόγω ελληνικού πρωταθλήματος και μόνο. Αν δεν είχε Ολυμπιακό θα είχε κλείσει προ πολλού....ειδικά τώρα που το πακέτο του οτε έχει βελτιωθεί σε περιεχόμενο σε σχέση με την έναρξή του. Έχω εμπειρία μακροχρόνια και από τα 2 πακέτα. 

Στην Αγγλία που υπάρχει ένας πάροχος, όπως και στη Ιταλία και Γερμανία (sky) οι τιμές είναι normal

 

(ζητάω συγνώμη από τον Moderator που τον έβαλα σε κόπο ειλικρινά)

 

Ένα τεχνολογικά αναλφάβητος συνδρομητής ΟΤΕ TV.


(Ανεβάζω ξανά με τις απαραίτητες διορθώσεις και ελπίζω να μην κοπεί....ευχαριστώ)

 

Κλαίω από τα γέλια με την απάντηση για το καλωδιάκι του Pournara!!! Είσαι όλα τα λεφτά φίλε!!! χαχα

Σοβαρά τώρα, εκεί που κάθεσαι να διαβάσεις τα σχόλια ενός θέματος με ενδιαφέρων, πάντα υπάρχει κάποιος που θα χαλάσει την συζήτηση έτσι απλά χαρακτηρίζοντας όσους έχουν συνδρομητική ως τεχνολογικά αναλφάβητους επειδή προτιμούν την ευκολία τους παρά να ψάχνουν όλη μέρα και να κατεβάζουν απο internet (συν βρες κατάλληλους subs) για να δουν ένα ντοκιμαντερ. 

Αντε να εξηγήσεις σε ότι συγκρίνει ανόμοια πράγματα....άντε να του πεις πως είναι να μπαίνεις κουρασμένος να αράζεις, να πατάς το power και να βλέπεις. Άντε να καταλάβει πως είναι να βλέπεις και τα επίγεια με καλή εικόνα (ναι δεν έχει παντού ακόμα digea).

Άντε να καταλάβει πως είναι να μπορούν να το χρησιμοποιήσουν όλα τα μέλη μιας οικογένειας με την ίδια ευκολία. Η μήπως όταν θέλει η γυναίκα σου να δει κάτι της λες μισό λεπτό να στο κατεβάσω και αυτή απλά περιμένει υπομονετικά;;; Αν είναι έτσι στείλε την και σε εμάς να κάνει στις δικές μας σεμινάρια υπομονής!! Επίσης μάθε στον 8χρονο πως να κατεβάζει, να βάζει στο στικάκι (παίζουν και από δικτυακά shares πια έτσι για να μην ψάχνεις στικάκια)  για να δει ένα παιδικό μεταγλωτισμένο εεε;;;

 

Μην μου πείτε ότι δεν έχετε βαρεθεί πχ να διαβάζετε για μία νέα τεχνολογία σε ένα κινητό και να πετάγονται συνέχεια posts που να λένε "καλά ασχολείστε με αυτό το κινητό ενώ υπάρχει το α,β,γ...κτλ""

 

Έλεος

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο έχει κάποιος συνδρομητική τηλεόραση ενώ έχει και ιντερνετ και ξέρει να βρίσκει ότι θέλει από εκεί…

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει;

Σοβαρά ρωτώ, δεν αστειεύομαι. Το έχω απορία.

Φίλε μου εγώ έβαλα nova σχεδόν αποκλειστικά για να βλέπω ελληνικό πρωτάθλημα σπίτι μου, μόνος μου ή με την παρέα μου και να μην ακούω τις βλακώδεις αναλύσεις του κάθε πικραμένου στις καφετέριες... :-)  Τα Live stream για το ελληνικό πρωτάθλημα είναι χάλια και όλο και λιγότερα. Επίσης, πλήρωνα που πλήρωνα γύρω στα 30€ για σταθερό και Internet, με την περσινή προσφορά της nova πληρώνω 40€ για nova sports, σταθερά, 12 ώρες κινητά και Internet. Άρα συμφέρει και οικονομικά. Γενικά πάντως, οτιδήποτε σε μας μπορεί να φαίνεται περιττό, για πολλούς άλλους μπορεί να είναι σημαντικό ή απαραίτητο :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ενα μονοπώλιο γενιέται.

Αλλά για να είμαι ειλικρινής μου έκανε εντύπωση που στην Ελλάδα της κρίσης έχουν τόση επτυχία οι διαφορες συνδρομητικές τηλεοράσεις. Απο την άλλη βέβαια όταν δεν έχεις λεφτά για να βγείς κάτι πρέπει να έχεις να βλέπεις...

κάτσε να γίνει το μονοπώλιο και βλέπουμε . στα λόγια όλοι καλοί είναι και έχουμε πολύ δρόμο μέχρι να φτάσει να γίνει , αν τελικά γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...